Eşim ve oğlum eve köpek almak istiyor, kararsızım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Benimkiler de hayvan istiyor, asla bakamam deyip almıyorum bence büyük sorumluluk. Ben size bakamıyorum deyip susturuyorum

Benimkiler de hayvan istiyor, asla bakamam deyip almıyorum bence büyük sorumluluk. Ben size bakamıyorum deyip susturuyorum
Tüm sorumluluk bir kişiye yüklenecekse, evcil sahibi olarak bu düşüncenize katılıyorum, evde bir evcil olması çocukların gelişimini pozitif etkiliyor, temiz bakılan, aşıları ve sağlık taramaları düzenli yapılan bir evcilin bağışıklık sistemini güçlendirmekten tutun da ruh sağlığınıza kadar çok faydası olduğu araştırmalarla ortaya koyulmuş lakin evdeki ve dışarıdaki tüm işlere bir kişi koşuyor, çocukları varsa bir tek kendisi tüm gün enerjisini çocuklara harcıyorsa, özellikle köpek sahiplenmelerini tavsiye etmiyorum, kedi olabilir hem bakımı daha kolay hem WC eğitimini hemen alıyorlar, maddi olarak da mamasıydı, veterineriydi karşılanabilecekse tamam lakin köpek enerji istiyor ve köpeğin sorumluluklarının paylaşılması şart.

Merhaba arkadaşlar, 20 yıl direndim sma artık diyecek bişey bulamıyorum. Eşim ve 17 yaşındaki oğlum köpek sahiplenmek istiyor. 3+1 evde oturuyoruz site içerisinde. Ben hayvanlara karşı merhametliyim ancak dokunamam. Uğraşacak halim yok diyorum dinletemiyorum artik. Biz bakacağız edeceğiz diyorlar ama biliyorum bana kalır onu dışarı çıkarma işi. Hemde her gün çıkması gerekiyor sanırım köpeklerin 😖
Eşim ısrarla zamnla alınacağımı söylüyor. Kendisi bekarken köpeği vardı alışkın.
Velhasıl soracağım şu ki varmı köpeği olan arkadaşlar, deneyimlerini tavsiyelerini iletebilirlermi rica etsem.
Sahiplenmeyin bende de kedi var fikri ortaya atanda eve getiren de eşim ama tüm bakım işleri ve masrafları bende çok seviyorum o da evimizin bir bireyi oldu ama büyük sorumluluk ki bizimkinin dışarı çıkarma olayı yok ona rağmen hergün mama su takviyesi yapmak, tuvaletini temizlemek, maması bitti kumu bitti telaşine girmek insanı yoruyor ve gerçekten veteriner ücretleri çok pahalı geçen sene ufak bir ameliyatı sadece 1500 TL tutmuştu. Ayrıca köpek evde kediye oranla daha çok koku yapıyor, tüy döküyor ve eşyalara zarar veriyor ve havlaması falanda cabası... Bahçeli ev olur alırsınız ama apartman dairesi için köpek bana makul gelmiyor.

Çok titizseniz sakın ama sakın diyorum... Eşimin babasının evinde var, yere salya damlıyor ağzından boyna, bi şey yiyeceksin dibinde biter, çok hareketli oluyorlar sürekli enerjilerini atmaları lazım öyle sokaktakiler gibi gün boyu yatmıyolar yani evde bunalıyor hayvanlar özellikle site içinde dairede falan ses yapcak illa komşularla uğraşması ayrı. Kakasına alışması ayrı, ki bi şeye kızıp küstüklerinde inadına ortalığa da yapabiliyorlar. Ben daha ziyarete gittiğimde tahammül edemiyorum, evde olsa kafayı yerim...

Bence onları kediye yöneltebilirsiniz, kedi temiz hayvan zaten kendi kendine bakıyor bi tüy derdi olur o da büyük mesele değil alışıyor insan hem çok da iyi geliyor o gurrrlayışları falan insana... Ama onun da kakasının çişinin temizlenmesini üstünüze yıkmamalarına dikkat etmeniz gerek ve onlar da canlarını sıkarsanız ortalığa işeyebiliyor :/

Spizella,
çalışan insanlarsınız o yüzden köpeği her gün düzenli dışarı çıkaramayacağınız için evde tuvaletini tutup dışarıda yapmaya alıştırmayın, büyük ırklar her gün en az 2 defa, küçük ırklar her gün en az 3 defa tuvalet için dışarı çıkmak zorunda, dışarıya alışan köpek evde tuvalet yapmamak için tutar bu da zamanla böbrek sorunlarına neden oluyor, dışarı tuvalet yapma alışkanlığı kazandırmak size uygun bir yöntem değil çünkü hem her gün aynı saatte dışarı çıkaramıyorsunuz hem de hiç dışarı çıkaramadığınız zamanlar oluyormuş.

Çalışan kesim olduğunuz için size en uygunu evde ihtiyaç gidermesi, balkona alışmasını istiyorsanız çişini yaptığı yeri temizlemeden evvel tuvalet kağıdına biraz çişinden sürün balkonda yapacağı yere koyun, sizde köpeğinizle birlikte balkona çıkın her yeri özellikle çiş kokusunun olduğu yeri koklamasını sağlayın, dış seslerden korkmaması için aferin bebeğime, aferin kuzum gibi sevgi sözcüklerini yumuşak bir ses tonuyla tekrarlayın, kokunun yakınına bir yere tuvaletini yaparsa hemen başını okşayın aferin deyin, ilk zamanlar balkona sizinle çıkması oraya tuvaletini yapması gerektiğine ikna olana kadar yanında durmanız iyi olur, biraz zorlayıcı bir süreçtir ama henüz bebek olduğundan azıcık üstüne düşerseniz köpek 6 aylık olana kadar WC alışkanlığı oturur eğitimi tamamlanır.

Heyecanlandığında altına kaçırması sizi tüm gün görmemesi yüzünden, cinsiyeti erkek mi😂
Genelde erkek köpekler altına kaçırıyor.

Mune ben de aynı dediğiniz gibi düşündüm küçük ırk 4 kg köpeğimiz. O yüzden evde bir alana yapması daha iyi tuvalet işini. Mesela bugün sağanak yağmur yağıyor nereye nasıl çıkarayım. Ped e alışkın ped nereye koyarsam oraya yapıyor ama pedin yanına yakınına vs de yaptığından sürekli temizliyorum. Köpek dişi ama çok aşırı heyecanlı. Odadan çıkıp 5 dk sonra geri gelsem heyecandan altına kaçırıyor beni sanki ilk kez görüyor gibi :KK70:

Köpekler çok yağlı geliyor bana
Bazı cinsleri özellikle
Sorumluluğu büyük ama eminim ki bir sahiplenseniz bir süre sonra çok alışırsınız.
Size kalmış bir karar ama ben olsam sanırım evim müsaitse isterdim

Benim evcil hayvanım yok, sahiplenmek düşündüğüm bir şey de değil en azından şu an. Ama bir hevesle sahiplenilip sonra başkasına verilen, dışarıya bırakılan hayvanlara çok üzülüyorum. Gönülden istemiyorsanız almayın ne olur. Ben beceremedim, uğraşmadım, ağır geldi gibi değişik bahanelerle sahibine alışan hayvan başkasına veriliyor yazık kim bilir ne hissediyorlar, insan çocuğunu zorlansa da kimseye bırakamaz hayvanını da bırakmamalı. İstemiyorsanız, uğraşamazsanız almayın. Bakımı ve sizi bekleyen şeylerle ilgili bilgileri arkadaşlar yazmıştır zaten. Ben bu bakış açısından yazmak istedim sadece.

Mune ben de aynı dediğiniz gibi düşündüm küçük ırk 4 kg köpeğimiz. O yüzden evde bir alana yapması daha iyi tuvalet işini. Mesela bugün sağanak yağmur yağıyor nereye nasıl çıkarayım. Ped e alışkın ped nereye koyarsam oraya yapıyor ama pedin yanına yakınına vs de yaptığından sürekli temizliyorum. Köpek dişi ama çok aşırı heyecanlı. Odadan çıkıp 5 dk sonra geri gelsem heyecandan altına kaçırıyor beni sanki ilk kez görüyor gibi :KK70:

Pede yaptığında aferin deyin başını okşayıp sevginizi gösterin, hatta sevdiği bir yiyecek varsa onu verin, pedin etrafına yaptığında tepkisiz kalın, böyle böyle etrafına yapmanın kötü olduğunu öğreniyorlar 😌
Siz WC’ye evde devam edin, dışarı çıkarmaya vakti olmayan veya olumsuz hava koşullarında dışarı çıkarması problem olan kişilerin evcili wc için dışarıya alıştırması uygun değil, dışarıya bir alışınca evde bir daha asla yapmaz.

Benim prenses dışarıya alıştı, çatlayacak da olsa asla evde yapmıyor, yağmur da yağsa kasırga da çıksa dışarı çıkacak.

:KK70::KK70::KK70:yerim onu beeeeeen heyecanlanıyordur sizi görünce mutluluktan ne yapacağını bilemiyordur.
4 aylıktan itibaren süt dişlerini dökmeye başlıyorlar o yüzden dişleri kaşınır, her yeri kemirmek isteyecektir, bir diş kaşıyıcısı alır onu kemirmesini sağlarsanız masa sandalye bacaklarınız sağlam kalır 🤣🤣🤣🤣
6 aylık olana kadar diş değişimi devam edecek, o arada yerlerde pirinç tanesi gibi şeyler görürseniz o sizin kızın dişleridir:)))

Köpekler çok yağlı geliyor bana
Bazı cinsleri özellikle
Sorumluluğu büyük ama eminim ki bir sahiplenseniz bir süre sonra çok alışırsınız.
Size kalmış bir karar ama ben olsam sanırım evim müsaitse isterdim
Köpekler yağlı geliyor bana derken, ne demek istediniz? Yanlış anlaşılma olmasın, gerçekten neyi kastettiğinizi anlayamadım ve merak ettim. 🙈

Konu sahibi, yazanlar olmuş ama ben de yazmak istedim. O can, o eve girdikten sonra muhtemelen bir sürü sorumluluk size kalacak. Verilen sözler falan toz olup uçacak. 😅 Kendimden de biliyorum, ben yapıcam dediğim ne varsa çok büyük kısmı anneme kalmıştı ergen zamanlarımda. Sonradan sorumluluk almadım mı, aldım. O noktaya gelişimiz birkaç yılımızı aldı.
Patili evlat sahibi olmak muazzam bir duygu. Bence herkesin yaşaması gerek, ama o sorumluluğu alabilecek herkesin. Öbür türlüsü hem hem hayvancağıza hem de bakana eziyet oluyor. Maddi ve manevi gerçekten çok fazla sorumluluğu var. Gençlerken her şey biraz daha rahat, ama yaşlılıkları her açıdan zorlayıcı oluyor. Yeri geliyor kendi ihtiyacınızı erteliyorsunuz, yeri geliyor plan programınızı değiştiriyorsunuz ya da iptal ediyorsunuz.
İşin büyük kısmının size kalacağını düşünürsek, sizin bu işe sıcak bakmıyor olmanız diğer aile fertlerinin ne istediğindense sizin ne istediğiniz daha önemli bence.
Ama umarım bir gün o sorumluluğu almaya hazır hissedersiniz kendinizi ve patili evlat sahibi de olursunuz. Gerçekten zor, ama mutluluğu zorluğundan çok çok daha büyük. 🥰

Köpekler yağlı geliyor bana derken, ne demek istediniz? Yanlış anlaşılma olmasın, gerçekten neyi kastettiğinizi anlayamadım ve merak ettim. 🙈
Ah bu klavye 😂

Çok tatlı geliyor olacaktı

Şu özellikle kıvırcık tüyleri olan kahve köpeklere bayılıyorum

Arkadaşımızın var köpeği ilk başta bana zor geliyordu
Ama alıştıkça o kadar tatlı gelmeye başladı ki
Cidden aileden biri gibi oluyor zamanla galiba

Eve bi geldim kızıma yeni aldığım kışlık pofidik kulaklığı parçalamış :KK43: sinirim bozuldu ama kendimize kızdım alabileceği yere bıraktığımız için.

Merhaba arkadaşlar, 20 yıl direndim sma artık diyecek bişey bulamıyorum. Eşim ve 17 yaşındaki oğlum köpek sahiplenmek istiyor. 3+1 evde oturuyoruz site içerisinde. Ben hayvanlara karşı merhametliyim ancak dokunamam. Uğraşacak halim yok diyorum dinletemiyorum artik. Biz bakacağız edeceğiz diyorlar ama biliyorum bana kalır onu dışarı çıkarma işi. Hemde her gün çıkması gerekiyor sanırım köpeklerin 😖
Eşim ısrarla zamnla alınacağımı söylüyor. Kendisi bekarken köpeği vardı alışkın.
Velhasıl soracağım şu ki varmı köpeği olan arkadaşlar, deneyimlerini tavsiyelerini iletebilirlermi rica etsem.

Sorumluluğunu kendileri alabilecekse olur ama en sonunda evcil hayvanlarla ilgili işler genelde evin annesine kalır :)

Hiç bilgim olmadığı için merakımdan soruyorum. Köpekleri sabah akşam dışarı çıkarmak gerekiyor onu biliyorum da bu hayvanlar günde sadece 2 defa mı çiş yapıyor? Gün içinde nasıl oluyor bu çiş meselesi ?

Kedi olsa gözümü kırpmadan alın derdim çünkü kedi kendine bir şekilde baktırıyor ve köpek kadar zahmeti yok. Sonradan göndermek zorunda kalacaksınız gibi, bu yüzden almayın diyorum. Terkedilmek çok üzüyor onları 😔

Hiç bilgim olmadığı için merakımdan soruyorum. Köpekleri sabah akşam dışarı çıkarmak gerekiyor onu biliyorum da bu hayvanlar günde sadece 2 defa mı çiş yapıyor? Gün içinde nasıl oluyor bu çiş meselesi ?
Yavruyken kaçırmalar olabiliyor ama yetişkin köpekler çişini kakasını tutabiliyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X