Endişelerim Yersiz Mi Yoksa Haklı Mı? (ev alanlar, ev kredisi ödeyenler bi bakın)

bilmiyorum yaa...
ya giricez bu işin içine, hem annem hem de ben basıcaz gaza geliri arttırmak için. çünkü ben şu an sabit maaşlıyım ama ek işler vs yapabilirim plan proje dediklerim de bunlardı. hatta sabit işimi bıraksam belki daha bile fazla kazanırım neyse o kısım karışık şu an sizin de zihinlerinizi bulandırmayayım.
istesem gaza basarım yani öyle söyleyeyim.
annem de kısa vadede ödemekten yana.
yani daha mı kısa vadeli olsun?
peki oldu ki ödenemedi, ne oluyor öyle durumlarda? banka kredisi olduğu için kafaya göre satma olmuyor sanırım.

belli olmayan gelirin için plan yapıp öderim deme bence wustria. yazılarını beğendiğim mantıklı bir üyesin o nedenle negatif algılamayacağını düşünerek açıkça yazıyorum.
bir kere banka şu anki gelirini baz alarak kredi çıkarır. ayrıca annen banka müdürünü tanıyoruz demiş de, benim maaş bankam hem de her ay kredi kartımı düzenli yatırdığım bankam başka bir bankadan dolayı 3 sene önce yaşanmış sıkıntım yüzünden bana kredi vermedi. şube müdürü devreye girdi, gene onay vermediler.
kredide ancak şube müdürü sözlü kefilim der, ama bu devirde ikna edebilir mi bilemedim.
ikincisi ne yazık ki pandemi herkesin belini büküyor. hele de dışarıdan iş yapmak bence tehlikeli, kesinlikle sabit işini bırakma derim. dışarıdan yaptığın işin vergisini ayrıca ödemen gerekecek, bağkurunu ödemen gerekecek, vs vs..

annenin heyecanını anlıyorum, yaşlandıkça ev sahibi olmak kıymetli oluyor haklı olarak. ama kardeşin de varmış. yarın öbür gün tatsızlık olabilir, bunu da hesaba kat derim.

ödememe konusunda şöyle, eğer kendin satarsan ödediğin kredi kadarını alan kişi sana ödüyor ve kredi borcunu devralıp o ödemeye devam ediyor.
en kötü senaryo ise 90 gün (benim bildiğim süre emin değilim) ödememe halinde bankanın evden çıkarması. zaten kredin bitene dek ev bankaya ait oluyor, tapusu sana çıkmıyor bildiğim kadarıyla.

eğer takip edebilirseniz altın/dövize paranızı yatırabilirsiniz aslında söylediğiniz rakamlara iyi bir getirisi olabilir. Yada sanal para çok fazla takip gerektiriyor ama çok güzel getirisi oluyor. geçen sene 30 bin yatıran birisinin 300 bine yakın yaptığını gördüm açıkcası. Ama evi almanız sizin hayrınıza olur yarın öbür gün evlenseniz bile annenizden sonra ev size kalacak eşiniz bunu bir yatırım gibi düşünebilir. biz 3 sene önce ev aldık kredisi bitmedi ama şu an alıcısı hazır ve yaklaşık iki katına satabiliyoruz.

Babam bu kafa yüzünden (bana bir şey olursa kredi borcum aileme kalacak korkusu) 35 yıldır aynı evde oturuyor. Bizim ğstümüze herkes yeni yeni evlere taşındı. Şimdi alayım dese de alamaz fiyatlar uçtu. Bir yerden başlayın derim
babam da aynı şekildeydi. düzgün bir işi yoktu. ben mesela şu an sabit işimin yanında ek iş vs alır gelirimi arttırıp gaza basmam gerekirse basarım diyebiliyorum. o bunu diyemediği için şu an tek başına bekar evinde yaşıyor. ne emekliliği var ne hala düzenli bir geliri. ben bu örneği görüyorum yani korkan insanlar bir şey sahibi olamıyorlar. zaten buraya konu açma sebebim de bu. burada ev alan herkesin hali vakti çok mu süper? hayır. tek maaşla ev alanlar da var. benim amcam en yakın örnek. öyle doktor mühendis falan da değil o da esnaf. üstelik yengem çalışmıyordu onlar ev olaylarına girdikleri zaman. hatta kooperatifle falan aldılar onlar ortada olmayan eve ödeme yaptılar bir yandan oturdukları evin kirasını ödediler vs şu an kaç evleri var ben bilmiyorum, 2 evladını çok rahat okuttu biri hemşire biri tıpta. hali vakti çok yerinde. işte yengem amcama sen ölürsen ben nasıl öderim deseydi alamazlardı o evleri :KK70:

belli olmayan gelirin için plan yapıp öderim deme bence wustria. yazılarını beğendiğim mantıklı bir üyesin o nedenle negatif algılamayacağını düşünerek açıkça yazıyorum.
bir kere banka şu anki gelirini baz alarak kredi çıkarır. ayrıca annen banka müdürünü tanıyoruz demiş de, benim maaş bankam hem de her ay kredi kartımı düzenli yatırdığım bankam başka bir bankadan dolayı 3 sene önce yaşanmış sıkıntım yüzünden bana kredi vermedi. şube müdürü devreye girdi, gene onay vermediler.
kredide ancak şube müdürü sözlü kefilim der, ama bu devirde ikna edebilir mi bilemedim.
ikincisi ne yazık ki pandemi herkesin belini büküyor. hele de dışarıdan iş yapmak bence tehlikeli, kesinlikle sabit işini bırakma derim. dışarıdan yaptığın işin vergisini ayrıca ödemen gerekecek, bağkurunu ödemen gerekecek, vs vs..

annenin heyecanını anlıyorum, yaşlandıkça ev sahibi olmak kıymetli oluyor haklı olarak. ama kardeşin de varmış. yarın öbür gün tatsızlık olabilir, bunu da hesaba kat derim.

ödememe konusunda şöyle, eğer kendin satarsan ödediğin kredi kadarını alan kişi sana ödüyor ve kredi borcunu devralıp o ödemeye devam ediyor.
en kötü senaryo ise 90 gün (benim bildiğim süre emin değilim) ödememe halinde bankanın evden çıkarması. zaten kredin bitene dek ev bankaya ait oluyor, tapusu sana çıkmıyor bildiğim kadarıyla.
ya banka müdürü falan konuşuyor işte o da kendince.
peki şu durumda ne olacak?
yani ben düşünüyorum. sonuçta ben bir devlet memuru değilim. kendi işini kurmuş kendi çarkını döndüren biri de değilim.
düşünüyorum, hayatım hep böyle mi geçecek?
sabit işimi bırakma gibi bir niyetim yok. ama patronları bilirsiniz. her an koyarlar kapı önüne.
bana ne önerirsiniz?

evet. annem çalıştığı ve yaşadığı sürece ödeme konusunda sorun yaşayacağımızı sanmıyorum. ama ona bir şey olursa ve bu borç tamamen benim üzerime kalırsa ne yaparım diye düşünüyorum.
ben ona dedim acele ediyorsun dedim. zaman geçtikçe ev fiyatları artıyor dedi.
yani bilemedim.
daha 100 bin yok ortada, ben bu sene sonuna kadar 150 biriktirebilirim diyor. ne yapayım biraz daha geciktirip birikimi 200-250 bin yapmasına mı ikna edeyim bilemedim.
ev fiyatları krediler yüksek oldugu için stabil ama iki seneye ne olur allah bilir. alınınca kolay ödeniyor.allah yeter ki ömür versin. gözünüze kestirin bir ev alın kira yerine ödenir küçük bir evle başlayın. ilerde durum olunca büyütürsünüz sizde yıpranmamış olursunuz.

Kendi üzerinize olacak şekilde alırsanız olabilir. Ancak haybeye gidecek bir ev için emek emek ödemeye gerek yok. Bir de evlilik ufukta yok ancak her an olabilir nasip kısmet.

Olur tabi neden olmasın.
Şimdi daha düşük fiyatta ev alırsın içine bir kiracı koyarsın o kendi kendine öder evi.
2-3 sene sonra kiracı çıkar evi satarsın ya da sen girersin hem kredi yükünde hafiflemiş olur.

Sonunu düşünen kahraman olamaz Wurstria bazen de çok hesaplama :))
zaten çok hesap yapınca işin içinden çıkılmıyor o zaman diyorum ki ee ben niye yaşıyorum? ben niye hayattayım? :KK70:
açıkçası hayatımı değiştirmek istiyorum. ve bunu da genç yaşta yapmak istiyorum.
burada söyleyemediğim başka detaylar var işle alakalı. yapmadığım her gün bana eksi yazıyor. zeminini hazırlıyorum, yapacağım. kusura bakmazsınız umarım açıkça ifade edemediğim için :)
etrafımdaki örneklere bakıyorum.
millet iş kuruyor, iş batırıyor.
korkanlar ev bark alamıyor, yerinde sayıyor.
alanlar zaman zaman eğilse de devrilmiyor, bakıyorum onların durumu şimdi çok daha iyi.
düşünüyorum, konfor alanından çıkmadan durumları düzeltebilen yok.
biz hep karnım doysun pastam dursun istiyoruz. şu an garanti gibi sarıldığımız şeylerimiz de garanti değil ki, elimizde olan.
velhasıl, haklısınız :) iyi geliyor fikir alışverişi yapmak.

Kendi üzerinize olacak şekilde alırsanız olabilir. Ancak haybeye gidecek bir ev için emek emek ödemeye gerek yok. Bir de evlilik ufukta yok ancak her an olabilir nasip kısmet.
kendi üstüme olur hallederim işin o kısmını ben.
alırsak tabii.
ev kredisi ödüyorum diye benimle evlenmeye yanaşmayan insanla evlenmesem daha hayırlı gibi sanki.
haybeye gitmez ya ondan eminim.

ev fiyatları krediler yüksek oldugu için stabil ama iki seneye ne olur allah bilir. alınınca kolay ödeniyor.allah yeter ki ömür versin. gözünüze kestirin bir ev alın kira yerine ödenir küçük bir evle başlayın. ilerde durum olunca büyütürsünüz sizde yıpranmamış olursunuz.
ya işte 2+1 düşünüyoruz 0 olmasına da gerek yok. temiz olsun muhit güzel olsun yeter. var göze kestirdiğimiz birkaç yer ama daha detaylı araştırmak lazım tabii.

zaten çok hesap yapınca işin içinden çıkılmıyor o zaman diyorum ki ee ben niye yaşıyorum? ben niye hayattayım? :KK70:
açıkçası hayatımı değiştirmek istiyorum. ve bunu da genç yaşta yapmak istiyorum.
burada söyleyemediğim başka detaylar var işle alakalı. yapmadığım her gün bana eksi yazıyor. zeminini hazırlıyorum, yapacağım. kusura bakmazsınız umarım açıkça ifade edemediğim için :)
etrafımdaki örneklere bakıyorum.
millet iş kuruyor, iş batırıyor.
korkanlar ev bark alamıyor, yerinde sayıyor.
alanlar zaman zaman eğilse de devrilmiyor, bakıyorum onların durumu şimdi çok daha iyi.
düşünüyorum, konfor alanından çıkmadan durumları düzeltebilen yok.
biz hep karnım doysun pastam dursun istiyoruz. şu an garanti gibi sarıldığımız şeylerimiz de garanti değil ki, elimizde olan.
velhasıl, haklısınız :) iyi geliyor fikir alışverişi yapmak.

Yok estağfurullah anlarım saygıyla karşılıyorum zaten :)
Dediğin gibi aslında her şey gençlikte yapılıyor sonradan insanın gözü yemiyor.
Zamanında benim babamın durumu çok iyiydi ona defalarca dedik bak ev al, arsa al hiç bir yeri beğenmedi.
Annem de orası öyle burası böyle istemedi.
Sonra zor bela bir ev aldılar, artık kafalarına ne dank ettiyse :KK70:
Babam battı elinde bir o ev kaldı ama amcam tek maaşla kaç tane ev sahibi oldu.
Aldı ödedi, kiracı koydu ödendi.
Şimdi 2 çocuğu var daha yaşları küçük ikisinin de evi var.
Ben hala ev alacağım diye yırtıyorum kendimi :))
Babam eğer önce kendini düşünseydi, sonra da beni düşünürdü ama çok geç.
Ben de eşime diyorum şimdi aldık yaptık daha sonra çok olacak her şey pahalanıyor yapamayız.

Hayırlısı olsun her şey için :))

Ev kredileri uzun vadeli olduğundan, bir süre sonra sizin ödediğiniz tutar, hem enflasyonun hem de sizin maaş artışlarınızın da etkisiyle baya düşük bir miktar kalıyor. İlk 1-2 yılı atlatırsanız rahatlamaya başlarsınız.

Ayrıca krediyi çeken siz olacağınız için tapu sizin üzerinize olacak. Bu da ilerideki kocanızı belki susturur. Gerçi annenize bir ev almanıza laf etmeyecek eş adayı bulsanız sizin için daha hayırlı olur.

bu arada evin kimin üstüne olacağı, aile ilişkileri, kardeşimin hak talep edip etmeme durumları ile alakalı şunu söyleyeyim.
evi kendi üstüme isterim. ki zaten mecburen böyle oluyormuş konut kredisi olmasından dolayı.
ama bu ev benim evim deyip annem göçüp gittiğinde kardeşimi yoksayacak bir insan değilim.
kendi hakkımı da yedirecek, emeğimi sahipsiz bırakacak birisi de değilim.
bu tarz konularda sorun yaşayacağımızı sanmıyorum.
annemin tüm birikimi benim banka hesabımda duruyor. ben sizin için çalışıyorum sizin için yapıyorum o para senin de paran der.
yani bir gün bile kötü düşünmedi ki düşünebilirdi bu kız kart şifresini değiştirse paramdan bir kuruş çekemem derdi.
öyle değil aramız.

Kısa vadeli uygun fiyatlı bir ev almanızı öneririm
Alın, bir gün almadığınıza pişman olursunuz, aldığın kar kalıyor.
2+1 olur 500 değil de 350 400 olur ne bileyim denk gelir belki uygun bir yer
Arayışa şimdiden başlayın ve madem niyetine girdiniz adım atın derim.
Ev almak evlenmek falan nasip işidir ben buna inanırım.
Evlilik de hiç beklemediğiniz bir anda olabilir onu tamamen göz ardı etmeyin😉
Geçtiğimiz yaz ben de ev aldım. Henüz ödemesi başlamadı, kampanyadan yararlandık o zaman bir sene gecikmeli ödeme ile aldık.
Yaklaşık bir senedir de birikim yapmaya çalışıyoruz ki sıkışmayalım.
Bu hesapta olmayan bir nasip meselesiydi bizim için tamamen

Niyetiniz hayırlı olur ve gönlünüze göre bir mülk sahibi olursunuz dilerim😉

ya banka müdürü falan konuşuyor işte o da kendince.
peki şu durumda ne olacak?
yani ben düşünüyorum. sonuçta ben bir devlet memuru değilim. kendi işini kurmuş kendi çarkını döndüren biri de değilim.
düşünüyorum, hayatım hep böyle mi geçecek?
sabit işimi bırakma gibi bir niyetim yok. ama patronları bilirsiniz. her an koyarlar kapı önüne.
bana ne önerirsiniz?

ben olsam maaşım kadar ödeme tutarı belirlemem. evet annen çalışıyor ama çalışamayadabilir ve kredi senin üzerine.
o nedenle öncelikle uygun bir ödeme planı gerekiyor.
bir de çekilecek kredinin belli bir miktarını bankaya peşinat olarak göstermeniz lazım. almak istediğiniz ev ne kadar ? yani misal 150bin birikim ile çekebileceğiniz kredi miktarı bellidir, fazlası çıkmaz.
aynı zamanda ev satın alımının tapu vs ekstra bir sürü masrafı oluyor. vergisi cartı curtu derken ek olarak min. 15 bin falan masraf çıkabilir.
yani tüm bu masrafları çıkarıp başvurmanız lazım. kenarda bu ek masraflar için yine para olması lazım.
o evin aylık faturası, mutfak masrafı düşünülmeli.
sadece kredi ödemeyecek evi de geçindireceksiniz çünkü.
alma demem asla ama alınabilecek en minimum fiyatta alın derim. ucuz, az vadeli kredi ile bir ev almak ve sonra büyütmek bence daha mantıklı.

Yok estağfurullah anlarım saygıyla karşılıyorum zaten :)
Dediğin gibi aslında her şey gençlikte yapılıyor sonradan insanın gözü yemiyor.
Zamanında benim babamın durumu çok iyiydi ona defalarca dedik bak ev al, arsa al hiç bir yeri beğenmedi.
Annem de orası öyle burası böyle istemedi.
Sonra zor bela bir ev aldılar, artık kafalarına ne dank ettiyse :KK70:
Babam battı elinde bir o ev kaldı ama amcam tek maaşla kaç tane ev sahibi oldu.
Aldı ödedi, kiracı koydu ödendi.
Şimdi 2 çocuğu var daha yaşları küçük ikisinin de evi var.
Ben hala ev alacağım diye yırtıyorum kendimi :))
Babam eğer önce kendini düşünseydi, sonra da beni düşünürdü ama çok geç.
Ben de eşime diyorum şimdi aldık yaptık daha sonra çok olacak her şey pahalanıyor yapamayız.

Hayırlısı olsun her şey için :))
Bende de var o korkular
çocuklar küçükken evi arabayı aldım
şu an gelecekleri için birikim yapıyorum çünkü büyükbaştan hayır yok
memurum yani giderleri çıkınca biriken çok büyük bir miktar değil
hatta büyük 8 olacak gelecek yıl
muhtemelen 2 ders için özel hoca tutacağım
kuş kadar maaşla onlara ne kadar iyi bir gelecek hazırlayabilirim diye çırpınıyorum tabiri caizse
alım gücümüz günden güne düşüyor birde
keşke yurt dışında okuyabilseler diye hayaller kuruyorum.
keşke ev alabilsem 2sinede gelecek kaygısı taşımasalar falan amaaan neyse
ankastrem azdı bak yine düşününce:KK70:

Kısa vadeli uygun fiyatlı bir ev almanızı öneririm
Alın, bir gün almadığınıza pişman olursunuz, aldığın kar kalıyor.
2+1 olur 500 değil de 350 400 olur ne bileyim denk gelir belki uygun bir yer
Arayışa şimdiden başlayın ve madem niyetine girdiniz adım atın derim.
Ev almak evlenmek falan nasip işidir ben buna inanırım.
Evlilik de hiç beklemediğiniz bir anda olabilir onu tamamen göz ardı etmeyin😉
Geçtiğimiz yaz ben de ev aldım. Henüz ödemesi başlamadı, kampanyadan yararlandık o zaman bir sene gecikmeli ödeme ile aldık.
Yaklaşık bir senedir de birikim yapmaya çalışıyoruz ki sıkışmayalım.
Bu hesapta olmayan bir nasip meselesiydi bizim için tamamen

Niyetiniz hayırlı olur ve gönlünüze göre bir mülk sahibi olursunuz dilerim😉
tam da düşündüğümüz ev modelini yazmışsınız :) kapasite ve fiyat olarak öyle düşünüyorum. anneme de tembihledim, sen esnafsın sağdan soldan satılık ev falan duyarsan kulağın açık olsun, seni tanırlar pazarlık payı olur vs.
geçenlerde birisi ihtiyaçtan satıyordu 3+1 340 bine mi ne. hatta sormuş anneme sen düşünür müsün fiyatta da anlaşırız demiş. üstelik muhit de güzel, temiz, nezih, lokasyon değerli. böyle şeyler denk gelebiliyor.
teşekkür ederim iyi dilekleriniz için :)

Bende de var o korkular
çocuklar küçükken evi arabayı aldım
şu an gelecekleri için birikim yapıyorum çünkü büyükbaştan hayır yok
memurum yani giderleri çıkınca biriken çok büyük bir miktar değil
hatta büyük 8 olacak gelecek yıl
muhtemelen 2 ders için özel hoca tutacağım
kuş kadar maaşla onlara ne kadar iyi bir gelecek hazırlayabilirim diye çırpınıyorum tabiri caizse
alım gücümüz günden güne düşüyor birde
keşke yurt dışında okuyabilseler diye hayaller kuruyorum.
keşke ev alabilsem 2sinede gelecek kaygısı taşımasalar falan amaaan neyse
ankastrem azdı bak yine düşününce:KK70:

Biz bir evi alırsak sonrasında çocuğa gelecek hazırlamayı düşünüyorum bende.
Ev olmasa bile her ay yapabilirsem ona altın yapacağım.
Büyüyünce kendi ne istiyorsa onu yapsın :))
Devir her şeyi düşünme devri çalışıyoruz ama ödemeler, faturalar çıkınca kalan para günlük ekmek parası oluyor.

2 kişi çalışsan da çok afaki kazanmayınca hiç önemi yok paranın :KK43:(
Ne güzel sen çocukları büyütmüşsün bile :nazar:

Biz bir evi alırsak sonrasında çocuğa gelecek hazırlamayı düşünüyorum bende.
Ev olmasa bile her ay yapabilirsem ona altın yapacağım.
Büyüyünce kendi ne istiyorsa onu yapsın :))
Devir her şeyi düşünme devri çalışıyoruz ama ödemeler, faturalar çıkınca kalan para günlük ekmek parası oluyor.

2 kişi çalışsan da çok afaki kazanmayınca hiç önemi yok paranın :KK43:(
Ne güzel sen çocukları büyütmüşsün bile :nazar:
ev şu an mümkün değil alamayız zaten
fazla şişirilmiş bir balona dönüştü
hatta evi yenileyeyim dedimde yok en uygun ev 600.000 tl yaşadığım yerde
evi satsam 300bin eder kalanına kredi çeksem elime maaş kalmaz
çocuklar büyüdükçe ihtiyaç artıyor yetiştiremem mümkün değil
ev alacağım diye de en güzel zamanlarını param yok diye geçiştiremem doğrusu

X