En iyi dostumdan soğumamdan korkuyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Alım gücü değişmeseydi söylediğine kırılmayacaktınız yani. Durumu kötüyken söylediğini yaptığını fakirliğine veriyordunuz, büyüklük sizde mi kalıyordu? Hep maddiyat, hep para, hep alım gücü yazıyorsunuz. Siz de gerçek bir arkadaş dost değilsiniz. Sizin kurallarınıza göre oynanırken ve karşı taraf sizden güçsüzken iyiydi ama artık karşı tarafın durumu da sizinle aynı. Olamaz olmamalı diye düşünüyorsunuz. İki kez konu açtım ikisinde de beklemediğim tepkiler yorumlar aldım demek bende de hata var diye sorguladınız mı kendinizi? Bakış açınız yanlış, siz de hatalı davranıyorsunuz yazıldı hep. 3.4.5. konuyu da açsanız aynı şeyler yazılacak. İsterseniz deneyin.
Okay

Oha😂 tam tersi , benim eşim çocuklara seve seve bakıyor dışarı çıkıyor yemek yapıyor. Yine aslında tam tersi. Neyse. Tipik Türk halkı.arkadaş sadece dertleşmek istedim, beni linçlemek için uğraşan var. Asil siz gibiler dediklerindensiniz! Empati kurma bile yok, direk liiiinnçç!

Almanya'da mı yaşıyorsunuz halen ?

Merhaba, beni kimse lütfen yanlış anlamasın. Umarım kendimi doğru ifade ederim.
Kendimden koşa özet: 30 ların başındayım evliyim çoçuklarımda var. İki çok yakın dostum var. Birlikte okuduk birlikte dertleştik çok çok güzel anı biriktirdik. Ama artık herkesin hayatı değişti ve o 20 lerin başında olduğumuz gibi kalmadık. Ben mükemmel bir arkadaş aramıyorum, insanları oldukları gibi kabul ederim, hoşlanmadığım arkadaşlıklar elbet oldu ve bağlıları bitti. Ama bu ikisi başka. Huyları değişti ama bu onlardan vaz geçerim anlamına gelmez. Belki bende değiştim. Ama hiç konuşmayız bunları bugüne kadarda hiç kavga etmedik. Bir kere kırılmıştım onu dile getirdim ve dedim onlara ne olursa olsun konuşalım.
Fakat arlarından en yakın olduğum kişi bayağı değişti. Bazen patavatsız bile oluyor. Ben çok zor zamanlar atlattım, babamı kaybettim ardından hızlı kararlar aldım ve bocaladım. Ama asla onu kıskanmadım. O evlendikten sonra yaşam kalitesi bayağı düzeldi, ve inanın çok sevindim çünkü o zor aile hayatından sonra hak etti oda rahatlığı. Ama keşke böyle burnuma sokmasa, böyle çok paradan bahsetmeye başladı ve ne olursa olsun övünmeye. Eskiden fikir bile danışırdı artık sadece hayatından bahsediyor ve çok banal şeylere dertleniyor. eskisi gibi mütevazı olsa ve ondan soğumaktan çok korkuyorum. Biz aynı mesleği yaptık aynı anda evlendık…. Ben fikir almak istiyorum. Buna benzer şeyler yaşayanlardan. Elbet her insan her Yalta aynı kalmıyor ama sizce bu arkadaşlık devam edermiş ederse artık böylemi, yani ben eskiden birbirimizi aynı görürdüm şimdi balzen bana farklı geliyor, sanki o benim tanıdığım ağır başlı gönlü bol arkadaş değil, cebinde me kadar kaldı diye hesap eden. Üzülüyorum sadece. Kıskanmıyorum, çünkü ben şükür hiç gözüm yükseklerde olmadı, onuda öyle sanıyordum :KK43: korkum şu tipik ne oldum delisi olan insanlara dönüşmesi, veya acaba sadece bir dönem olabılırmı? Sonuçta ben onu öyle tanımadım! Umarım kimse beni yanlış anlamaz…. Bu aralar çok kafama takılıyor
Herkes için çok sağol! Beni tanımadan, sen kıskanıyorsun dedıniz. Ben en iyi arkadaşımı neden kıskanayım? Onda olan zaten bendede var, bende olan ondada var. Şükür sağlıklıyım sevdiklerim yanımda. Arkadaşım ben doğum yaptığımdan beri ufak ufak değişimler yaşıyor. Ben geçen yıla kadar hep kendimi suçladım. İşte vakit fazla ayıramıyorum, çok hayatımı çocuklara yönlendirdim felan. Kendisi kendi çocuğu olmadan önce herkesi eleştirdi çocuğu olan kim varsa. Beni de dahil. Yok efendim hayatımızı çocuğa göre değil çocuğu hayatımıza göre yönlendirecekmişiz. Kendimi bazen kötü hissettim, çünkü ben bebeğim istemeyince eve giderdim. Örnek sadece bu. Şimdi kendi bebeği var bir saniye bile biryere koyamıyor annesi gelince sadece duşa girebiliyor. Eh sen hani bana diyordun ya, çocuk hep elde tutulmaz diye? Çok bilmiş bilmiş lafları var bu bir örnek. Ben neyse dedim, oda öğrenecek. Dün örneklerden para meselesini tek dedim. Acaba bu statüsü değişincemi böyle oldu….acaba… belkide, aynı kalsa yine böyle olacaktı, bu sefer ben yine kırılacakdım ozmn derdim, buna noldu niye böyle ve yine buraya gelir dertleşirdim. Bukadar. Hemen insanın bir iki cümlesinden senaryo yazıyorsunuz ve sorum sende diyorsunuz dertleşmeden ve acaba daha eler var demeden. Çok üzücü. İyi geceler!

İnsanlar değişebilir değil değişir. İnsan kendi değişiminin farkında olmaz ama diğer insanlarınkini fark eder. Ben 35 yaşındayım 5 yıl öncesine göre de 10 yıl öncesine göre de değiştim iyi ki de değişmişim. Siz neden bunu bu kadar dert ediyorsunuz size değişmeme sözü mü verdi bu insan. Eğer sizi huzursuz ediyorsa bu arkadaşlık kibarca azaltır ya da bitirirsiniz. Size de ona da insan mı yok dünya insan kaynıyor ömür boyu arkadaş kalacaksınız diye bir kaide mi var
Kendimden koşa özet: 30 ların başındayım evliyim çoçuklarımda var. İki çok yakın dostum var. Birlikte okuduk birlikte dertleştik çok çok güzel anı biriktirdik. Ama artık herkesin hayatı değişti ve o 20 lerin başında olduğumuz gibi kalmadık. Ben mükemmel bir arkadaş aramıyorum, insanları oldukları gibi kabul ederim, hoşlanmadığım arkadaşlıklar elbet oldu ve bağlıları bitti. Ama bu ikisi başka. Huyları değişti ama bu onlardan vaz geçerim anlamına gelmez. Belki bende değiştim. Ama hiç konuşmayız bunları bugüne kadarda hiç kavga etmedik. Bir kere kırılmıştım onu dile getirdim ve dedim onlara ne olursa olsun konuşalım.
Fakat arlarından en yakın olduğum kişi bayağı değişti. Bazen patavatsız bile oluyor. Ben çok zor zamanlar atlattım, babamı kaybettim ardından hızlı kararlar aldım ve bocaladım. Ama asla onu kıskanmadım. O evlendikten sonra yaşam kalitesi bayağı düzeldi, ve inanın çok sevindim çünkü o zor aile hayatından sonra hak etti oda rahatlığı. Ama keşke böyle burnuma sokmasa, böyle çok paradan bahsetmeye başladı ve ne olursa olsun övünmeye. Eskiden fikir bile danışırdı artık sadece hayatından bahsediyor ve çok banal şeylere dertleniyor. eskisi gibi mütevazı olsa ve ondan soğumaktan çok korkuyorum. Biz aynı mesleği yaptık aynı anda evlendık…. Ben fikir almak istiyorum. Buna benzer şeyler yaşayanlardan. Elbet her insan her Yalta aynı kalmıyor ama sizce bu arkadaşlık devam edermiş ederse artık böylemi, yani ben eskiden birbirimizi aynı görürdüm şimdi balzen bana farklı geliyor, sanki o benim tanıdığım ağır başlı gönlü bol arkadaş değil, cebinde me kadar kaldı diye hesap eden. Üzülüyorum sadece. Kıskanmıyorum, çünkü ben şükür hiç gözüm yükseklerde olmadı, onuda öyle sanıyordum :KK43: korkum şu tipik ne oldum delisi olan insanlara dönüşmesi, veya acaba sadece bir dönem olabılırmı? Sonuçta ben onu öyle tanımadım! Umarım kimse beni yanlış anlamaz…. Bu aralar çok kafama takılıyor

.

İnsanlar değişmez, sadece değişen koşullar karşısında gerçek kişilikleri ortaya çıkar. Başından beri zengin olsaydı zaten böyle olacaktı ama parayı sonradan bulduğu için size değişmiş geliyor. Arkadaşınızla paylaşımlarınız ve ilişkinizin kalitesi önemli. Tabii sizi tanımıyoruz acaba siz kıskanıp, abartıyor olabilir misiniz? Tüm bunların cevabı sizde tabii.. Ama ben içi boşalmış bir arkadaşlığı sırf yılların hatırına sürdürmem ki çok arkadaşlığımı da bu şekilde bitirdim. Ardıma da dönüp bakmam. Şayet gerçek bir dostumu kendi hatam yüzünden kaybedersem de kapısında yatarım

İnsanlar değişebilir değil değişir. İnsan kendi değişiminin farkında olmaz ama diğer insanlarınkini fark eder. Ben 35 yaşındayım 5 yıl öncesine göre de 10 yıl öncesine göre de değiştim iyi ki de değişmişim. Siz neden bunu bu kadar dert ediyorsunuz size değişmeme sözü mü verdi bu insan. Eğer sizi huzursuz ediyorsa bu arkadaşlık kibarca azaltır ya da bitirirsiniz. Size de ona da insan mı yok dünya insan kaynıyor ömür boyu arkadaş kalacaksınız diye bir kaide mi var

.
Elbette bende değiştim. Benim değindiğim konu, değişim şu şekilde. Daha çok dinlerdi, düşünerek konuşurdu patavatsız değidi.

İnsanlar değişmez, sadece değişen koşullar karşısında gerçek kişilikleri ortaya çıkar. Başından beri zengin olsaydı zaten böyle olacaktı ama parayı sonradan bulduğu için size değişmiş geliyor. Arkadaşınızla paylaşımlarınız ve ilişkinizin kalitesi önemli. Tabii sizi tanımıyoruz acaba siz kıskanıp, abartıyor olabilir misiniz? Tüm bunların cevabı sizde tabii.. Ama ben içi boşalmış bir arkadaşlığı sırf yılların hatırına sürdürmem ki çok arkadaşlığımı da bu şekilde bitirdim. Ardıma da dönüp bakmam. Şayet gerçek bir dostumu kendi hatam yüzünden kaybedersem de kapısında yatarım
Katılıyorum size. Bende geçen yıldan beri bunu düşünüyorum. Zaten birde şu var, çocuk olunca sosyal ortam değişiyor ister istemez. Ben sandım ki ah onunda artık evladı var, şimdi ortak noktamız yine çoğalır. Meğer öyle değilmiş.

Yok efendim hayatımızı çocuğa göre değil çocuğu hayatımıza göre yönlendirecekmişiz.
Benim görümcem de bekarken bana aynı şeyi söyledi hatta doktor olduğu için bilimsel konuşmalar yaptı. Çocuğu doğduktan sonra kendisi koltukta otururken bebeği havada tutuyordu. Çocuk oturduğunu anlayınca durmuyor ağlıyor diye. Güldük geçtik, istersen ver biraz da ben havada tutayım diye alay bile ettim. Bu kinlenecek, akılda tutulacak, hesabı sorulacak bir şey değil. Anne olunca anlarsın diye bir cümle var, işte bu da o. Çocuk öncesi ve çocuk sonrası tamamen farklı. Yapmam etmem dediklerimizi yapıyoruz bir güzel.

İnsan gerçek dostu için bazı şeyleri görür görmezden gelir, duyar duymazdan gelir. Müsait olduğu bir anda dertleşir nedenini sorar. Acaba ben de sana bilmeden bir şey mi söyledim, fark etmeden kırdım mı seni diye sorar. Sizde hep karşı tarafta açık arama hata bulma var. Derdiniz arkadaşınızın durumuna üzülmek değil, derdiniz geride kalmak. Maddi manevi eşitsiniz hatta onlar sizden önde diye dertleniyorsunuz. Bu kadının her şeyini kaydetmişsiniz, günü gelince de bir bir açıyorsunuz dosyaları. Hiç mi iyi yaptığı bir şey yok, hiç mi gözünüze güzel gelen bir konuşması sohbeti yok? Yok diyorsanız görüşmeyin olsun bitsin.

Hayatının farklı döneminde yaşayan insanların arkadaşlıklarını devam ettirememesi çok normal. Bu onları kötü, görgüsüz, parayı hazmedemeyen yapmaz.
Bazen bazı arkadaşlıkların vadesi vardır.
Mesela benim bir zamanlar en yakın arkadaşım vardı. Lisede, üniversitede ve hatta aynı yurtta kaldık. Konuşmadığımız saniye olmazdı, bir şey olsa ilk birbirimizi arardık. Bir de aynı okuldan daha az samimi arkadaşımız vardı.
Zaman geçti, ben ve az samimi olan arkadaş evlendik, çocuk yaptık. Arkadaşımız doğal olarak kafası kaldırmadı belki de biz arasak da mesafeliydi. O da evlendi, çocuk yaptı ama biz artık büyütmüştük. Akşam çıksak o gelemedi. Onun bebeği ufaktı uyum sağlayamadı. Biraz eşinin maddi sıkıntıları da varmıl sanırım belki o da etkiledi. Kendisi bizden uzak durmaya başladı. Zaten artık sohbet etsek de aynı keyfi alamıyorduk.
Şimdi diğer arkadaşla ben samimi oldum o bizden uzakta yeni insanlarla arkadaş oldu. Hayat böyle.
Onlar şu an daha yakınlar daha iyi anlaşıyorlar belli ki. Sizin vadeniz dolmuş. Bu onları kötü yapmaz

insan kendisi bile değişiyorken başkalarının değişmemesini beklemesi anlamsız.
farklı insanlar olmuşsunuz ve hayata bfarklı bakıyorsunuz demk ki.
mesafe koyarak zamanla bitirebilirsiniz, böylece içten içe kadına sinir olmazsınız.

Arkadaşım çok değişti şu bu diyorsun da, onlar ikisi hala daha arkadaşlıklarına devam ederken "Acaba neden beni yavaş yavaş kapının önüne koyuyorlar?" diye düşündün mü? Düşünmedinse ben söyleyeyim, ilk açtığın konudaki gerçek yüzünü görmüşler ve seni kırmadan yavaş yavaş uzaklaşıyorar!

Benim görümcem de bekarken bana aynı şeyi söyledi hatta doktor olduğu için bilimsel konuşmalar yaptı. Çocuğu doğduktan sonra kendisi koltukta otururken bebeği havada tutuyordu. Çocuk oturduğunu anlayınca durmuyor ağlıyor diye. Güldük geçtik, istersen ver biraz da ben havada tutayım diye alay bile ettim. Bu kinlenecek, akılda tutulacak, hesabı sorulacak bir şey değil. Anne olunca anlarsın diye bir cümle var, işte bu da o. Çocuk öncesi ve çocuk sonrası tamamen farklı. Yapmam etmem dediklerimizi yapıyoruz bir güzel.

İnsan gerçek dostu için bazı şeyleri görür görmezden gelir, duyar duymazdan gelir. Müsait olduğu bir anda dertleşir nedenini sorar. Acaba ben de sana bilmeden bir şey mi söyledim, fark etmeden kırdım mı seni diye sorar. Sizde hep karşı tarafta açık arama hata bulma var. Derdiniz arkadaşınızın durumuna üzülmek değil, derdiniz geride kalmak. Maddi manevi eşitsiniz hatta onlar sizden önde diye dertleniyorsunuz. Bu kadının her şeyini kaydetmişsiniz, günü gelince de bir bir açıyorsunuz dosyaları. Hiç mi iyi yaptığı bir şey yok, hiç mi gözünüze güzel gelen bir konuşması sohbeti yok? Yok diyorsanız görüşmeyin olsun bitsin.
Gözüme güzel gelen birşey olmasaydı bugüne kadar arkadaş kalmazdık. Herkesin başkasına batan yanları olur. Bugüne kadar hiç bunları düşünmedim bile. Etrafımdakı yakınlarım derdi ben savunurdum arkadaşımı, sonunda anneme kız kardeşimde takılan şeyler oldu ben burda bi fikir alayım dedim. Ama kötü ben mişim meğer.

Arkadaşım çok değişti şu bu diyorsun da, onlar ikisi hala daha arkadaşlıklarına devam ederken "Acaba neden beni yavaş yavaş kapının önüne koyuyorlar?" diye düşündün mü? Düşünmedinse ben söyleyeyim, ilk açtığın konudaki gerçek yüzünü görmüşler ve seni kırmadan yavaş yavaş uzaklaşıyorar!
Bunu söyleye bilmek için herşeyi bilmeniz gerek. Benim daha yakın olduğum ta biz evlenmeden bana şunu dedi, seninle kesin uzun arkadaş kalırız ama diğeriyle kesin bir gün biter dedi. Diğeri ikimize karşı herzaman mesafeli oldu. Bunu arkadaşım ve ben hep normal gördük. Neyse zaten sorunlu benmişim. Düşünecek.

Konuyu pek nahif açmışsınız bu sefer.
Sonradan görme diye bahsettiğiniz arkadaşınızın yeni hayatı sizi rahatsız ediyor. Bu rahatsızlık her şeyi de gözünüzde büyütür. Ayrıca insanlar değişebilir. Maddi sıkıntıdan sonra refaha erisince bir rahatlık gelir insana. Alım gücü arttıkça ilgi alanları değişebilir, bu sohbetine de yansır. İlla hava atmak değildir yani mesele.
Sizin bekarlıktaki gibi bir maddi imkanınız yokmuş öyle yazmıştınız önceki konuda,kompleks yapıyorsuuz belkide bazı şeyleri.
diger konusu nerde arkdaşın hesabına da girdim göremedim valla bulursan benı de etiketler misin? :)

Ben açıkçası böyle ay ben çok mütevaziyim karşımdaki insan artık hep kariyerinden, çocuğundan, parasından.. gibi gibi şeylerden övünerek bahsediyor tarzı anlatımların altında bir kıskançlık olduğunu düşünüyorum.

Arkadaşınızın hayat tarzı değişmiş olabilir, zengin biriyle evlenip standartları da yükselmiş olabilir. Sen 1000'lık ayakkabıyı nasıl alacağım diye düşünürken o 2500 ayakkabı aa ucuzmuş diye düşünebilir o şartlar içinde. O zaman artık birbirinize göre değilsiniz dünya görüşümüz değişmiş deyip yavaşça uzaklaşırsınız. Böyle konu açıp onu gömelim diye uğraşmadan.

Bunu söyleye bilmek için herşeyi bilmeniz gerek. Benim daha yakın olduğum ta biz evlenmeden bana şunu dedi, seninle kesin uzun arkadaş kalırız ama diğeriyle kesin bir gün biter dedi. Diğeri ikimize karşı herzaman mesafeli oldu. Bunu arkadaşım ve ben hep normal gördük. Neyse zaten sorunlu benmişim. Düşünecek.
Pro üye olmak baya burda vakit geçirmek demek sanırım. İnsanları bilip bilmeden kalıplandırıyorsunuz. Çok yazık. Ben sadece dertleşmek istedim, kimine göre saçmalık olabilir kimine göre de sorun. Ben sadece benzer şeyler yaşayanlardan bilmek istedim ama buranın pro ları beni yerden yere vurdu. Acaba siz gerçek hayatta da insanlara böyle yaklaşabiliyormusunuz? Biride benim eski mesajı merak etmiş. Allahdan danışabileceğim ailem eşim dostum var. Buraya onları olmayan yazan ve yardım bekleyen insanlar var. Az daha kırıcı olmadan insanları tanıyıp öylemi fikrinizi paylaşsanız ?

Ben açıkçası böyle ay ben çok mütevaziyim karşımdaki insan artık hep kariyerinden, çocuğundan, parasından.. gibi gibi şeylerden övünerek bahsediyor tarzı anlatımların altında bir kıskançlık olduğunu düşünüyorum.

Arkadaşınızın hayat tarzı değişmiş olabilir, zengin biriyle evlenip standartları da yükselmiş olabilir. Sen 1000'lık ayakkabıyı nasıl alacağım diye düşünürken o 2500 ayakkabı aa ucuzmuş diye düşünebilir o şartlar içinde. O zaman artık birbirinize göre değilsiniz dünya görüşümüz değişmiş deyip yavaşça uzaklaşırsınız. Böyle konu açıp onu gömelim diye uğraşmadan.
Hayatlar Türk dizi lerindeki gibi değil. Bir paylaşım okuyup, ah sen çekemedin, diyip de pro mu oluyorsunuz siz? Hep duyardım böyle forumlarda ezilen mobbıng e uğrayan insanları. Gerçekten çok tehlikeli bi Plattform, insanların eline fırsat verince hepsi panter gibi saldırmaya hazır. Allahdan dertleşebileceğim ailem eşim var. Ne olduğumu biliyorum ama işte insanım sonuçta fikir alayım dedim. Dikkat edinde kimsesi olmayanlara dertlerine dert katmayın. Pro sun diye psikiyatrisyen oldunuğunuz anlamına gelmez.

hamile kalınca sadece şunu dedi” eyvah sen şimdi artık biryere gidemezsin” .

Bana dün sordu, bakalım ne işler açtı başına, anneside merak edıyormus
Kırıcı konuşuyor patavatsız falan demişsiniz de bunlar da aralarda verdiğiniz örnekler sizin kırıldığınız. Bu cümlelerde ne var ki? Ben de yakın arkadaşıma derim bunları. Siz abartıyor olabilir misiniz? Diğer konunuzu bilmiyorum ama bu cümlelerin batması için başka duygularınızın olması lazım. Diğer arkadaşların yazdığı gibi kıskançlık duyuyor olabilir misiniz? Biraz özeleştiri yaptınız mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X