Düğün düğünde gereksiz masraf olduğunu düşündüğünüz şeyler nelerdir ?

Bizimki aşırı saçma masraflıydı, hatırladıkça sinirleniyorum.
Her masaya viski kondu, kartonla sigara kondu, yemekliydi... Oy oy oy, aşırı saçma.
Aynı zamanda fotoğraf olayını da saçma buluyorum, iç mekan dış mekan fark etmez, saçma. Zaten düğün görüntüleri var, herkesin elinde telefon var.
Düğünü de gereksiz buluyorum ama genelde düğünü dağıtılan altınların haneye dönüş yapması olarak gören aileler çok olduğu için düğün olmamasını kabul etmiyorlar.
Bir de aşırı manyak bir grup var, resmi nikahı evlenme kabul etmiyor, düğünü evlenme kabul ediyor. Şansınız varsa düğünden de sıyrılmaya çalışın.
Hıı henüz o şekilde düşünemem hep hayaller kurduğumuz için ama pandemi sanki düşün artık evet de yeter duyor 😅🙄 ama bir umut güzelleştirmek için o günümüzü az hasarla atlatalım masrafımız minimum olsun düşüncesindeyim şimdilik . Alkollü bende istemiyorum zor olabilir .

pandemi yüzünden nikahım olmuştu evime geçmiştim ama düğünüm ertelenmişti, kına gecem oldu evime geldim, düğüne de evimizden çıkıp eşimle el ele gittik. Alışılmışın dışındaydı, pandemiden dolayı kuaföre çağırsam da pek kimse gelmezdi.
Güldük, oynadık, hopladık, zıpladık evimize geldik. Geldiğimizde hem kedimiz bize küsmüştü hem de biz deli gibi yorgunduk. Ben gelinliği, o damatlığı çıkarır çıkarmaz pijamalrı giydiğimiz gibi yatağa zıplayıp baygın halde uyumuşuz. :KK70:
Fakat anne babalar hariç herkes düğünümden sonra ilk kez evime gittiğimi sanıyordu o ayrı tabi. :KK70: :KK70:
Sondaki detay 😅😅 Ya aslında farklı bu dönem bile zor da geçse çocuklarımıza yiğenlerimize torunlarımıza herneyse 😅 anlatabileceğimiz bir anı anlatacaz kimse dışarı çıkmadı sokağa çıkma yasağı vardı birbirimizi özledik diye nasıl yaani nasıl dışarı çıkmadınız diyecekler miniklerimiz 🥰 kedinizin gönlünü aldınız umarım trip atması uzun sürmedi inşallah 😅😅

Bir miktar korktum yaptığınız masraf olmasaydı onu nasıl değerlendirirdiniz peki
Her ne yaparsam yapayım düğünden daha mantıklı bir tercih olurdu.
Birikim olarak kenara ayırabilirdim. Bir de düğün yapmayıp, düğün bütçesiyle dünya turuna çıkan bir çift vardı, pandemi olmasa aşırı mantıklı bir fikir.

İlber Ortaylının da dediği gibi “Evlenip mobilya dükkanı gezeceginize dünyayı gezin” :KK48:

Sondaki detay 😅😅 Ya aslında farklı bu dönem bile zor da geçse çocuklarımıza yiğenlerimize torunlarımıza herneyse 😅 anlatabileceğimiz bir anı anlatacaz kimse dışarı çıkmadı sokağa çıkma yasağı vardı birbirimizi özledik diye nasıl yaani nasıl dışarı çıkmadınız diyecekler miniklerimiz 🥰 kedinizin gönlünü aldınız umarım trip atması uzun sürmedi inşallah 😅😅
Bizle üç gün yatakları ayırdı kedimiz. :KK70:
Sonraki detay, aynen. Kocamla kendi evimde gizli gizli kaldım. Olaya gel. :-)

Her ne yaparsam yapayım düğünden daha mantıklı bir tercih olurdu.
Birikim olarak kenara ayırabilirdim. Bir de düğün yapmayıp, düğün bütçesiyle dünya turuna çıkan bir çift vardı, pandemi olmasa aşırı mantıklı bir fikir.
İlber Ortaylının da dediği gibi “Evlenip mobilya dükkanı gezeceginize dünyayı gezin” :KK48:
Evet işte bu değerlendirmek

Düğün yaptığımız için pişmanım. Keşke sade bi nikah sonrasında da aile ile birlikte yemeğe gidip evime öyle gelseydim. Düğün konularında iki tarafın ailesi de destek olmayınca sonrası pişmanlık oluyor mesela biz hala düğünden kalan borçları ödüyoruz.

Düğün yaptığımız için pişmanım. Keşke sade bi nikah sonrasında da aile ile birlikte yemeğe gidip evime öyle gelseydim. Düğün konularında iki tarafın ailesi de destek olmayınca sonrası pişmanlık oluyor mesela biz hala düğünden kalan borçları ödüyoruz.
Hangi borçlar en fazla yük olan merak ettim 🙄

Hangi borçlar en fazla yük olan merak ettim 🙄
Ailemiz destek olamadığı için biz her şeyi kendimiz yaptık eşyayı vs eşimle birlikte aldık eşyalarımın tamamı 30 bin tuttu.altın düğün salonu kuaför vs hepsi bizdendi toplam 80 bin TL tuttu kredi çektik faizleri de var. bi de Kayınpederim yemekli düğün istedi köyü doyurduk o da bizdendi...

evvet yavaş yavaş düğün planlarımı yapıyorum ve yardımınıza ihtiyacım var . mesela kimisi davetiyeyi gereksiz görür kimisi organizasyonunu evde yapar bir iki şeyi azaltır . resmen gördüğüm her dekoratif ürünleri almak istiyorum . neye dur demeliyim :KK70:
Düğün yapıp yemek vermek, çalgıcısı çengicisi bilmem neler tutup millet oynayacak eğlenecek diye masrafa girmek, Gereksiz adetleri yerine getirmek(çeyiz evden çıkacak damat para versin, gelin evden çıkacak damat para versin.. vs gibi bu adetlerin abartılı tutarda paralarla yerine getirilmesi).. Düşünüyorum başka birşey var mıı 🤔🤔 illa ki var ama aklıma şuan gelmiyor..

Yani bence bir nikah yapın evinize gidin. Gereksiz yapacağınız masrafları da tatile gidersiniz ya da planladığınız tatilinizi uzatırsınız ya da ne bileyim bir ihtiyacınız vardır onu karşılarsanız hiçbirşey yapmasanız bile düğün işi zaten çok masraflı boşuna paranız gitmemiş olur belki daha az borç yapmış olursunuz.. Sonuçta hepsi evlendikten sonra sizin sırtınıza bir yük.

Ailemiz destek olamadığı için biz her şeyi kendimiz yaptık eşyayı vs eşimle birlikte aldık eşyalarımın tamamı 30 bin tuttu.altın düğün salonu kuaför vs hepsi bizdendi toplam 80 bin TL tuttu kredi çektik faizleri de var. bi de Kayınpederim yemekli düğün istedi köyü doyurduk o da bizdendi...
Peki aileniz her şeyi karşılasaydı aynı düşüncede olur muydunuz peki

Düğün yapıp yemek vermek, çalgıcısı çengicisi bilmem neler tutup millet oynayacak eğlenecek diye masrafa girmek, Gereksiz adetleri yerine getirmek(çeyiz evden çıkacak damat para versin, gelin evden çıkacak damat para versin.. vs gibi bu adetlerin abartılı tutarda paralarla yerine getirilmesi).. Düşünüyorum başka birşey var mıı 🤔🤔 illa ki var ama aklıma şuan gelmiyor..
Yani bence bir nikah yapın evinize gidin. Gereksiz yapacağınız masrafları da tatile gidersiniz ya da planladığınız tatilinizi uzatırsınız ya da ne bileyim bir ihtiyacınız vardır onu karşılarsanız hiçbirşey yapmasanız bile düğün işi zaten çok masraflı boşuna paranız gitmemiş olur belki daha az borç yapmış olursunuz.. Sonuçta hepsi evlendikten sonra sizin sırtınıza bir yük.
Bizde sıfır adet zaten arabanın önüne atlayan çocuklar olsa bile vermeyiz 😅 herkes aynı fikirde çoğunu ailemiz karşılasa bile onlara da yazık

masraf konusunda hayır aynı düşüncede olmazdım.
Ailemiz karşılayacak ama dün annem borçlarımız yaza bitiyor ama ayıptır söylemesi kusura bakma yine başlayacak sen evlenince dedi gülerek 🙄😅 bir hüzünlendim davetye nikah şekeri gibi şeyleri kıssam bile bunlar küçük şeyler başka eritecek ne var düşünüyorum arkadaşlarımı toplayıp bride to be partisi yapmak istiyorum kınadan sıyrılabilirim

Bizde sıfır adet zaten arabanın önüne atlayan çocuklar olsa bile vermeyiz 😅 herkes aynı fikirde çoğunu ailemiz karşılasa bile onlara da yazık
Arabanın önünü kesen çocuklara da zarf atın canım yaaa ☺️ Ben karşıyım boşa para vermelere ama o kadarını da yaparım ki yaptık.. Onlar tadı tuzu bu işin hem de çocuk sevindirin kız sevaptır ☺️😝

Arabanın önünü kesen çocuklara da zarf atın canım yaaa ☺️ Ben karşıyım boşa para vermelere ama o kadarını da yaparım ki yaptık.. Onlar tadı tuzu bu işin hem de çocuk sevindirin kız sevaptır ☺️😝
Küçükken istemiştim vermemişti kesemedin dedi üstüme sürüyor napim 😅 sonra diğer çocuklar damadın paçasına yapışmıştı zor kurtuldu damat 😅 çocukluk travmam olunca 😅

X