Eşimin ağız kokusu

Midemde şişkinlik var diyip yemekten sonra maden suyu içiyordu
Bi de arada mideden acı su gelip boğazını rahatsız ediyormuş.
Ama çok sık olmayan şikayetlerdi bunlar
Sanırım yediği şeyler tetikliyordu (acı, baharatlı falan)

Helicobacter çok fazla insanda bulunuyormuş
Eşimde orta derecede çıktı
Midenin orta ve alt kısmında ödem de tespit edilmiş mesela
Bunların çok farkında değildi kendisi günlük yaşantıda
hmmmm ben de bir kontrole gitsem fena olmayacak o zaman
geçmiş olsun eşinize de

Benim de eşim aynı seninki gibi. Çok bakımlıdır filan ama ciddi bir problemi vardı.Bir de nasıl hassas kafayı yedim evlendiğim ilk sene. Biraz bekledim baktım dayanamıyorum riskleri göze alıp konuştum güzelce. Önce küstü. 3-4 gün konuşmadı benimle. Sonra kendi kendine sindirip geldi. Alındığını söyledi filan ben de güzelce konuştum. Bende olsa aynı problem ben bana söylemeni isterdim asla kötü niyetli bir uyarı değildi dedim.

Sonra küsmesinin sebebinin benim de ağzımın kokuyor oluşu olduğunu anladım. Farketmemişim ama kokuyormuş. O bana söyleyememiş ben nasıl pat diye söylemişim filan falan biraz konuştuk.

Sonuç bana iki dolgu bir kanal yapıldı. Eşimin de mideden sıkıntısı varmış onu çözdük. Şu an çok mutluyuz.

Demem o ki kardeş. İnsan her zaman farkında olmayabilir kokunun. Mideden gelebilir ağızdan gelebilir boğazdan gelebilir. Bir sürü sebebi var. Ama bildiğim tek şey her zaman farkında olunamayacağı. Git konuş. Güzelce konuş. Onu sevdiğini hissettirerek konuş. Çözüm zor değil.

Farkında olsa dibime kadar gelip konuşmaz çünkü anında yüzümü çeviriyorum, o hareketten bile anlar insan. Gözümü karartıp söyleyeyim diyorum ama eşimi azıcık tanıyorsam kesinlikle art niyetle söylediğimi düşünür. Ne dersem diyeyim toparlayamam durumu :KK43:

Eski bir arkadaşımın vardı böyle bir sorunu, midesi çok asit ürettiği için ağzında dehşet bir koku oluyordu. Diş fırçasıyla yatıp kalkıyordu ama nafile. Proton pompası mı ne o tür bir ilaç vermişti doktor, düzenli kullanınca yok denecek kadar azalıyordu. Sonra ne oldu, ömür boyu kullanması gerekiyor mu bilmiyorum. Ama sonuçta bir çaresi vardır. Bir de sanırım çok asit üretimi, ülsere çevirebiliyormuş. Eşinizin gözünü korkutup, doktora gitmeye ikna etmeye bakın. Hiçbir tehlikesi olmasa bile, insan eşine kötü kokmak istemez herhalde.

Sırf bana değil gün içinde çalışırken de insanlarla konuşuyor ediyor. Bakalım doktora gittiğimizde belki bir şekilde çözebiliriz durumu :KK43:

Farkında olsa dibime kadar gelip konuşmaz çünkü anında yüzümü çeviriyorum, o hareketten bile anlar insan. Gözümü karartıp söyleyeyim diyorum ama eşimi azıcık tanıyorsam kesinlikle art niyetle söylediğimi düşünür. Ne dersem diyeyim toparlayamam durumu :KK43:

Ben adamın suratına söyledim yanlış anlama ama bi sağlık sorunu var galiba diye
Azıcık alındı bi iki kere laf çarptı "benim ağzım kokuyomuş ya beğenmiyosundur sen beni" falan diye sonra tıpış tıpış doktora geldi ama :)
İnsan eşine teşekkür eder uyardı diye, hem bi eş bunu söyleyebilecek samimiyettedir diye düşünüyorum

Arkadaşlar dediğiniz gibi sorun ağızdan değil mideden de geliyor olabilir. Eşim çoğu zaman şişkinlikten şikayet eder. Onunda etkisi olabilir.

Fakat ben yeterince ağız bakımı yapmadığını düşünüyorum. Bir keresinde denk geldim, sadece 10 SANİYE fırçaladı dişini. Ne dişlerinin arasını trmizler ne dilinin üstündeki tabakayı. Çocuk gibi uyarıyorum dişlerinin arasını diş ipiyle temizlemezsen yemek artıkları birikir çürür ve kötü koku yapar ve dişlerinde leke oluşur dedim. Ama bin kere söylememe rağmen alışamadı şu diş ipine :KK43: fırçayla 5-10 saniye dişlerinin üzerinden geçiyor tamam o kadar...

Bence açık açık konuş.Bir rahatsızlığın olmasından endişe duyuyorum de. Hem çocuk mu o ? Bakımlı ama dişlerini mi fırçalamıyor ?

Arkadaşlar dediğiniz gibi sorun ağızdan değil mideden de geliyor olabilir. Eşim çoğu zaman şişkinlikten şikayet eder. Onunda etkisi olabilir.

Fakat ben yeterince ağız bakımı yapmadığını düşünüyorum. Bir keresinde denk geldim, sadece 10 SANİYE fırçaladı dişini. Ne dişlerinin arasını trmizler ne dilinin üstündeki tabakayı. Çocuk gibi uyarıyorum dişlerinin arasını diş ipiyle temizlemezsen yemek artıkları birikir çürür ve kötü koku yapar ve dişlerinde leke oluşur dedim. Ama bin kere söylememe rağmen alışamadı şu diş ipine :KK43: fırçayla 5-10 saniye dişlerinin üzerinden geçiyor tamam o kadar...

güzel kardeşim çocuğun olacak yakında o da tutturacak birşeyleri yapmayacağım diye ona da böyle yaparsan işin var haberin olsun. Dur başında zorla yaptır iki küser sonra alışır. Ya da burun tıkacı al bi tane başka yolun yok gibi görünüyor...

benim anlayamadığım neden gücenir ki insan kokuyorsa kokuyordur ... eşinin söylemesi daha iyidir iş ortamında da arkadaşları alıyordur o kokuyu ve arkasınfan kim bilir neler konuşuyorlardır .. hiç olmazsa eşi uyarmış olur önlemini alır böylece ... ama bazen ağız kokusu bakımla alakalı olmayabiliyor daha derine inmek gerekir

Okudukca bana bir bayginlik geldi.
2 senedir esin olacak adama nasil soyleyemiyorsun bunu yahu?
Bazi insanlari anlamak mumkun degil...ona kiril buna küs.. Abartiyorsunuz.
Sonucta asagilama gibi bir niyetin yok. Uyarici ve destekci bir niyetin var. O yuzden soyle gitsin. Birlikte cozumu bulursunuz.

Yahu alıngansa alıngan. Bir insan nasıl kocasına 2 yıl boyunca söylemez. Bu kadar zor mu? Ne kadar çekiniyosun eşinden.

benim anlayamadığım neden gücenir ki insan kokuyorsa kokuyordur ... eşinin söylemesi daha iyidir iş ortamında da arkadaşları alıyordur o kokuyu ve arkasınfan kim bilir neler konuşuyorlardır .. hiç olmazsa eşi uyarmış olur önlemini alır böylece ... ama bazen ağız kokusu bakımla alakalı olmayabiliyor daha derine inmek gerekir

Aynen yani..sanirsin kotu kokan herkes les, degersiz tu kaka felan.
İnsaniz sonucta. Herkesin agzi kokuyordur arada bu devirde. Tukettigimiz gidalardan tut alinan ilaclardan..mide sorunlarindan vsvs ..
Yabanci olsa neyse. Ama esine soylemeli rahatlikla.

bizim bir tanıdık midesi rahatsızdı gaz sorunu vardı onu çözünce koku sorunuda ortadan kalktı

Küsüp alınmayacağını bilsem ben de konuşmayı çok isterdim. Doktora gitmeyi planladık ta ne zamana artık. Doğumdan önce çözmem gerek bu durumu. Çocuğa da yaklaşmasın bu kokuyla :KK43:
sen bu durumda olsan bilmek istemez miydin? Aksine eşim sırtını dönüp yatıyor, ben konuşurken başını çeviriyor diye huzursuz olmaz mıydın? Üstelik vakit geçtikçe söylemiyor olman daha kırıcı. Hamilelikle hassaslaştığını bahane edip baştan beri söylemeye çekindiğini anlat bence kırmadan

sinüzit olabilir.
midesinde problem olabilir.
bademcikle alakalı olabilir.
çürüğü yoksa bile diş eti rahatsızlığı olabilir.

Kendinizden yola çıkarak anlatmaya çalışın.Sizi öpeceği zaman yüzünüzü çevirin hayatım soğanlı yedim ağzım kokar şimdi diyin.Başka bi gün yine ay dişimi fırçalamadım öpme diyin.Ki evde bi koku mevzusu geçsin.Sonra ona da söyleyin hayatım ağzın kokmuş yemekten sonra,yok cips yedin yok o oldu bu oldu derken alıştırın. Ben eşime söylerim o da iyi ki söyledin der.Sakız veririm bazen hiç söylemeden anlar.

midesinde bi rahatsızlık olabilir. yani biri de bana gel dişleri fırçalayalım, gargara yapalım dese ağız kokusuna yormam da diş konusundaki takıntısına yorarım. gökten bir sihir yağmayacağına göre karşınıza alıp konuşacaksınız.

Merhaba arkadaşlar

Sizlerle çok zor durumda kaldığım ve bir türlü çözemediğim kendimce büyük derdimi paylaşıp fikir almak istiyorum.
2 senelik evliyim. Eşimi herşeyden çok seviyorum. Aslında çok temizdir bakımlıdır. Hergün duş alır, saçlarını yapar, deodorant parfüm sıkmadan asla evden çıkmaz, kıyafetlerini günlük değiştirir vs.
Ama bir konuda gerçekten dayanılmayacak bir noktaya geldim. Eşimin çok şiddetli ağız kokusu var. İşin garip tarafı bu her zaman olan birşey değil ara ara geliyor. Benim için ne kadar büyük bir eziyet olduğunu anlatamam. Bana bakarak konuştuğunda öğürmemek için kendimi zor tutuyorum, zaten kafamı çeviriyorum bir şekilde nefesini koklamayayım diye. Birde şu an hamileyim ve kötü kokulara karşı daha hassasım. Yattığımızda asla eşimle yüz yüze yatamıyorum, nefesini benim yüzüme yüzüme üflüyor ve ben kokudan sırtımı dönüp bütün gece o pozisyonda yatıyorum (eşim bütün gece bana dönük uyuduğu için genelde).
Eline diş ipi mi tutuşturmadım, hadi dişimizi fırçalayalım ardından gargara yapalım ağız bakımı çok önemli vs. mi demedim, dişini en az 3 dk fırçalarsan rengi açılır mı demedim. Ne yaptıysam bir türlü anlamadı ağız kokusundan rahatsız olduğumu. Bir insan ağzının koktuğunu anlamaz mı? Birkere ağzının içinde pis bir tat olur ordan anlarsın nefesinşn de pis koktuğunu. Eşim ya farkında değil ya da umursamıyor anlayamadım gerçekten.
Şimdi diyeceksiniz ki o senin eşin niye karşına alıp konuşmuyorsun falan. Bunu bende çok isterdim, eğer eşim aşırı alıngan ve herşeyi yanlış anlayan bir insan olmasaydı. Çocuk gibi küseceğinden ve bunu çmğr boyu başıma kakacağından adım gibi eminim. Oysa ben ilk başta onun iyiliğini, sonra kendimi düşünüyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Bana yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Faranjit , bogaz enfeksiyonu, dişte çuruk , tukuruk salgisinda azalma ?

Ama bunu soylemeden gitmeyecektir eminim.

Merhaba arkadaşlar

Sizlerle çok zor durumda kaldığım ve bir türlü çözemediğim kendimce büyük derdimi paylaşıp fikir almak istiyorum.
2 senelik evliyim. Eşimi herşeyden çok seviyorum. Aslında çok temizdir bakımlıdır. Hergün duş alır, saçlarını yapar, deodorant parfüm sıkmadan asla evden çıkmaz, kıyafetlerini günlük değiştirir vs.
Ama bir konuda gerçekten dayanılmayacak bir noktaya geldim. Eşimin çok şiddetli ağız kokusu var. İşin garip tarafı bu her zaman olan birşey değil ara ara geliyor. Benim için ne kadar büyük bir eziyet olduğunu anlatamam. Bana bakarak konuştuğunda öğürmemek için kendimi zor tutuyorum, zaten kafamı çeviriyorum bir şekilde nefesini koklamayayım diye. Birde şu an hamileyim ve kötü kokulara karşı daha hassasım. Yattığımızda asla eşimle yüz yüze yatamıyorum, nefesini benim yüzüme yüzüme üflüyor ve ben kokudan sırtımı dönüp bütün gece o pozisyonda yatıyorum (eşim bütün gece bana dönük uyuduğu için genelde).
Eline diş ipi mi tutuşturmadım, hadi dişimizi fırçalayalım ardından gargara yapalım ağız bakımı çok önemli vs. mi demedim, dişini en az 3 dk fırçalarsan rengi açılır mı demedim. Ne yaptıysam bir türlü anlamadı ağız kokusundan rahatsız olduğumu. Bir insan ağzının koktuğunu anlamaz mı? Birkere ağzının içinde pis bir tat olur ordan anlarsın nefesinşn de pis koktuğunu. Eşim ya farkında değil ya da umursamıyor anlayamadım gerçekten.
Şimdi diyeceksiniz ki o senin eşin niye karşına alıp konuşmuyorsun falan. Bunu bende çok isterdim, eğer eşim aşırı alıngan ve herşeyi yanlış anlayan bir insan olmasaydı. Çocuk gibi küseceğinden ve bunu çmğr boyu başıma kakacağından adım gibi eminim. Oysa ben ilk başta onun iyiliğini, sonra kendimi düşünüyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Bana yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Sinüzit, reflü, helicobakter, safra rahatsızlığı, diş taşı, diş çürüğü, eski dolgu vs hepsi ağız kokusu yapabilir. Dönemsel olarak her insanda da olabilir. Bunda küsecek bir durum da Yok. Eşler birbirine bunu söyleyemeyecekse kim söylesin. Diğer insanları da rahatsız edebilir ve arkasından konuşuyorlar böyle bir şey varsa. Ama dost acı söyler ben hemen söylerim böyle durumlarda.

X