Düğün takıları ile ilgili yardıma ihtiyacım var :(

Öncelikle merhaba yeni üyeyim ve fikir danışmak istediğim bir konu var? Nişanlıyım düğünüm olacak bizim evimizi kurma işini aileler üstlendi benim ailemde onun aileside bir şeyler alıyor fakat nişanlımın ailesi bir şeyler alındıktan sonra sürekli çok borç çok borç diye yakınıyor( Ben zorlamamıştım onları, onlar aileler evlendirir biz alıcaz dediler) ailem ağzını açıp tek kelime etmedi ne borç için ne de nişanlımın ailesine bu zamana kadar şunu da alın buda olsun diye hep kızım mutlu ol yeter dedi. bir de bana düğünden 6-7 ay varken falan esyaları aldırdılar begendirdiler düğüne kadar taksitleri bitsin diye bende onları zor durumda bırakmadım hiç. evim kira olacağını bile bile aldım ve çok pahalı şeyler almadım. Ve nişanlımın ailesinden sakladığı laf etmelerinden korktugu bir kredi borcu varmış bende öğrendim sinirlenmedim kızmadım gecerli sebebi vardı ondan yana sıkıntı yok. Ortak karar almıştık düğünde takılan altınlarla krediyi kapatacaktık Çünkü suan işsizim ve nişanlımın maaşı ev kirası ve faturalara anca yeter. Ben ailesi ile konustum altın olayını biraz kem küm ettiler altınlara paralara ümit etmişler borca girerken haberim yoktu. (Yoksa para biriktirip kendimiz alırdık eşyaları. )Paralar sizde kalsın altınlar bizim birikimiz dedim kem küm ile anlastık bu sefer de Nişanlımın kendisi ailesinin borcunun çok olacağını ona takılan takıları ailesine vermek istediğini söyledi bende sonucta bir ömür paylasıcaz aileside hayatımızda olacak lafı edilsin veya bizi borc içinde bıraktınız diye hem nişanlıma hem bana söylenmesin kimse diye kabul ettim. .Ama ailesine demedik henüz bizde kalcak biliyorlar ama kredi borcuda var kira da olcak ben iş bulamazsam nasıl gecincez derdi var suan masraf konusuna gelirsekte benim ailemde yapıyor masraf onlarda yapıyor ve aldığımız her şeyde ailesi pahalı almayın diye söylendi. evimizde daha alınacak seyler olucak onuda nisanlımla alıcaz yani büsbütün onlara yüklenmedik. Bilmiyorum altın konusunda dogru mu karar vermişim nişanlımın ailesine vermekle ???? Uzun oldu ama okuyup yardımcı olursanız çok sevinirim derdim para altın değil bu borc olayı gerilmeme sebep oluyor :KK43:(
Dugun takilari gelinle damadindir.dinen de bu boyledir.vermek zorunda degilsiniz sonucta kendi evlatlarini evlendriyolar yabanciyi mi sanki katlanicaklar maliyetinede

Eviniz için peşinat olurdu ömür boyu kirada olmıyacaksınızya hayat çok pahalı bir daha toparlaması zor olur okadar parayı

Ağlamayana meme yok mu yani?

Senin ailen güzel güzel borç ödeyecek
Ses çıkarmadıkları için.

Sen de gidip altınları sadece eşinin ailesine mi vereceksin?

Gerçekten evet derken hiç aklına gelmedi mi bu?
geldi tabiki onun ailesine onun üstündekiler verilcek benim tarafımdan takılanlarıda aileme veririm dedim tamam dedi ama suan kendimizi düşününce vazgecmek istiyorum borc yüzünden

Ayrıca bu pahalılıkta altın falan da gelmez.
Kim takacak 350tlye çeyrek?

Madem altınların gidecekti
Bütçe belirleyip kendi alışverişinizi kendiniz yapsaydınız.

Hem millete biz aldık olacak
Hem ailen borç öderken...

Ay ben niye bu kadar sinirlendimse birden:deli:
Neyse.
işte beni de o rahatsız ediyor hem altınlar gidicek hemde esyaları biz aldık olucak of :KK43:

Baştan aileler yapar demeselerdi ona göre hareket eder kendi borcunuzu kendiniz kapatırdınız öyle bi dünya yok. Altınlara mı güvenmişler de efelenmişler biz yapacağız diye.

Verip vermemek senin bileceğin iş. Ben olsaydım kısmı için yorum yapayım ödemem gereken kredi varken kimseye para vermezdim. Onlarınki borçsa benimki de borç. Kimse sussun diye sıkıntı çekemem. Çekerim kapıyı kendime bakarım.

Verip vermemek senin bileceğin iş. Ben olsaydım kısmı için yorum yapayım ödemem gereken kredi varken kimseye para vermezdim. Onlarınki borçsa benimki de borç. Kimse sussun diye sıkıntı çekemem. Çekerim kapıyı kendime bakarım.
haklısınız paraları verip altınları alayım değil mi isteyen konussun

Şimdi bu tabloya göre erkek tarafı size eşya almış oğlunumu evlendirmiş oluyor.
Sizin aileniz siz evlenebilin diye,borca harca girip sadece tek taraflı bir yuva kurulmuş oluyor.
Ki kız tarafı tüm o borçlar haricinde,dünyanın mefruşat,tekstil,plastik,mutfak eşyası,küçük ev aletleri ve saymakla bitmeyen onlarca milyarlık çeyizde yapıyor ekstra.
Sizler gelin olmuyor,borca harca girip koca almış oluyorsunuz.
Üstüne ekstra kaynana,elti,görümce vs promosyon.

Altınlar normalde sizin
Anlamıyorum böyle aileleri
Az beklenti çok huzur
Eşyalarımızı kendimiz alırız deyin
Çalışarak alırsınız yavaş yavaş
Ne gerek var böyle şeylere

Şimdi bu tabloya göre erkek tarafı size eşya almış oğlunumu evlendirmiş oluyor.
Sizin aileniz siz evlenebilin diye,borca harca girip sadece tek taraflı bir yuva kurulmuş oluyor.
Ki kız tarafı tüm o borçlar haricinde,dünyanın mefruşat,tekstil,plastik,mutfak eşyası,küçük ev aletleri ve saymakla bitmeyen onlarca milyarlık çeyizde yapıyor ekstra.
Sizler gelin olmuyor,borca harca girip koca almış oluyorsunuz.
Üstüne ekstra kaynana,elti,görümce vs promosyon.
işte bide kayınvalidemlere göre her şeyi biz alıyoruz oluyor

X