Es ailesi ziyareti

Benim kardeşim gelir şehir dışından.
Annemlere gelir
Hemen bizim de oraya gitmemizi ister.
Gideriz geliriz sürekli.
Hatta kız kardeşim eşi olmadan geldiyse ben de eşim olmadan gider bir de kalırım günlerce.
Bana tuhaf gelmedi.

Şehir dışından eşimin erkek kardeşi geldiğinde de kayınvalidede toplanırız.
Kaç gün geldiklerine bağlı olarak da değişir görüşmemiz.
Bana çok saçma geldi çocuğu falan kafanızın kaldırmaması. 65 yaş üstü falan mısınız? Nedir yani birkaç gün sabretseniz.
Ayrıca bazen eşinizle çarşı pazar çıkarsınız şehri gezersiniz buna kimsenin itirazı olmayacaktır bence. Kocanız değil mi, hadi bana memleketini gezdir, deyin ve çıkın başbaşa. Nedir yani?

Şehir dışından gelen olunca hele böyle kardeş olunca insan özenir ve görüşmeye çalışır.

Yorumum koronadan muaftır efenim.

Merhaba, benim bir sorum olacak cunku artik bu durumu hic anlayamiyorum. Esimin ailesi ile aramizda 6 saat yol var, esimin evli erkek kardesi de esimin ailesi ile ayni ilde oturuyorlar aralarinda 10 dk yol var. Biz olmadigimizda da onlar haftada bir gorusur.
Genelde biz onlarin bulundugu ile giderek ziyaret ediyoruz. Ve her gittigimizde ailesinde kaliyoruz. Ama her gittigimizde şu sekilde oluyor; hemen abisigil de geliyor, tabii bu normal. Ama sonra her gun tekrar gorusuyoruz. Ya kahvaltiya ya aksam yemegine, kendileri davet eder yada kayinvalidelere onlar da gelir. Kucuk de cocuklari var kafam kaldirmiyor. Bu arada kayinvalidelerle anlasip geliyorlar yani kendiliklerinden degil. Buradaki insanlar icin normal sanirim ama her geldigimizde gidene kadar her gun bu gorusme olayi nedir? Sabah kahvaltisi icin bile evlerine tasinmak, kucuk cocugun pesinde kosmak, her gelisimde her ogunun ayri bir olay olmasi hic hosuma gitmiyor. Esimle kendiligimizden bi etrafi dolasmaya bile cikamiyoruz surekli gelip gitmek, yemek vakti uzerine plan yaptiklarindan.
Yani ben anliyorum tabii ki onlarla da gorusucez de bu tutum cok acayip geliyor. Neden her geldigimizde her gun bir arada olmak zorundayiz. Sizin memleketlerinizde de boyle bir olay varsa sebebini yazarsaniz cok sevinirim.
Ha bir de belirtmeyi unutmusum, esim abisigile cok duskun degil hani aralarindaki bag ile bi alakasi yok yani bu durumun ve ona da neden boyle oluyor dedigimde bilmiyorum diyor.
Bızdede durum hemen hemen buna benzerdir memleketıme senede 2 kere ve kısıtlı surede gıdebıldıgımız ıcın bizim orda oldugumuz sure zarfında hep bir yemek organizasyonu vardır orda bulundugum sure zarfında bol bol akrabalarımla zaman gecırıyoruz 😊ben cok garıpsemedim

Siz de benim gibisiniz sanirim.. ama yorumlara bakinca anlamasam da normal karsilamam gerektigini dusunmeye basladim..
Bence de gayet normal. Uzaktan kardeş gelince elbet anne evinde toplanılır. Hep anneme yük olmayalım diye kardeşiniz-eltiniz davet de ediyor ki bu çok güzel bir şey. Uzakta olduğunuz için siz orda kaldığınız müddetçe beraber vakit geçirmek istenir. Sizin ise 10 dk lık yol için iki ev arasında gidip duracak mıyız demeniz garip geldi. Gün içinde gidip gelmek için gayet yakın bir mesafe çünkü.
Kendi ailenize gittiğinizde olan durum ile de hiç kıyaslamayın derim.
Sizin yaptığınızı eşim bana yapsa hiç hoşlanmazdım açıkçası.

Bol sohbetli bir ortam olsa özlemişler, sizi seviyorlar geliyorlar ne güzel derim ama toplanıp herkes telefonda takılıyorsa emri vaki diye düşünürüm, sizin gibi ne gerek var derim.
Sevmediğim çocuğun peşinde koşup mutsuz olmaktansa hadi hep beraber bişeyler yapalım, biraz hava alalım, bir yemek yiyelim vs gibi tekliflerle anı güzelleştirmeye çalışırım. Böylece hem niyetinizi belli etmiş olursunuz hem de bulunduğunuz ortama bakıp bakıp üzülmezsiniz.
Sorgulamakla düzelmez belli ki gelenek böyle.

Siz de benim gibisiniz sanirim.. ama yorumlara bakinca anlamasam da normal karsilamam gerektigini dusunmeye basladim..

Bence tam olarak anlatamadik :) Tabiki aile ile vakit geçirmek için gidiliyor ama 7/24 aynı evde olması garip geliyor bana ki herkesin ayrı evi varken .( Kendi durumumda) Ayrı gezmek falan değil benim olayım zaten ben organize ettim herşeyi beraber piknikler vs de dahil .Neyse herkesin aile yaşamı farklı benim ailem daha farklı düşünüyor bu konularda beraber planlar yapılır ama başbaşa da zaman bırakmak isterler bizde onlara aynı şekilde .Durumu degistiremezsek alisiriz zaman içinde öyle görünüyor .

Arada ara vermek lazım benim görüşüme göre en azından bir gün olsun evler yakınsa🙈 Sadece eş ailesi ile ilgili değil aslında insan sakinlige alisinca daha zor kaldiriyor bu durumu .Eşimin yegenlerini çok seviyorum mesela ama bı hftadan sonra aynı evin içinde yorulduğumu hissetmistim.

Bu arada kardeşler toplansın bol bol vakit gecirsinler ona lafım yok zaten arada nefes almak istiyor insan sadece .
O zaman eşiniz yalnız gitsin. O gitsin bir hafta kalsın siz sonra gidin.

Biz dört kardeşiz, birbirine çok bağlı kardeşleriz. 2’miz bir şehirde diğer ikisi farklı şehirde. En büyük keyfimiz bir şekilde bir araya gelmek. O yüzden tatilleri aynı zamana ayarlar aynı otele gideriz, birlikte yazlığa gideriz, annemizin evinde toplanırız. Biz burdan kalkıp onlara gideriz. Ben gittiğim zaman önden gidiyorum bir hafta kalıyorum eşim sonra geliyor mesela. Biz çözümü öyle bulduk.

O zaman eşiniz yalnız gitsin. O gitsin bir hafta kalsın siz sonra gidin.

Biz dört kardeşiz, birbirine çok bağlı kardeşleriz. 2’miz bir şehirde diğer ikisi farklı şehirde. En büyük keyfimiz bir şekilde bir araya gelmek. O yüzden tatilleri aynı zamana ayarlar aynı otele gideriz, birlikte yazlığa gideriz, annemizin evinde toplanırız. Biz burdan kalkıp onlara gideriz. Ben gittiğim zaman önden gidiyorum bir hafta kalıyorum eşim sonra geliyor mesela. Biz çözümü öyle bulduk.
Evet bu mantıklı benim de aklıma geldi ilk yıl böyle olunca.Sorun şu ki eşim de sevmedi bu beraber kalma işini .Yine de ev sahibi kayınvalidem biz misafiriz aslında bir orta yolu buluruz seneye diye düşünüyorum .

Bizim ailede biraz böyle. Mesela 7 günlüğüne gittiysek 4 günü böyle. Ama kahvaltılarda 2 gündür olsa olsa. çünkü herkes farklı saatlerde uyanıyor. Biz kardeşler olarak uzağız hep zaten aileye ama tatilleri ayarlayıp gidiyoruz. Daha önceden gittiysek kardeşin teki gelemediyse o gelmediği zaman tekrar gidiyoruz tatilimiz sürüyorsa. Eşleri evde bırakıyoruz gelmek istemezlerse. Illa pesimizde suruklemiyoruz. Bazen 3 günlüğüne dedeme gidiyoruz. O zaman amca,hala, kuzenler vs da oluyor. Çok eğleniyoruz valla. Gelin yok neyse ki pek. Bir annem bir de annemin eltisi var. Onlar da -hele yengem-lafini esirgeyen insanlar değiller onun için onlar için de sorun olmadığıma eminim. Yani büyük aile bulusmalarimiz için diyorum. Ama başka gelinler olsa bozulurdu belki ortam. Neyse ama biz eğleniyoruz. Şarkılar,türküler, oyunlar, kuzenlerle sohbetler arada siyaset vs... Siz konuşmuyorlar bile demissiniz orayı anlamadım.ama o zaman ben de niye böyle bunlar, niye her gün sus pus olmak için oturuyoruz derdim belki.

Yani eş ailesi de size meraklı değil aslında oğulları gelmiş adamı özlüyorlardır.
Madem aile ziyaretlerini kafanız kaldırmıyor eş tek gitsin madem
Bir de illa kardeşler arası müthiş bağlars gerek yok
Arada çok büyük bir durum olmadığı sürece kardeş kardeştir özlenir.
Her öğün ayrı olay olmasın diyorsanız kafa dinlemek için 2. Balayı yapın

yorulunur illaki bu konuda haklısınız da işte çok yoruluyorsanız siz evde kalın eş gitsin

Bunun dert olmadığını düşünüyorum.Biz İstanbuldayız eşimin ailesi uzakta görümcelerim , eltim, halalar , dayılar , konu komşu sürekli bizi görmeye gelir . Hatta görümcelerim normalde 10-15 günde buluşurlar ama biz oradayken bir akşam orda bir akşam burda oluruz . Yani özlerler birbirlerini , ben ve çocuklarım da eğlenmeye bakarız .
İki oğlum var mesela biri Yanımda diğeri uzakta olsun diyelim . Uzaktaki oğlum gelince ikisi de bende kalsın isterim . Akşam önce oyun oynasınlar , sonra ben onlara kek ve börek yapayım yesinler , sonrasında yatsınlar benim evimde isterim . Gelinler bundan rahatsız mı olacak şimdi 😢

benim eş ailem değil ama kendi ailem böyledir, uzakta yaşamıyoruz ama ona rağmen iki teyze kızım ve annem çocuklar cümbür cemaat hep birlikteyiz. eğer farklı yerden geliyor olsakta aynı şey olacaktır. ama ben bunu dert olarak görmüyorum, iki kaynım var evlenip uzağa giderlerse geldiklerinde mutlaka her gün görüşülür, eşim de düşkündür. zaten ne kadar da bir gidiyorsunuz ki çocuk sesine bu kadar takıldınız. onlar plan yaparken ya biz bugun şurayı gezelim dedik diye söyleyemiyorsanız onlar da sizin adınıza plan yapar dururlar. bana garip gelmedi

Geneli böyledir kaynanada toplanılir mesala benim iki eltim var saolsunlar burnumun dibindeler 😂 hafta sonu kaynanaya giderim kaynanacigim arar mutlu mesut burada yemek yiyecegiz sizde gelin yada onlar gittiyse bizi ararlar masada oluruz 12 kişi çoluk cocuk bazen güzel oluyor kalabalık sofra bazen benimde basim ağrıyor çok sesten siz yine uzakmissiniz daha az görüşüyorsunuzdur..

Bunun dert olmadığını düşünüyorum.Biz İstanbuldayız eşimin ailesi uzakta görümcelerim , eltim, halalar , dayılar , konu komşu sürekli bizi görmeye gelir . Hatta görümcelerim normalde 10-15 günde buluşurlar ama biz oradayken bir akşam orda bir akşam burda oluruz . Yani özlerler birbirlerini , ben ve çocuklarım da eğlenmeye bakarız .
İki oğlum var mesela biri Yanımda diğeri uzakta olsun diyelim . Uzaktaki oğlum gelince ikisi de bende kalsın isterim . Akşam önce oyun oynasınlar , sonra ben onlara kek ve börek yapayım yesinler , sonrasında yatsınlar benim evimde isterim . Gelinler bundan rahatsız mı olacak şimdi 😢
Ayy kıyamam size inşallah olmaz sizin gelinleriniz 😊

Biz de annemlere gidince buluşuruz, eşimin tarafında da eşimin tarafıyla buluşuruz, pek de eğlenceli olur, özellikle çocuklar için. Yalnız gezeceksek de gezeriz. Gitmeden planınızı yapın ve orada falan gün falan planımız var diye eşiniz ilan etsin, insanlar da ona göre davransın.

Bilemiyorum bana çok da anormal gelmedi. Biz de uzak şehirde oturan kayınvalidemlere gittiğimizde Görümcemlerle ve teyzeleriyle vs sıkça bir araya geliyoruz (ki onlar da biz yokken o kadar sık görüşmüyorlar) . Ne kadar sıklıkla gidiyorsunuz mesela? Çok sık gitmiyorsanız eğer siz de hazır orada olduğunuzda tüm aile beraber olalım diye düşünüyor olabilirler. Bir de ne kadar kalıyorsunuz? Kısa kalıyorsanız vakti değerlendirmek istiyor olabilirler ama uzun süre kalıyorsanız siz de arada bir eşinizle program yapıp baş başa bir yerlere gidin.

Ne demiş ki de gelinleriniz olmaz dediniz. Burda konu sahibine mı laf söylediniz yoksa gelinlerin genel tavrına mı anlamadım.
Uzaktaki oğlum gelince ikisi de bende kalsın isterim . Akşam önce oyun oynasınlar , sonra ben onlara kek ve börek yapayım yesinler , sonrasında yatsınlar benim evimde isterim . Gelinler bundan rahatsız mı olacak şimdi 😢

Uzaktaki oğlum gelince ikisi de bende kalsın isterim . Akşam önce oyun oynasınlar , sonra ben onlara kek ve börek yapayım yesinler , sonrasında yatsınlar benim evimde isterim . Gelinler bundan rahatsız mı olacak şimdi 😢
Evet okudum orayı ama hala gelininiz olmasın diye niye dediginizi anlamadım. Yakındaki niye kendi evime gitmiyorum diye mı bozulur?

X