Eşim bencil mi sizce ? Evlilikte geçim kimin sorumluluğundadır ?

Peki siz bu şahısla hala çocugunuz için evli kalmayı mı düşünüyorsunuz?
Gerçi evleri ayırmışsınız ama...

Bilmiyorum buradaki konuları okuyunca o kadar da kötü değil diyorum ama bencillik bence başlı başına bir sorun. Bu anlattıklarım oradan nasıl görünüyor ?

kocam demese üçkağıtcı dicem ama bunun kocası tam anlamıyla hortumcu

Hortumcu filan değil aslında, evden giderken ortak hesabın tumunu kızıma ve bana bıraktı. İstese yarısını bana gönder diyebilirdi. Evliliğimiz boyunca para hesabı hiç yapmadı. Hep beni bu konuda serbest bırakmıştır, maaşını bile ben yönetirdim. Gerçi o zaman ben de çalışıyordum. Şimdi çıktı bu olay, ERKEKLER evlilik esnasında çok değişiyor umarım sizinki de değişmez. Şimdilerde bakmak sorumluluk almak zor gelmeye başladı beyefendiye.

kocam demese üçkağıtcı dicem ama bunun kocası tam anlamıyla hortumcu

Yok, öyle de demeyelim. Yıllarını verdiği bir insanı, çocuğun babasını o gözle görmesin arkadaşımız. Bencillik var tamam, ama arkadaşımız çalışırken böyle değilmiş, belki de şaşkın, ne yapacağını, nasıl yapacağını bilmiyor. Bişeyler demeye çalışırken ters bir mantık kullanıyor. Burda hoş olmayan eşinin mantığı, dedim ya belki de sadece şaşkın, korkmuş, sen ondan vazgeçtin diye düşünerek belki de duygu sömürüsü yapmaya çalışıyor, belki de sadece dediği gibi evi olsun istiyor. Bana bencillik gibi geldi ama ne de olsa bunca yılını verdiğin bir adam ve çocuğunun babası bahsettiğimiz kişi, bir anda tüüü kaka demeye gerek yok

Eşiniz gerçektende çok bencil hadi sizi geçtimde evladı için nasıl böyle düşünür
Allah yardımcınız olsun zor valla

Bilmiyorum buradaki konuları okuyunca o kadar da kötü değil diyorum ama bencillik bence başlı başına bir sorun. Bu anlattıklarım oradan nasıl görünüyor ?

Hortumcu filan değil aslında, evden giderken ortak hesabın tumunu kızıma ve bana bıraktı. İstese yarısını bana gönder diyebilirdi. Evliliğimiz boyunca para hesabı hiç yapmadı. Hep beni bu konuda serbest bırakmıştır, maaşını bile ben yönetirdim. Gerçi o zaman ben de çalışıyordum. Şimdi çıktı bu olay, ERKEKLER evlilik esnasında çok değişiyor umarım sizinki de değişmez. Şimdilerde bakmak sorumluluk almak zor gelmeye başladı beyefendiye.

Hey maşallah bu özelliklere sahip biri nasıl oldu da bir anda böyle değişti:26:

Son düzenleme:

görünen köy kilavuz istemez!

canım benim düşünceme göre tamam sen haklısın ama adam da bi yerde kendine göre haklı birde hayata onun açısından bak.anladığım kadaryla biraz sorunlu bir evliliğiniz olmuş terapiste gidiyorsunuz ve yardım alıyorsunuz.adam şunu düşünüyor şimdi bu tedavi sürecinde sonuç olarak farzedelim ki dr.size boşanmanızı tavsiye etti ve sende aynı kanaattesin.şuan senin evinde oturduğunuz için adam boşandığımız zaman ben ne yapcam ipsiz sapsız diye düşünüyor.evi ocağı bi birikimi yok.ya sonuçta tamam belki senin açından bakıldığında çirkin bi davranış böyle davranması.ama birde ne olur onun yerine koy kendini.kendini eksik hissediyor bu yaşa geldim bişey sahibiolmadım die geleceğini göremiyor olabilir.eşinin çocuk yapmaya hazır olmayışından kaynaklanıyor anlattığın sorunlar.e sen birde benim param cepde dursun sen geçindir evi diyorsun tamam belki çocuğun için ama aklının dibinde ne olduğunu oda bilemez.adam kendini enayi gibi hissedebir.he diyelimki çocuğun için bi şekilde yatırım yapcaksınız.ikinizn ortk gelri neyse ay başı maaşlar toplanır evin ne gideri varsa bunlar çıkartılı klan para da bankaya atılır bu iin çözü budur bacım benden bukadar belki yanlış düşünebilirim size göre ama ben böyle düşünürdüm snn yerinde olsam

Merhabalar,

Eşim ile 6 senelik evliiyiz, 2 yaşında kızımız var. Eşim 15 gün önce tartışmamız sonucu aşırı sinirli bir halde tüm eşyalarını da alarak bana da sorup onay alarak evi terk etti. Ben de çözümsüz olarak gördüğüm için gitmesini durdurmadım o anda. Çünkü terapistte bile kavga çıkaran ve gitmem diyen bir adamı artık çekemez olmuştum. Şimdi ara verelim moduna geçtik,ü herkes kafasını toparlasın sonra düşünürüz dedi.

Şimdi gelelim konumuza eşiminin evlilikte yaptığı bencillikleri saymakla bitmez, çocuk ufakken emme dönemlerinde bırakamadığımdan tek başına günübirlik kayaga gitmesini mi saysam, her hafta sonu tek 1 günü tamamen kendine ayırıp gezmesini mi saysam, evde hiç iş yapmamasını mı saysam, çocukla ilgilenmeye bile üşenmesini mi saysam...ha bu arada ben 1 senedir evdeydim çocuktan dolayı, yeni çalışmaya başladım.

Geçen eşime ağız aramak için birleşsek bile kızım için maaşımdan para bitiktirmek istediğimi söyledim. O da hemen ben ev almak istiyorum ev alalım nasıl olsa çocuğa kalır ileride dedi. Çünkü ev alınca ortak olacak ama para birikince çocuğun hesabına ve dolayısı ile hesabı açan da ben olduğumdan benim üstüme gibi olacak. Bunu düşünüyor. Bu arada benim evimde oturuyoruz. Eşim bana boşa çalışıyorum sanki hep size çalışıyorum elime birşey geçmiyor dedi. İleride birşey olsa evim yok dedi. Kendi payma düşen kısımla yatırım yapmak istiyorum vs. dedi. Benim emekliliğime 4 sene var, en büyük hayalim emekliliğe kadar çalışıp kızımla evde olmak. Okula başladığında evde sıcak yemek kokusunu alması, benim de evden iş yaparak şimdiki kadar olmasa da ufak çaplı kazanımlar elde etmem. Ama görünen o ki eşim beni evde oturtmayacak. Zaten son dönemdeki kavgalarımızda işe gir diye bana baskı yapıyordu. Yani benim paramı yeme diyordu kısacası. Şimdi size soruyorum evi geçindirmek zorunda olan erkek değil midir, e ben madem çalışmak zorundayım, senin parana güvenemicem, o zaman neden evli kalmak isteyeyim ki, boşanır yine 50 yaşıma kadar çalışırım hiç diilse kafam rahat olur. Çünkü zaten anlaşamıyoruz. Ha bu arada önemli bir ayrıntı eşime evlenmeden önce canım istemezse çalışmayacağım şartını koymuştum o da kabul etmişti. Şimdi zor geldi beyefendiye ev geçindirmek.

Yanlış mı düşünüyorum, sizce eşim bencil değil mi ?

eşiniz evet sizsiz yaptığı faaliyetlerde bencil olabilir. ama diğer madalyondanda bakmak gerekiyor olaya. bende şuan hamileliğimin son dönemlerindeyim ve 2 aydır çalışmıyorum. eşim çalışıp bana bakıyor. ve onun evinde otuuruyoruz. bazen oda bana takılır aşkım yazın sen gidemezsin denize ama ben giderim diyor tabi ben hemen lafı sokuyorum adama. gidemezsin şeklinde. ama bir yandanda şöyle düşünüyorum sonuçta evet bebek ikimizin bebeği ama ben mecbur olduğumdan emzirdiğimden veya onnun ihtiyaçlarını tek ben karşılayabileceğimden çıkamıyorum. ama eşim zaten haftanın 6 günü sııkıntı stres çalışacak hep değil ama ara ara keyfi hateket etmesine göz yummak gerekir diye düşünüyorum. bu bence bencillik değil. eğer biz eşimizi düşünmezsek ben yapmıyorum oda yapmasın dersek bizimki bencillik oluyor. eşinizin ev konusundaki tavrı ise siz eğer ev sahibesi olarak hep tavır alıyorsanız oda benim evim yok diyerek haklı çıkış yapıyor. oysaki siz eşiniz öyle dediğinde olurmu öyle şey bu ev ikimizin deseniz oda çalıştığı parayla ne sizi geçindirmek zoruna gider nede sizin çalışmamanız. ilişkinizdekki sorun maddiyat ama bunu bu şekle sokan tek eşiniz değil sizdende kaynaklanıyor bence..

istifa ettim.simdi evdeyim.ama kocamda olsa onun kazandigi parayi harcamak zoruma gidiyor.aslinda bir kisi calisacak diyelim ki evde 5 kisi yiyecek.bu bana pek adaletli gelmiyor.haa sevabi büyüktür belki ama bu kadar fedakarligi kac kisi yapar?

Bir de şu var, eşin art niyetli değil. Art niyetli olsa evi satıp bölüşelim derdi, o sadece kendi başını sokacak bir yer istiyor. Sen onu gözden çıkarmışsın, evliliğinizi bitirmişsin diye düşünüyor ve şu anda sudan çıkmış balık gibi. Kötü düşünme, gerçekten art niyetli olsaydı çok farklı şeyler yapardı, yıllarını paylaştığın kişi ve çocuğunun babası. Hem sen de sadece eşim bencil mi diye soruyorsun, onu kötüleyecek bir sözün yok, bir hakaretin yok. Her insan bencildir, boşanma aşamasında o psikolojik durumdan yanlış sözler kullanılabilir, bencillik de olabilir ama sonuçta sizi mağdur etmiyor ya buna nasıl bencillik diyebiliriz bir de işin bu tarafı var. Biz sadece kadın olarak düşünüp, olaylara kadın duygusallığı ile baktığımız için bu sonuca varıyoruz.

istifa ettim.simdi evdeyim.ama kocamda olsa onun kazandigi parayi harcamak zoruma gidiyor.aslinda bir kisi calisacak diyelim ki evde 5 kisi yiyecek.bu bana pek adaletli gelmiyor.haa sevabi büyüktür belki ama bu kadar fedakarligi kac kisi yapar?

Eee o zaman çoluk çocuk herkes çalışsın evde kimse boş durmasın:26:

sen zaten eşinden vazgeçmişsin... eşinde bunun farkında... bugune kadar adamın kazandığını sen yönetmişsin zaten.. ee ayrılınca ne olacak adam dımdızlak ortada kalacak... gerçi çoğu erkek dımdızlak ortada kalmayı hakediyor ama... belki birde adamın hayali vardı evim olsun şöyle olsun vss. diye ama parasını sen yönetmişsin ya hep ertelemiş hayalini.. bide bakıyor ki hayalini ertelediği kişi onu bırakacak.. bence adam haklı.. çok duygusal baktım olaya ama haklı...

bazı arkadaşlar eşiniz haklı demiş ben katılmıyorum bu konuya. hatta art niyetli olsa evi satıp bölüşelim derdi diyenler bile olmuş. nasıl diyecek ki evi satalım diye. anladığım kadarıyla ev konu sahibesine ait. ya evlenmeden önce birikimiyle aldı yada ailesinden kaldı. beraber almamışlar ki bölüşelim desin. derse ayıp olur zaten.

ayrıca arkadaş ben işi bırakcam bana baksın da demiyor. emekli olduktan sonra çalışmak istemiyorum kızımla ilgilenmek istiyorum diyor ki bence haklı...

bence eşiniz gerçekten bencil. haftada birgünü tamamen kendine ayırması sizi bırakıp günü birlik kayaklara gitmesi yanlış bence. sonuçta siz bebeğinizle ilgileniyorsunuz. sizinde canınız gezmek eğlenmek istiyordur. ama eşiniz sizi bırakıp gidiyor. ev alma konusuna gelincede sonuçta bir eviniz var. siz bir ailesiniz bence ailede senin benim olmamalı. eşinizin zaten bir evimiz var artık çocuğumuz için birşeyler yapmalıyız demesi gerekirdi ama eşiniz boşanınca dımdızlak ortada kalırım. hadi çalış beraber bana ev alalım diyor.

bana göre bir insan boşandıktan sonra birşeyim kalmayacak o güne kadar bişeyler biriktireyim diye düşünüyorsa bugün olmazsa yarın boşanacaktır. çünkü artık biz değilde ben demeye başlamıştır..

Bir evlilik üzerine boyle senin benim,param pulum,benim gelecegim senin gelecegin şeklinde bireysel konuşma vevdusunceler başladıysa bence zaten ortada yurutulebilinecek bir yuva kalmamış demektir.ben de 4senelik evliyim.bu güne kadar ne esim ne de ben boyle bir şey demedik.kusura bakmasınlar ama iki kisinin bütçesinin ayrı olduğu evlilik tipi bana çok anlamsız geliyor.evlilikte bütçe tektir.gelir neyse ortaya konur,hesap kitap yapılır,herkes bir bütçeden yer .kadin da erkek de o bütçe elverdigince yasamaya mecburdur.gelecek planları ortak yapılır.esler bir gun senden boşanirsam diye düşünceler dahilinde hareket etmeye başladıysa bence artik o evlilikten hayır gelmez.bugun ne esimin benden ne de benim ondan ayrı bir planim yok.neyse geleceğe dair planladığımız o doğrultuda beraber çalışıyoruz .bir fedakarlık yapılacaksa bu fedakarlık tek taraflı olmaz .zaten tatil dinlenme planını bile esinden ayrı yalnız yapan adamdan hayır gelmez.sizden,bebeğinden ayrı yaptıgı eğlenceden keyif alabiliyorsa asl sorgulamanız gereken bencilliginden ziyade size olan hisleridir bence.evliligin temelinde eslerin birbirine sevgisi muhabbeti saygısı vardır.bunlar yitirilince zaten baslar yalnız tatil planları,yalnız gelecek planları ..eger birleşme gibi bir niyetiniz varsa bence önce bunlari sorgulamalı esinizle bu doğrultuda konuşmalısınız .
Geçim konusuna gelince bence evlilikte geçim iki tarafın da sorumlulugudur.emekli olmak ,ev almak gibi kararlar ancak gelecegin birlikte planlandığı bir evlilikte sağlıklı bir sekilde ,herkesin sonucundan mutlu olabileceği şekliyle verilebilir.anlattiginiz şekliyle ben zaten ortada pek kalmış bir birliktelik göremedim.birlikte gelecek hayali kurmazken nasıl bu insanla uzun yıllar geçirmeyi düşüneceksiniz ? Bence siz de esınız de oturup birbirinize olan hislerinizle ilgili dusunmelisiniz.

Benim anlattiklarinizdan anladigim kadari ile esiniz size ve bu evlilige guvenmiyor. Evlenirken bosanmayi dusunmedigi icin sizin calisip calismayacaginizla ilgili soylediklerinizin pek ustunde durmayip calismasaniz, isten ayrilsaniz bile onemli degil diye konusmus olabilir. Ancak koprunun alindan cok sular akmis.. Tartismalar, ayrilmaya kalkmalar onda alarm etkisi yaratmisa benziyor. Tekrar bir araya gelip bu evliligi bir on sene daha surdurseniz ve bu sekilde gitse, sonra ayrilsaniz kendinin cirilciplak ortada kalacagini dusunuyor sanirim. Ne yalan soyleyeyim, eger evliligime guvenim kalmadiysa ben de oyle hissedebilirdim. On sene sonra ayrilsaniz sizin eviniz olacak, maasiniz olacak, ama o kiraya cikmak zorunda kalacak, herseye yeniden baslayacak bir basina, birikimsiz, evsiz barksiz.. Sizde de bencillik var biraz. Kiziniza simdiden hesap acacaksaniz bile butun elinizde kalani yatirmaniz gerekmez, birakin esiniz de kendini saglama alacak bir yatirim yapsin hayatta.. O da bir daha genc olmayacak, hazir ikiniz de calisirken yaparsa yapar, sonrasi gecmis olsun. Hem bu kadar korkmaniza gerek de yok, evlilikte alinan hersey ortaktir, kimin adina olursa olsun. Yani birakin evini alsin, tabi gecinmeye niyetiniz varsa.. Fazla mal goz cikartmaz.

alan memnun satan memnun bence yorum ları bile kabulenememiyorsun :) kendın bilirsin

Yorumlar için teşekkürler. Kedi nickli kişi , eşime hakaret içeren bir mesaj yazdığın için tabi ki kabullenmem. Önce üslubunu düzeltmelisin bence.

Biz bugun tekrar görüştük, ve mal ayrımı sözleşmesi yapmaya karar verdik, dolayısı ile herkes ne istiyorsa alsın. Ben de o da ev kredisi çekip ev alalım, senelerce ödenecek bir kredi söz konusu, bugün yarın geçim olmazsa bir de bu kredi meseleleri ile uğraşmayalım dedik. Zaten kredi tek kişi üzerine çekiliyor. Öyle ise kredi çeken üstüne alsın evi , hem o da kendini garantide hisseder, yarın ayrılırsam bu ev ortak diye düşünmez, aynı şey benim için de geçerli. Bu yöntemle yürüyen çok evlilik gördüm, şu anda bu birlik beraberlik olgusu sorun yaratıyorsa, belki bu şekilde herkes daha mutlu olabilir diye düşünüyorum.

Bence bayan çalışmak için zorlanmamalı bayan istiyorsa çalışmalı tabi eşide ikna olursa o kendi aralarındaki sorun ama çalışmak istemeyen bayanların çalıştırılmasına çok sinirleniyorum. Eşime kpss hazırlanacağım artık çalışmak istiyorum dedim senin için çalışmana izin vermiyorum sabah kalk işe git eve gel temizlik yap yemek yap çocukla ilgilen benimle ilgilen dayanamazsın sana kıyamam benim param yeter dedi ikna oldum çalışmadım hatta hoşuma bile gitti ama tam tersi olsaydı ben çalışmak istemeseydim o zorlasaydı gerçekten bu durumu kabullenemezdim beni sevmiyo düşünmüyo diye birde evlilikte senin paran benim param olmaz annem bana harçlık verdiğinde ben evime harcarım evim ile ilgili ihtiyacı görürüm eşimdende istediğim zaman istediğim kadar para alırım arabamızı benim bileziklerimle aldık düğün takılarıyla, evimizide eşim aldı evlilik böyle olmalı kusura bakmayın ama ticarete dökülmemeli eşim olmadıktan sonra arabam olmuş evim olmuş ne fayda yada ben olmadıktan sonra eşimde böyle düşünüyor

benim eşimde aynı sizin eşiniz gibi düşünüyor ben bazı erkeklere şaşıyorum illa çalışması ne demek sen demek parası için bu kadaınla evleniyorsun yani çalışmasa almıycaksın onun düşünceleri önemli değil mesela ben eşimin ihtiyacımız var dese hemen girer çalışırım hiç kafama takmam ama bir erkek evlenmeden şart koşuyorsa o koşullu evlilik oluyor yanlış bana göre benim eşim yıpranmanı istemiyorum diyor aldığı evi üstüme yapmak istiyor herşey senin diyor demesi bile yeter bence çalışan kadınlar erkeklere en başta maaşlarını falan vermemeli erkek evi geçindirsin kadın çoçuk için parasını saklasın onun görevi sıkıştığı yerde karısından borç istesin böyle alıştırmalılar herşeyi erkeğin önüne dökmek yanlış beklentileri yüksek oluyor konu sahibi arkadaş sizin eşiniz çok farklı bir kişilik beraber çalışıp beraber birşeyler yapmak varken neler yapıyor birde evi terkediyo bırakın gelmesin yalvarırsa affedersiniz..

X