Esim dvme yaptirmak istiyor gnahmidir

islamda dövme yapmak veya yaptırmak kadına da erkeğe de haramdır. Rasûlullah (s.a.v)’in diliyle lânetlenmiş bir harekettir. Günahı büyüktür.haramdır.netten girip araştırabilirsiniz.

minelne şu lanet kelimesi çok ağar olmuyormu tatlım?bence yorum yaparken biraz özenli kelimeler seçelim:1closedeyes:ne yani bütün dövmeliler lanetlimi:nazar:

bence bu tür soruları nette araştırın cevabını öğrenin burda fikir çatışmasına dönüyo olaylar..
burasi k.k.ve bende k.k daki arkadaslarimin fikirlerini,düsüncelerini almak istedim.tabiki arastiriyoruz.burada tartisabilecek konularda var,fikir paylasimida.yani bu konularda herkes özgür.bu konuya kadar ne konular var biliyorsunuzdur.

burada yarımız günah diyecek, yarımız değil diyecek ve sonunda din tartışmasına dönecek konu.
eşiniz eğer dövme yaptırmayı çok istiyorsa günah olup olmadığını ehil kişilerce araştırması daha iyi olur.
buradan net bir cevap çıkmaz çünkü..

arkadaslar,esim koluna dövme yaptirmak istiyor,ama günah olur diye,yaptiramiyor.bugün karar veriyorsa,ertesi günü bu kararindan vazgeciyor.bir türlü karar veremiyor yani.dövme sizce günahmidir.yaptirirsada gusül abdesti ve normal abdest gecerlimidir yardimci olursaniz sevinirim arkadaslarim.

kanaryam mınık kusum.. opuyorumnanaktan sen cıddı mısın fıstıgım ya once bı onu sorayımda.. kaydirigubbakcemile3 valla tatlım dınımızce dogme yasak .. :eek:lmaz: abdest suyu gecmıyor ustelık bu konuyla ılgılı bıldıgım kadarıyla dovme olmasada vucuda zarar vermek sekıl vermek adına kesın ve net olarak Kur'an ayetlerı var.. a.s ustelık sadece abdest suyu gecmedıgınden dolayı degıl vucuda uzuvlara sekıl vermekten sekıl cızmekten dolayı da yasak.. yerimsenibenbende ıstıyordum yaptırmak ama bunları duydugumda vazgecmıstım.. zemuszemus

Son düzenleme:
nerden biliyosunuz?vahiymi geldi:1ninca:

minelne şu lanet kelimesi çok ağar olmuyormu tatlım?bence yorum yaparken biraz özenli kelimeler seçelim:1closedeyes:ne yani bütün dövmeliler lanetlimi:nazar:

Rica ediyorum asocum, vahiy mi geldi falan demek.
Tabiki vahiy geldiği yok kimseye.

Ama o yazdığı şey kendi sözü değil, hadis-i şeriftir.
En sahih hadis kaynağı olan Buhari ve Müslim'den bakarak teyit edebilirsin bunu.

Ayrıca lanet kelimesinide o kullanmıyor.
Oda hadis-i şerifte geçen kelimedir.

Yapılan işin ne kadar kötü olduğunu göstermeye çalışır.
Evet lanet kelimesi ağır geliyor olabilir, ama bu dövme yaptırmanın ne derce günah olduğuna dair fikir vermesi içindir.

Dövme günahtır.
Yapan yaptırır, yaptırmayan yaptırmaz.

Ama dini hükümler hakkında hiç kimse kafasına göre yorum yapamaz.
Bakın okuyun size uygulamak isterseniz ne ala.
Yok uygulamayacaksanız rica ediyorum birşey söylemeyin.

Tin suresi 4. ayet-i kerimesinde aynen şöyle yazar. " Biz insanı en güzel surette yarattık " .

Bu ayet mukabilince Yüce yaradan İnsan denen ve kendine halife arz ettiği mahlukatı en güzel ve kusursuz bir şekilde yaratmıştır. Onun yaratılışına karsı olacak yada onun yaratılışını daha da guzelleştirecek ne olursa olsun haramdır.

Dövme kesinlikle günahtır. cunku deri altına yapılır. bazıları deri altında oldugundan dolayı abdestı engellemez derler ancak yalnıstır. Cunku insan beyni 0.5 volt elektrik ile çalışan mikroorganizmadır. Abdest deki gaye Su yada su olmayan yerde toprak ile beyin elektriğini 1.0 yada 1.5 volt a çıkartarak ibadet etmeden evvel vucudu dinlendirmek ve kötü elektriği vucuttan atarak sade saf hale getirmektir.

dövme dediğimiz ve vucud hatlarını yaratılışı bozarak yapılan sekiller ve abdest alırken alınan elektriği beyine ileten kılcal damarları zedeleyerek veya öldürerek yapıldığı için vucudun o bölgesi abdestten nasibini alamaz hale gelmektedir.

Bu yüzden Peygamber efendimiz hadis-i şeriflerinde " Dövme yaptıran bizden değildir. " demiştir.

Dövme yaptırmak aynı zamanda Yüce yaratanın Yaratılış fıtratını beğenmemek anlamına geldiğinden Allaha'a Şirk koşmaya eşittir.

Lütfen bu konuyu sabit değerlerimizden ve gerçek bilgilerden öğrenelim ve paylaşalım.

Dövme, bilinen şekliyle şöyle yapılıyor: Vücut, iğne ve benzeri âletlerle kan akacak şekilde yaralanıyor. Sonra aynı yere iç yağı ve bazı maddeler konarak yara iyileşmeye terk ediliyor. Sonunda deri altında koyu yeşil bir şekil meydana geliyor.

Âlûsî, Kitabü'lîrb isimli eserinde dövmeyi bâtıl ve çirkin bir âdet olarak vasıflandırıyor. Zaten İslâm da bunun için yasaklamış, haram saymıştır. Çünkü bunda Cenab-ı Hakkın yarattığı vücut üzerinde bir değişiklik yapılmış olmaktadır.

Buharı ve Müslim' de rivayet edilen hadislerde de Peygamber Efendimiz (s.a.v.) dövme yapmayı ve yaptırmayı yasaklamış, bunları yaptıranın İlâhî rahmete liyakatini kaybettiklerim bildirmiştir

Arkadaşım sordun cevabını aldın. Daha fazla dallanıp budaklanmasın konu lütfen.
Evet günahtır, bak açıklamasıda var yukarda.
İspatınıda sahih hadis kitaplarında bulabilirsin.
Daha fazla kimse kafasına göre yapmasın lütfen.
İsteyen yaptırır istemeyen yaptırmaz.

asom bende cok kızdım o arkadasa ...lanet nedir ya ne biçim bir kelime hiç hos degil hiç yakıstıramadım

Canı ,keyfi istiyorsa yaptırsın ,ne var ki bunda ?Hijyenik olmak kaydı ile.:içelim: Dövmesi olup da yüreği tertemiz insanlar tanıyorum,Şekilciliğe karşıyım.
İnsanın içi temiz olsun.:nazar:

canım ben netten araştırdım peygamberimizin o yönde hadisi var haşa ben kimimde öle 1şey söyleyebilir dimi ama...

burada yarımız günah diyecek, yarımız değil diyecek ve sonunda din tartışmasına dönecek konu.
eşiniz eğer dövme yaptırmayı çok istiyorsa günah olup olmadığını ehil kişilerce araştırması daha iyi olur.
buradan net bir cevap çıkmaz çünkü..

sakalımız yokki sözümüz dinlensin. abla....:nazar:

Bu tarz konular açıp, insanları yanlış yorum yaptırıp günaha sokmayın. imamlar müftüler ve diyanetişleri başkanlığı herzman emrinizdedir.

bidiğim kadarıyla o kişinin namazı kabul olmuyor

Bilmeden dövmeyi yaptıran insan nasıl hareket edecektir? Bundaki hüküm, dövmeyi yaparken kullanılan maddeye göre değişir. Şayet bu maddeler dinen necis sayılanların arasında bulunuyorsa, dövme de o hükme girer. Bunda yapılacak şey, şayet ufak bir müdahale veya ameliyatla hallediliyorsa gidermeye çalışmaktır. Şayet giderilemiyor, buna da imkan bulunamıyorsa, o şekilde bırakılır. Çünkü cenab-ı hak kuluna kaldıramayacağı yükü yüklemez, onun üstesinden gelemeyeceği, yapamayacağı şeyleri istemez.

Abdeste ve gusle mani olup olmadığına gelince; bir defa dövme derinin altındadır. Yani dış derinin altında yer alıyor. Abdest ve gusülde ise derinin altını değil, üstünü yıkamak farzdır. Dövme de derinin altında kaldığına göre, onun bedenin herhangi bir yerinde bulunması abdeste ve gusle mani olmaz. Üzerinin yıkanmasıyla abdest ve gusül sahih olur.

Bilerek veya bilmeyerek böyle bir günahı işlemiş olan kimse de Allah’tan mağfiret diler, tövbe istiğfar eder. Ve inşallah da kabul edilir.

Vucut üzerinde kına veya boyalarla yapılan geçici dövme de caiz değildir. Eğer dövme yapılan boya suyu alta geçirmeyecek şelikde ise abdest ve gusle manidir.

kaynak: sorularlaislamiyet.com

burasi k.k.ve bende k.k daki arkadaslarimin fikirlerini,düsüncelerini almak istedim.tabiki arastiriyoruz.burada tartisabilecek konularda var,fikir paylasimida.yani bu konularda herkes özgür.bu konuya kadar ne konular var biliyorsunuzdur.
üzgünüm ama bu dediğinize katılamayacağım. Evet fikir alırız, akıl alırız vs. Ama sorduğunuz soru bir şeyin günah olup olmadığıyla ilgili. bu konuda fikir alınmaz, Bilgi alınır. Bu konuda bilgi alabileceğimiz ülkemizdeki yetkili mercide Diyanet işleridir. Ha siz yine fikir alın ama bu fikirlerle eşiniz dövme yaptırır veya yaptırmazsa günahı, vebali kimin üzerine kalır o da ayrıca düşünülmesi gereken bir konu.. Bu konularda Internet'te araştırma yapmak da bence doğru değil. Hangi bilginin kimden nerden geldiği belirsiz. Herkes kendi inancına, fikrine göre açıklamalar beyan ediyor ve maalesef çoğu insanın da aklını karıştırıyor. Neyse, en iyisi siz netten diyanet işlerinin telefonunu bulun ve en sahih yerden bilgiyi alın, fikir almayın.

:bbo:nerden biliyosunuz?vahiymi geldi:1ninca:

yok kardeşim vahiy falan gelmedi sen merak etme ben bunu uydurmamadım ispatlamayacağım şeyi söylemem arkadaş sormuş bilgisi olan yazsın demiş bizde yazdık birşey yazmak için vahyin gelmesini beklemeye gerek yok kitaba bakmak yeterli isteyene araştırsın tabi

'Hz .Peygamber efendimiz dövme yapana ve yaptırana lanet etmiştir'.Müslim,K .el-libas,119buhari, K el-libas 82-87

yok kardeşim vahiy falan gelmedi sen merak etme ben bunu uydurmamadım ispatlamayacağım şeyi söylemem arkadaş sormuş bilgisi olan yazsın demiş bizde yazdık birşey yazmak için vahyin gelmesini beklemeye gerek yok kitaba bakmak yeterli isteyene araştırsın tabi

'Hz .Peygamber efendimiz dövme yapana ve yaptırana lanet etmiştir'.Müslim,K .el-libas,119buhari, K el-libas 82-87

ben zaten çok rahatım kardeş sende merak etmeyerimsenibenpardon peygamberimiz zamanında dövmemi vardı:nazar:hee haklısın vardızemuszemusben günah yada sevap kısmını değinmiyorum..kesin ve net bir şekilde lanetlendi çok-tatlicadiarzu-ayrıca kitaba bakıp bakmadığı sen bilemessin tek kitap tanırım oda kurandır sizin bahsettikleriniz değilgamyoncuiremsu

sen kitap diye hadisleri görmezden geliyorsan benim başka yorumum olmaz ben söylemdğimi açıkca ortyaa koydum başka söze hacet yok selamatle kal

dövme mi :1shok: ayy lanetlidir yaaa :roflol: :roflol: :roflol:

hangi devirde yaşıyoruz yaa...sevgilim lanetli o zman delikafadulden yarın ayrılcam :dilcikar:

X