Elti sorunsalı.. Sizce nasıl davranmalıyım?

Daha sozluyken ne kadar cok girmissin aileye yahu. Mustakbel eltinin annesinin ettigi laftan haberin var ta. Cok gereksiz. Koy mesafeyi bak keyfine

Öncelikle herkese merhaba :)

3 yıllık güzel bir ilişkim var ve sözlendik.
Biz sevgili iken sözlümün abisi evlendi. Eşiyle yani eltimle baya iyiydik. Sanki bayadır birbirimizi tanıyormuşuz gibi. Güzel bir arkadaşlığımız vardı. Herşeyine çağırdı hep. ama daha sonra kendisi aramızda soğukluk yaratacak seyler yaptı.

Hiç kayınvalideme yakın oturmak istemiyordu ama ona yakın biryerde oturuyor şuanda çok memnun.

Birgün düğün cd'lerini izliyorduk ve kayınvalidemle düğün sırasında sarıldıklarında bak almadan böyle oluyor sonradan değişiyorlar dedi. Sen fazla yüz verme tepene biniyorlar sonra sık sık gidip gelme dedi bana. Bende şaşırdım tabi çünkü herkese karşı canciğer gibi annecim annecim diye peşinden hiç ayrılmıyordu.

Hamile olduğu zamanlarda da kendi annesinin yaptıklarını ve kayınvalidemin yapmadıklarını sayıyordu. Benim annem şunu yaptı bunu yaptı ama kaynanam yapmıyor ilk torunları ama umurlarında değil beşiği onlar alsın diye bekliyorum ama sanmam falan diye. hatta erkek çoçuğu olacak diye bana da laf atıyordu sen kız doğurursan sana altın takmam dıye bende ikiz doğurursam çift takmak zorunda kalırsın demiştim birşey diyememişti. Kayınvalidem beşiği almadı ama bir sürü a'dan z'ye bebek kıyafetleri aldık hatta hep birlikte gittik beni de çağırmışlardı.

Eltim doğum yapmadan 2 ay öncesi kayınpederimi kalpkrizinden aniden kaybettik.. Hamile olduğu için pek yardımcı olmadı genelde kendi annesi evinde tuttu kızını. cenaze günü eltimin evinde yemek verildi. ama eltimin annesi yaptığı yemeğin lafını yaptı daha sonra. kızımın evinde yağ yoktu ben kendim getirdim. Başka gelin olsa evini bile açmazdı diye. bence cenaze bu normal bir zaman değil bu davranışları çok tuhafıma gitmişti duyduğumda.

Eşi her sabah vefattan dolayı ailesinin yanına geliyor diye bana ben şimdi nasıl ayırıcam onlardan her sabah ilk onları düşünüyor demişti. Sonuçta eşinin babası vefat etti ve geride 2 kardeş kaldı bazı şeyleri düşünmesi gerek diye düşünüyorum. Ama şahsen sonrası pek birşey yapmadı sözlümün abisi. şuan herşeye benim sözlüm koşuşturuyor.

Birde bebeğe kayınpederimin ismi verildi eltim pek istemese de ben sözlüme dedim abinle konuş istemiyorlarsa zorlama biz babanın ismini koyarız ilerde diye ama abisi biz koycaz dedi.

hatta bana kayınpederimin mevlüdünde belki annemin ismini koymakta sana nasip olur dedi. Bende Allah korusun ama gerekirse koyarım dedim.

Kayınpederim sözlümün küçük kardeşinin yanında vefat etti ve o babasını kurtarmak için hiçbirşey yapamadığı için psikolojik olarak çok ağır olmasa da sorunlar yaşadı. Ve bir süre kendine gelemedi. Herkes te mutlu olsun diye elinden geleni yapıyordu. üstüne titriyordu. Eltimin annesi küçük kaynım öyle diye kayınvalideme demiş ki ne bu kadar üzülüyorsunuz bi tek babası ölen siz değilsiniz demiş ama vefatın üzerinden en fazla 1 ay geçmişti 1 ay da nasıl unutabilir ki babasını onun yokluğuna nasıl alışabilir ki. Şuan kayınvalidem ve eltimin ailesi açık görüşmüyorlar ama kadın fırsat buldukça ortalığı karıştırıyor.

Birde Eltim kayınvalidem hakkında onca şey sölediği halde şuan en ufak bişeyde çoçuğunu kayınvalideme bırakıyor. O da iyiniyetli olduğu için birşey demiyor ve birazda eşini hatırlattığı için ona iyi gelior o çocuk. Eltimde bu fırsatı elinden geldiğince değerlendiriyor.

Şuan sözlüm askerde ve askerdeyken bile o yardım etti ailesine abisi destek olacağına annesinden borç alıyor hep..

Sizce ben bu eltiye nasıl davranmalıyım. Şahsen şuan eskisi gibi değiliz. olmakta istemiyorum. Ama arkamdan kayınvalideme benim için eskisi gibi değil bana karşı demiş bende kayınvalideme dedim anne ben arayıp soruyorum onun sürekli işi oluyor. Bende bi yerden sonra aramıyorum diye.

Hatta geçenlerde dedi niye eskisi gibi değiliz diye bende dedim sen sürekli kayınvalidemlerin tarafını kötülüyordun ama şimdi hepsine yakın davranıyorsun. İkiyüzlülük yapıyorsun ben böle büyümedim böle entrikalardan anlamam dedim. O da ay herşey daha yeni yeni rayına oturuyor dedı ve suan 3 yıldır evliler.

He birde ben eltimin bana sölediği herşeyi sözlüme anlattım en azından bilsin diye ilerde ben yapmışım gibi gösterir falan diye.

bana fikirlerinizi söylerseniz sevinirim.
bundan sonra ağzın dolu kan olsa kusma eltinle fazla görüşme görüştüğünde kayın ailenle ilgili muhabbete kesinlikle dahil olma duyduklarını sözlüne anlatma kayınvalidene de anlatma kayınvalidn sana bir şey derse ikimizide sen tanıyorsun bana yakıştırıyorsan sen bilirsin de ama kesinlikle dedikoduya dahil olma..bahsettiğin tarzda insan her kefeye girer seni suçlu çıkarır.

eltinizi neden bu kadar eleştiryorsunuz ? kıskanıyorsunuz sanki, yazık kadına .ayrıca daha kucuk bir bebegi var sizinle eskisi kadar ilgilenemez.ayrıca o bir şeyler söylerken kuzu kuzu dinliyorsunuz.sizin istediğiniz onun kötü olması sizin iyi gelin olmanız ama şunu bilin ki iyi gelin diye bir şey yok

Ben sürekli benimle ilgilensin demiyorum ki zaten. Çalışan bir insanım bende benimde vaktim olamayabiliyor. Sadece kendisi arayıp sormuyorken arkamdan arayıp sormuyor demesi garip. Bazen içinden gelmese bile arayıp soruyorum. Ben kimsenin kimseyle kötü olmasını istemem. İsteseydim bana sölediklerini herkese sölerdim araları açılsın .diye ama yapmadım. Kuzu kuzu dinlemek derken illaki cevap verdim zamanı gelince bende görücem. herşeyi zaman gösterecek vs diye. yorumsuz bırakmadım yani.

sen de az elti değilsin bence.sanane çocuğunu babaannesine istediği zaman bırakır veren razı bakan razı.kayınvalidenin geliri iyiyse oğlu yardım etmek zorunda değil .kayınvalidenin oğluna verdiği para da seni ilgilendirmez.ayrıca eltin kayınvalideni kötülerken kendin sustursaydın entirka sevmeyen biri olarak önce dinleyip sonra neden sözlüne yetiştiriyorsun?
eltinin ailesinin sana bir zararı da yok onalr hakkında neden savunucu kesildin.
konu sahibi daha "sözlüsün gelin ata binmiş ya nasip demiş" anladın sen ?

sen de az elti değilsin bence.sanane çocuğunu babaannesine istediği zaman bırakır veren razı bakan razı.kayınvalidenin geliri iyiyse oğlu yardım etmek zorunda değil .kayınvalidenin oğluna verdiği para da seni ilgilendirmez.ayrıca eltin kayınvalideni kötülerken kendin sustursaydın entirka sevmeyen biri olarak önce dinleyip sonra neden sözlüne yetiştiriyorsun?
eltinin ailesinin sana bir zararı da yok onalr hakkında neden savunucu kesildin.
konu sahibi daha "sözlüsün gelin ata binmiş ya nasip demiş" anladın sen ?

Bu beni ilgilendirmez evet. Tuhaf gelen bana zamanında kötülediği kayınvalidesinin, çocuk olduktan sonra el üstünde tutması. Maddi olarak zorluktalar, öyle olmasaydı askerden sözlüm yardımda bulunmazdı zaten. Sadece susup dinlemedim gerekli cevabı verdim. Zaman gösterecek diyerek. Sözlüm baazı olayları anlattığı için bende ona söyleme gereği duydum.

mesafe her zaman iyidir. daha gitmeden sinir basmış, içlerine girdiğinde düşünemiyorum

Bu beni ilgilendirmez evet. Tuhaf gelen bana zamanında kötülediği kayınvalidesinin, çocuk olduktan sonra el üstünde tutması. Maddi olarak zorluktalar, öyle olmasaydı askerden sözlüm yardımda bulunmazdı zaten. Sadece susup dinlemedim gerekli cevabı verdim. Zaman gösterecek diyerek. Sözlüm baazı olayları anlattığı için bende ona söyleme gereği duydum.

bu ilişkiler böyledir canım önce küserler sonra barışırlar sen ne olduğunu anlamazsın.mesafeli ol ille de kayınvalideye ondan yakın olayım derdine düşme soyutla.bayram seyran özel gün tamamdır.

Elimden geldiğince mesafeli olmaya çalışıyorum ama yinede kayınvalidemde ya da bir toplulukta mecbur birlikteyiz. Bazı şeyleri şuanlık sözlü olduğum için görmezden gelip susuyorum ama bi yerden sonra bende de kayışlar kopacak diye korkuyorum. Onun yüzünden kendi ilişkim de sıkıntı olsun istemiyorum açıkcası..

Sizde de kayışları kopartacak ne olabilir mesela? Genel olarak eltinizin başkaları ile olan ilişkisinden örnekler vermişsiniz. Bazı ikiyüzlü durumlar olabilir ama sizde kayışı kopartacak size dair ne olabilir?

bu ilişkiler böyledir canım önce küserler sonra barışırlar sen ne olduğunu anlamazsın.mesafeli ol ille de kayınvalideye ondan yakın olayım derdine düşme soyutla.bayram seyran özel gün tamamdır.
İşte zaten art niyetli biri olmadığım için kendimi bi anda bu tür şeylerin içinde buldum. Hiç bir zaman ondan üstün olmak gibi bir çabam olmadı. Ben kendim gibi davranıyorum her zaman. Ne eltime ne de kayınvalideme, akrabalarına saygıda kusur etmedim. Sadece bir anda böyle şeyler olunca bende affaladım noluyor diye. Kimseye söleyemediğim için buraya yazmak istedim.

Sizde de kayışları kopartacak ne olabilir mesela? Genel olarak eltinizin başkaları ile olan ilişkisinden örnekler vermişsiniz. Bazı ikiyüzlü durumlar olabilir ama sizde kayışı kopartacak size dair ne olabilir?

Kendi her zaman beni arayıp soruyormuş, kendi bana karşı çok iyiymiş ve hep o birşeyler yapıyormuş gibi gözükmeye çalışıyor etrafa. hani aramızın açılmasındaki problem benmişim gibi davranıyor.

Biz sevgili iken sözlümün abisi evlendi. Eşiyle yani eltimle baya iyiydik. Sanki bayadır birbirimizi tanıyormuşuz gibi. Güzel bir arkadaşlığımız vardı. Herşeyine çağırdı hep. ama daha sonra kendisi aramızda soğukluk yaratacak seyler yaptı.

Hiç kayınvalideme yakın oturmak istemiyordu ama ona yakın biryerde oturuyor şuanda çok memnun.

Birgün düğün cd'lerini izliyorduk ve kayınvalidemle düğün sırasında sarıldıklarında bak almadan böyle oluyor sonradan değişiyorlar dedi. Sen fazla yüz verme tepene biniyorlar sonra sık sık gidip gelme dedi bana. Bende şaşırdım tabi çünkü herkese karşı canciğer gibi annecim annecim diye peşinden hiç ayrılmıyordu.

Hamile olduğu zamanlarda da kendi annesinin yaptıklarını ve kayınvalidemin yapmadıklarını sayıyordu. Benim annem şunu yaptı bunu yaptı ama kaynanam yapmıyor ilk torunları ama umurlarında değil beşiği onlar alsın diye bekliyorum ama sanmam falan diye. hatta erkek çoçuğu olacak diye bana da laf atıyordu sen kız doğurursan sana altın takmam dıye bende ikiz doğurursam çift takmak zorunda kalırsın demiştim birşey diyememişti. Kayınvalidem beşiği almadı ama bir sürü a'dan z'ye bebek kıyafetleri aldık hatta hep birlikte gittik beni de çağırmışlardı.

Eltim doğum yapmadan 2 ay öncesi kayınpederimi kalpkrizinden aniden kaybettik.. Hamile olduğu için pek yardımcı olmadı genelde kendi annesi evinde tuttu kızını. cenaze günü eltimin evinde yemek verildi. ama eltimin annesi yaptığı yemeğin lafını yaptı daha sonra. kızımın evinde yağ yoktu ben kendim getirdim. Başka gelin olsa evini bile açmazdı diye. bence cenaze bu normal bir zaman değil bu davranışları çok tuhafıma gitmişti duyduğumda.

Eşi her sabah vefattan dolayı ailesinin yanına geliyor diye bana ben şimdi nasıl ayırıcam onlardan her sabah ilk onları düşünüyor demişti. Sonuçta eşinin babası vefat etti ve geride 2 kardeş kaldı bazı şeyleri düşünmesi gerek diye düşünüyorum. Ama şahsen sonrası pek birşey yapmadı sözlümün abisi. şuan herşeye benim sözlüm koşuşturuyor.

Birde bebeğe kayınpederimin ismi verildi eltim pek istemese de ben sözlüme dedim abinle konuş istemiyorlarsa zorlama biz babanın ismini koyarız ilerde diye ama abisi biz koycaz dedi.

hatta bana kayınpederimin mevlüdünde belki annemin ismini koymakta sana nasip olur dedi. Bende Allah korusun ama gerekirse koyarım dedim.

Kayınpederim sözlümün küçük kardeşinin yanında vefat etti ve o babasını kurtarmak için hiçbirşey yapamadığı için psikolojik olarak çok ağır olmasa da sorunlar yaşadı. Ve bir süre kendine gelemedi. Herkes te mutlu olsun diye elinden geleni yapıyordu. üstüne titriyordu. Eltimin annesi küçük kaynım öyle diye kayınvalideme demiş ki ne bu kadar üzülüyorsunuz bi tek babası ölen siz değilsiniz demiş ama vefatın üzerinden en fazla 1 ay geçmişti 1 ay da nasıl unutabilir ki babasını onun yokluğuna nasıl alışabilir ki. Şuan kayınvalidem ve eltimin ailesi açık görüşmüyorlar ama kadın fırsat buldukça ortalığı karıştırıyor.

Birde Eltim kayınvalidem hakkında onca şey sölediği halde şuan en ufak bişeyde çoçuğunu kayınvalideme bırakıyor. O da iyiniyetli olduğu için birşey demiyor ve birazda eşini hatırlattığı için ona iyi gelior o çocuk. Eltimde bu fırsatı elinden geldiğince değerlendiriyor.

Şuan sözlüm askerde ve askerdeyken bile o yardım etti ailesine abisi destek olacağına annesinden borç alıyor hep..

Sizce ben bu eltiye nasıl davranmalıyım. Şahsen şuan eskisi gibi değiliz. olmakta istemiyorum. Ama arkamdan kayınvalideme benim için eskisi gibi değil bana karşı demiş bende kayınvalideme dedim anne ben arayıp soruyorum onun sürekli işi oluyor. Bende bi yerden sonra aramıyorum diye.

Hatta geçenlerde dedi niye eskisi gibi değiliz diye bende dedim sen sürekli kayınvalidemlerin tarafını kötülüyordun ama şimdi hepsine yakın davranıyorsun. İkiyüzlülük yapıyorsun ben böle büyümedim böle entrikalardan anlamam dedim

Eltimle çokk iyidik bizde ben onu arkadaş bilip sıkıntılarımi paylasiyodum tabi o da benle.ama o meğer çift taraflı oynuyomus benden aldığını gidip kvde anlatiomus sonra öğrendim neyse sonuç mu aynı yerde yiz mecbur yüzyüze bakıyoruz ne o anlatıyor artık ne ben yani başta olmamız gereken sonda oldu. Çok samimi olmayın sakın kv görünce Hk.konuşmayın kendi dediğini söylemez sizin dediğimizi anlatır tecrübe

Yasin kaç merak ettim cidden şimdiden neden dert ediyorsun böyle şeyleri anlamadim hem çok erken hemde bu kadar takılma evlen bakalim daha neler görüp duyacaksin tek tavsiyem sozlun hariç herkesle mesafeni koru gerekmedikçe gitme arama konuşma yani

Yasin kaç merak ettim cidden şimdiden neden dert ediyorsun böyle şeyleri anlamadim hem çok erken hemde bu kadar takılma evlen bakalim daha neler görüp duyacaksin tek tavsiyem sozlun hariç herkesle mesafeni koru gerekmedikçe gitme arama konuşma yani

25 yaşındayım elimden geldiğince dediklerinizi yapmaya çalışıyorum. Fakat bazen insanın kaldıramadığı zamanlarda oluyor. İster istemez takıyorum kafama.

Hatta geçenlerde dedi niye eskisi gibi değiliz diye bende dedim sen sürekli kayınvalidemlerin tarafını kötülüyordun ama şimdi hepsine yakın davranıyorsun. İkiyüzlülük yapıyorsun ben böle büyümedim böle entrikalardan anlamam dedim. O da ay herşey daha yeni yeni rayına oturuyor dedı ve suan 3 yıldır evliler.

He birde ben eltimin bana sölediği herşeyi sözlüme anlattım en azından bilsin diye ilerde ben yapmışım gibi gösterir falan diye.

bana fikirlerinizi söylerseniz sevinirim.
Müstakbel eltinin müstakbel kayınvalidene davranışları veya söyledikleri onun sorunu.Seni yakın görmüş paylaşmış.Rahatsızlık duyuyorsan yorum yapma beni bu konulara dahil etme de kibarca geç.

Kayınpederinin isminin çocuğuna verilmesini istemeyebilir.Bu onun en doğal hakkı.İstememesi onu kötü insan yapmaz.Bence sen aile içine girmeden,bebek sahibi olmadan,ismi biz koyarız gibi sözler vermemelisin.Kayınvalidesiyle yaşadığı sıkıntıların sitemini etmesi,illa gidip onlara kötü davranmasını gerektirmez ki.Ben burda iki yüzlülük görmüyorum.Bazı ilişkiler zamanla birbirlerini tanıdıkça düzelir.3 yıl 5 yıl da oturabilir rayına.Senin bunları sözlüne laf olarak taşıman çok çirkin bir hareket üzgünüm.

Çok samimim olmak zorunda değilsin.Ölçüsünde görüşmen yeterli.

Ay nasıl öyle açık açık iki yüzlü gibi geliyor falan diyebiliyorsunuz anlamak mümkün değil.
Daha sözlüsünüz kayınvalidem ve eltim diye diye her lafa girmişsiniz gerçekten.
Eltiniz kötü de olsa doğru söylediği bir şey var. Evlendikten sonra böyle canım annecim diye gezmeyeceksin. Ben de sevgiliyken annesiyle çok iyiydim bana kazaklar örerdi, düğünden sonra mesafe koymak istedim. Yoksa sürekli senin evine gelmek her planına karışmak istiyorlar. O samimiyet eşinle başbaşa vakit geçirmene de engel kendi ailenle görüşmene de kendi arkadaşlarınızla takılmanıza da. Yani hep kayınvalideyle minnoş minoş takılmak istemeyebilirsiniz. Bu nedenle biraz mesafeli durmanızı öneririm. Elbette iyi geçinin ama bu kadar da içli dışlı olmayın.
Eltiyi sallayın o istediğini yapsın kayınvalidenizle ikisi aralarında hallederler, siz müdahil olmayın sözlünüze de yetiştirmeyin. Görmeyin duymayın. Koca kadın kendi halleder. Size ne çocuğa bakmasından ettiği laftan. Siz kendinizden mesulsünüz neticede. Mesafeli durun yeterli bu kadar girmeyin araya.
Ben hiç aile mevzularına girmiyorum valla beni alakadar etmiyor. Olurda kardeşleri evlenirlerse de benimle alakası yok. Çok samimi olmam, bayramdan bayrama güleryüz yeterli, çok da mıçmıçlığa gerek yok.
Hata ediyorsunuz evlenince çok pişman olacaksınız. Mesafe iyidir.

X