Eşim Çocuk İstemiyor

evet şunu yazmamıştım ekliyim 1. benim çalışmamı istiyor çocuğa annesinin bakmasını istiyordu o yüzden. toplamda yaklaşık 60bin maaşımız. Yani tek de olsa 1-2 sene açlıktan ölmeyiz. Ve ailesine yakın olmak için baktırmak istiyordu. Bahane üretiyor demek istediğim buydu. 2. Yaş ilerledikçe doğum zorlaşabiliyor erken yaşta anne olmak istemenin nesi bu kadar tepki aldı anlayamadım. Endişelerim olabilir sonuçta yıllarca bekliyor insanlar çocuk için. Eşim siz doğumu abartıyorsunuz, hamilelikte de kesin sen nazlanırsın onu içmem bu zararlı yemem dersin… diyor. bunlar mantıklı mı 🤔
Yav konu sahibi ben sizi anlamadım .adam annasi için size çocuk doğutturmak istiyor sizi geri ise yollayacak. Sizin buna gönlünüz var mı ? Mesela bebeğiniz küçük çalışmak istemiyorsunuz gece uykusuzsunuz sabah nasıl bırakıp gideceksiniz işe ? Bir erkek bunun kararını vermemeli bence anne ve çocuk ne zaman hazırsa o zaman başlanır geri işe. Bana bunu söyleyen adamdan şahsen çocuk yapmazdım . Kayınvalideye çocuk doğuracak değilim

Bunlar da var elbet, hem de daha gerçekçi duygular. Ben bir çocuk olarak eksik hissetiğim, korktuğum, üzüldüğüm.. anlarda yalnızdım hep. Bunların onda birine maruz bırakırsam çocuğumu diye korkuyorum. İki yeğenim var, çocukluğumda ne hissettiysem hissetmesinler diye kendimi hırpalıyorum bazen. Tüm bu şartlara rağmen böyle ‘iyi ki varsın’ der gibi bakan bir çift göz büyütseydi beni her şey çok farklı olurdu belki. Ben de cesur olurdum bu koşullarda bile. Romantik bakıyorum belki ama.. şu zor şartları bile bölüşmek, kısacık hayatımıza anlam katıp bir iz bırakmak isterdim ben. Her şey çok farklı olsaydı tabi.. nasip 🥲
Tabi maneviyat elzem..olmazsa olmaz. Benim annem bana iyi baktı özbakımımı vs verdi. Ama hiç benimle sohbet etmezdi. İşten çok yorgun gelirdi eve. Onunla konuşmak isterdim sustururdu konuşmazdı. Milletin anneleri çocukları her gün konuşurken annem benimle sohbet etmezdi. Bir şey söylediğimde yorgundu dinleyemezdi. Bunun nedeni toplum baskısı ile anne olması idi bence.. tabi bunu kabul etmiyor ama bence öyle..Anne oldu o zamanlar anne olmayanlar toplumda dışlanırdı. Eğer evli isen mutlaka çocuğun olmalıydı. Statü idi. Gerçi şu anda da statü meselesi çocuk. Akrabalarimdan evlendikten sonra bu konudan dolayı nefret ettim. Herkes yaşımı söyleyip hatırlatıp bir an önce çocuk yap çocuk sevelim diyor. Halbuki bekara ne zaman evleneceksin diye evliye ne zaman çocuk yapacaksin diye sorulmaz. Yani annem bile anne ol, olmadan olmaz diyor. Ama annemi affettim. O öyle biriydi öyle kabul ediyorum. Şimdi bile az konuşur. O öyle biriydi anne olmasa olurmuş ama olmuş işte zamanındaki sürü psikolojisi veya evlilik gerekleri vs.
Ama dediğiniz doğru çocukluk yaraları veya degersizlikleri kolay kapanmaz. Yalnız siz bu kadar farkındalık sahibi iseniz sizden iyi anne olur. Daha şimdiden bu kadar ince düşünen biri iyi anne olur. Cesaret de gelir. Herkese anne olduktan sonra cesaret geliyor. En azından benim çevremdeki kişilere. Burada kritik nokta anne olmayı istiyor musunuz, yoksa anne olmak istemiyor musunuz. O konuda ' toplum baskısı, eş baskısı, elalem baskısı, ' yerine ' sadece' sizin kararınız olduğundan emin olunsa iyi olur diye düşünüyorum. Dediğiniz gibi nasip..niyet edin nasibinizde varsa olacaktır..🙏

Tamam siz kendinizi böyle avutmaya devam edin.
Beyefendinin 10cu çocuğu değil ilk çocuğu olacak hatırlatırım.
Yazılana görede çocuğa bakamayacak kadar kötü durumda değiller.
Ben size tecrübemi söylüyorum.
Seven erkek çocuk ister hemde en kısa sürede 👍🏻
Aynen tavşan gibi üreyen tüm çiftler birbirine aşkından yapıyor plansızca onca çocuğu, ya akıl var mantık var çocuk basit bir şey değil daha 1.5 yıllık evlilikte ne çocuğu. Adamın hedefleri var önce onları yapmak istemesi çok doğal çünkü çocuktan sonraki masraflar pek çok şeyde zorluk çıkarır. Adam akıllı, konunun aşkla alakası yok

Mantık değil mesleki tecrübeme dayanarak söylüyorum. Yani yüzlerce çift görmüş biri olarak.
Tabiki istisnalar vardır.
ya hu sevgiyle çocuğun ne alakası var. çocuk maddi manevi dünyanın en büyük sorumluluğu. öyle aslında bu yoktu şöyle bir içimden geldi anasını satıyım diyerek gazla yapılacak bir şey değil. hele günümüzde. kardeşim çok istediği halde çocuğunu tatile götüremedi mesela. çünkü 45-50 bin tatiller.parası kalmadı tatile. bu sadece bir örnek

evet şunu yazmamıştım ekliyim 1. benim çalışmamı istiyor çocuğa annesinin bakmasını istiyordu o yüzden. toplamda yaklaşık 60bin maaşımız. Yani tek de olsa 1-2 sene açlıktan ölmeyiz. Ve ailesine yakın olmak için baktırmak istiyordu. Bahane üretiyor demek istediğim buydu. 2. Yaş ilerledikçe doğum zorlaşabiliyor erken yaşta anne olmak istemenin nesi bu kadar tepki aldı anlayamadım. Endişelerim olabilir sonuçta yıllarca bekliyor insanlar çocuk için. Eşim siz doğumu abartıyorsunuz, hamilelikte de kesin sen nazlanırsın onu içmem bu zararlı yemem dersin… diyor. bunlar mantıklı mı 🤔

Bunu okumamışım yahhuu ne berbat bir adam varsa yoksa para🙄 Bu para diye kavrulan adamlar hep de aileci oluyor ayrıca neden🙈 konuya geleyim adamın tek derdi para, senin ne istediğin umrunda görünmüyor şöyle bir insanla niye evlendin🤐 cocuk çocuk diyeceğine bence başka erkek bak sen yaşın geñçken kaççç ciddiyim

Nuranka bir sekilde halleder 😂
Valla ben de abartıldığını düşünüyorum açıkçası. Eşim ikimizin 60 bin geliriyle+ aldığı kirayla + bu zamana kadar yaptığımız yatırımla bir çocuktan korkuyorsa milletin hiç çocuk doğurmaması lazım. Üstelik en geç 2 yaşında işe geri dönücekkem. En iyisi Şükür halimize diyim. Çok tamahkârım sanırım 😂 burdaki herkes direkt kendi evine mi oturdu ya da herkesin şirketi falan mı var da çocuk yaptınız merak ettim?

Bunu okumamışım yahhuu ne berbat bir adam varsa yoksa para🙄 Bu para diye kavrulan adamlar hep de aileci oluyor ayrıca neden🙈 konuya geleyim adamın tek derdi para, senin ne istediğin umrunda görünmüyor şöyle bir insanla niye evlendin🤐 cocuk çocuk diyeceğine bence başka erkek bak sen yaşın geñçken kaççç ciddiyim
Bu kafayla bu zamana kadar çok iyi yatırım yaptığı da bir gerçek ama. Biriktir biriktir nereye kadar yani yeter bari ev alalım o da yok. ille babası alcak

Yav konu sahibi ben sizi anlamadım .adam annasi için size çocuk doğutturmak istiyor sizi geri ise yollayacak. Sizin buna gönlünüz var mı ? Mesela bebeğiniz küçük çalışmak istemiyorsunuz gece uykusuzsunuz sabah nasıl bırakıp gideceksiniz işe ? Bir erkek bunun kararını vermemeli bence anne ve çocuk ne zaman hazırsa o zaman başlanır geri işe. Bana bunu söyleyen adamdan şahsen çocuk yapmazdım . Kayınvalideye çocuk doğuracak değilim
Evet işte ben bu yüzden sınır çizdim ben kendim ilgilenmek istiyorum diye. Bu yüzden vazgeçtiğini düşünüyorum buna da kırıldım. Annesi bizde kalıp bakacak olsa ben de işe devam etsem( çocuk kaç yaşında olursa olsun farketmiyor onun için) o zaman hemen ister. Ev alma konusunda da böyle oldu birlikte kredi çekip ödeyecektik ben daha güzel bir semt olsun dediğim için ondan da vazgeçti. güzel olup olmamasını düşünmüyordu çünkü onun ailesine yakın bir ev olsun yeter dedi. ondan da caydık. Sınır çizdiğim yerde hep yok sayıldım.

Genelleme yapmak çok yanlış.
Biz çocuk sevmiyoruz, “çocuk” kelimesi bile tüylerimizi ürpertiyor ne yani sevmiyor muyuz birbirimizi? Evlenince çocuk yapmak şart mı?
İlk yıl yapan aşıkken eşine, beşinci yıl yapan sevmiyor mu eşini?
İnsanlar eşleriyle zaman geçirmek istiyor olabilir, maddi anlamda hazır olmak isteyebilir vs her şey olabilir.
Peki görücü usulü kısa sürede evlenip direkt çocuk yapanlarda mı karısına aşık :) Yoksa onlar çocuk mu seviyor gerçekte?

Yaaa evet görüyoruz o karılarını çok seven, ilk aydan karnını şişiren erkekleri, o kadar çok seviyorlar ki, karıları bu sevgiye dayanamayıp bdvye atıyor kendini.

Geliriniz ne kadar? Daha geçen gün burada 2 yaş çocuğun giderinin 10 bin olduğunu okudum ki o muhtemelen en iyi halidir. Her ay en az 10 bini ödeyebilecek durumda mısınız?

Adam hiç istemiyorum dememiş, 1 sene vermiş. Kendini o zaman hazır hissedecek demek ki. Baba olmak istemeyen birine dil dökerek baba yapınca acısını siz çekersiniz sonra. Hiç gerek yok. 1 senede kendinizi toparlayın, birikim yapın.

Ekleme: Sadece maddiyat olmak zorunda değil. Biz şu an bir çocuğa maddi olarak bakarız ama ben tamamen kendimi adamaya hazır değilim mesela. Şu an zorla elime çocuk verseler muhtemelen çok kötü hissederim. Adam da böyle hissediyor olabilir
Çocuğa hazir olunuyor mu gerçekten ? Sanki herkes öylesine yapmış gibi geliyor bana . Kendini çocuğa adama kararı vermek imkansız gibi

Valla ben de abartıldığını düşünüyorum açıkçası. Eşim ikimizin 60 bin geliriyle+ aldığı kirayla + bu zamana kadar yaptığımız yatırımla bir çocuktan korkuyorsa milletin hiç çocuk doğurmaması lazım. Üstelik en geç 2 yaşında işe geri dönücekkem. En iyisi Şükür halimize diyim. Çok tamahkârım sanırım 😂 burdaki herkes direkt kendi evine mi oturdu ya da herkesin şirketi falan mı var da çocuk yaptınız merak ettim?
Konuda bunlar yaziyo olsa farklı yorumlar gelirdi, geliriniz vs yazmıyor

Orjinal mesaj için bknz.

Hangi mesleki tecrübe ? Avukatlık mesleğinizi icra ederken, eşlerinin çocuk isteyip istemediğini mi tartışıyorsunuz müvekkillerinizle ?
Birde yüzlerce çiftle ne ara çalıştı 30 yaşında Hollanda da eğitim süresi biraz daha uzun diye biliyorum. Ya da yoldan geçen herkese sormuş . Adam çocuk yapmıyorsa sevmiyordur. Çevremde bı kaç örnekte adamlar eşlerini çok seviyor ve ilgi çocuğa gitmesin diye istemiyorlar

Çocuğa hazir olunuyor mu gerçekten ? Sanki herkes öylesine yapmış gibi geliyor bana . Kendini çocuğa adama kararı vermek imkansız gibi
Sanırım daha bilinçli olan aileler "tamam her şey hazır, ev var araba var birikim var, benim iş konusu tamam, birbirimize ve kendimize güveniyoruz, çocuğun sadece fiziksel değil psikolojik ihtiyaçlarını da karşılayabilecek yeterlililteyiz" diyerek giriyor bu yola. Ama o da herhalde çocuklu ailelerin %2'si falandır. 🥲

İstemiyor değil de bir yıl sonra falan istiyor ama o bir yılın mantıklı bi açıklaması yok demek istiyorum. Belki aynısını yaşayan olmuştur. Hemen her şeyi neden boşanmaya çekiyorsunuz ki. Neyse bu da bir bakış açısı tabiki teşekkürler.

Neden mantığı olmasın ki bir yıl sonra daha rahat hissedeceğini düşünüyor demek ki
Belki de evliliğinin oturmasını istiyor. Sonuçta insan önce karşısındakinden emin olmalı. Belki sizden ve evliliğinden henüz tam emin olamamıştır öyle de düşünün

Evet olunuyor,
Ben 21 yaşında evlendim
28 yaşına kadar hiç bu işe girişmedim
Sonra fizyolojik psikolojik ve maddi açıdan hazır olduğumuz bir zaman dilimine geldik. Eşimle de düşüncelerimiz kesişti. Gerekli gebelik öncesi hazırlıkları (sağlığımızla ilgili olan benim ve eşimin üstüne düşenleri yaptıktan) Sonra da çocuğu yaptık :)
Çocuk doğmadan önce de bulduğum tüm bebek bakımıyla ilgili eğitimlere katılıp kitaplar okudum. Sonuç olarak çok hazırlanılmış bir çocuk yapma kararı idi. Ama kendini çocuğa adama kısmı uygulamada zorladı o ayrı :KK70: sadece hormonların etkisiyle yapılırsa bence insanın dünyasını iyice alt üst edecek bişey. O yüzden mantıksız hareket etmemek lazım

O sürec kadin icin cok agir evet, ama erkegin de sorumlulugu kat kat artiyor. Heleki gecim konusunda. Kadin evde kalip cocugunu ilk yillar kendi yetistirmek istese bunu maddi kismini erkek tamamem kaldiracak. Kaldi ki baba figürani degilse oda cocukla ilgilenecek ve hayatinin akisini cocuga göre degistirecek. Kadin tek basina karar veremez. Tek basima karar veririm derse bütün dogacak sonuclara da tek basina katlanmasi gerekir. Ama cocuk konusunda bu öyle olmuyor.

Ben doğum yaptıktan sonra eşim depresyona girmişti sorumluluğun o kadar ağır olduğunu sonra farketmişti.

30 yaşında doğum yaptım. Yaş ile ilgili değil hormonların durumuna göre o dönemki şartlara göre değişiyor. Doğum sabahına kadar ne yedim ne içtim bulantının şiddetinden. Kimi arkadaşım doğuma kadar hiç kalkmadan yatmak zorunda kaldı, kimisi her gün kan sulandırıcı iğne oldu her yeri mosmor gezdiler. Bunlar da öyle yaşa bağlı durumlar değildi.
Size şimdiden abartıyorsun diyen birisi başınıza herhangi zorlu gebelik süreci gelirse ne kadar destek verecek ki? Hem de istemediği bir gebeliği...

Sizin erken yaşta istemenizi anlıyorum ama ısrarcı olmadan biraz daha evlilik oturdukça kendiliğinden oluşur. Panik yapacak yaşta değilsiniz. Karşılıklı rıza dahilinde olduğunda zor süreçler bile keyifli oluyor adınıza baktığınızda.

X