Eşimin ailesi

Yaklasik 3 yildir mutlu giden bir evliliğim var. Ama eşimle ailesi yüzünden sık sık tartışıyoruz.
Benim ve onun ailesi arasında kültür farkı var. Tabi evlenmeden önce bunu biliyordum ama işin içine girene kadar bu durum beni çok da rahatsız etmiyordu. Aslında evlendikten 1 ay sonra evlerine bayram için gittiğimizde annesine sınır olmaya başladım. Uyumamiz için bize ayırdığı odaya biz uyurken dalmasi, bavulumu karıştırıp düzeltmeye çalışması olumsuz düşünceler gelistirmeme neden oldu. Daha ilk ziyaretimizde bavulumdaki bir kazağı biz esimle disardayken almış üzerine denemiş bir de kenara ayırmış. Bu bende kalsın bana seni hatırlatır diye yuzsuzce konuştu gerisini siz düşünün.

Daha ilk ziyarette bunları yaşayınca zaten ona hiç isinamayacagimi anladım. Bir de şu var ki ailesi evimize tek bir mobilya bile almadı. Annemler bize esyali ev verdi ancak onlardan bir sey goremedim. Ben de annem de sunu alin diyecek insanlar degiliz. Annem bir sey almaya gerek yok deyince bana da susmak düştü. Esim de gerek yok deyince ailesinin de canina minnet tabi. Gelinligimi bile esim aldi. Maddi durumları da kotu degildi üstelik. Yalniz esim evlenmeden once tutumsuz ve savruk biri oldugu icin ilk yilimiz kredi karti borcu odemekle geçti.

Ilk başlarda yeni mobilya konusu çok gözüme görünmüyordu ama zaman içerisinde annesinin düşüncesiz tavırlarını gördükçe bazı şeyler batmaya başladı. Bu arada da bir çocuğumuz oldu. Tabi çocuktan sonra daha da çekilmez bir hal almaya başladı benim için. Emzirirken odaya girmeler, ne yapmam gerektiğini söylemeler, benim hic tasvip etmedigim sakalar yapmasi da tuzu biberi oldu.

Bana evlendiğimde hiç-bir şey yapılmadığını söylediğimde de annesi biz yapalım dedik esin gerek yok dedi bir şey eksikse bana soyle alırız diyor. Ben de bundan sonra ne yapacaksanız torununuza yaparsınız dedim.

Şimdi de cocuk odasinin balkonuna cam yapilmasi gerekiyor. Eşime ailenden rica et dedim. Önce aydan aya para gondereceklerken sonra birden fikir değiştirip sadece bir kısmını verebileceklerini söylediler ve ben bunu bugun öğrendim.Ben de eşime eğer bir kuruş bile biz ödeyeceksek kabul etmiyorum demiştim. Esim bunu bile bile hepsini ödemeyeceklerini bana bugün söylüyor ve bu yüzden kavga ettik.

Torunları için bile ellerini taşın altına koymuyorlar üstelik bunu yapacak durumları da var. Kötü insanlar demiyorum. Sadece maddiyat yüzünden de değil onlara isinamama neden olacak pekçok sebep var. Annesinin de beni hacca gönderin katı meyve sikacagi alın diye sacma sapan talepleri var.

Biraz uzun oldu ama artık annesine nasıl tahammül edeceğimi bilmiyorum. Onun yüzünden eşimle hep aramız bozuluyor. Sizce ne yapmalıyım?

Durumun benimkiyle neredeyse aynı. Ama en azından senin eşin biraz iyiymiş. Benim kocam da beş para etmez ailesi de. Allah bildiği gibi yapsın hepsini. Hiçbirine ölürken bile hakkımı helal etmeyeceğim.

bence susmalısınız ..neden huzur bozuyorsunuz..evlendıgınız kışının annesı ve yetıştırdıgı kışıye asık oldunuz yanı ıyı bır anne baba aıle kı onu sevmış almışsınız..huzursuzluk yaratmayın..lutfen bır gun sızde rabbım ızın verırse kayınvalıde olacaksınız..ben oyle yapmam vs demeyınız..eşinizi severken aılesınıde sevınız sevemıyorsanız eşınıze yansıtıp ılerıkı yıllarınızı mahfetmeyınız

X