Eş ailesi. İç dökme.

Sizin en büyük yanlışınız "sen eve gel karın annesinde kalsın" dediğinde kayınvalide ile muhatap olmanız. Siz eşiniz ile sorunu çözecektiniz. Senin annende kaldık benimkinde sıra annen nasıl onu ziyaret etmemizi istiyorsa ailemde seni ziyaretlerde görmek istiyor diyecektin. Ben ailene saygı sevgide bulunuyorsam aynı şeyleri sendende beklerim diyecektin. Ama sen kayınvalide ile tartışarak onu haklı çıkarmışsın. Kocanla bu durumu konuş ben çocuk istiyorum ama sen hala bizim bir aile olduğumuzun farkında değilsin de. Tatillerimiz aile ziyaretlerimiz bile ayrı de çocuk olduğunda çocuğu ikiye bölemezsin. Eğer aile bilincine varıp aile olmak istiyorsan çocuk yapalım ama ben annemin dizinin dibinden ayrılmam sen el karısısın dersen boşanalım ben yoluma sen ananın koynuna dersin. Ay sinirlendim kusura bakma...
Muhatap olma sebebim artık patlama noktamdı, sürekli ellerinin üzerimizde olmasından çok sıkıldım. Eşime defalarca ailenle konuş eğer ihale bana kalırsa ortalık karışır dedim, hep ailesinin bir yanlışı olmadığını iddia etti. Kalmayı bırak gezmelerinizde bile görümcem arayıp bebeği için sipariş verirdi her dakika nerdesiniz ne yapıyorsunuz diye aranırdık. Söylediğiniz cümleleri birebir aynını eşime söyledim karşı kanattan bana birinden bile tlf gelmedi, çocuk olursa da şayet bana gelip iyi insan rolleri yapmalarını hiç istemiyorum

Hiç bir şekilde özür dilemedi. Ben zaten dedim arasın kötü niyetle söylemedim desin ben barışır yine evine giderim. Ama burnunu düşürmez kv ben hiç bişey demedim o beni kırdı diyormuş arayıp telefonda hesap sorduğum için. Niyetimiz öyle eşit kalmaktı ama gezmeye bile çıksak kv hep bahaneyle eşimi arar nerdesin diye, küçük görümcem arar bebeğine bez ister bı rahat bırakalım demezler
Bana sorarsanız kayınvalideniz konusunda siz de tavrınızda haksızsınız.
O aradığında konuyu eşinizle çözmeliydiniz kayınvalidenizle değil.
Arayıp hesap sormamalıydınız bence, eşiniz güzelce olmaz anne sizinle vakit geçirdik eşimdi eşimin ailesi ile de vakit geçirmeliyiz demeliydi ve dengeyi sağlamalıydı.
Ve hala da eşinizde problem var, ortalığı yumuşatması ve aradaki dengeyi kurması gereken kişi eşiniz olduğu halde o hiç bir şey yapmayıp bu durumdan faydalanıyor., umursamıyor.

Yani konu eş ailesi değil asıl sorununuz eşinizin size olan saygısı...

Bana sorarsanız kayınvalideniz konusunda siz de tavrınızda haksızsınız.
O aradığında konuyu eşinizle çözmeliydiniz kayınvalidenizle değil.
Arayıp hesap sormamalıydınız bence, eşiniz güzelce olmaz anne sizinle vakit geçirdik eşimdi eşimin ailesi ile de vakit geçirmeliyiz demeliydi ve dengeyi sağlamalıydı.
Ve hala da eşinizde problem var, ortalığı yumuşatması ve aradaki dengeyi kurması gereken kişi eşiniz olduğu halde o hiç bir şey yapmayıp bu durumdan faydalanıyor., umursamıyor.

Yani konu eş ailesi değil asıl sorununuz eşinizin size olan saygısı...
İşte ben bunu çözemiyorum. Hiç kimseye hayır diyemediği ya da yanlış yapıyorsun diyemediği için ihale bana kaldı, belki tepki vermemem gerekiyordu ama yapamadım. Yani sadece bu mesele değil her geldiğimizde kv bana gelip benim ailemi bile kötülerdi biz onlara ne yaptık aramıyor sormuyorlar gibisinden yani bende herşey birikti artık patladım. Eşime kalsa çok eminim ki hiç bi şekilde ailesine bizim yuvamız bizim planımız karışmayın demezdi, ödü kopuyor kvden

Damatlar pek kız tarafında kalmak istemez. Ama gelinler kalmak zorunda diye kafa var bizim ülkemizde

Herkes ailesinde kalıyorsa (bırakın öyle olsun ) bu mantıklı zaten.

bırakın eşiniz aramasın zaten tüm yıl aynı evde birliktesiniz.

özlemek güzel şeydir.
Bu kafa bana göre yanlış. Bir ziyarette kv ye gidiliyorsa digerinde anneye gidilmeli , hiçbirinin diğerinden üstünlüğü yok.

Bence bu mod iyiymiş. Herkes kendi ailesiyle takılsın.
Neden zorunuza gidiyor ki.
Kimi insan vardır denileni yer yutar kimisi de kaldıramaz mesafesini korur.
Eş ailesiyle tartışmalara girmişsiniz ve onlarda mesafe koymuşlar.
Eşiniz kimsenin nazını pozunu çekmemek adına olduğu gibi kabullenmiş ve bence en doğru olanı yapmış.
Eşim kv ye gidip yanlış bi cümle kurdun biz aileyiz planımızı yapıp geliyoruz demek yerine bana gelip verdiğim tepkide haksız olduğumu söyledi. Anne nazı cekiyor ama benimkini çekmiyor, zoruma gitme sebebi de bunu hepsinin normalleştirmiş olması

İşte ben bunu çözemiyorum. Hiç kimseye hayır diyemediği ya da yanlış yapıyorsun diyemediği için ihale bana kaldı, belki tepki vermemem gerekiyordu ama yapamadım. Yani sadece bu mesele değil her geldiğimizde kv bana gelip benim ailemi bile kötülerdi biz onlara ne yaptık aramıyor sormuyorlar gibisinden yani bende herşey birikti artık patladım. Eşime kalsa çok eminim ki hiç bi şekilde ailesine bizim yuvamız bizim planımız karışmayın demezdi, ödü kopuyor kvden
Bu durumda eşinizi siz yöneteceksiniz.
Mesela kayınvalideniz arayıp konuşma bittiğinde eşinize hayır gitmeyeceksin ben nasıl senin ailenle geldim vakit geçirdim hakkına riayet ettiysem sende aynı saygıyı bana ve aileme göstereceksin diye net tavır koyacaktınız ve eşiniz gitmeyecekti.
Annesi ararsa da gelemiyorum diyecekti.

Geçmiş ve olanlar çok önemli değil ama benim size söylemek istediğim mevzu eşinizin ailesinde önce eşinizin size olan saygı ve sorumluluk duygularının aşınması gibi görünüyor.

Bu konuda oturup güzelce konuşmalısınız siz bir ailesiniz elbette bir birinizin ailesinin yanında rahat edemiyorsanız herkes kendi ailesinde kalsın ama bu süreçte de birbirinizi arayıp sormanız, düşünmeniz gerektiğini anlatın.
ayrıca aileleriniz arasında kıyaslamaya girmeyin bu zamanla çok irite edici olur ve kötü sonuçlanacak tartışmalara, kalp kırıklarına sebebiyet verebilir.

Şu durumda sizin yerinizde olsam şahsen ailemle keyfime bakar, onun hiç değilse gelip ailemle çay kahve içmesini sağlar tatilimi geçirir evime dönerdim, takılmazdım fazla :)

Bu kafa bana göre yanlış. Bir ziyarette kv ye gidiliyorsa digerinde anneye gidilmeli , hiçbirinin diğerinden üstünlüğü yok.

zaten bu doğru olan mantık ama bencillik ayrı birşeydir.

kendi gelinine bunu layık gören kayınvalide kızı için aynı şey yapıldığında çan çan konuşur.

neden çünkü kızını özler , onunla olmasını bekler hep kayınvalide de ne işi var diye düşünür

ama gelinin bir ailesi yoktur. gelin tombaladan çıkmıştır

Haklıyken haksız duruma düşmüşsünüz. Klasik kayınvalide yapıcak tabi ne dicek kızım seninde hakkındır annende kal istediğin kadar mı ? Sinirinize hakim olmalısınız. Annesi öyle dediğinde siz arasanız bile “ anne eşim gelemez biz annemlerde kalacağız beklemeyin görüşmek üzere “ dicektiniz hesap sorarak değil. Eşinize de kalmanı istiyorum annenin karışmasından hoşlanmıyorum derdiniz.

zaten bu doğru olan mantık ama bencillik ayrı birşeydir.

kendi gelinine bunu layık gören kayınvalide kızı için aynı şey yapıldığında çan çan konuşur.

neden çünkü kızını özler , onunla olmasını bekler hep kayınvalide de ne işi var diye düşünür

ama gelinin bir ailesi yoktur. gelin tombaladan çıkmıştır
Malesef hepimiz birgün kv olacağız inş bu tabuyu yıkan biz oluruz

Haklıyken haksız duruma düşmüşsünüz. Klasik kayınvalide yapıcak tabi ne dicek kızım seninde hakkındır annende kal istediğin kadar mı ? Sinirinize hakim olmalısınız. Annesi öyle dediğinde siz arasanız bile “ anne eşim gelemez biz annemlerde kalacağız beklemeyin görüşmek üzere “ dicektiniz hesap sorarak değil. Eşinize de kalmanı istiyorum annenin karışmasından hoşlanmıyorum derdiniz.
Yaptığı ailemize büyük saygısızlık, aradım ama zaten konuşmama müsade etmedi ,ses tonunu bastıramadım çok kırıcı laflar söyledi en son da seninle mi uğraşacagm deyip ben kapattım teli , ama dediğniz gibi tavrı eşime koymalıydım patladım tutamadımm kendimi ama annesinin sözünden çıkıp gelip benimle kalmazdı orası ayrı

Yaptığı ailemize büyük saygısızlık, aradım ama zaten konuşmama müsade etmedi ,ses tonunu bastıramadım çok kırıcı laflar söyledi en son da seninle mi uğraşacagm deyip ben kapattım teli , ama dediğniz gibi tavrı eşime koymalıydım patladım tutamadımm kendimi ama annesinin sözünden çıkıp gelip benimle kalmazdı orası ayrı
O zaman kalmayabilirsin elbette bende senin ailende kalmam hadi by derdiniz :)

Muhatap olma sebebim artık patlama noktamdı, sürekli ellerinin üzerimizde olmasından çok sıkıldım. Eşime defalarca ailenle konuş eğer ihale bana kalırsa ortalık karışır dedim, hep ailesinin bir yanlışı olmadığını iddia etti. Kalmayı bırak gezmelerinizde bile görümcem arayıp bebeği için sipariş verirdi her dakika nerdesiniz ne yapıyorsunuz diye aranırdık. Söylediğiniz cümleleri birebir aynını eşime söyledim karşı kanattan bana birinden bile tlf gelmedi, çocuk olursa da şayet bana gelip iyi insan rolleri yapmalarını hiç istemiyorum
Karşıdan gelmez tabikide çünkü çocukları onların tarafında ve gidip geliyor geline ne hacet. Eşine güveniyorsan onlara gidip gelmesen de orta yolu buluruz diyorsan çocuk yap. Ama bulamazsan kalkışma bile. Zaten belli bir yaşa kadar çocuk yalnız babası ile sensiz hiçbir yere gidemez sende gitmediğinde bu sefer çocuğu göstermiyor olur ve eşinle problemler başlar mecbur sen evliliğin için onların ayaklarına gideceksin. Ben bu zamana kadar ailesine karşı karısını koruyamayan bir adamın evliliğinin iyi gittiğini görmedim. Çocuk yapmadan önce her şeyi hesapla ortada bir çocuk olacak hem onun psikolojisi hemde senin iyiliğin için çocuk meselesini iyi düşün.

Malesef hepimiz birgün kv olacağız inş bu tabuyu yıkan biz oluruz

İnşallah o günleri görelim hep beraber.

Oğluma (evli değil ) hep bu duruma düşer ve bencillik yapmaya kalkarsam ve gelin kızı tavırlarım üzerse
eğer beni ikaz etmesini ve açık açık konuşmasını söylüyorum.

Kimse benim tapulu malım değil oğlum da dahil.

Erkekler orta yolu bulmak zorunda anam üzülecek diye karısını üzmeye hakları yok

Eşim kv ye gidip yanlış bi cümle kurdun biz aileyiz planımızı yapıp geliyoruz demek yerine bana gelip verdiğim tepkide haksız olduğumu söyledi. Anne nazı cekiyor ama benimkini çekmiyor, zoruma gitme sebebi de bunu hepsinin normalleştirmiş olması

Ve hala israrla Sana deger vermeyen saygi duymayan bi adamla hic tepki vermeden devam, Birde cocuk planla. Anlamiyorum

Eşim derdi gel en önce bi annemlere inelim diye kötü olmamak için kabul ederdim, kendimce ayrı gayrı olmasın derdim ama en mantıklısı sizin yaptığınızmış.
Şu an kayinvalidenize gidip kalmak zorunda değilsiniz ve bundan mı şikayet ediyorsunuz. ? Ne güzel işte tüm vaktinizi kendi aileniz ile geçirin mis gibi .

Merhabalar. Çok uzatmadan bahsedeyim ki benimki aslında iç dökme. Çünkü o kadar bunaldım ki bazen sıkıntımı hep içimde yaşıyorum. Üç yıllık evliyim , ailelere 12 saatlik uzaklıkta oturuyoruz, eşimle her aile ziyaretimde kısa kalmamıza rağmen hep kv de kalıp bir gün annemde kalıyorduk, çoğu zaman sadece anneme yemeğe gidip evimize dönüyorduk. (Burda hata senin derseniz haklısınız.) En son böyle 4 gün kv de kaldık , bir gün annemde kalacağız eşimle, yola çıktık yolda kv arayıp eşime , “sen eve gel karın annesinde kalsın “ , eşimde “tamam anne bakarız “ deyince benim film koptu arayıp saydırdım, eşimle de kavga ettim, 2 yıldır kv evine gitmiyorum konuşmuyorum, herkes kendi ailesinde kalıyor. İşin kötüsü en zoruma giden eşimin bir tepki koymaması, ben kv le tartıştığım halde hepsi bana sırtını döndü bütün aile. Eşim beni anneme bırakır gider gezer tozarlar adımı anıp arayıp derdin ne diye soran yok. Eşim bi iki gelir çay içer gider. Çok zoruma gidiyor.
Öncesinde ne yaşandı derseniz tipik kv sorunları, oğlunu yönetmeyi ve baş köşede olmayı çok sever ben bunu hep reddettim, itaat etmediğim için hiç sevilmedim, sürekli laf sokmalar herkes kötü tek iyi kayınvalidem. Küçük görümce ortalığı karıştırır sonra kv bize yüklenir.
Bazen boşanmak geçiyor aklımdan her aile ziyaretlerinde bu kadar rahat ve pişkin olmaları zoruma gidiyor ama uzakta çok iyiyiz, iyi anlaşıyoruz ya hatta çocuk bile istiyorum çok istiyorum ama doğru bir karar olur mu bilemiyorum bu durumda , kafam çok çok karışık. Teşekkür ederim şimdiden yorumlarınız için.
Tek sorun kayınvalide ise salıverin onları.Görüsmeyince kafanız rahatsa.Çocuk olunca ne yapacaksınız?Kafanız çok karışık.Ne istediğinizi sorun kendinize .Eşinizle karşılıklı konuşarak hissettiklerinizi paylaşın.

F Fairytale24 herkesin yaşadığı belli sıkıntıları yaşıyorsunuz, burada benzer başlıkları aratın okuyun zaten cevapları bulacaksınız. Kimse kimseyi sevmek, iç içe olmak zorunda değil ama saygı göstermek zorunda. Eşinizi biraz avcunuzun içine alın, yönlendirin yani. Sizin ailenize gereken yakınlığı göstermek zorunda, ama fazlasını yapmıyorsa da beklemeyin.
yani fazla samimiyet içten gelen, karşılıklı birşey, anlatabildim mi ? Siz de aynı şekilde davranın, karşı tarafın beklentisiz olması daha iyi ..
Size dokunan bir sonuç yoksa, evinize gelen huzursuzluk, laf taşıma vs.. bırakın istedikleri kadar zaman geçirsinler.
Siz de size kalan zamanı kendinize harcayın. İnziva gibi düşünün :)

X