Eş ailesine altın borcu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sizin ailenizde altın bozdurup verdiyse altın olarak odemeliydiniz sonuçta onlar yok deseler bile nasıl alındıysa borç öyle ödenir şahsen ben kardeşimden altın almıştım büyük yeminler etmesine rağmen almam diye altın olarak geri ödedim daha doğrusu dolabına bırakıp haber verdim çünkü aileler genelde kabul etmez eşinin ailesinin de o şekil de istemesinde terslik görmüyorum yazlığa kadar alıp benim borcum odenmiyorsa kusura bakmayın bende isterim sizi kırmak için yazmıyorum objektif bakış acimi sunuyorum

Ama size de maşallah. Adamların nesi var nesi yok her şeyin hesabını tutuyorsunuz. Ben babamın ne kadar parası olduğunu bilmem. Kv, kp şöyle dursun.
Hadi evi anlarım da ortaklık ve yazlık şart mıydı? Kendi aileniz veya kayın ailesi fark etmez. Bu zamanda insanlar kenara beş kuruş atmak için didiniyor. Sonra çoluk çocuk ve bilhassa gelin hanımlar çıkıp bize bize diye çemkiriyorlar. Sadece sizin konunuz için demiyorum ama KK’da kaç tane benzer konu okudum. Altın bozdurmamış olabilir ama belki o an o parayı altına yatıracaktı. Size verip niye zarar etsin ki?
Ben bilmiyorum sağolsun kv gözüme bin defa sokmuştur şu kadar altın şu kadar dolar diye sağolsun

Evet zaten o konuda eşime çok kızdım.Ama para konusunda ailesiyle yüz göz olmak istemediğimden kapattım konuyu.Ama en azından şu dönemde ihitiyaçları olmadığı halde istemeselerdi diyorum
La havle vela kuvvete illa billa

Bacım senin de ihtiyacın yok altında düşmüşken ver paralarını kurtul

Ne zaman vereceksiniz ?

Kv kp ölünce mi ?

Sizin ailenizde altın bozdurup verdiyse altın olarak odemeliydiniz sonuçta onlar yok deseler bile nasıl alındıysa borç öyle ödenir şahsen ben kardeşimden altın almıştım büyük yeminler etmesine rağmen almam diye altın olarak geri ödedim daha doğrusu dolabına bırakıp haber verdim çünkü aileler genelde kabul etmez eşinin ailesinin de o şekil de istemesinde terslik görmüyorum yazlığa kadar alıp benim borcum odenmiyorsa kusura bakmayın bende isterim sizi kırmak için yazmıyorum objektif bakış acimi sunuyorum
Yok zaten aldığımız paranın çok üstünü harcadık onlara.Yani hesap kitap yapan insanlar değiliz.Hani böyle bir karşılık görsek onlardan da zaten fazlasıyla veririz.Ama tavır keşke daha net anlayabilsem

Bir de şunu yazayım
La havle vela kuvvete illa billa

Bacım senin de ihtiyacın yok altında düşmüşken ver paralarını kurtul

Ne zaman vereceksiniz ?

Kv kp ölünce mi ?
altın düşükken eşim vermek istedi.Kp kabul etmedi.Oğlum dursun bak planlarınız var kullanırsınz bizim ihtiyacımız yok dedi.Biz de tüp bebekti falan derken kullandık.Şimdi verebileceğimiz verdikleri paranın biraz üstü var.2 katı yok.

Şöyle bir açıklama yazayım.Yazlık alamıyoruz.Alma niyetindeyken babası benim hediyem olsun demişti.Şimdi 4 ay sonra çocuk de gelecekken paramı isterim diye söylemesi zoruma gitti.Yoksa zaten öderiz bunda problem yok.Yazlık almaktan vazgeçtik diye mi parasını istiyor?
yazliga biz de ortak gibi oluruz. gider doya doya kaliriz icinde paramiz oldugu icin diye dusunmus olabilirler. baktilar almiyorsunuz. kendi parasini kendi degerlendirecek adam.

Siz şimdi kendi ailenizle kıyaslayarak kıziyorsunuz ama sizin aileniz vermek istemiş ama onlar istemiyorlar zorla da alamazsınız ki. Bence de çocuğuna borç vermiş sonuçta diyebilir altın çok arttı siz şu kadar verin odeselim diye. Ne yazık ki bunu yapmıyorlar diye de suclayamayız.

kendi ailenize de altin olarak odemelisiniz kayin aileye de.. kayin aile sizden altin alsa, tl odeyecegiz dese bence burada konuyu tam tersinden anlatiyor olurdunuz. altin aldilar tl odeyecekler ben zarar ediyorum diye.
Onlara zaten ev için masraf yaparken baya yaptık.Hesap kitap yapmayız.Aynı şeyi kp de gösterse zaten eşim fazlasıyla verir.Ama önce istemiyorum şimdi istiyorum demeleri neden diye sorduruyor

Evet zaten o konuda eşime çok kızdım.Ama para konusunda ailesiyle yüz göz olmak istemediğimden kapattım konuyu.Ama en azından şu dönemde ihitiyaçları olmadığı halde istemeselerdi diyorum
Şu an altın düşmüşken bence bir şekilde yapıp verin. Şimdi onlarda haklı altın vermişler altın olarak istemeleri normal nasıl ki biri misal sizden dolarla borç alıp dolarla geri ödeme yapması gibi. TL olarak verirsen adamlar baya fazla zarar edicek. Eninde sonunda borcu cerecektiniz. Altın yükselmeden yapıp verin bence yoksa dahada arttığında hiç yapamazsınız

Anladığım kadarıyla ailenizin size yaptığı yardım kadarı belki daha fazlasıyla onlar ev alırken yardım etmişsiniz .
Eş tarafı zaten gözünüze batıyor besbelli . Aranız pek iyi de değil . Borç vermişler , istiyorlar geri . Şartlarını da söylemişler . Yazlık almayacaksanız ödeyin paralarını .

Eşinizin ailesinin maddi durumunu gayet iyi biliyorsunuz ki bu da ilginç ama bizi de insanlar böyle diyerek çok kandırdı . 3 aylık istediler borcu 3 yılda zor verdiler . Bu süreçte biz bazen tartıştık . Borç alan kişiler ihtiyacınız yok ki dediler . Bu beni daha da sinirlendirirdi . Size ne yahu ? Size ne ? Aldığınız parayı söz verdiğiniz gibi ödeyin . Belki ben akşamları parayı kafamdan saçmayı istiyorum böyle hunharca gülerek .

Eşiniz ailesiyle konuşsun , durumunuzu anlatsın . Bence ailesi anlayışlı davranacaktır .

Yazlık almıyoruz zaten.Alsaydık babası benim hediyem olsun demişti.Bir de altın bozdurduklarını düşünmüyorum.Dolar ve TL yüklü miktarda var.Amaç banka misali paradan para kazanmak.Yoksa gerçekten bozdursa tabiki altın olarak öderim.
nereden biliyosunuz ki altini bozup vermediklerini. eski insanlar kenara altin yapip koyar genelde. size vermeselerdi onlar yine altin olarak orada duruyor olacakti zaten.

Şu an altın düşmüşken bence bir şekilde yapıp verin. Şimdi onlarda haklı altın vermişler altın olarak istemeleri normal nasıl ki biri misal sizden dolarla borç alıp dolarla geri ödeme yapması gibi. TL olarak verirsen adamlar baya fazla zarar edicek. Eninde sonunda borcu cerecektiniz. Altın yükselmeden yapıp verin bence yoksa dahada arttığında hiç yapamazsınız
Altın düşükken eşim veriyordu.Babası istemdi.Sonra bizim tüp bebek işi de girince kullandık parayı.Şimdi ana paranın biraz üstü var ama 2 katı yok.Ve anlamıyorlar.Paramı isterim diyorlar

Bir de şunu yazayım

altın düşükken eşim vermek istedi.Kp kabul etmedi.Oğlum dursun bak planlarınız var kullanırsınz bizim ihtiyacımız yok dedi.Biz de tüp bebekti falan derken kullandık.Şimdi verebileceğimiz verdikleri paranın biraz üstü var.2 katı yok.
Yarabbim sen aklıma mukayyet ol

Yav bu kp ne mübarek adammış işinize gelen şeyler söyleyince diliniz tutulur aksi olunca şöyle böyle döktürüyorsunuz.

Az üstü olsa da verin o kalan üst ve aylık gelirinizle geçinin gidin gül gibi.

İyi akşamlar herkese öncelikle.6 yıllık evliyiz.Eşimin ailesi ile hiç yıldızım hiç barışmadı.Eşim de bekarken de evliyken de çok büyük tartışmalar yaşadı.Üniversiteyi başka şehirde okumasına rağmen 4 sene boyunca kuruş yardımları olmamıştır.Durumları da çok iyidir.Bunları yazıyorum ki gerçekten tarafsız yorumlara ihtiyacım var.

Evliliğimizin 3.senesinde işte düğünden kalan altınlar,biraz birikmişiz,biraz da kendi ailemin yardımı ile ev aldık.Kendi ailemin verdiği parayı kabul ettim çünkü erkek kardeşim ailemin evinde oturuyor.Annemler kirada.Annem onun hakkı sende kalıyor.Ben hak yiyemem diye bize bir miktar vermişlerdi işte.Kv hiç yardım etmedi.Zaten yardımda değilim ama eşime sen onların kölesi olmuşsun gibi ağır laflar etti.Sonra tekrar ara bozuldu vs.

Neyse anlatacak çok şey var da soruldukça yazayım.Esas konuya geleyim.1,5 sene önce özel bir okula ortak olduk.Yüklü bir para lazımdı.Bizim birikmişiz vardı.Arabayı sattık.Kredi çektik.Daha çok da çekebilirdik ama ev kredisi de var üstümüzde.Ama yine yetmedi.Dedik ailelerden borç alalım.Benim ailem verdi.Eşim de dedi ki ben şansımı deneyim dedi aradı babasını.Babası da gönderdi.Sonra aralar biraz ısınmaya başladı.Sonra benim ailem ev aldı.Evin tadilatıydı(mutfak ve banyoyu yaptırdık)taşınmaydı falan hepsini eşim yaptı.Borç kalmadı.Ama zaten ailem istemiyordu ama eşim bir kez verdiler altta kalamam dedi Ödemiş oldu.Sonra ben öğrendim onun ailesi bize parayı altın olarak vermiş.Yani 15 tam bozdurduk onu gönderiyoruz öyle de isteriz demiş.Eşim de nasıl olsa yakın zamanda öderiz diye tamam demiş.Bu arada bizimkiler de altın bozdurup vermişti ama başka paraları yoktu.Kv lerin hem altın hem dolar hem TL baya vardır.Tabi ben bunu öğrenince deli oldum.Dedim bankadan alsak daha az faiz öderdik.Sonra bizim ortaklık bozuldu.Bizim baya bir paranın üstüne kondular.Bu Kişiler de eşimin üniversiteden yakın arkadaşlarıydı.Baya bir üzüldü.Ailesiyle paylaştı.O ara bizim yazlık alma planımız vardı.Babası bana vereceğin parayı da kat parana daha iyi bir ev alın dedi.

Bu arada bizim çocuğumuz olmuyordu.Bu yılın başına tüp bebek yaptırdık.Şükürler olsun tuttu.Tabi dünyanın masrafı.Ben işi bıraktım.Yani oldukça zordaydık.Bunun üstüne geçen gün aramışlar bizim paramızı ne zaman vereceksiniz demişler.Ben kimsenin parasının üstüne konma derdinde değilim ama dolar ya da TL dururken altın üzerinden borç vermek nedir?Tefeci olsa daha az verirdik.Aldığımız paranın 2 katını istiyorlar.Eşime de dedim ben de dolar üzerinden öderim.Zaten dünyanın masrafı var üstümüzde.Dedim baban böyle demişti şimdi noluyor?Abartıyor muyum bilmiyorum ama kendimi enayi gibi hissediyorum.Lütfen bir akıl verin.Uzun oldu kusura bakmayın.Karışık da yazmış olabilirim şimdiden özür dilerim yorarsam.
Adam altın vermiş altın ister. Siz de bilezik bozdurup kp e verseydiniz eminim siz de geri bilezik isterdiniz. Altın bozdurduğuna inanmıyorum demişiniz o zamanki altın fiyatıyla dediği altın adeti aldığınız paraya denk geliyorsa bozdrumuştur işte.

Onlara zaten ev için masraf yaparken baya yaptık.Hesap kitap yapmayız.Aynı şeyi kp de gösterse zaten eşim fazlasıyla verir.Ama önce istemiyorum şimdi istiyorum demeleri neden diye sorduruyor
yapacaginiz en sacma sey kendi ailenizle kayin aileyi kiyaslamak olur. her aile kendi icinde bir dunya. benim ailem sadece cocuklarina vermeyi bilir, kayin ailem de cocuklar bana versin diye bakar. ailem bir sey alacagimiz zaman para katar. kayin aile hayirli olsun bile demek istemez. kiyaslasam isin icinden cikamam.

aile ici borclanma dunyanin en kotu durumlarindan biri. en basta oturup netlestirmeniz lazim ne sekilde odecek, ne zaman odenecek.

Anladığım kadarıyla ailenizin size yaptığı yardım kadarı belki daha fazlasıyla onlar ev alırken yardım etmişsiniz .
Eş tarafı zaten gözünüze batıyor besbelli . Aranız pek iyi de değil . Borç vermişler , istiyorlar geri . Şartlarını da söylemişler . Yazlık almayacaksanız ödeyin paralarını .

Eşinizin ailesinin maddi durumunu gayet iyi biliyorsunuz ki bu da ilginç ama bizi de insanlar böyle diyerek çok kandırdı . 3 aylık istediler borcu 3 yılda zor verdiler . Bu süreçte biz bazen tartıştık . Borç alan kişiler ihtiyacınız yok ki dediler . Bu beni daha da sinirlendirirdi . Size ne yahu ? Size ne ? Aldığınız parayı söz verdiğiniz gibi ödeyin . Belki ben akşamları parayı kafamdan saçmayı istiyorum böyle hunharca gülerek .

Eşiniz ailesiyle konuşsun , durumunuzu anlatsın . Bence ailesi anlayışlı davranacaktır .
Biz altın düşükken vermek istedik kabul etmediler.Şu an durumu da eşim anlattı ama adam param diye tutturdu.Ve şu an o kadar yok.Tüp bebek sürecinde kullandık sonra ben işi bırakmak zorunda kaldım.Ailesi de biliyor ama zorluyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X