Et Yemekleri Domates Soslu Biftek - Bağdat Baharat Sponsorluğunda

Emira SY

Nirvana
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2015
11.972
28.984
Herkese yeniden merhaba.
Yine her zamanki gibi pratik ve lezzetli bir tarifle huzurlarınızdayım. :KK52:

MALZEMELER

- 4 Dilim Biftek
- 2 adet domates
- 2 diş sarımsak
- Tuz, kekik, pul biber
- Tereyağ, zeytinyağ
- 1 Yemek kaşığı salça
IMG_20180921_153847.jpg

HAZIRLANIŞI

Öncelikle bifteklerimizi mühürleyeceğimiz tavayı dibine yapışmaması için tereyağı ve zeytinyağıyla bir miktar yağlıyoruz.
(Ben görsellik amacıyla döküm tava kullandım ancak teflon tava da kullanabilirsiniz.)

Bifteklerin her iki yüzünü renkleri dönecek kadar süre kızartıyoruz.
PhotoGrid_1537608813340.jpg

Biftekleri direkt olarak düdüklü tencerenin dibine diziyoruz. (birden fazla kat olmasında sakınca yok)

Diğer taraftan domatesleri rendeleyip sonra da içine renk ve tat vermesi için salça katıyoruz. Sosun üzerine ikiye kestiğimiz sarımsakları ve baharatları katıp bifteklerimizin üzerine döküyoruz. Eğer üzerini kapatacak kadar sos olmazsa bir miktar sıcak su ekleyebilirsiniz.

PhotoGrid_1537608773050.jpg

Düdüklünün kapağını kapatmadan önce yemeği kaynatıyoruz. Kaynamaya başlayınca düdüklünün kapağını kapatıyoruz. Ötmeye başlayınca düdük kısmını kapatıp altını kısıyoruz. Yaklaşık yarım saat sonra düdüklüyü açabiliriz. Eğer suyu fazla olduysa bir süre de kapağı açık olarak kaynatabilirsiniz.

PÜF NOKTALAR

- Bifteğiniz ince ise çok fazla pişirmeyin yoksa dağılır.
- Düdüklü tencerede pişirmek istemezseniz çelik tencerede de yapabilirsiniz. O durumda suyunu biraz daha fazla koyup 45-50 dk pişirmekte fayda olacaktır.
- Domatesin mis kokulu yaz domatesi olmasını tercih edin. Domates ne kadar lezzetli olursa et de öyle olur. Eğer kışlık domates sosunuz varsa direkt olarak etin üzerini kaplayacak kadar sos kullanabilirsiniz.
- Tarife arpacık soğan da çok yakışacaktır evde olmadığı için ben koymadım.

Son olarak etin yanında sunum için fırında patates ve salata kullandım. Yumuşacık lokum gibi tel tel ayrılan bifteğimiz hazırrrrr. :kk77:

IMG_20180921_173945.jpg
et.jpg
ett.jpg
ettt.jpg
etttt.jpg

Son düzenleme:
Ellerine emeğine sağlık canım çok lezzetli görünüyor.:KK68:Yarışmada bol şans diliyorum:KK200:

Çok tesekkur ederim. Aslında tadı görüntüsünden daha güzel oldu :) fotoğraflarda istediğim gibi çıkmadı.

Canım
Ellerine sağlık
Başarılar diliyorum...
:kk77:

Çok teşekkür ederim canım :KK68:

Eline saglik basarilar:))

Teşekkür ederim canım :)

Ellerine sağlık canım ,pratik ve lezzetli bir tarif olmuş ,mutlaka deneyeceğim domatesle,başarılar dilerim.:KK200:

Domates soslu makarna yapmak kadar kolay oldu gerçekten :) ev halkına da misafire de gönül rahatlığıyla yapılabilir.

Çok teşekkür ederim :KK68:

Ellerine, emeğine sağlık canım benim. Yine konuşturmuşsun parmaklarını :kk77:❤️

Yarışmada başarılar diliyorum :KK60:

Çok teşekkür ederim canım :KK60:

Ellerine sağlık canım, başarılar dilerim :KK200:

Ellerine sağlık başarılar :))
Teşekkürler :)

Off Nusret misin be kadın? Ellerine sağlık, yine muhteşem bir tarif ve harika bir sunum olmuş. Çok beğendim. :KK200:

Çok teşekkür ederim canım :KK68: Nusret kimmiş Emira usta dururken :p :KK70:

Ellerine sağlık canım başarılar

Cok teşekkur ederim canım :)

Ellerine sağlık canım, yarışmada başarılar dilerim. :KK45::KK200:

Çok teşekkür ederim canım çok iddialı değilim bu sefer :p

Ellerine sağlık canım başarılar:KK36:

Teşekkürler :)

Çok teşekkür ederim canım :KK68: Nusret kimmiş Emira usta dururken :p :KK70:

Cok teşekkur ederim canım :)

Çok teşekkür ederim canım çok iddialı değilim bu sefer :p

Ayy hadi inşallah:KK53: Rabbim ikinci madalyana tez kavuştursun. Çifte sevinç yaşarsın. Farzet ki ette birinci oldun ve madalyan geldi:KK70:

X