Endişelerim Yersiz Mi Yoksa Haklı Mı? (ev alanlar, ev kredisi ödeyenler bi bakın)

En fazla ayda 2000 ödeyeceğiniz tutarda kredi çekin. Ya uygun fiyatlı bir ev olacak ya da peşinatı arttırmak İçin biraz daha zamana bırakacaksınız çünkü hayatın bin bir türlü hali var, bi başınızada kalsanız ödeyebileceğiniz ve hayatınızı idame ettirebileceğiniz şekilde gelirinizle orantılı olmalı borcunuz
peşinat artsın diye bekleyince ev fiyatları da yükselir. zaten peşinat hedefimiz 150 bin falan. henüz ulaşamadık o hedefe :)
teşekkürler

Aday yok diyorsun ama bu işler öyle planla olmuyor. Bı anda karşına çıkar . Bı seneye evlenmek istersin. 150 bin peşinat verip 100 bin borca girin. Hangi ildesiniz. Giriş kat alın. Bahçe kat yada. Kendi maaşını bağlayacaksan en fazla iki sene bağla.
söyledikleriniz imkansız. 250 bine gecekondu bile yok :KK70: izmirdeyiz.
giriş ya da bahçe düşünmüyoruz. olacaksa daha düzgün bir şey olmalı çektiğimiz sıkıntıya değsin. teşekkürler

Ev kredilerinde kampanya oluyor.faizleri birden düşürüyorlar takip edin.tutacağınız semti belirleyin...ona göre hemen tutarsınız evinizi. Biz sıfır ev yaptık arsa üzerine.6 sene ödedik bitti çok şükür.bursada şehir merkezindede mesala çok uyguna çok ev var.ama eski.çoğu kentsel dönüşüme giricek. Evin yaşı düştükçe fiyatı artıyor.ilk önce semt belirleyin sıfır mı yoksa kaç yıllık olacağı krediye uygun mu bankanıza danışın ödiyeceğiniz tutara göre plan yapıyorlar.ama evin hepsine kredi çıkmıyor.500 tl lik eve 300 350 en fazla veriyorlar.
300-400 arası düşünüyoruz 10 seneden eski olsun istemem. bu fiyat aralığına yeni binalar var, buldum. bakıcaz :)

Yani ilerde evlilik gibi bi durum olursa çulsuz sapsız gidip kvcikden laf yeme ihtimaliniz yüksek
Ben olsam anneye 2+1 alirim hayli hayli yeterde artar fiyattanda senedende tasarruf olur

Apartman aidatini 1 sene ödememek kusura bakmayın cimriliktir. 1 yıllık kiracı kombi yaptirmayabilir ama 1 yıl o apartmani da kullanmis olduğu için aidati ödemek zorundadır.
Öğrenciyimis oymuş buymus cok sacma aidatini odeyemediginiz eve kiraya çıkmayın. Ayrıca her ogrenci de eve çıkmak zorunda değil 2 yıl Devlet yurdunda kaldım bi yerimden bir sey eksilmedi.
şimdi yurt konusuna geldiysek orada bir duralım bence :) ben de 4 sene kyk yurdunda kaldım yani sizden 2 sene daha fazla kaldım. bir yerimden bir şey eksildi mi? biraz sinir bozukluğu haricinde eksilen olmadı ama evde kalmanın bana katacağı çoğu şeyi katmamış oldu.
kaldı ki yurtlar doluysa, bazı şehirlerde özel yurtlarda bile yer olmayabiliyor eve çıkmak dışında çare kalmıyor.
o ev sahibi apartman aidatının lafını etmediyse arkadaşımızdan aldığı kiranın içine zaten dahil etmiştir :) psikolojik anlamda rahatlatıcı bir şey sonuçta bu. evin kirası aslında 900 ise 900+100 tl aidat demek yerine bak bu evin kirası 1000 tl ama sadece 1000 ödersin aidatla maidatla uğraşmazsın derler kiracı adayına, o da aa ne güzel diye düşünür. aidatı kira içine yedirmek zor değil yani. zaten öğrenci kiracının aidat olaylarını sallamayacağını düşünüp kendini garantiye almış aslında.

aslında adamın kurduğu sistem çok basit: öğrencilere kiralamak üzere bu evleri alıp yatırım yapmıştır. öğrenciler zaten 1-2 sene gibi kısa süreli kaldığı için masrafları hesap eder yani ne olabilir, atıyorum öğrenci zaten hor kullanacak diye düşünür ve dandik kombi takar mesela. öğrenci kalacak zaten dikkat etmez der kapıların kalitesini ona göre yapar. ona göre mutfak dolabı koyar gibi gibi. sürekli kiracı değiştiği için o ev sahibi her yeni kiracıya daha pahalıya kiralar. (normal dairede ailelerin uzun süreli oturduğunu ve bu sebeple kira artışının düşük kaldığını baz alırsak)

bence gayet mantıklı bir sistem kurmuşlar.

yenGEnC yenGEnC

Yani ilerde evlilik gibi bi durum olursa çulsuz sapsız gidip kvcikden laf yeme ihtimaliniz yüksek
Ben olsam anneye 2+1 alirim hayli hayli yeterde artar fiyattanda senedende tasarruf olur
bana laf edecek kv henüz dünyaya gelmedi merak etmeyin :) kendini ezdirecek bir insan değilim. edilen lafı yedirme konusunda üstüme yoktur.
yalnız kayınvalide kelimesi bile evlilikten yine uzaklaşmama yetti şu an.

Ben olsam luks ev almak yerine orta hallu bir ev almaya calisirim. Birçok ilde uygun evler var. Kiraya verirsiniz 200 bin-250 bin arası alabilirsiniz. Yatırımlık yerler...
lüks ev alalım kafasında değiliz zaten de. 300-400 eli yüzü düzgün yerler. altına mümkün değil, izmirdeyiz. kira düşünmeden kendimiz oturalım, istediğimiz gibi düzenleyip kendimiz yararlanalım istedik. biraz onu yaşamak istiyoruz açıkçası. ama bu da değerlendirilebilir bir düşünce.

Daha uygun bir ev bulun. Bu kadar dert ince düşünmeyin anneniz için katlanın biraz borca. Borç ödendiği zaman harcama da az oluyor. Şimdi ev almasanz ilerde evlendikten sonra daha zor olur kredi vs. Bir de hiç bir zaman ev alınan fiyata olmuyor çok zorlanırsak Satarz borcu kapatrz diye düşünün. Ama emin olun ödeme sizi yormaz. Her ay 1500 havaya gidiyor resmen. Ama bu şekilde ödediğinz her taksit size birikim olacak.
en uygunları 300-400 ama 80-90 bin peşinat ile 400 binlik bir yer almak da mümkün.
dediğiniz gibi her geçen gün zorlaşıyor.
hazır işimiz sağlığımız varken yaptık yaptık, yoksa kalır. ben tek başıma da alamam ileride, çok zor.
bir de evlendikten sonra eşimle ortak ev almak istemem ya. en azından kendimi böyle bir şey için zor duruma sokmam maddi açıdan. şimdiki evliliklerde hayır yok.

Maasina bakarak hayir diyorum.
Annenin geliri guzel ama birikime odaklanin bir sure daha. Esnafin, ozel sektorun cok cok garantisi yok 😑 olsa bile suan o yüke girme.

Yarin evlenecek olsan bir suru masraf. Ev ne olacak ödeme ne olacak bir suru sorun.
Aday yok diye bakma. Valla ben esimle 5 haftada tanisip evlendim 🤣
Evlenmem diyordum. Simdi yeni bi iliskim var bana kalsa 5. Haftada yine basardim nikahi 🤪

Maasina bakarak hayir diyorum.
Annenin geliri guzel ama birikime odaklanin bir sure daha. Esnafin, ozel sektorun cok cok garantisi yok 😑 olsa bile suan o yüke girme.

Yarin evlenecek olsan bir suru masraf. Ev ne olacak ödeme ne olacak bir suru sorun.
Aday yok diye bakma. Valla ben esimle 5 haftada tanisip evlendim 🤣
Evlenmem diyordum. Simdi yeni bi iliskim var bana kalsa 5. Haftada yine basardim nikahi 🤪
bugün vazgeçersem bir daha hiç yapamam muhtemelen.
annemi acele ettirmeyeceğim. ama alalım dediğinde de geri çevirmeyeceğim açıkçası.
etrafımda sürekli iş garanti değil yarın başıma şu gelse, yarın şu olsa ne olacak diyenler sıfıra sıfır elde var sıfır modundalar.
anladım ki endişeler her konu için her zaman var. böyle devam edersek hep dipte kalacağız.
siz aşk kadınısınız anladığım kadarıyla :KK70: 5 haftada evlenmek bana çok ürkünç geliyor lafta bile olsa. ev borcu en azından maddi risk. sevmenin, ilişkinin, evliliğin bedelini canıyla ödeyen kadınları gördükçe, yok arkadaş diyorum. neyse benim bazı görüşlerim buradaki çoğu kişiye ters gelir, detaylandırmaya gerek yok.
yorumunuz için teşekkür ederim :)

söyledikleriniz imkansız. 250 bine gecekondu bile yok :KK70: izmirdeyiz.
giriş ya da bahçe düşünmüyoruz. olacaksa daha düzgün bir şey olmalı çektiğimiz sıkıntıya değsin. teşekkürler
Büyük şehirler🤦🤦 yapacak bişey yok. Allah gönlüne göre versin . Ne diyim🙈

tam da düşündüğümüz ev modelini yazmışsınız :) kapasite ve fiyat olarak öyle düşünüyorum. anneme de tembihledim, sen esnafsın sağdan soldan satılık ev falan duyarsan kulağın açık olsun, seni tanırlar pazarlık payı olur vs.
geçenlerde birisi ihtiyaçtan satıyordu 3+1 340 bine mi ne. hatta sormuş anneme sen düşünür müsün fiyatta da anlaşırız demiş. üstelik muhit de güzel, temiz, nezih, lokasyon değerli. böyle şeyler denk gelebiliyor.
teşekkür ederim iyi dilekleriniz için :)
Bence alın hatta hemen şimdi ne kadar peşinat varsa ayrıca esnaflara daha uygun krediler var anneniz bi bakabilir ne oldum ne olacak diyene kadar ömür geçiyor alın şimdi sonraki şartlara durumlara olaylara göre çözümler bi şekilde bulunur

şöyle söyleyeyim benim zor günler için tuttuğum bi 20-25 bin kadarım var benden başka kimse bilmiyor. zaten o paranın amacı bu. gerçekten zor günler için.
elde şu an 70 bin civarı var onda ev almak için düşük bir para. son zamanlarda çok masraf oldu. 70 ile bir şey yapamayız bu nedenle sene sonu falan ben 150'ye tamamlarım falan diyor. bana biraz uçuk geldi ama bir bildiği olmasa öyle konuşmaz.

beğendiğimiz muhitte 350-400 arasına gerçekten güzel daireler var satılık bu arada.

akşam bi ağzını arayayım ama.
100 bin oluyor peşinat 300 binlik ev alabilirsiniz 200 bin kredi çekip annenizin geliri iyimiş hiç zorlanmazsınız

Bence alın hatta hemen şimdi ne kadar peşinat varsa ayrıca esnaflara daha uygun krediler var anneniz bi bakabilir ne oldum ne olacak diyene kadar ömür geçiyor alın şimdi sonraki şartlara durumlara olaylara göre çözümler bi şekilde bulunur
100 bin oluyor peşinat 300 binlik ev alabilirsiniz 200 bin kredi çekip annenizin geliri iyimiş hiç zorlanmazsınız
çok ilginç ya 2 gündür hiç konusunu açmıyor :) ben de açmıyorum. ama en son konuştuğumuzda zaten burada da yazdığım gibi, eldeki paramızı çoğaltalım fazla gecikmeden alalım şeklindeydi.
bakalım.

erkekler senden aaa ev kredisi varmış diye uzaklaşmayacak hatta 'kızın evi varmış lan evlenirsek oraya yerleşirim' diyecekler ve hatta densiz biriyle evlenirsen 'orda evimiz var biz burda kirada oturuyoruz' demeye başlayacak. umarım öyle bi dümbüğe denk gelmezsin
bu kısma cevap yazmayı unutmuşum çok özür dilerim :)
27 yaşındayım kendimi tanıyorum. çok çok ama çok aşırı fazla aşık olmadığım sürece beni maddi sorunlara sürükleyecek bir evlilik yapacağımı düşünmüyorum.
bu çok aşırı aşık olmayı yaşatacak biri var mı dünyada, bilemem.
zira ne istediğimi ve ne istemediğimi biliyorum.
tabii ki aşk, sevgi çok önemli. umarım aşık olarak evlenirim eğer evlenirsem. herkes için de temennim hem kalbe hem akla uygun yuvalar kurulmasıdır.
ha nasip kısmettir allah herkese hayırlısını versin.
bu söylediğiniz tarzdaki insanların da azalarak bitmesini istiyorum :KK70:

Peşinatı anneniz verip Krediyi siz çekecekseniz evin tapusunu ikinizin adına yaptırın. İlerde annenize bir şey olursa evdeki payınız kardeşinizinkinden daha fazla olsun. Sonuçta siz çalışıp ödeyeceksiniz.

bugün vazgeçersem bir daha hiç yapamam muhtemelen.
annemi acele ettirmeyeceğim. ama alalım dediğinde de geri çevirmeyeceğim açıkçası.
etrafımda sürekli iş garanti değil yarın başıma şu gelse, yarın şu olsa ne olacak diyenler sıfıra sıfır elde var sıfır modundalar.
anladım ki endişeler her konu için her zaman var. böyle devam edersek hep dipte kalacağız.
siz aşk kadınısınız anladığım kadarıyla :KK70: 5 haftada evlenmek bana çok ürkünç geliyor lafta bile olsa. ev borcu en azından maddi risk. sevmenin, ilişkinin, evliliğin bedelini canıyla ödeyen kadınları gördükçe, yok arkadaş diyorum. neyse benim bazı görüşlerim buradaki çoğu kişiye ters gelir, detaylandırmaya gerek yok.
yorumunuz için teşekkür ederim :)

Siz kararınızı vermişsiniz, konuyu neden açtığınızı anlayamadım

Siz kararınızı vermişsiniz, konuyu neden açtığınızı anlayamadım
ben bu yorumu konu 14 sayfa olunca yazdım.
konuyu açtığımdan beri bir sürü yorum geldi.
fikir alacağım dedim, aldım.
ve içimden o cevabı yazmak geldi.
konuyu açtığımda kafam çok karışıktı ama gelen yorumlar farklı bakış açıları kazandırdı.
burası bdv, kararlı insan buraya konu açmaz. burada olmamızın amacı akıl fikir danışmak, farklı gözlerden bakış kazanmak ve durumu sonuca ulaştırmak.

14 sayfanın sonundaki yorumumu cımbızla çekmek yerine yukarıda açıkladığım şekilde değerlendirirseniz anlarsınız. sevgiler.

bu kısma cevap yazmayı unutmuşum çok özür dilerim :)
27 yaşındayım kendimi tanıyorum. çok çok ama çok aşırı fazla aşık olmadığım sürece beni maddi sorunlara sürükleyecek bir evlilik yapacağımı düşünmüyorum.
bu çok aşırı aşık olmayı yaşatacak biri var mı dünyada, bilemem.
zira ne istediğimi ve ne istemediğimi biliyorum.
tabii ki aşk, sevgi çok önemli. umarım aşık olarak evlenirim eğer evlenirsem. herkes için de temennim hem kalbe hem akla uygun yuvalar kurulmasıdır.
ha nasip kısmettir allah herkese hayırlısını versin.
bu söylediğiniz tarzdaki insanların da azalarak bitmesini istiyorum :KK70:
ben 2016da yazlık bi daire almıştım. sonra komşumuz anneme gelip bi yeğeni olduğunu asgari ücret aldığını evlenirsek benim evi ödemeye devam edebileceğimi yeğeninin de evi geçindireceğini söylemişti :KK70: ailecek popişimizle gülmüştük.
27den sonra sırılsıklam gözü kör aşık olunmuyor bence. hani 20 yaşındaki gibi ölürüm biterim hersey feda moduna girmezsin :KK66: umarım aklına, kalbine, dünya görüşüne uygun birini bulursun ve çok mutlu olursun :KK36:

X