Düğün Öncesi ve Düğün sonrası yapılacaklar listesi?

pisi

farklı birisi.
tek ayak cezası
Sahte Profil
Kayıtlı Üye
26 Mart 2009
17
8
36
Merhabalar
uzun bir aradan sonra merhaba tekrar... uzun bir zaman oldu farkındayım... 5 senedir birlikte olduğum bir sevgilim var. artık iş ciddiye bağlanıyor.. Bu durumu anneme anlattım hazırlıklara başlayalım falan dedi. Ama hazırlıklardan kastı nedir?bir hafta sonra istemeye gelecekler, çok heyecanlıyım... Şimdi aklıma takıldı. Düğün sonrasında ne gibi hazırlıklar yapmak gerekir?
Peki ya düğün öncesi nasıl hazırlıklar yapmak gerek?
hadi diyelim balayına gittik düğün sonrası yanımızda ne götürmemiz lazım?
Düğün sonrası da neler yapılır? Ne Götürülür yanımızda, ben internet sitelerinde arama yapıyorum inşallah bulurum birşeyler.
bulursam buraya yazacağım.
stresse girdim ya..
şimdi tek tek araştırıyorum bulursam eklerim.

bu soru cok kisisel
ne istiyorsan onu yaparsin
Kimi fotografci ayarlar, mekana önem verir süsletir
Kimi de kafam rahat olsun der bir yemekle kutlar bititirir
dügün öncesi tek aklima gelen kuaför secimi ve de gelinlik alimi
Tabi söz nisan yapacaksan onlar icin de ortak oturulup konusulur neyi nasil yapilacagi
Cok genel yani
Balayi da kimisi tatile cikar, bir bavul yeter. gittigin yere göre getirecegin seyler de degisir

bu soru cok kisisel
ne istiyorsan onu yaparsin
Kimi fotografci ayarlar, mekana önem verir süsletir
Kimi de kafam rahat olsun der bir yemekle kutlar bititirir
dügün öncesi tek aklima gelen kuaför secimi ve de gelinlik alimi
Tabi söz nisan yapacaksan onlar icin de ortak oturulup konusulur neyi nasil yapilacagi
Cok genel yani
Balayi da kimisi tatile cikar, bir bavul yeter. gittigin yere göre getirecegin seyler de degisir
siz ne zaman evlendiniz acaba?
ya şimdi içim içime sığmıyor...
bir liste gibi rehber birşey arıyorum internette.
ama bulamadım. mesela tatile giderken ne götürülür yanında? Kişisel şeyler hariç...
bavula ne koymazsak olmaz?
tatil yerleri çok pahalı
şimdiden aklıma geliyor.

Tatil balayı en son iş.

Öncelikle tanışma, isteme olur. İkramları düşünürsünüz. İsteme günü yada hemen sonrasında söz/nişan usulü konuşulur. Ona göre alışverişler yapılır. Akabinde düğünün tarihi ve şekli konuşulur. Kuaförünüzü ve fotoğrafçıyı ayarlarsınız. Yaşayacağınız ev ve eşyalarınızı alır yerleştirirsiniz.
O süreçte balayı için nişanlızla nereye gitmek istediğinizi belirler ve ona göre kıyafet ayarlaması yaparsınız. Yaz günü mü kış günü mü kıyafet tarzınız pimpirikli bi insansanız kıyafet miktarını çok alırsınız vs.. Balayı ile ilgili eğer gezme şeklinde düşünüyorsanız boş miktarda iç çamaşırı alın. Çünkü sıcak, akıntı vs durumundan dolayı ihtiyaç oluyor. Bir de yıkamak zorunda kalmayın.
Her şeyin bir sırası var o açıdan balayının valizi en sonraki iş.

İnternetten bir liste istemişsiniz size şöyle bir öneri yapayım.
Bak orada herşey yazıyor.
Aklına bişey gelirse söyle yardımcı olurum.
...

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende aynı moddayim henüz isteme olmadi onu kararlastiracaz, sonra nikah, sonra nisan kina düğün😁 bizim nikah nişandan önce olacak ailemin hepsinin katilmasi icin, ailem sıkıştıriyo, ne zahmetli zor isler ya 😁

Merhabalar
uzun bir aradan sonra merhaba tekrar... uzun bir zaman oldu farkındayım... 5 senedir birlikte olduğum bir sevgilim var. artık iş ciddiye bağlanıyor.. Bu durumu anneme anlattım hazırlıklara başlayalım falan dedi. Ama hazırlıklardan kastı nedir?bir hafta sonra istemeye gelecekler, çok heyecanlıyım... Şimdi aklıma takıldı. Düğün sonrasında ne gibi hazırlıklar yapmak gerekir?
Peki ya düğün öncesi nasıl hazırlıklar yapmak gerek?
hadi diyelim balayına gittik düğün sonrası yanımızda ne götürmemiz lazım?
Düğün sonrası da neler yapılır? Ne Götürülür yanımızda, ben internet sitelerinde arama yapıyorum inşallah bulurum birşeyler.
bulursam buraya yazacağım.
stresse girdim ya..
şimdi tek tek araştırıyorum bulursam eklerim.

çok plan programla olmuyor bu işler aslında. kendiliğinden geliyor derler ya aynen öyle.

yine de ben kendi yaşadıklarımdan anlatayım.

kenarda paranız var mı? yoksa eğer en temel hazırlık budur. para olmadan bişey olmuyor. biriktirin şimdiden. aileniz zenginse bilemem tabi.

istemeden sonra nişan olur. istemede nişan tarihi konuşulabilir ya da daha sonra telefonla vs konuşulur. genelde nişanı kız tarafı yapar. sizde nasıl bilmiyorum.

nişandan sonra da malum kına ve düğün. tüm bunları aileler ya da çiftler konuşur. biz genelde aileleri karıştırmadık. kendimiz plan program yapıp ailelere söyledik. size de bunu tavsiye ederim. kendiniz karar vermeye çalışın her şeye.

dediğim gibi zengin vs değilseniz önceden yavaş yavaş alışveriş yapmak mantıklı. ben ağustosta evlendim. mayısta gelinlik ve damatlık almıştık. mart gibi mobilyaların ödemesine başlamıştık. beyaz eşyayı da yine 2 ay önceden vs almıştık. bizim araya bedelli girdiği için sıkıştırmayalım diye evi haziranda tuttuk. ıvır zıvır alışverişlerini yine ocakta yapmaya başlamıştık.

düğün sonrası için nasıl bi hazırlık soruyosun bilemedim. normalde tatile giderken yanına ne alıyorsan onu alırsın.

biz balayı için oteli şubatta ayarlamıştık mesela ucuz olsun diye.

başka sorun varsa yardımcı olabilirim ama çok heywcanlı gördüm seni. sakin ol :) her şey bi şekilde hallediliyor.

Canım ben kendiminkini anlatayım gerçi daha evlenmedim ama.
Ben zaten nişanlımla 9 seneden beri birlikteyim. Yani önceden ailesiyle tanışmıştım. Bana evlenme teklifi ettikten sonra ailelerimiz tanıştı (biz onları akşam çaya çağırdık)isteme,söz & nişan nasıl yaparız ben nasıl istiyorum soruldu konuşuldu ve tarih belirlendi. Daha sonra evde isteme,söz&nişan hepsi bi arada oldu belirlenen tarihte. Tabi nişandan 1 hafta önce ben kayınvalidemlerle nişan bohça alışverişine çıktım.
Bohça konusuda kisisel bir sey ister istersin ister istemezsin bunlar hep bizim tanışmada konusulmustu. Ben istemiyorum demistim ama yanlıs anlasılmalar olunca ısrar ettiler bende kırmamak adına kabul ettim gittim alısverise.Nişan faslı halledildikten sonra biraz dinlendim. Zaten nişanda çok stres yapmıştm isteme faslında falan. Artık yavas yavaş mobilyalarımızı alıyoruz,düğün salonunu tuttuk, gelinlik bakmaya başladım. Ama bunca şeyin arasında balayı bakmaya daha sıra gelmedi sen düşün artık. Balayı en sonki iş önce halletmen gereken o kadar iş var ki inan. Daha şimdi bu hafta gidip nikah tarihi alacağız. Birde her şey masraf bu süreçte. Nefes alsan para çıkıyor gibi. Balayı için bile nasıl bütçe ayıracağız onu düşünüyoruz kara kara.

Canım ben kendiminkini anlatayım gerçi daha evlenmedim ama.
Ben zaten nişanlımla 9 seneden beri birlikteyim. Yani önceden ailesiyle tanışmıştım. Bana evlenme teklifi ettikten sonra ailelerimiz tanıştı (biz onları akşam çaya çağırdık)isteme,söz & nişan nasıl yaparız ben nasıl istiyorum soruldu konuşuldu ve tarih belirlendi. Daha sonra evde isteme,söz&nişan hepsi bi arada oldu belirlenen tarihte. Tabi nişandan 1 hafta önce ben kayınvalidemlerle nişan bohça alışverişine çıktım.
Bohça konusuda kisisel bir sey ister istersin ister istemezsin bunlar hep bizim tanışmada konusulmustu. Ben istemiyorum demistim ama yanlıs anlasılmalar olunca ısrar ettiler bende kırmamak adına kabul ettim gittim alısverise.Nişan faslı halledildikten sonra biraz dinlendim. Zaten nişanda çok stres yapmıştm isteme faslında falan. Artık yavas yavaş mobilyalarımızı alıyoruz,düğün salonunu tuttuk, gelinlik bakmaya başladım. Ama bunca şeyin arasında balayı bakmaya daha sıra gelmedi sen düşün artık. Balayı en sonki iş önce halletmen gereken o kadar iş var ki inan. Daha şimdi bu hafta gidip nikah tarihi alacağız. Birde her şey masraf bu süreçte. Nefes alsan para çıkıyor gibi. Balayı için bile nasıl bütçe ayıracağız onu düşünüyoruz kara kara.

Bizim de hiç paramız yokken gitmiştik balayına :KK70: Allah evlenene veriyor cidden bir şekilde gözümüz hiç bir şeyde kalmadan gezmiştik.

X