Eşimin ağız kokusu

Benim eşim de ayda yılda bir fırçalar ama hiç kokmaz ağzı ama kuzenim düzenli en kaliteli macunu kullanır nefesi sürekli çok ağır kokar bence diş eti rahatsızlığı ile alakalı bir durum bu yanda başka bir sağlık problemi olabilirmdişleriyle alakalı fırçalamak değil bir dişçiye gitmek sorununuzu çözecektir eşinizle düzgün bir dille konuşursanız darılmaz sonuçta sadece siz değil etrafındaki bir çok kişiyi rahatsız edebilir bu da eşinizin pek tercih edeceği bir şey olmaz Emin’im

Merhaba arkadaşlar

Sizlerle çok zor durumda kaldığım ve bir türlü çözemediğim kendimce büyük derdimi paylaşıp fikir almak istiyorum.
2 senelik evliyim. Eşimi herşeyden çok seviyorum. Aslında çok temizdir bakımlıdır. Hergün duş alır, saçlarını yapar, deodorant parfüm sıkmadan asla evden çıkmaz, kıyafetlerini günlük değiştirir vs.
Ama bir konuda gerçekten dayanılmayacak bir noktaya geldim. Eşimin çok şiddetli ağız kokusu var. İşin garip tarafı bu her zaman olan birşey değil ara ara geliyor. Benim için ne kadar büyük bir eziyet olduğunu anlatamam. Bana bakarak konuştuğunda öğürmemek için kendimi zor tutuyorum, zaten kafamı çeviriyorum bir şekilde nefesini koklamayayım diye. Birde şu an hamileyim ve kötü kokulara karşı daha hassasım. Yattığımızda asla eşimle yüz yüze yatamıyorum, nefesini benim yüzüme yüzüme üflüyor ve ben kokudan sırtımı dönüp bütün gece o pozisyonda yatıyorum (eşim bütün gece bana dönük uyuduğu için genelde).
Eline diş ipi mi tutuşturmadım, hadi dişimizi fırçalayalım ardından gargara yapalım ağız bakımı çok önemli vs. mi demedim, dişini en az 3 dk fırçalarsan rengi açılır mı demedim. Ne yaptıysam bir türlü anlamadı ağız kokusundan rahatsız olduğumu. Bir insan ağzının koktuğunu anlamaz mı? Birkere ağzının içinde pis bir tat olur ordan anlarsın nefesinşn de pis koktuğunu. Eşim ya farkında değil ya da umursamıyor anlayamadım gerçekten.
Şimdi diyeceksiniz ki o senin eşin niye karşına alıp konuşmuyorsun falan. Bunu bende çok isterdim, eğer eşim aşırı alıngan ve herşeyi yanlış anlayan bir insan olmasaydı. Çocuk gibi küseceğinden ve bunu çmğr boyu başıma kakacağından adım gibi eminim. Oysa ben ilk başta onun iyiliğini, sonra kendimi düşünüyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Bana yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Ayy aynı durumu bende yaşadım ara ara eşimin ağzı acayip kokuyordu devamlı olan birşey değildi ama resmen sabah kalktığımda odaya bile ağız kokusu sinmiş olurdu. Aylarca kendi kendimi yedim nasıl söylesem kırmadan diye sonra birgün farkettim ki sarımsak yediği zaman o acayip koku oluyor:) ama sarımsak kokusu gibi değil gelen koku başka birşey yani anlatamam:kusmuk: fırçalasa da gitmiyordu o garip koku en sonunda söyledim direk anlattim sarımsak yemeyi de yasakladim kurtuldum:halay: sizin eşinizin de acaba yediği bir şeyden kaynaklanıyor olabilir mi çünkü her zaman olmuyor demişsiniz aynı şey olabilir bence.

Arkadaşlar konunun üzerine haftalar geçti fakat değişen hiçbir şey olmadı. Eşimin aşırı keskin ağız kokusu beni hergün daha çok tiksindiriyor. Defalarca konuştum, artık direk yüzüne söylüyorum ağzın kokuyor diye ama yorum bile yapmıyor.
Sabahları SADECE 10 SANİYE fırçalayıp çıkıyor evden takip ediyorum. Akşamları üşendiğinden fırçalamaz. Yani anlayacağınız 24 saatte 1 dişlerini fırçalıyor. Yüzüne söylemekte işe yaramıyor ben ne yapacağım gerçekten çok çaresizim. Onu öpmek bile istemiyorum artık benşmle sohbet ettiğinde midem kalkıyor yüzüne bir tane çakasım geliyor sus artık diye. Dişçiye git dedim tamam dedi arkası gelmedi. ZORLA diş ipiyle dişlerinin arasını temizleriyorum. Ben demesem ASLA kendiliğinden yapmaz. Gargara yap diyorum dilini damağını da fırçala diyorum tamam diyor o an yapıyor bir daha yapmıyor. Gerçekten dayanamıyorum bildiğiniz çürük diş kokuyor ağzı dayanılacak gibi değil.

Arkadaşlar konunun üzerine haftalar geçti fakat değişen hiçbir şey olmadı. Eşimin aşırı keskin ağız kokusu beni hergün daha çok tiksindiriyor. Defalarca konuştum, artık direk yüzüne söylüyorum ağzın kokuyor diye ama yorum bile yapmıyor.
Sabahları SADECE 10 SANİYE fırçalayıp çıkıyor evden takip ediyorum. Akşamları üşendiğinden fırçalamaz. Yani anlayacağınız 24 saatte 1 dişlerini fırçalıyor. Yüzüne söylemekte işe yaramıyor ben ne yapacağım gerçekten çok çaresizim. Onu öpmek bile istemiyorum artık benşmle sohbet ettiğinde midem kalkıyor yüzüne bir tane çakasım geliyor sus artık diye. Dişçiye git dedim tamam dedi arkası gelmedi. ZORLA diş ipiyle dişlerinin arasını temizleriyorum. Ben demesem ASLA kendiliğinden yapmaz. Gargara yap diyorum dilini damağını da fırçala diyorum tamam diyor o an yapıyor bir daha yapmıyor. Gerçekten dayanamıyorum bildiğiniz çürük diş kokuyor ağzı dayanılacak gibi değil.

yüzüne söylemenin veya tavır almanın ne yazık ki işe yarayacağını düşünmüyorum. Özbakımına dikkat etmeyen birinden bahsediyoruz burada. Direkt söylemek durumu daha da kötüleştirebilir.

Bilemiyorum belki daha dolaylı yollar kullanabilirsin. Örneğin kendine neden bakmadığı ile ilgili bir fikir yürütsen? Belki depresiftir. Ne bileyim başka şeylerle kafası meşguldür. Hani herşey olabilir yani.

Bir de belki bir psikolog tavsiyesi alabiirsin. Bazı şeyleri değiştirmek için profesyonel destek gerekebiliyor.

Adam sizin tavrınızı umursamıyor..
Siz de ona yaklaşmayın. Set çekin aranıza yakınlaşmaya izin vermeyin..
Sizin bu konuda ne kadar tepkili olduğunuzu anlamalı..

Yeterince uzak duruyorum zaten dediğim gibi minik bir öpücük kondurup hemen geri çekiyorum kendimi, rahatsız olduğumu anlıyor mu orasını bilemiyorum. Dün yakında dişçiye gideceğini söyledi bakalım bu sefer icraat görecek miyim.

yüzüne söylemenin veya tavır almanın ne yazık ki işe yarayacağını düşünmüyorum. Özbakımına dikkat etmeyen birinden bahsediyoruz burada. Direkt söylemek durumu daha da kötüleştirebilir.

Bilemiyorum belki daha dolaylı yollar kullanabilirsin. Örneğin kendine neden bakmadığı ile ilgili bir fikir yürütsen? Belki depresiftir. Ne bileyim başka şeylerle kafası meşguldür. Hani herşey olabilir yani.

Bir de belki bir psikolog tavsiyesi alabiirsin. Bazı şeyleri değiştirmek için profesyonel destek gerekebiliyor.

Sebebini sana söyleyeyim, ÜŞENİYOR. Psikolojisiyle galan alakası yok acayip tembel ve üşengeç oldu eskiden böyle değildi:KK43: sıcaklardan mı işinden dolayı mı anlamıyorum, adam ayılıp bayılıyor öyle bi yorgunluk halsizlik içinde. Yapmasını istediğim tonlarca şey var parmağını kıpırdatmıyor üşengeçliğinden. Sürekli herşeyi erteliyor. Vallah ben söylemekten bıktım iyice elimi ayağımı çekeceğim üzerinden anca öyle anlayacak gerçekten rahatsız olduğumu.

Ağız kokusu da çekilir dert değil Allah eşinize hidayet versin ne diyelim. Size de sabır. Tepki vermekle devam edeceksiniz. Aslında samimi olmadığı yabancı biri dese utanır kendine bakar. Belli ki sizin rahatsızlığınızı umursamiyor utanmıyor yani. İşte istediğini vermeyeceksiniz. Bilmiyorum ki cinsellik yaşıyor musunuz hamileliginizde yasak mı? En çok buna set konursa erkekler biraz silkiniyor.

Bildiğim kadarıyla yok öyle bir sorunu.
10 saniye fırçalamakla ne kadar temizlenir ki dişler. Diş arasındaki yemek artıkları da çürüyüp koku yapıyor:kusmuk:

tamamda bu kadar olmamalı. diş temizliğime dikkat ederim ama bazen akşam unuttuğum olur. hiçte öyle kokmaz ağzım.

bence baika bi sorun var. kaç zamandır dişçiye gitmiyo kendisi? 6 ayda 1 kontrole gidiyomusunuz.

Canım dişçiden randevu alacaksın ‘’Randevu aldım senin için yarın gidiyoruz .’ diyeceksin yani emrivaki yapacaksın başka türlü olmaz

Ağız kokusu birçok hastalığın belirtisi olabilir. Eşimde de vardı, meğer kulağının arkasında iyi huylu bir tümör oluşmuş ve midesine kadar rahatsızlık verdiğinden ağız kokusu yapmış. Diş doktoru ilk muayeneyi yapıp sizi yönlendirecektir. Biz eşimin kulak ağrısı dayanılmaz hal alıp KBB’ye gidince öğrendik durumu. Ameliyattan sonra ağız kokusu tamamen bitti.
İhmal etmesin eşiniz. Siz de kızmak yerine ne kadar endişe içinde olduğunuzu, ertelediği sürece bir rahatsızlığa işaret olabileceğinden çok huzursuz olduğunuzu söyleyin. Rahatım huzurum kalmadı seni merak etmekten diyebilirsiniz.
Şimdiden geçmiş olsun.

Siz kendi rahatsızlığınızın çözümünü tamamen onun ellerine bırakmayın.Alın bir diş hekiminden randevu.Hatta durumunuz iyi ise ücreli yani muayenehane tarzı olan bir yerden alın.Şu gün şu satte şu dr.da randevumuz var, üşengeçliğini ve savsaklayacağını bildiğim için muayene ücretinin yarısını peşinen ödedim gitmezsen ücret yanacak, sen bilirsin diye blöf yap bakalım...para konularında hassas ise muhakkak gider.Birde geçici çözümler tabiki ama ağız bakım suları da bakterileri yok ediyor ağız kokusu falan bırakmıyor..dişini fırçlamayan birine daha kolaya kaçan ne önerilebilir bilemiyorum.

Sadece dişleriyle alakalı olmaya bilir. Çok sık bademcik olduysa eğer bademciklerden dolayı koku olabiliyor. Burnunda yamukluk varsa eğer burnundan dolayı koku olabiliyor. Midesinde rahatsızlık varsa olabilir. Böbreklerle alakalı da olabiliyor diye duymuştum. Bunun için çok kapsamlı sağlık taraması yaptırması gerek. Rahatsız olduğu için değilde sağlığından endişe duyduğunuz için gitmesini söyleseniz belki sizi dinler. Benimde nefesim kokar bazen eşiminde özellikle sabahları yada çok uzun süre aç kaldığımızda kokar. Ama ya dişlerimizi fırçaladığımızda yada bişeyler yiyip içtiğimizde gider.

Son güncellemenize ithafen, bence ondan uzak durun. Yani aman alınır falan diye kendinizi zorlamayın. Sonuçta tiksiniyorsunuz, ki bu gayet normal. Duyarlı bir insansa zaten bana demişti der ve ona göre önlemini alır. Hayır, insan dişçiye sadece ağzım kokuyor, acaba sebebi diş ile alakalı bir rahatsızlık mı, demek için bile gider. Dediklerinizi umursamıyor. Ona ciddi bir şekilde tepki vermelisiniz. Bazı adamlar imalardan anlamıyor.

Lütfen bana bir akıl verin bu konuda:KK43:

Canım özel bir dişçide randevu alın diş eti kürtajı olsun eşiniz ... Dış etinin aralarına pislik girmişse ne yaparsa yapsın ağzı kokar...yaklaşık bütün ağız 1 buçuk milyar civari diye biliyorum... Dış Dış arası temizlendikten sonra diş etleri daha sağlıklı olur ve dişe yapışır böylece düzenli fircalarsa artık araya girmez...

Bu işlemi yaptıktan sonra cuparax diye diş fırçası markası var onu alın sensodyne beyazlatıcı ve ferah koku veren bir markası var onunla dişlerini her dışını yukarıdan aşağıya olacak şekilde her birini 10 kere yapsın daha sonra aynı işlemi disinin arka kisminada yapsın ..ardın dan dil temizleyici varya onunla dilini kazır gibi hatta kanatarak bir kackere temizlesin dilin üstünde inatçı ağız kokusuna neden olan bakteriler bulunur ...ardından dış arayüz fırçası var yine cuparax markası iyi...baya gidiyor ...avucuna azıcık diş macunu sikip dış arayüz fircasina sürün sonra her disinizin arasını bir girip çiksin . .. en son işleminizi sensoyne ağız gargara suyu varya alkolsüz olanı var onun o daha iyi..onunla içinden 30 saniye sayarak ve dişlerinin arasından geçirerek gargara yapsın ..ağzı kokusu kalmaz ..

X