Dusuk butce ile dugun yapicam ve fikirlerinize cok cok ihtiyacim var

Lithyumpro

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
19 Ekim 2018
166
184
Bu yaz temmuz ayinda evlenmeyi dusunuyoruz ve dugunumuzu esyalarimizi herseyi kendimiz yapicaz durum boyle oluncada herseyin en ekonomik olanina elimizi uzatiyoruz 2+1 ev baktik salonumu gunluk olarak kullanicam kose takimi tv unitesi ve yemek masasi almayi dusunuyorum odanin biri bos kalsin ivir zivirlari atariz hem camasir utu odasi gibi olur bide y atak odasi aliyim diorum.kose istememin sebebi hem uygun olmasi hemde 1 2 yila kendi evimize cikarsak koseyi oturma odasina alirim die mesela misafir yemek takimi almayi dusunmuyorum orta ayar 12 kisilik yemek takimi catal bicak takimi alip hem misafire hem gundelige kullanayim diyorum mantiklimi sizce olurmu yani ve ankarada acik hhavada uygun fiyatli yer bakiyorum ay bana fikir verecek en olmadi moral verecek birilerine ihtiyacim var sanirim yani tahminimizden cok daha masrafliymis evlenmek sadece 2 gonul bbir olunca bitmiyormus is Allah yardim etsin yeni ev kuracak herkese.

Bu yaz temmuz ayinda evlenmeyi dusunuyoruz ve dugunumuzu esyalarimizi herseyi kendimiz yapicaz durum boyle oluncada herseyin en ekonomik olanina elimizi uzatiyoruz 2+1 ev baktik salonumu gunluk olarak kullanicam kose takimi tv unitesi ve yemek masasi almayi dusunuyorum odanin biri bos kalsin ivir zivirlari atariz hem camasir utu odasi gibi olur bide y atak odasi aliyim diorum.kose istememin sebebi hem uygun olmasi hemde 1 2 yila kendi evimize cikarsak koseyi oturma odasina alirim die mesela misafir yemek takimi almayi dusunmuyorum orta ayar 12 kisilik yemek takimi catal bicak takimi alip hem misafire hem gundelige kullanayim diyorum mantiklimi sizce olurmu yani ve ankarada acik hhavada uygun fiyatli yer bakiyorum ay bana fikir verecek en olmadi moral verecek birilerine ihtiyacim var sanirim yani tahminimizden cok daha masrafliymis evlenmek sadece 2 gonul bbir olunca bitmiyormus is Allah yardim etsin yeni ev kuracak herkese.

kaliteli, az ve öz al eşyalarını.
ben 1+1 de oturuyorum gayet de oluyor ama 2+1 de iyi fikir. bi odanın boş kalıp çamaşır için falan ayrılması güzel oluyor.
hatta düğün yerine nikah yapıp kurtulmak bence en güzeli
7 sülaleyi eğlendiricem diye yıllarca düğün borcu ödemeyin yazık valla.

kaliteli, az ve öz al eşyalarını.
ben 1+1 de oturuyorum gayet de oluyor ama 2+1 de iyi fikir. bi odanın boş kalıp çamaşır için falan ayrılması güzel oluyor.
hatta düğün yerine nikah yapıp kurtulmak bence en güzeli
7 sülaleyi eğlendiricem diye yıllarca düğün borcu ödemeyin yazık valla.

Öncelikle hatırlı olsun canım inşallah burada kötü günlerini okumayız
Ev işi çok masraflı bizde kendimiz yaptık erkek tarafının yapacaklarını ama bana kalırsa salon için köşe takımı alma çünkü misafirin geldiğinde sığmayacaklar. 2+1 ev iyi fikir benimde evim 2+1. salon takımını istanbulda isen bit pazarında uygun olanlar var. Yada rapsodinin bazen uygun takımları bulunuyor mesela geçen sene ben bakarken 2500 liralık salon takımı bulmuştum gayet güzeldi. Birde bu eve gelen misafirler salon takımı olmayan yeni gelin mi olur tantanalarını duyunca biraz pişman olabilirsin. Yatılı misafirin gelince açılacak bir koltuk takımı almalısın. Sandıklı olursa işini daha çok görmüş olur. Bir odan boş kalabilir yada yemek masanı koyabilirsin. Dolu görünür. Yatak odasını alırken yatağı içine gömülü bazasız alma eşyan sığmazsa yorgan filan içine koyarsın hemde içine gömülülerde nevresim takımını değiştirmek zor oluyor. Masa salon ve yatak odasını bir yerden alırsan indirim de yapılır daha uyguna gelir. Pazarlık yapabilen biri ile alışverişe çıkın. Bohçada gereksizleri almayın lazım olan kullanacağınız şeyleri alın. Mutfak banyo gereçlerini internetten uygunları bulabilirsiniz. Bir milyoncular artık ucuz değil. Yemek takımınızı setlerden alın orta halli shafferın orta fiyatlı çok parçalı setleri pluyor düdüklüsünden kepçesine kadar. Karacadan uzak durun ben 3000tl verdim memnun kalmadım. Setinizib tencereleri ile kepçe çatal bıçak setini kullanın ama porselen günlük takımınızı muhakkak ayrı alın. 6 kişilik kütahyanın var 30 50 lira arasındadır taş çatlasın. Birde lavın 18li bardak setleri var 3 boy. Onlar hem ucuz hem kullanışlı. Ben kendi tecrübelerimden yazdım :) umarım işinize yarar :)

1+1 bulsam onu tutucaktim ama oldugumuz semtte ne yazikki yok dugun isine gelincede ikimizde tek cocuguz aileler heves ediyor onlarinda icinde kalsin istemiyoruz cok kalabalik olmayan orta yollu bir dugun yapmayi dusunuyoruz

1+1 bulsam onu tutucaktim ama oldugumuz semtte ne yazikki yok dugun isine gelincede ikimizde tek cocuguz aileler heves ediyor onlarinda icinde kalsin istemiyoruz cok kalabalik olmayan orta yollu bir dugun yapmayi dusunuyoruz

Benim ayri misafir odam yok. Tek oturma odasi var onda da köse koltuk kullaniyorum. Cok rahat oluyor ama misafir agirlayacaksan sık sık tavsiye etmem cunku sigilmaz, zor olur herkes yan yana dizilince :KK70:
Ben kalabalik misafir agirlamiyorum arada bir en fazla 2-3 kisi gelir ayni anda o kadar.

12 kisilik yemek takimim oldugu gibi duruyor hic kullanmadim 4 yillik evliyim. 6 kisilik takimim hem gunluk hem misafire yetiyor. Ekstra misafir tabagi canagi kullanmiyorum.
Boyle de oluyor yani...
Suan fiyatlar ne durumda pek bir fikrim yok tabi.

Bir senelik evliyim evimi ve düğünümü çok uyguna yaptım.
Bir kere asla kullanmayacağım eşyaları almadım.

Perdede anam babam usulü düz perdeler tercih ettim.
Perdeci mutlaka bol büzgülü yere değen dikiş istiyor. Asla inanma. Daha çok kumaş gideceği için daha pahalı oluyor. Olabildiğince az büzgülü yaptır. İnan daha modern ve şık duruyor. Sadece salonda ve yatak odasında fon kullandım. Sedece fon. Öyle sarayvari iğrenç tasarım değil gayet keten görünümlü. Üstelik ölümüne pazarlık yap. İnanamazsın ne kadar uyguna geldiğini.

Asla ama asla yemek masası için sandalyeye 500 lira vermedim Veremezdim. Resmen soygun. Gittim masayı bi yerden sandalyeleri de 150 liraya sandalyecide yaptırdım inanılmaz sade ve şık oldu.

Anneneleri dinleme. Evine kullanamayacağın cincikli boncuklu yatak örtüleri alma. Daha uygunu var. Karacadan falan alma asla. Çok çok pahalı. Emin ol daha azıyla daha şık görünebilir.
Yatak oda takımımı, yemek masasını, makyaj masasını vs heeeeepp marangozda yaptırdım. Neredeyse yatak parasına hepsini en güzel şekilde yaptırdım. Çok uyguna geldi.

Gelinliğimi kendim çizdim gayet de normal bir terziye diktirdim. Kiralık olarak kullandım geri verdim kına için de uygun bir kaftanı hediye olarak verdiler. Ayakkabımı asla marka ve yüksek topuk almadım.ç Gittim pull&beardan 60 liraya kalın yüksek topuk beyaz ayakkabı aldım missss....

Gelin makyajımı kendim yaptım. Saçım da fön ve normal bir topuz şeklindeydi. 30 lira gibi bişey tuttu.
Davetiyemi kendim tasarladım düz kağıt, tasarımım ve beyaz zarf üzerine de damgacıdan güzel bir damga 60 tl tuttu onu bastım. Toplan 200 liraya hallettim.

Gelin çiçeğini asla çiçekciden ya da tarasrım gelin çiçeği yapan yerlere yaptırmadım. Gittim kuru çiçek yapan yerlerden başak, dağ çayı, çiçekçiden ara beyaz çiçeği, ağaçtan zeytin dalları ve palmiye ipleriyle toplam 30 tl fiyatla inanılmaz elegant bir çiçek ve yaka çiçeği yaptım. 500 lira nere 30 lira nere...

Düğünümde hiç bir şekilde kimseyi memnun etmeye çalışmadım. Misafire hediye, nikah şekeri bilmem ne hiç bişey dağıtmadım. Düğün değil nikah yaptım. Araba süsletmedim abartı şekilde.

Organizasyon şirketi tutmadım. Düğün mekanıyla beyaz taşlar, mumlar ve beyaz ara çiçeği ile bir çalışma yapmalarını istedim. Bu kadar.

Mekanda fotografcı istemedim ama şartmış. En az ücretli olan paketi seçtim. Düğün fotoğrafcısı için en doğal, en genç ve yetenekli kişiyi buldum Ona şans verdim. Hem çok uyguna çekti hem de enfes çekti. Gençlere şans ver bu konuda. Şimdi işleri açıldı boş günü yok o kadar yükseldi çocuk Türkiye çapında.

Gelen yorumlar şunlar. Evimin çok ferah, ince düşünülmüş, tasarım ve zevkli olduğu. Benim çok elegant, su gibi, asil olduğum ve düğünün bana yakışır şekilde olduğu idi.

Binlerce liram cebimde kaldı araba aldık sonra :)
Aklıma gelenleri yazdım...Başarılar diliyorum :)

Ben yemek takımı konusunda fikir vereyim.
12 kişilik yemek takımı ve 1 tane 6 lı takım alın derim.
Ya da 6lı olarak 3 tane.
Çünkü 12 kişilik yemek takımlarının içinde hiç kullanmayacağınız parçalar var, çorbalık, tuzluk biberlik, peçete, ara servis vs.
Bunların hepsini zaten ayrı ayrı 100 tl gibi bir şeye mal edebilirsiniz, dolayısıyla 12 kişilik takıma onca para vermek gereksiz. 6 lılardan birkaç tane almak mantıklı. Birbirne zıt renklerde alınım kombinlenebilir.
Yeşil turuncu siyah mesela...
Ayrıca tam semt neresi bilmiyorum ama hamamönüne yakın eski ulucanlar cezaevinin orda çok fazla züccaciye var markaların ve inanılmaz ucuz satıyorlar.
2 sene önce iki büyük boy çaydanlığı 70 tl ye aldım anneme.
5 sene önce kendi evime 1 taneyi 140 tl ye almıştım mağazadan, o kadar farkediyor.
Paşabahçenin de mağazası var orda, mutfak için ne ararsanız oradan alın en uygun yerler.
Batıkent eryaman ostim ve çevresinde uygun kır bahçesi tarzı yerler var, araştırın.
Mobilyaları da internetten sipariş edin, geçen gün 400 tl ye bile köşe koltuk gördüm.
Tabi boyutunu kalitesini bilemem ama bütçenize göre şeyler bulabileceğinize inanıyorum.
Perde deseniz sosyete pazarında alası satılıyor, hazır dikilmiş hem de.
Boy boy storlar bile var.
Tv ünitesi de yine internet üzerinden siparş verin, demonte olarak yollanır, beraber kurarsınız.
Önemli olan yatak ve yatak odası.
En uygun kaliteli ikea diyeceğim, başka bilgim yok bu konuda.
Mobilya fiyatları uçmuş, 40 binin altına salon takımı kalmamış.
Yapı marketler candır, avizeden mobilyaya bakın oralara.
Ve yine internetten siparişle birçok şeyi halledebilirsiniz.

Ailelerin ne dedigini ne istedigini onemseyerek giderseniz trilyon da harcasaniz bu isin icinden zor cikarsiniz.
Aileler heves ediyorsa biricik evlatlari icin biraz ellerini tasin altina koymalilar.

Bende evleneli 1 sene olcak gecen sene 120 tl tefal marka aldığım ketil suanda 200 tl olmuş.
Baska pek cok sey pahalanmış. Şanslı dönemde evlendim.
Mesela evde pek kullanmayacagin seylerden biri yatak örtüsü. Ben örtmüyorum üşeniyorum ancak.misafir gelcegi zaman. Cok yer.kapliyor
Gidip pahali markalara para verme
Ayni zamanda evde kullanilmiycak bazi mutfak gerecleri var,mesela robot meyve sikacagi tost makinasi cok yer kaplıyor ben tost makinami sadece 2 kez kullandim
Blendir her isi görüyor.
Cok fazla yatak döşek çeyizi yapma zaten 2 arti 1 ev olcakmis 4 yastik 1 tane çift kisilik 2 tanede tek kisilik alirsan yeterli olur misafir gelirse verirsin o tek kisilikleri
Vitrin konsol falan almayabilirsin.
Tv uniteleri var boyle.kapakli mesela benim hic tarzım degil ama onun içine bazi esyalarini koyabilirsin.
Perdeciyle pazarlik yap perde her zaman pahalidir sanada satis amacli en pahalilarini gosterecektir zebralar storlar hic sevmedigimdir benim mesela ama diğerlerine gore stor daha uygun bakabilirsin ama perdeyi internetten alma bence
Diger ceyiz esyalarini internete bak
Migroslarda bardaklar 3lusu 10 tlye satılıyordu su bardagi ben onlardan almistim :)
Bi tanede varak desenle islemeli bardak seti aldim 12 kisilik inan ki hiiiiic kullanilmiyo esim sadece viski icecegi zaman alıyor.
12 kisilik catal bicak alma hisar paslanmaz celik 18/10 üretir. Kalitelidir. Cizilmez paslanmaz. Onlarin 6 kisiliginden 2 tane al set olur boylece ve servis setini de hisardan almistim ben 200 tl 5 parca idi suan ne durumda bilmiyorum cok memnunum
Makinaya giriyor bunlar ama finish kullanma ciziyor tablet.fairyde hic sorun yasamadim :KK70:
Ivir zivir cok alma.yer kapliyor cunku
Halilarini ufak al zaten hali modasimi kaldi ki internette mağazadan cok cok daha uygun
Gidip cezve seti vs onlardan alma hisar karaca vs cogunun ağzı su akıtıyor ve yaniyor sapi zuccaciyelerden al hem daha uygun hem daha kullanisli ben aldim taş gibi .
Mutfak küçükseayri yemek masasi alma gereksiz masraf ilerde lazim olursa alırsın
Dugun icin bilmiyorum iste ankarayi malesef :KK43:
Ama tencerelerin kaliteli olsun ondada tefal titanyum diyorum granitte hisar al tefal titanyum tavalardsacok cok iyi, az yagla herseyi pisirebiliyorsun titanyum insan vucudunda da kullanilan bir metaldir takilan plak (protezler) de ameliyatlarda i yuzden iyidir yani. Tahta kasikla kullanman gerekcek bu arada
Mutfak esyalari basini cok döndürür muhtemelen cok ivir zivir var çünkü

tek çocuksanız bu aileler hiç mi düşünmedi bu çocuklar bir gün evlenecek az kenara para atalım diye :110:

neyse bakın evim 3+1 tam işsizlik dönemime denk gelmişti ama tazminat ve işsizlik maaşı almıştım. aldığım paralarla yemek takımı tencere takımı çatal bıçaktır onları hallettim, gerçekten o milyarlar verdiğim misafir takımını hiç kullanmadım. 2500 tl ye bir koltuk takımı aldım perdelerime kanat aldım inan ki salon gibi de oldu, orda oturup kalkıyoruz. yatak odam gayet sıradan 3000 tl verdik sanırım.. ıvır zıvıra pek yönelmeyin zaten evde koyacak yer bulamıyoruz..

Bu yok nisan yok soz yok bohca yok kinaya ayri organizasyon olaylarina girmeyin önemli olan eşyalarınız
Buzdolabi camasir makinası fırın su isiticisi yaşamsal ihtiyaclar
Bencede su an size bir köşe takımı masa ve yatak odasi yeter
Tabii sadece bunlarla olmuyor asıl olay perde hali mutfak malzemesi utu utu masasi çamaşır askiligi tencere tava gibi şeylerde çıkıyor
Ben olsam bunların en son modellerini pahalilarini değil iyi marka ama daha orta karar ürünlere bakardim
Bazen tayin nedeniyle ayrilan yada eşinden ayrilan insanlar neredeyse sıfır eşyalarını uygun fiyatlara veriyor arastirin

Bizde 5 yil once kendi imkanlarimizla evlenmistik, ne kadar maddiyat gerektireigini ve zorlandiginizi cok iyi anliyorum. Ve herseyi inanilmaz ucuza mal etmis biri olarak:

Oncelikle aylik odeyebileceginiz taksit tutarini hesaplayin, sonrasinda nakit neler var elinizde onu... buyuk esyalar icin (koltuk yatak odasi vs) imalatcilarin internet satislarini takip edin, magaza ve araci masraflari olmadigi icin cok uyguna gelecektir, kose koltuk almistik bizde cok rahat oluyor. Ancak yatakli koltuk eger cok fazla gelen gideniniz olmayacaksa yatili tavsiye etmem, cunku yatakli kootuk dediginiz minimum 1000 tl fiyata arti oluyor, tavsiyem yatili misafiriniz gelecegi zaman bir sisme yatak alin, hem yerden hem butceden tasarruf olsun.

86 parca 5 yilllik evliligimde 5 kere kullanmamisimdir, ikinci elden satisi para etse satacagim o derece:) onun yerine iki tane 6 kisilik gunluk yemek takimi almak kesinlikle daha mantikli.

Ben tum esyalarimi, internetten aldim, cok ta uyguna mal ettim hepsini, hali perde beyaz esya nevresim tabak canak...

Size tavsiyem su olur, elinizde 100 lira var diyelim, bu 100 liraya begenmediginiz bir tabak bir tencere alabiliyorsunuz, ama begendiginiz tabagin sadece kendisi 100 lira, tencereyi almayin sadece tabagi alin derim. Sebebi su: begenmeyerek aldiginiz her esyayi ilk firsatta yenilemek isteyeceksiniz, boylecr hem icinize sinmeyen seyi alip kullanmis hem de ayni seye iki defa masraf etmis olacaksiniz.

Ama begendiginiz seyi alin, varsin listeniz eksik olsun, elinize gectikce eksikleri tamamlarsiniz ama her esyanizi severek kullanmis olursunuz...

Yani degistiririm degil de uzerine eklerim olsun mantiginiz... inanin karli cikarsiniz.

5.5 yıllık evliyim. Evlenirken köşe takım istemiştim ben de, eşim istememişti. O istedi diye koltuk takımı almıştık. Şimdi o da köşe takımı alsaymışız keşke diyor. Aşırı kalabalık bir aile değiliz zaten, üç kişiyiz. Öyle gelenimiz gidenimiz de pek olmaz, hatta hiç olmaz diyebilirim. O yüzden köşe koltuk iyi oluyor, her odaya da bir şekilde oluyor. 12 kişilik yemek takımım ve çatal kaşık takımım var. Toplasan 5 kere anca kullandım. Kıymet verdiğimiz insanlar gelince falan kullanıyoruz.:) Güzel oluyor sofra, ama yer kalabalığı.

Önceden ay ikeadan ev mi kurulur diyorduk ama şimdi evleniyor olsak ikeadan alırdık ev eşyalarımızı eşimle. Önceden gereksiz pahalı gelirdi, ama malum fiyatlar ikeayı bile solladı. Tabii fikrimizin değişmesinde bir önceki evimizin mutfağının ikeadan yapılmış olmasının ve çok hoşumuza gitmiş olması ile kullanışlı olmasının etkisi büyük. :)

Bir de madem Ankara’dasın sitelerdeki mobilyacılara bak. Genelde pahalı oluyor orası da ama kaliteli şeyler var hep.

X