Erkek arkadaşımın ailesi nişanımızı ertelemek istiyor

Açık açık 1 sene sonra yapın demediler Önce 40 ı çıksın dediler sonra yaşına girsin dediler bu 1 sene olmuyor mu

Eksik anlattığınız bir şeyler var gibi geliyor bana. Normalde nişan gibi merasim tarihlerine çiftlerin dışında aileler ile de birlikte karar verilir. Yani ciftler kendi aralarında bir tarih belirler , daha sonra aileye açılır bu konu , aile de uygunluk verdikten sonra gerekli organizasyon yapılır. Şimdi benim erkek kardeşimin nişanı olsa bahse konu tarih anneme iletilse , annem ya da kardeşim tarafından onay verilmeden önce bana da söylenir , uygun degil ise 40 sebebi ile , sonraki hafta planlayabilir misiniz derim.
Şimdi sizin konunuzda oturmayan şeyler var. Aklı selim hic bir aile 40 indan sonra hadi yaşını da bekleyelim demez. Demeleri için sizi istemiyor olmaları gerekli. Erkek tarafının tüm ailesine , akrabalarının içine kadar giren bir insanmissiniz madem , istememek için o kadar zamanlari varken simdiyi mi buldular diye düşünüyorum. Diyelim ki sizi istemediler muhtemelen o da sizin nisan icin sergilediginiz bu memnuniyetsiz tavirdan sonra olmuştur. Muhtemelen siz nişan tarihinizin 40 i sebebi ile ertelendigi için sinir oldunuz , benim sozum neden geçmiyor, ben bu tarihi istiyorum dediniz. Buradan da tepki almamak için iste önce 40 i ni bahane ettiler sonra da yaşına girsin dediler diyorsunuz.
Maalesef sizden farkli bir elektrik almadım.

Bebek ha 35 günlük ha 45 günlük ne fark eder anlamadım. Zaten 40 i yeni çıkmış bebek kalabalığa girmesin. Sadece bebek başka şehirde ise dedikleri mantıklı oluyor. Gidip kalma ihtimallerine karşı. Yoksa bana erteleme işi mantıklı mantıklı gelmedi.
Cumartesi bebeğin kırkı cıksın pazar isteme filan. İstekleri bana saçma geldi, gönülsüzler sanki.

Ayrıca kız kardeşimin nişanı olsa, erkek kardeşim bebeğimin kırkı cıksın dese, bir iki hafta belki ertelenir. Ama onu bile takmayabilir.

Evet ayrılmalısınız. Yol arkadaşınız daha yolun başında satmış sizi.

Bana çok hakaret ettiler, ezdiler.
Erkek arkadaşım ailesinin lafıyla hareket ediyor, maddi yardımda bulunacakları için onların ağzına bakıyor
Ben ve ailemin ne düşündüğünü önemsemiyor
Hayatımızı birleştireceğimiz güne bile ailesi karar veriyor, onların söylediği tarih olmazsa evlenemiyoruz
....
Bakın ben bırak kendime, aileme asla reva görmem bunları. Çok seviyorum diyorsunuz ama çok sevmek, saygı görmek-göstermek yanında hiç bir şey. Saygı, anlayış, düşünceli olmak yoksa boşanmak için evleniliyordur. Elalem ne der tuzağına düşerseniz ömür boyu bu insanların nazını kaprisini çekersiniz, eşiniz bir güzel ezer ve ezdirir sizi. Ailenizi bile yok sayarlar.

Son olarak; halkımız ne zaman kavrayacak merak ediyorum, kırkı çıkmak vs bunların dinde yeri yok hepsi şaman adeti geleneği.
Ölen bir Müslümanın usûlüne göre yıkanıp kefenlenmesi ve cenaze namazının kılınarak defnedilmesi farzdır. Bunun dışında yapılması gereken yedinci, kırkıncı ve elli ikinci gün merasimi veya duası gibi zaman ve şekle bağlanmış bir görev yoktur. Bunların hiçbir dinî dayanağı da bulunmamaktadır. Bu itibarla söz konusu günlerde ölüye yönelik merasimler düzenlenmesi bid’attır; “Her bid’at da dalalettir.”
Konuyu dinle ilişkilendirmiş bir şey okumadım şahsen. Ne O kadar küçük bebek ne de anası herhangi bir organizasyona hazırlanabilir ve kalabalığa katılabilir. O sebepten uygun değil.

Açık açık 1 sene sonra yapın demediler Önce 40 ı çıksın dediler sonra yaşına girsin dediler bu 1 sene olmuyor mu
Sevgilinizden bi salata olmaz. Adam olup siz napıyonuz diyememiş, bununla yola çıkacaksınız bi de şimdiden kırda kalmışsınız.

Kuzenimin eşi yeni doğum yapmıştı bu yüzden görümcesinin düğününe gitmedi ne var bunda gelin hanım da gelmeyiverseydi. Alt tarafı söz olacakmış. 40 merasimine denk getirmezdiniz 1 hafta önce yada sonra ayarlanırdı illaki. Bunların gönlü yok demekki bu işte. Bir erkek istiyorsa ailesini her şeye ikna eder.

Hazırlıklarınız tamamken son anda caymaları konusunda haklısınız ama siz bu hazırlıkları bile bile yapmışsınız. Sevgilinizin kardeşinin eşi siz 6 ay önce söz gününe karar verirken yeni hamile olması lazım. Bunun üstüne hamilelik tarihini, doğum tarihini koyup insanların uygunluğunu bulmak zor olmamalı. Siz şubat değil mart deseydiniz bu muhabbetler olmayacaktı. He ne olurdu başka bahane bulurlardı. Belli ki sizi istemiyorlar. Siz de kendinizin arkadından konuşan, daha aileye girmeden hakaretlerine uğrayıp çok çeken taraf olarak o aileye girmeye meraklı gibi davranıyorsunuz burası gerçekten çok ilginç. Arkanızda onları boşver sadece ben varım diyen bir sevgiliniz de yok üstelik.

Bence de konu bebeğin kırkı filan değil. Erkek arkadaşınızın ailesi sizi istemiyor. Mevzu bir yıl daha uzarsa belki ayrılırsınız diye umuyorlar. Erkek arkadaşınız da "biz şu kadar yıldır birlikteyiz ve artık evliliğe hazırız" diyemiyor ailesine. Bunu aileden maddi bir beklentiniz olmadığını söylediğiniz için bu şekilde yazıyorum. Anladığım kadarıyla ikiniz de çalışıyorsunuz ve aile desteğine ihtiyacınız yok. Peki bu adamdan olur mu? Bence olmaz. O yüzden siz bir an önce kendi ailenizle konuşup durumu anlatın. Bu deneyimi de daha büyük bir hatadan dönmek olarak görün.

Yalnız şunu da belirtmek istiyorum. Siz de biraz benmerkezci bir insansınız. Biz çift olarak bebekten daha çok ilgi görüyoruz yazmışsınız. Bu da bana pek sağlıklı bir bakış açısı gibi gelmiyor.

Bence böyle durumlarda kendini geri çeken daha iyi oluyor. Şu anki tecrubeme göre şöyle yapardım. Ayrılmazdim da. Ailenizi de bir süre umursamayin. Yani onlarin yerine düşünüp ya şöyle olursa ya böyle olursa diye endişe etmeyin.
Önce tamam bence de erteleyelim diyin. Benim de evlilikle ilgili şüphelerim var zaten biraz zaman ikimize de iyi gelir diyin. Bu süreçte eğer ailenizden baskı gorurseniz ailem için sıkıntı oluyor ara verelim diyin veya tamamen ayrılın.

Hiç boşa inatlasmayin yani. Yada konusmayin. Kimse konuşmadan anlamıyor onu anladım ben.

Neyse biz de 6 ay önce düşündük ki şubat ayında yapalım sözümüzü annesi tamam dedi ailem de o zaman gelsin bi bakalım dedi ama bunu demeleri bile tamam demek bizim için.

Aradan 1 ay geçti kendinden 1 yaş küçük kardeşi benim o ay çocuğumun 40ı çıkmamış olacak annemle babam bana yardım edecek başka zaman Yapın diye haber yolluyor

Ben de haliyle duyunca çok sinirlendim ne alakası var biz kimseden yardım istemedik altınları bile erkek arkadaşım aldı soruyorum paran mı yok vereyim diye var diyor ben de biliyorum olduğunu durumu kötü değil yardım da istemedi.
Bi alıcı gözle bir daha okudum da şurda kendinizi efsane bitirmişsiniz. Size denmiş bacısı hamile, gözünüzle görüyorsunuz da, doğum lohusalık tarihlerini hesaplayamadınız mı? Siz hiç mi lohusa insan görmediniz, kadın kardeşi nişanlanırken kendi ağrıları ve sürekli ağlayan üstüne yapışık duran bir karış bebekle ne kadar iştirak edebilecekti? Kimsenin lafını kulağınıza katmamış, bi de sanki size para sorulmuş gibi yeaa bizim paramız var kendimiz yaparız tribine girmiş kendi kendinize iş yapmışsınız. Aile bu kız bizi ezip geçiyor kafasınca, saygısı yok, kendi çalıp oynuyor, laf dinlemiyor bundan bize gelin olmaz diye düşünmüşler belli ki de bunun üzerine bebek yaşına girsin kararı verilmiş. Sevgiliniz de aynı düşünüyor, o sizin gibi ya bizim paramız var paramız, kendi işimizi görürüz demiyor anlayın bunu bi. Aile bağları maddiyat faktöründen baskın gelmiş, paranızın olması ilerlemenize yetmemiş.

Neyse ben erkek arkadaşım onlara soracak değilim yapalım dediği için sesimi çıkarmamıştım ama bugün öğrendim ki artık kardeşi nasıl kanlarına girdiyse ailesi de erkek arkadaşım da önce bi 40 ı çıksın diyor ben anlamadım kurdeleyi çocuk mu kesecek
Kanına giren yok sevgilinizin, o da elindeki üj bej ile her şeyi yaparım kimse önümde duramaz sandı, ailesi çekti anlattı dünya öyle bir yer değil, yaparsın tabi ama bş başına pestilin de çıkar diye güzel güzel anlattılar başına geleceği. İnşallah açıklayıcı olmuşumdur. Bi dahakine yola çıktığınız adamı iyi tanıyın. Aranızda onlara mı soracam muhabbetleri geçtiğine göre zaten yokuş yapıp durmuş bu aile size, en sonunda da sizinki onlara sormuş ama.

Bana beyefendinin müsaade ettiği tarih 1 sene sonrası sıkıntısı da belirtmiş olduğum üzere kalabalığa karışmak değil maddi olarak destek alamamaktan korkması

Bir iki hafta erteleyin abartmissin dicektim ki baktim taaaa seneye ertelemek istiyorlar. Bunun icin gecerli bir sebep sundu mu? Aksi taktirde kesinlikle niyetlerinde Nisan falan yok, hafta ailesinin kafasinda Baska gelin adayi oldugundan eminim

Kızlar merhaba durumu anlatayım;

Erkek arkadaşımla uzun yıllardır birlikteyiz ve bizi bulunduğumuz bölgede hemen hemen herkes biliyor biz de ailem duyacak dereceye geldiği için gel biz aileme söyleyelim bi adı da konsun artık kaç sene oldu dedik. Kendi annesi de artık yapın diye erkek arkadaşıma söylüyordu.

Neyse biz de 6 ay önce düşündük ki şubat ayında yapalım sözümüzü annesi tamam dedi ailem de o zaman gelsin bi bakalım dedi ama bunu demeleri bile tamam demek bizim için.

Aradan 1 ay geçti kendinden 1 yaş küçük kardeşi benim o ay çocuğumun 40ı çıkmamış olacak annemle babam bana yardım edecek başka zaman Yapın diye haber yolluyor

Ben de haliyle duyunca çok sinirlendim ne alakası var biz kimseden yardım istemedik altınları bile erkek arkadaşım aldı soruyorum paran mı yok vereyim diye var diyor ben de biliyorum olduğunu durumu kötü değil yardım da istemedi.

Neyse ben erkek arkadaşım onlara soracak değilim yapalım dediği için sesimi çıkarmamıştım ama bugün öğrendim ki artık kardeşi nasıl kanlarına girdiyse ailesi de erkek arkadaşım da önce bi 40 ı çıksın diyor ben anlamadım kurdeleyi çocuk mu kesecek

Daha önce de olaylarımız oldu ama bu benim için bardağı taşıran son damla oldu benim içimde bi yapalım bi yapmayalım diye diye heves bırakmadılar yapsak da bi anlamı olmayacak çok ağlattılar beni, durumlar böyle olunca ben de onun ailesi yüzünden çok sorun yaşayacağımızı düşünmeye başladım kendisini çok seviyorum ama bu olaylar beni evlilikten ve ondan soğuttu konuşmak bile gelmiyor içimden sizce ne yapmalıyım ayrılmak çözüm mü?

Ek olarak Her şey hazırlandı organizasyon kameraman vs….

Senin için demiyorum ama ben genel olarak bu zamandaki evlenecek kızları anlayamıyorum.
Sanki herşeye kızlar koşuyor, kızlar çabalıyor gibi.
Biraz kendinizi geri çekin, biraz ağırlığınız olsun.
Bunun için ne diye kendini harap ediyorsun?
Onlar seni düşünmüyor, sevgilinde adam gibi durup diretemiyorsa sen ne diye heba ediyorsun kendini?
Tamam olmasın de onların istediği zamanda sen isteme.
Biraz kendini geri çek, ağırlığın olsun.

X