Anket En sevdiğiniz göz rengi ?

Favori göz renginiz hangisidir ?

• Ankete Katılan
    931
Teşekkür ederim. Ben alıştığım için çok değişik gelmiyor ama gören yüksek sesle ayy gözlere bak diyor
Masaallah barekallah 😘 Allah size bağışlasın. Aynı benim göz rengim :)) Ilkokuldayken yan okuldaki ortaokullu liseli ablalar yolda kac kere durdurur, gözlerime bakar "ay ne kadar güzel" der severlerdi, kisacik servis yolunu dura dura zor yürürdüm :)))) Mavi giyince maviyi andirmaya basliyor, yesil giyince daha bi tatli görünüyor vs. :))

Masaallah barekallah 😘 Allah size bağışlasın. Aynı benim göz rengim :)) Ilkokuldayken yan okuldaki ortaokullu liseli ablalar yolda kac kere durdurur, gözlerime bakar "ay ne kadar güzel" der severlerdi, kisacik servis yolunu dura dura zor yürürdüm :)))) Mavi giyince maviyi andirmaya basliyor, yesil giyince daha bi tatli görünüyor vs. :))

Biz de öyle. Çok dikkat çekiyor. Ki bizim buralarda renkli gözlü çoktur.

Ela göz rengini çok severim. Benim ela göz rengim olmadı ama Allah bana ela gözlü bir eş nasip etti :)

Küçükken mahallede bir arkadaşım vardi bir gözü mavi bir gözü kahverengi idi yakışıklı idi de kerata😆
Demek onun genler demiş ne senin dediğin olsun ne benim ikimizden de fifty fifty :KK70:

Ton önemli mavininde çirkini var kahverengi nin superi de ben kehribardan yanayim

Çocuğunuzun saç ve göz rengi neye bağlıdır?
Göz rengi
Bir çocuğun göz rengi mavi, yeşil ya da siyah olabilir. İnsan gözünün rengi çok geniş ve güzel bir renk paletinden gelir.

Bununla beraber, bir çocuğun göz renginin tamamen genetiğe dayandığı bilinmektedir.

Çocuğun ebeveynlerinin, büyük anne ve büyük babasının ve onların anne ve babalarının göz rengine bakarak bebeğin göz renginin ne olacağını tahmin etmek mümkündür.

Bununla beraber, genler bazen bize sürprizler de yapabilir.

Daha basit bir deyişle, her insan iki tür gene sahiptir: dominant ve çekinik. Bunların ikisi de bir insanın saç ve göz rengini belirlemede rol oynar.

Dominant genler daha güçlüdür. Yeni doğan bir bebeğin göz rengini bu genlerin belirlemesi daha olasıdır.

Çekinik genler daha zayıftır, ama eğer iki tarafta bu genlere sahipse, çekinik gen çifti ortaya çıkar.

Örneğin, mavi gözlü bir baba ve kahverengi gözlü bir annenin olduğu bir örneğe bakalım.

Bu durumda, çocuğun mavi gözlü olma olasılığı daha azdır. Çünkü kahverengi fenotip dominanttır, ama mavi fenotip çekiniktir.

Bununla birlikte, çekinik genler dış görünüşümüzü etkilemese de DNA’mızda bulunurlar. Bu da, mavi gözlü olma özeliğinin bir jenerasyon atlayabileceği anlamına gelir.

Kadınlar da en sevdiğim göz rengi yeşil ve mavidir.
Erkeklerde kahverengi, siyah.

Ben yeşil gözlüyüm eşim kahverengi. Hamileyken çok istenildi yeşil göz olsun diye ama oğlum kahverengi gözlü oldu.

Ben mesela, babam yeşil, annem yeşil gözlüdür. Ailede sadece ben yeşil gözlü oldum. Ablam ve abim kahverengi gözlüler. 🤣 abim çok kıskanır göz rengimi buarada. 😊

Çocuğunuzun saç ve göz rengi neye bağlıdır?
Göz rengi
Bir çocuğun göz rengi mavi, yeşil ya da siyah olabilir. İnsan gözünün rengi çok geniş ve güzel bir renk paletinden gelir.

Bununla beraber, bir çocuğun göz renginin tamamen genetiğe dayandığı bilinmektedir.

Çocuğun ebeveynlerinin, büyük anne ve büyük babasının ve onların anne ve babalarının göz rengine bakarak bebeğin göz renginin ne olacağını tahmin etmek mümkündür.

Bununla beraber, genler bazen bize sürprizler de yapabilir.

Daha basit bir deyişle, her insan iki tür gene sahiptir: dominant ve çekinik. Bunların ikisi de bir insanın saç ve göz rengini belirlemede rol oynar.

Dominant genler daha güçlüdür. Yeni doğan bir bebeğin göz rengini bu genlerin belirlemesi daha olasıdır.

Çekinik genler daha zayıftır, ama eğer iki tarafta bu genlere sahipse, çekinik gen çifti ortaya çıkar.

Örneğin, mavi gözlü bir baba ve kahverengi gözlü bir annenin olduğu bir örneğe bakalım.

Bu durumda, çocuğun mavi gözlü olma olasılığı daha azdır. Çünkü kahverengi fenotip dominanttır, ama mavi fenotip çekiniktir.

Bununla birlikte, çekinik genler dış görünüşümüzü etkilemese de DNA’mızda bulunurlar. Bu da, mavi gözlü olma özeliğinin bir jenerasyon atlayabileceği anlamına gelir.

Bizim çocuklarda dominant renkler etkin evt ama kan grubu olarak küçük te A ve B den çekinik olan O etkin olmuş.sanirim onun çocuklarinda çok eskilere giden genler aktif olacak.bir tahmin elbette.

En sevdiğim göz rengi koyu yeşil, ben kahve gözlüyüm. Fakat anket sonuçları bana çok inandırıcı gelmedi çünkü herkes genellikle kendi göz rengine oy vermiş gibi. Mavi epey düşük oy almış halbuki en çok tercih edilen göz rengi o. Yakut yeşili gözlerim olsun isterdim ayyy 😍

Eşimin göz rengi benim için mükemmel bir renk olan ela ❤ Elayı birtek onun gözlerinde seviyorum❤ Ama benim de gözlerim mavi şuan çocuğun ne çikacagi konusunda en ufak bir fikrim yok.

Çocugumun amcasinın dayisınin dedesinin göz rengini alabilecegini ögrendigim günden beri genlere küsüm 🙄

Benim annem babam kahverengi gözlü , benim göz rengimde ( mavi) anneannemden geliyormuş. Onunda iki oglan çocugu( dayilarim) renkli gözlü. Dayilarimin cocuklari (kuzenlerim) var kahverengi gözlü. Kuzenlerimin çocuklari renkli gözlü. Inanin bu gen konusu beni hayata küstürdü...

X