Endişelerim Yersiz Mi Yoksa Haklı Mı? (ev alanlar, ev kredisi ödeyenler bi bakın)

Evin ücretini sen ve annen mi ödeyeceksiniz. Bizim şöyle olmuştu, ben ve ablam evliyiz. Annemlerin birikmiş paraların vardı. Evde ki kız kardeşim kalan tutarı kredi çekti. Tapu çıkarken de annemler verdiği pay oranında tapuyu onunda üstüne yaptılar. Evlendi tabi ödeme kısmında, ortada haksizlik olmadığı için eşi de birşey demedi.

eğer orta da 100 bin gibi rakam var sa arsa alın derim 1 yıl sonra 150 -200 bin olur satar ev alırsınız ben geçen yıl 48 bin liraya arsa aldım şuan satsam 95 bin burdan pay biçebilirsin tabi arsayı da iyi araştırıp alıcaksın imarlı olacak yolu elk su falan öyle alacaksın

Siz yenisiniz o başka. Ben uzun zaman oturuptabozulan herşeyi evsahibine yükleyenlere kızıyorum. Mesela benim mutfak tezgahım çatladı ben yenileyeceğim evsahibim neden yaptırsın çatlatan benim😅
kesinlikle, uzun kullanımlarda hadi maksimum 6 ay 1 sene sonrası diyelim kiracının yaptırması her açıdan daha mantıklı. yoksa kiracı bozar bozar ev sahibine kitler olmaz öyle şey :KK70:
bir önceki kiralık evimizde 8.5 9 yıl oturduk. en son banyo tavanı sorunluydu kendi cebimizden ödedik. daha neleri neleri bozuldu hallettik ev sahibinin ruhu bile duymadı.
tezgah nasıl çatladı? :KK70:

Valla konuyu okurken cok yakın bir tanıdığım geldi aklima
O da annesi ve kiz kardeşiyle yasiyor yaşı 28 :) üçü de asgari ücretli
Onlar da dede evindeydi mirastan düşen payi alip pesinat saydilar kalani icin 160 bin kredi cektiler ve asgari ucret almalarindan dolayi anne kız yari yariya krediye ortak, tapu da ayni sekilde. Sadece küçük kardesin resmi kaydi yok o da gecimde, evin ortak giderlerine ortak olacak işte. Yani tek basina ustlenmesi zordu çünkü bankalar maasin yüzde 60indan fazla kredi vermiyorlar ki onlar da maaslarinin yarisindan fazlasını (1600den toplam 3200) ödeme yapacaklar.
Elinizde pesinat varsa girin tabii ama tek basiniza cekmeyin krediyi. Eger bulundugunuz yerde küçük evler varsa 2+1 alın mesela. Ödeme bitince buyuk eve geçersiniz ya da yeni evi kiraya verip daha düşük kirali bir eve taşınabilirsiniz. Oyle yapan da cok. Ama tek basina girmeniz zor ve evet hayatın gerceklerini de düşünmek zorundasiniz, gençsiniz ve belki yuva kurmak isteyeceğiniz biri cikacak karşınıza ve 2 sene sonra evleneceksiniz, bunu simdiden öngörmek zor.

eğer orta da 100 bin gibi rakam var sa arsa alın derim 1 yıl sonra 150 -200 bin olur satar ev alırsınız ben geçen yıl 48 bin liraya arsa aldım şuan satsam 95 bin burdan pay biçebilirsin tabi arsayı da iyi araştırıp alıcaksın imarlı olacak yolu elk su falan öyle alacaksın
Bizim muhitte o fiyata arsa yok tarla derseniz belki... öyle bir arsa 100 bine eşimle ilandan baktık yeryüzünde bulamadık bile dağın bir yamacında 100 m2 gibi birşeydi. Herşey çok pahalı. Bu yönüyle konu sahibi haklı almak mantıklı da ortaklı işler hep bana sıkıntı verir. Araya para girince aile ilişkileri bile zedelenir. Bugün ile yarın da bir olmuyor. Ama almak bu devirde hep mantıklı.

Evin ücretini sen ve annen mi ödeyeceksiniz. Bizim şöyle olmuştu, ben ve ablam evliyiz. Annemlerin birikmiş paraların vardı. Evde ki kız kardeşim kalan tutarı kredi çekti. Tapu çıkarken de annemler verdiği pay oranında tapuyu onunda üstüne yaptılar. Evlendi tabi ödeme kısmında, ortada haksizlik olmadığı için eşi de birşey demedi.
evet ikimiz ödeyeceğiz. yani 3000 kredi olsa 1000 benden 2000 annemden olur. hatta 1500 - 1500 de olur beni sarsmaz.
gelirimdeki artış doğrultusunda payıma düşen ödeme miktarı artabilir tabii kendi aramızda.

Sadece bildiklerimi yazayım. Ev için kredi çeken kişi kimse tapu onun üzerine olur. Borcu karşılayan kim ona bakmazlar. İleride bu aile içinde problem olur mu onu düşünün. Ilaveten vade uzadıkça ödeyeceğiniz faiz de arttığı için bir ev parasına 2 ev almış gibi oluyorsunuz bu nedenle faizler yuksekken ev almak kötü bir duygu.

Özel sektordeymissiniz işsiz kalma ihtimaliniz var mı ya da annenizin esnaflıkla alakali sorunu olursa ve ödeme yapamazsınız belli bir müddet sonunda evi çat diye alıyorlar bunu göze alır mısınız artıları eksileri düşünün ona göre karar verin

Valla konuyu okurken cok yakın bir tanıdığım geldi aklima
O da annesi ve kiz kardeşiyle yasiyor yaşı 28 :) üçü de asgari ücretli
Onlar da dede evindeydi mirastan düşen payi alip pesinat saydilar kalani icin 160 bin kredi cektiler ve asgari ucret almalarindan dolayi anne kız yari yariya krediye ortak, tapu da ayni sekilde. Sadece küçük kardesin resmi kaydi yok o da gecimde, evin ortak giderlerine ortak olacak işte. Yani tek basina ustlenmesi zordu çünkü bankalar maasin yüzde 60indan fazla kredi vermiyorlar ki onlar da maaslarinin yarisindan fazlasını (1600den toplam 3200) ödeme yapacaklar.
Elinizde pesinat varsa girin tabii ama tek basiniza cekmeyin krediyi. Eger bulundugunuz yerde küçük evler varsa 2+1 alın mesela. Ödeme bitince buyuk eve geçersiniz ya da yeni evi kiraya verip daha düşük kirali bir eve taşınabilirsiniz. Oyle yapan da cok. Ama tek basina girmeniz zor ve evet hayatın gerceklerini de düşünmek zorundasiniz, gençsiniz ve belki yuva kurmak isteyeceğiniz biri cikacak karşınıza ve 2 sene sonra evleneceksiniz, bunu simdiden öngörmek zor.
benzer işler :)
kendim zaten asla bu yükü kaldıramam. annemle yaşamasaydım hayalini bile kuramazdım.
evlilik nasip kısmet işi. onu burada söyleme sebebim hani bazı insanlarda şey var ya, yaşım geldi evlenmem lazım, anne olayım yuva kurayım aday bakayım gibi düşünceler... işte bende o düşüncelerden yok onu bilin istedim.
müstakbel kocam da henüz kendisi hayatımda yokken aldığım karar sonucu doğan borcuma laf edecekse ''ben seninle var olmadım, sensiz yok olmam'' der yolu gösteririm :KK70: kamyon arkası sözü gibi oldu ama öyle.

Sadece bildiklerimi yazayım. Ev için kredi çeken kişi kimse tapu onun üzerine olur. Borcu karşılayan kim ona bakmazlar. İleride bu aile içinde problem olur mu onu düşünün. Ilaveten vade uzadıkça ödeyeceğiniz faiz de arttığı için bir ev parasına 2 ev almış gibi oluyorsunuz bu nedenle faizler yuksekken ev almak kötü bir duygu.

Özel sektordeymissiniz işsiz kalma ihtimaliniz var mı ya da annenizin esnaflıkla alakali sorunu olursa ve ödeme yapamazsınız belli bir müddet sonunda evi çat diye alıyorlar bunu göze alır mısınız artıları eksileri düşünün ona göre karar verin
her zaman özel sektörde işsiz kalma ihtimali var. ama bir işe her zaman ihtiyacım olacak, ev borcum olsa da olmasa da. dolayısı ile kendime güveniyorum, sağlığım olduğu sürece çalışıp kendi paramı kazanmak benim için çok önemli olacak.
şöyle düşündüm, eğer ödeyemez olursak o evi kiraya verip kendimiz daha düşük kalibrede bir eve çıkarız. bu da bir çözüm olabilir.
para her şekilde kazanılmak zorunda yani benim hayatımda.

biz dişimizi sıkana kadar fiyatlar da uçacak ki, aynı yola geliyor.
aslında alınacaksa hazır annemin de enerjisi varken, o da çalışıyorken alıp bir an önce ödemeleri hafifletmek.
şöyle söyleyeyim 500 bin civarı evler sıfır evler, muhit fena değil. ama biz o kadar uçmak istemiyoruz. 300-400 arasına denk getirmek isteriz.
konut kredisinde zaten krediyi çekenin üstüne olmak zorunda. ama ailede öyle güven sorunu yok aramızda. annemin tüm parası benim adıma banka hesabında durur. yani aile içinde bu ev neden senin üstüne oluyor muhabbeti yapmaz. istese de yapamaz kredi çekenin üstüne olmak zorunda olmasından dolayı.
ölürse dediğim olay aslında en kötü senaryo. ben ölürsem ne olacak mesela? :KK70:
evlilik konusuna gelince. dediğim gibi çok evlilik kafasında değilim ama büyük konuşmak gibi olmasın, benim borcum olsun veya olmasın zaten maddi anlamda beni zorlayacak bir adamla evlenme gibi şeylere girecek biri değilimdir. gözümü kör eden bir aşk yaşamadığım sürece. o da bu yaşa kadar olmadı, artık olmaz bence duygular eskisi gibi değil.
bunları sadece hayatın akışında yaşanabilecek şeyler maksadında yazdım.
öte yandan ben tek başıma olsam ev almayı hayal dahi edemem. şu an öyle ya da böyle bundan 10 sene sonrası için mülk sahibi olma ihtimalim var. ama tek yaşıyor olsam imkansızdı bu.
ev her türlü benim üzerime olacak diyebilirim ama alınması halinde.
Olurseniz kredi sogortali oluyor sigorta öder yalnız sigortalarada fazla güvenmemek lazım ödememek için birşey buluyorlar

Bizim muhitte o fiyata arsa yok tarla derseniz belki... öyle bir arsa 100 bine eşimle ilandan baktık yeryüzünde bulamadık bile dağın bir yamacında 100 m2 gibi birşeydi. Herşey çok pahalı. Bu yönüyle konu sahibi haklı almak mantıklı da ortaklı işler hep bana sıkıntı verir. Araya para girince aile ilişkileri bile zedelenir. Bugün ile yarın da bir olmuyor. Ama almak bu devirde hep mantıklı.
kardeş kaç yaşında accaba oda girsin ödemeye bir sorun olcağını sanmıyorum bir arkadaşın dediği gibi ödeyemedikleri zaman satar gider

evet para ve aile sıkıntılı ama tek başıma olsam hiç alamam ki :KK43:

benzer işler :)
kendim zaten asla bu yükü kaldıramam. annemle yaşamasaydım hayalini bile kuramazdım.
evlilik nasip kısmet işi. onu burada söyleme sebebim hani bazı insanlarda şey var ya, yaşım geldi evlenmem lazım, anne olayım yuva kurayım aday bakayım gibi düşünceler... işte bende o düşüncelerden yok onu bilin istedim.
müstakbel kocam da henüz kendisi hayatımda yokken aldığım karar sonucu doğan borcuma laf edecekse ''ben seninle var olmadım, sensiz yok olmam'' der yolu gösteririm :KK70: kamyon arkası sözü gibi oldu ama öyle.
Elbette yazdıklarınizi zaten bu sekilde algiladim da benim.tanidik da benzer yollardan geciyor o da diyor evlenmeyi düşünmüyorum diye ama hayat bu, hersey planlandigi gibi olmuyor
Bence siz butceyi planlayin uygun bir zamanda evinizi alin. Hatta bir ara yine kredilerde indirime gidilecek deniyordu ama tabii ne zaman olur, olur mu bilemeyiz

kesinlikle, uzun kullanımlarda hadi maksimum 6 ay 1 sene sonrası diyelim kiracının yaptırması her açıdan daha mantıklı. yoksa kiracı bozar bozar ev sahibine kitler olmaz öyle şey :KK70:
bir önceki kiralık evimizde 8.5 9 yıl oturduk. en son banyo tavanı sorunluydu kendi cebimizden ödedik. daha neleri neleri bozuldu hallettik ev sahibinin ruhu bile duymadı.
tezgah nasıl çatladı? :KK70:
Çürüktü zaten en ucuzundan yapılmış😅😅mütahitler sağolsun

Benim arkadaşım ataninca ailesi psikolojik baskıyla kredi çektirdi, o da 'yazik, kira ile ömür tükettiler' diye , evlatlık vazifesi olarak gördü.
Sonuç olarak şu an ailesine düşman,ailesi de ona... Evlenmek istedi, dünyanın lafını etttiler, evlenince kredi ödemeyecek ,tüm para onlara diye. Bunca zaman çok az katkı sağlayan abiler ablalar , ceplerinden para çıkacağını görünce panik oldular. Tapuyu kendi ve kocası üzerinde tutacak, babasına devretmeyecek de pay sahibi olmayacaz diye bir ton kavga,gerginlik çıktı.
Az buz bir para değil. Siz evlenince o para direkt kardeşin üstüne binince o da size düşman olabilir. İşin içine mal mülk girince insanlar inanılmaz degisebiliyorlar. Hele de bir anda sırtlarına borç binerse...
Yani, riskli bir şey. işin içine para, arsa, ev girince hiç bir şey aynı kalmıyor. Ben yerinde olsam böyle bir işe girismezdim.
anlıyorum söylediklerinizi.
kardeşimle bozuşmamak için hiçbir şey sahibi olmayalım yani? çünkü bu işe girişmemek bu anlama geliyor.

evet ikimiz ödeyeceğiz. yani 3000 kredi olsa 1000 benden 2000 annemden olur. hatta 1500 - 1500 de olur beni sarsmaz.
gelirimdeki artış doğrultusunda payıma düşen ödeme miktarı artabilir tabii kendi aramızda.
Sizi yormayacak şekilde ödeyebileceginiz ev alın. Çok lüks olmasın size yetsin iyidir bence. Kötü senaryoları düşünürsek hiç kimse alamaz. İnşallah ödeme kolaylığı versin Allah. Biz de 10 senelik kredi çektik. Arada para biriktirip 7 senede kapattık borcunu. Iyi ki almışız. Çabuk geçti zaman.

X