Endişelerim Yersiz Mi Yoksa Haklı Mı? (ev alanlar, ev kredisi ödeyenler bi bakın)

3500 geliriniz varsa 3000 ödemeli kredi çıkmaz ki. Bence kredi çekip ev alın ama ödemesi çok yüksek olmasın. İleride bir sorun olsa yalnız başınıza ödeyebileceğiniz bir miktar olsun.
evet o miktar çıkmaz farazi konuştum. peki kaç çıkar sizce? aylık geri ödemesi yani bir standardı var mı acaba.
bir de çıkmazmış ne gülerim :KK70:
yani annem vadesi kısa olsun diye ısrar ediyor ama istesek de vadeyi kısa tutamayız bu durumda aylık ödenecek miktar düşeceği için. yine bi 8-10 sene vade gözüküyor bence ben öyle düşünüyorum en azından. 2100 yapıyor eğer maaşın %60'ına çıktığını düşünürsek geri ödemesi. bu bilgi doğru mu emin değilim tabii.
2100 bizim rahatça ödeyeceğimiz bir miktar.
belki şey yaparız, biz sanki her ay 3000 kredi ödüyor gibi düşünüp onu bi banka hesabına atarız, kredi kendi payını keser hesaptan, kalan para da birikim olmuş olur
zira biz 3000 krediyi annemle birlikte her ay rahatça öderiz diye düşünüyoruz.

Yani annenize değer... yarın bir gün yaşlansa emeklisi kira ödemeye yetecek mi? En azından kimseye yük olmadan oturabileceği bir evi olur ve her haliyle o ev sizin de olacak.
emeklisi bile yok biliyor musunuz. ödenmemiş 2-3 senesi var onu araştırıyor bu aralar. onu halledebilirse zaten emekli maaşı ve başını sokacak evi gayet güzel geçinip gidebilir. hayır bunu bu şekilde çözmezsek başka bir çözüm bulmak gerekir kirada mı otursun yaşlanınca... biz 2 kardeşiz, babamdan ayrı, evli değil. annem hayatta olduğu sürece annem için de çözümler geliştirmem gerekcek zaten.

evet o miktar çıkmaz farazi konuştum. peki kaç çıkar sizce? aylık geri ödemesi yani bir standardı var mı acaba.
yani annem vadesi kısa olsun diye ısrar ediyor ama istesek de vadeyi kısa tutamayız bu durumda aylık ödenecek miktar düşeceği için. yine bi 8-10 sene vade gözüküyor bence ben öyle düşünüyorum en azından. 2100 yapıyor eğer maaşın %60'ına çıktığını düşünürsek geri ödemesi. bu bilgi doğru mu emin değilim tabii.
belki şey yaparız, biz sanki her ay 3000 kredi ödüyor gibi düşünüp onu bi banka hesabına atarız, kredi kendi payını keser hesaptan, kalan para da birikim olmuş olur

Sadece senin maaşına bakmıyorlar.
Hane halkı gelir seviyesine de bakılıyor.
Kredi çıkar sen merak etme :))

emeklisi bile yok biliyor musunuz. ödenmemiş 2-3 senesi var onu araştırıyor bu aralar. onu halledebilirse zaten emekli maaşı ve başını sokacak evi gayet güzel geçinip gidebilir. hayır bunu bu şekilde çözmezsek başka bir çözüm bulmak gerekir kirada mı otursun yaşlanınca... biz 2 kardeşiz, babamdan ayrı, evli değil. annem hayatta olduğu sürece annem için de çözümler geliştirmem gerekcek zaten.
Yani düşünsenize emeklisi de olmasa ya da olsa bile anca kiraya yeter yine siz kardeşinizle annenize destek olmanız gerekecek. Bence bir yolunu bulup önünü ardını düşünüp en kısa zamanda almaya çalışın. Diğer üyelerin dediği gibi bir iki aya faizler de düşerse daha kolay olur sizin için

%60 civarı diye biliyorum ben de. Çok mantıklı olur. Hem ticaret işi belli olmaz, kenarda paranız bulunur. Hem de ara ödeme yapıp erken bitirme imkanınız olur.

Aynen bu mesaj doğru W Wurstria çünkü benim kredi çektiğim ilk sene de maaşımdan sadece iki yüz TL kalıyordu. Kardeşimi de kefil gösterdik hiç bir sorun olmadı

Öteki türlü doğru düzgün kimseye çıkmaz kredi.
Asgari ücretli çalışan insanlar bile çekebiliyordu ev kredisi (şuan hayal tabi )

Şimdi ise hane halkı gelir düzeyi, başvuran kişinin kredi notu gibi şeyler var.

tam da düşündüğümüz ev modelini yazmışsınız :) kapasite ve fiyat olarak öyle düşünüyorum. anneme de tembihledim, sen esnafsın sağdan soldan satılık ev falan duyarsan kulağın açık olsun, seni tanırlar pazarlık payı olur vs.
geçenlerde birisi ihtiyaçtan satıyordu 3+1 340 bine mi ne. hatta sormuş anneme sen düşünür müsün fiyatta da anlaşırız demiş. üstelik muhit de güzel, temiz, nezih, lokasyon değerli. böyle şeyler denk gelebiliyor.
teşekkür ederim iyi dilekleriniz için :)
Rica ederim gönlünüze göre olsun😉
Tam da bahsettiğiniz gibi bir ev olabilir işte, muhakkak çıkacaktır.
Rastgele 👍🏼😉🌺

Öteki türlü doğru düzgün kimseye çıkmaz kredi.
Asgari ücretli çalışan insanlar bile çekebiliyordu ev kredisi (şuan hayal tabi )

Şimdi ise hane halkı gelir düzeyi, başvuran kişinin kredi notu gibi şeyler var.
Sevdaya gazel Sevdaya gazel aa süper. o zaman çok daha kolay işimiz.
kredi notundan yana sıkıntım yok, olamaz da.
madem böyle yapılıyor o halde ödeme planı da buna göre belirlenir.
şu an oturduğum ev kasımda zamlanacak, 1800 falan yapmasını bekliyorum enflasyonun gidişatına bakarsak.
hadi sadece benim maaşımı baz aldı diyelim ki banka, 2000 küsür civarı bile olsa geri ödemesi, 1800 kira ödeyeceğimize 2000 kredi ödemek çok çok daha mantıklı.

Epey sayfa okuyup geldim :) öncelikle araba kiraladığınız da arızalandığında siz mi yaptırıyorsunuz? Kombi kiracı demişsiniz, demirbaşların bakımı, yenilenmesi ev sahibine ait ben onu da kiralıyorum bu açıkça da yazıyor.

Ev konusuna ve evlilik kısımlarında yazmak istiyorum, eşimle tanıştığımız da annesi artık çalışmasın diye bulundukları evin üstüne kat çıkmış kiraya versin evde otursun diye düşünüp ve biz tanıştığımız da bu bitmemişti ayrıca o ev de kiraya verilmedi abisi oturuyordu, ben dert etmedim iyi yapmışsın dedim aile bağları önemliydi benim için ve evlendik o borcu da beraber ödedik kalanını. Bizim orada bi evimiz yok ama olsun paradan çok daha önemli şeyler var hayatta. Hatta eşim annemin evi yok diye ona ev alalım kredi çekip biz genciz öderiz dedi hep kredimiz olunca alamadık ama bu düşünmesi bile yetti bana.

Annem ev aldı krediye ben de kefil olduğum için tapu da ortak gözüküyorum ama annem ödüyor hemde maaşı öyle yüksek değil iki asgari ücretli gibi düşün biraz üzerinde kardeşimle yaşıyorlar 2100 kredi veriyorlar ve sorun yaşamadılar hiç hatta iki kere yapılandırma yaptık 1 sene oldu evi alalı 8 senelik çekmiştik yapılandırma sayesinde ev borcu 3,5 sene kaldı çok şükür. Ayrıca emekliliğini de 2 sene var denkte gelirse süper olacak bende ona bu sürede borsada yatırım yapıyorum temettü emekliliği de yapma planım var ondan sonra kafası rahat otursun evinde. Ev almasa ne olacaktı? Emekli olsa 1300 tl maaş ee kirayı karşılamıyor mecbur yine çalışacaktı ama insanın bünyesi de kaldırmıyor bi yerden sonra en azından evi var.

Ev ortağı benim ama ev kardeşimin hak iddia etmem ama kardeşim mali konularda sağlıksız karar veren biri o nedenle de üzerine vermem ama onun ev çocuğu olursa ona devir ederim qncak

Benim babam 2015te 138bine aldığı evi 2020de 350bine sattı.bunun gibi avantajlarıda var.ödediğin krediyi fazlasıyla almış oluyorsun.

Biz öğrenci evindeyken ampul patlasa öder, kiradan düşerdik. Emlakçı tesisatci getirirdi,emlakçı oderdi. Biz emlakciya öderken de bizim kiramizdan da düşerdi ev sahibine gönderirdi. Yani bence böylesi daha mantıklı. Belki uzun yıllar oturan aileler için kendileri ödemek daha uygun olabilir ,çünkü zaten uzun yıllar kullanmistir ve kiraya az zam geldiği için yeni kiracılardan daha az ödüyordur.
Ama bir senelik kiralayan biri olarak ben ne mutfak dolabını yaptırırdim,ne kombiyi,ne akan tavanı. 3 ayrı ev değiştirdim ,hiç birinde de ben ödemedim. Hatta onu geç, apartman parasını bile (merdivenci abla ve elektrik) kiradan duserlerdi :halay:
Ben böyle bir şeyi ilk kez duydum öğrenciyken kaldığım evde bile 5 yıl durdum hiç kisa süreli kiracı olmadım.
Apartman aidatı bile ödememek bana çok cimrice geldi açıkçası

Allah korusun Babanıza birşey olsa banka hayat sigortası yapıyor zaten üstüne size para verirler.

iç sayfalarda söyledim görmemişsinizdir muhtemelen. biraz birikimim var kendim için :) dımdızlak değilim yani.
evet yani yarın öbür gün aile kurmak istiyorum desem bu durumun engel olmasını istemem. bu bağlamda kredi süresi ne kadar kısa olsa o kadar kar ama aylık miktar artıyor. vade uzayınca aylık miktar düşüyor ama bu defa da totalde ödenen kredi artıyor. yani her açıdan avantajlar ve dezavantajları olan bir durum.
ama şu net ki ben bu yaşıma kadar 'ev aldım, keşke almasaydım' diyen ne gördüm ne duydum.
Keşke ev alsan, benim de niyetim okuduğum şehirde bir apart daire almak, peşinatim var ama işten ayrılmayı düşündüğüm için kredi çekme cesaretim yok simdilik:KK37:
'ev aldım pişmanım' diyen yoktur ama 'aileyle ortak iş yaptım,pişmanım /aileme kredi çektim pismanim' diyen çok duymussundur.
Ama kararin bu yondeyse,kendine-ekonomine ve aile bağlarına güveniyorsan da senin hayatın. Sadece daha bu işe girmeden her şey net bir şekilde belli olsun , ki sonradan yanlış anlamalar,kendine pay bicmeler,alinmalar,gucenmeler olmasın.

Ben böyle bir şeyi ilk kez duydum öğrenciyken kaldığım evde bile 5 yıl durdum hiç kisa süreli kiracı olmadım.
Apartman aidatı bile ödememek bana çok cimrice geldi açıkçası
Neden cimrilik olsun ki? Alt tarafı bir sene duracağı evin bozulan kombisini ya da tesisatını neden kiraci yaptırsin? Sonuçta ev sahibi o evi 'kombili' diye daha pahalıya kiraya veriyor . On yıllık kombi benim zamanımda bozuldu diye neden ben tamir ettirip tüm ücreti ödeyeyim? Sonuçta o eve zahmetsizce konaklamak için girmisim, kira ödüyorsam bazı şeylerle ugrasmama rahatlığını yaşamak isterim.
Remax ile tutmustuk biz ilk evimizi, emlakçımiz sağolsun evimiz su bastığında tesisatçı, lamba sorun çıkarttığında elektrikçi getirirdi, hatta tek olmayalım diye bazen elemanlarla beraber gelirdi🥰 Her şeyimizle ilgilenirdi , aramamız yeterliydi. Yani benim bildiğim, emlakçının güzelliği biraz da bu. Yoksa sadece "evi buldum,kaporami aldım, daha da aramayın sormayın" durumu değil.
Bence olması gereken en adil şey kiracinın yaptırıp,faturalandirip kiradan dusmesi.
Küçük bir şehirde okudum, belki o şehirde öyledir diyeceğim ama sevgilime kısa dönem ev kiralamistim, İstanbul'un göbeğinde şişli'de. Onda da apartman aidatı falan ev sahibine aitti, daha doğrusu kiraya dahil etmiş,ona gore bir rakam belirlemişti. O arada bir eşyası bozulsa falan onu da ev sahibine bildirirdik heralde. Duvara yumruk atıp iz birakmadiysan, kapıda kalıp içeri girmek isterken kilidi-dilini mahvetmediysen, suyu açık unutup tüm parkeleri çürütmediysen -yani senden kaynaklı bir durum yoksa neden odeyesin ki?
Bilemiyorum , herkesin deneyimi başka başka tabii ama benim üç buçuk ayrı, ev tutma serüvenimde hep böyle oldu. Bundan sonra da böyle evler bulmak isterim

X