EŞİMİN AİLESİ BAKIM

valla bende kızıyorum. bakıyorsun adam sapasağlam el ayak tutuyor sesekam yok, mallulen emekli olcam.
Mesela esimin abisi sigorta yarı odemis yarı kalmis
Birkere gittim evlerine hemen siz iki maassiniz odersiniz dedi sakayla karışık
Sanki onun ssksini ödemek için okudum
Birde öyle yuzsuzler.

Size şöyle anlatayım bizde kızlara miras verilmez. Erkek çocuklara paylaşılır ama erkek çocukta maddi manevi olarak ailesine bakmak zorundadır. Kızlar karışmazlar maddi konulara ama tabiki manevi olarak ailelerine bakarlar. Benim ailem bu bahsettiğim geleneğin dışındalar. Onlarda kız erkek Ayrımı yok. Ama bizim burda genel durum böyle. Eğer sizinde ev arsa tarla gibi miras varsa kızlara verilmiyorsa belki onun için kızları karışmıyorlar ki bana göre yanlış. Çalışıyorlarmış her ay belli bir miktar verebilirler anne babasına

Mesela esimin abisi sigorta yarı odemis yarı kalmis
Birkere gittim evlerine hemen siz iki maassiniz odersiniz dedi sakayla karışık
Sanki onun ssksini ödemek için okudum
Birde öyle yuzsuzler.
çünkü herkes standartla yaşamak zorunda.
az iyi maaş alınca onların keyfini borcunu harcını kapatcan aynı durumda olcan.
az iyisi oldumu senden zengini yok.
ya fakir takılcan ya da ıdısının dıdısının borçcunu harcını ödeyecen =D

çünkü herkes standartla yaşamak zorunda.
az iyi maaş alınca onların keyfini borcunu harcını kapatcan aynı durumda olcan.
az iyisi oldumu senden zengini yok.
ya fakir takılcan ya da ıdısının dıdısının borçcunu harcını ödeyecen =D
Ya tarımla ugrasior hemen para alınca ev alıyor banane git öde öyle sacmalik iste
Benim daha evim yok
Adamın üç evi var ssksi yok 😂

merhaba arkadaşlar 8 yıllık evliyim 4,5 yaşında bir oğlum var çalışan bir anneyim eşimle aram çok iyi
benim şöyle bir sorunum kayın pederimin ve kayın validemin hiçbir geliri yok (maaş,ssk,bağkur vs)
bakımlarını eşim ve bekar olan kardeşi üstleniyor... bizimde ev kredi borcumuz var bende çalışıyorum eşime destek olmak için
sakın yanlış anlamayın eşim ailesine baktığı için hiç dert etmiyorum benim takıntım 2 ablası var hiçbirşekilde ailesine destek olmuyorlar
ve kayınvalidem en büyük görümcemin çocuklarını büyütmüş sayesinde ve yurt sahibi olmuşlar
ben öncesinde bunuda problem etmiyordum çok şükür açta değiliz açıkta değiliz diyordum
ama geçen gün sinirlerim bozuldu hem ailesine yardımcı olmuyorlar hemde yok bu kadar birikim var yok bunu yapıyorum diyip diyip duruyor
benmi yanlış düşünüyorumm
Esine soyle kizlarda yardim etsin.Onlarin esleri kabul etmiyorsa benim kabul etmemem durumum da haa tamam esim kabul etmio yardımcı olmayayim demezsin herhalde de.Ana babaysa onlara da düşen var

Biz büyük resmî göremediğimiz için bazen küçücük aklımızla dertleniyoruz , halbuki her hayır ve her şer aslında nasip meselesi . Dini boyutu olacak . Belki banlanacapım ama olsun . İnancınızı bilemem ama bence siz yarını düşünüp dert etmeyin Allah istediğine dünya malını verir ve çoğu zaman bu mal cennetten uzaklaştırır insanı . Kimisinin de zenginliğini öbür dünyaya saklar . Belki de baktığınız her gün için saraylar inşa ediliyor .
Belki eşiniz anne baba duası alacak ve çok bereketli , sağlıklı, huzurlu ,mutlu bir aileniz olacak . İnsan birikim yapmayı evladı için ister . Sizin evladınız dualı olacak belki önüne muazzam fırsatlar çıkacak. Bilemezsiniz .
Herkes kendinden sorumlu boşverin üzmeyin kendinizi .
Benim ailem erkek kardeşime iltimas geçer her konuda . Benden alıp ona vermişliği de var . Hatta babam tarlaları ve traktörü “senin işine yaramaz “deyip erkek kardeşime verdi . Canı sağolasıca erkek kardeşim de demedi ki para olarak karşılığını verelim ablama .
Hiç sorun etmedim . Ama annem en son bana bizim gelin ( bebeğimiz var 4 aylık çok tatlı maşallah) bebeğin altını değiştirirken Halası halası götünün boklu palası gibi iğrenç bir laf etti . Bende de film koptu . Neyse en son annem iyi ki vermişim tarlaları oğluma , yaz gelsin arsaları da vereceğim dedi . Seni de okuttuk zaten , al maaşını ye dedi .
Şimdi kardeşim 600.000 TLden daha fazla bir tarla , traktör , arsa sahibi olacak . Bana hiçbir şey kalmadı. Halalarım acıdı da bana babaannemden kalan bir arsa sattılar 1000 TL gibi cüzi bir miktara . Sırf beni oraya bağlayan bir şey olsun diye.
Eşim asla cimri bir adam değil , asla bana laf etmez , harcamalarıma vs ama gelecekte bana bu konuyu açacak gibi geliyor . Malları alan baksın o zaman dedi geçen gün bir laf arasında .
Şimdi sizin durumunuzu bilemem ama benim oturacak minderim bile yok o evde . Yıllar geçer pişman okurlarsa da eşim karşı çıkar .

merhaba arkadaşlar 8 yıllık evliyim 4,5 yaşında bir oğlum var çalışan bir anneyim eşimle aram çok iyi
benim şöyle bir sorunum kayın pederimin ve kayın validemin hiçbir geliri yok (maaş,ssk,bağkur vs)
bakımlarını eşim ve bekar olan kardeşi üstleniyor... bizimde ev kredi borcumuz var bende çalışıyorum eşime destek olmak için
sakın yanlış anlamayın eşim ailesine baktığı için hiç dert etmiyorum benim takıntım 2 ablası var hiçbirşekilde ailesine destek olmuyorlar
ve kayınvalidem en büyük görümcemin çocuklarını büyütmüş sayesinde ve yurt sahibi olmuşlar
ben öncesinde bunuda problem etmiyordum çok şükür açta değiliz açıkta değiliz diyordum
ama geçen gün sinirlerim bozuldu hem ailesine yardımcı olmuyorlar hemde yok bu kadar birikim var yok bunu yapıyorum diyip diyip duruyor
benmi yanlış düşünüyorumm
Haklısınız ablalarin yaptığı sorumsuzluk..fakat eşiniz ve kayniniz ne kadar söylesede zorla yaptirtamazlar ..bizimde durumumuz yok deyip çıkarlar işin içinden..yani yapacak bişey yok

Biz büyük resmî göremediğimiz için bazen küçücük aklımızla dertleniyoruz , halbuki her hayır ve her şer aslında nasip meselesi . Dini boyutu olacak . Belki banlanacapım ama olsun . İnancınızı bilemem ama bence siz yarını düşünüp dert etmeyin Allah istediğine dünya malını verir ve çoğu zaman bu mal cennetten uzaklaştırır insanı . Kimisinin de zenginliğini öbür dünyaya saklar . Belki de baktığınız her gün için saraylar inşa ediliyor .
Belki eşiniz anne baba duası alacak ve çok bereketli , sağlıklı, huzurlu ,mutlu bir aileniz olacak . İnsan birikim yapmayı evladı için ister . Sizin evladınız dualı olacak belki önüne muazzam fırsatlar çıkacak. Bilemezsiniz .
Benim ailem erkek kardeşime iltimas geçer her konuda . Benden alıp ona vermişliği de var . Hatta babam tarlaları ve traktörü “senin işine yaramaz “deyip erkek kardeşime verdi . Canı sağolasıca erkek kardeşim de demedi ki para olarak karşılığını verelim ablama .
Hiç sorun etmedim . Ama annem en son bana bizim gelin ( bebeğimiz var 4 aylık çok tatlı maşallah) bebeğin altını değiştirirken Halası halası götünün boklu palası gibi iğrenç bir laf etti . Bende de film koptu . Neyse en son annem iyi ki vermişim tarlaları oğluma , yaz gelsin arsaları da vereceğim dedi . Seni de okuttuk zaten , al maaşını ye dedi .
Şimdi kardeşim 600.000 TLden daha fazla bir tarla , traktör , arsa sahibi olacak . Bana hiçbir şey kalmadı. Halalarım acıdı da bana babaannemden kalan bir arsa sattılar 1000 TL gibi cüzi bir miktara . Sırf beni oraya bağlayan bir şey olsun diye.
Eşim asla cimri bir adam değil , asla bana laf etmez , harcamalarıma vs ama gelecekte bana bu konuyu açacak gibi geliyor . Malları alan baksın o zaman dedi geçen gün bir laf arasında .
Şimdi sizin durumunuzu bilemem ama benim oturacak minderim bile yok o evde . Yıllar geçer pişman okurlarsa da eşim karşı çıkar .
BENDE SİZİN GİBİ DÜŞÜNÜYORUM

Sizin durumunuz daha da acayipmis ailenize çok şaşırdım. Ben de inançlı bir insanım ama böyle bir adaletsizliğe susamazdim, sabrınızı takdir ediyorum. Allah bol bol versin, evinizin huzuru daim olsun inşallah

Sizin durumunuz daha da acayipmis ailenize çok şaşırdım. Ben de inançlı bir insanım ama böyle bir adaletsizliğe susamazdim, sabrınızı takdir ediyorum. Allah bol bol versin, evinizin huzuru daim olsun inşallah
En fazla arama sıklığını azaltabiliyorsun , yoksa anne yani , önünde sonunda sesini duymak istiyor insan . Evlat olarak kırıldım evet ama anneannem de dayıma aynını yaptı . 3 kız kardeşler hepsini yok sayıp dayıma verdiler onlarda . Annem de onun kızı . Bildiği o kadar . Ben 3 kere hamile kaldım , biri düştü , diğerlerinin de cinsiyetini öğreninceye kadar sürekli dua ettim . Allahım annem gibi bir anne olacaksam bana kız evlat verme diye . Çok şükür erkek oldular . En azından döngü benimle bitti . İyi dilekleriniz için teşekkür ediyorum 💕

Mümkünse abiniz baksın gerçekten. Ailenizin bakış açısı o kadar yanlış ki. Bence de kendinizi hiç öne atmayın bakım konusunda filan. 600 bin mal vermişler. Bir kısmıyla geçindirsin ailenizi. Benim etrafımda da var böyle. En sonunda yine yengeler posta koyuyor, sanki hiçbir şey olmamış gibi, kızlarından beklemeye başlıyorlar, seni biz okuttuk gibi duygu sömürüleri yaparak.

büyütmüşler, hakları ödenemez o ayrı ama büyütmek, çocuklar arasında ayrım yapma hakkı tanımıyor. Sanki bir çocuk daha bir onlarınmış gibi.

çok sorumsuzca davranmışlar gelecek için hiç düşünmemişler bende takıntı haline getirdim size 2 ablada destek olmak zorundamı?

Bence destek olmak zorundalar. Niye sadece 2 erkek kardeş destek oluyor gerisi keyfinde? Erkek cocuk olmasa aç açikta mi duracaklarmiş. 🙄🙄
Nebileyim herkesin kendi aile kulturu, gorgusu işte. Eşiniz simdiye kadar rahatsiz olmamis denek ki.

Anne baba sorumsuz davranmis gelecegi dusunmemis tamam hata yapmışlar ama onlarin bakimi tek basina erkeklere yüklenmemeli sonucta kiz erkek farketmez evlat anne babasina bakmak zorunda
Size de diyebilecegim şey şu, şayet bu durum bütçenizi zorlamiyor, aile hayatınızı kötü etkilemiyorsa onlarin yapmamasini boşverin. Siz elinizden geleni yapin hani vardir ya bir laf "iyilik yap denize at balık bilmezse Hâlık (yaratan) bilir"
Çünkü böyle kendinizi bosa doldurmus oluyorsunuz ve gereksiz yere caniniz sıkılıyor

Benim eşim tek erkek çocuk ve annesinin tüm maddi ihtiyaçlarını biz karşılıyoruz. Bence normal olan bu. Eşimin kız kardeşleri de kendi eşlerinin ailesine destek oluyor. Bence lafını etmeyin.
Ne yani kiz cocuklari hep kayınaileye mi ipotekli?
Bakin evlatlar anne babaya bakmak zorundadir (hem dinen hem hukuken), gelin ya da damat kayinaileye bakmak zorunda değildir(dinen). Alt (evlatlar) ve ust soy (anne baba anneanne babaanne dede) diye geçer yani belirtmek isterim

Ben çok fesatim galiba ama bunu iyilik gibi goremiyorum. 🙄 Zamaninda düşünmemiş insanin omur boyu yukunu, kahrini niye çekesin. Gerci ben baştan o topa girmem o ayri.

Hiç ailemde, sulalede boyle şey gormedim. +90 yaşinda vefat eden ninenin bile maaşi vardi, maaş olmasa da gelir getirecek malı vs illa oluyor. Butun babanne anneanne dedeler hepsi cift emekli maaşli. Hiç cocuguna yaslanan gormedim aksine ev, araba alirken buyukler destek oluyorlar veya direkt aliyorlar.

X