Eşimin ailesi

Ne kadar saçma şu zamanda geçmişin saçma sapan adetlerine prim vermek. Kayınpederden niye gebelik saklıyorsunuz? Çocuk yapınca seks yaptığınızı mı anlayacak? O zaman evlenmeyin de zifaf gecesi be olduğunu anlıyorlar neticede, ne ayıp
Yemekten neden utanıyorsunuz? Kadınlar eksik ete sofraya oturmasın diye mi? Kedi gibi artanlarla mu doyuyorsunuz erkeklerdenz

Ne kadar saçma şu zamanda geçmişin saçma sapan adetlerine prim vermek. Kayınpederden niye gebelik saklıyorsunuz? Çocuk yapınca seks yaptığınızı mı anlayacak? O zaman evlenmeyin de zifaf gecesi be olduğunu anlıyorlar neticede, ne ayıp
Yemekten neden utanıyorsunuz? Kadınlar eksik ete sofraya oturmasın diye mi? Kedi gibi artanlarla mu doyuyorsunuz erkeklerdenz
Tam tersine zifaf gecesi ele güne karşı da çarşaf gösterirler.

Adıyamanli olduğumuz için birde Kürt olduğumuzu için bizim örf ve adetlerimiz böyle gelinler utanır kayınbabasinin yanında hamile iken gezmeye zaten bn aralarına girmem çünkü yarın öbür gün barışilar ben kötü olurum ama sunada yine ben kötü oldum aşağı inmedim die değer mi kaybedilir ya çok sacma geliyor bana
Linçleneceğim belki ama demeden duramayacağım. Sizin oralarda çok çocuk yapılmıyor mu zaten? 10 tane doğuran var mesela, o kadınlar 4 duvarda mı duruyorlardı doğurana kadar? Zaten hamilelik 9 ay, yıllardır kaçıyorlar köşe bucak o zaman. Hayır cidden merak ettim nasıl oluyor?

Deki demişsin onlarda anlamış senin doldurduğunu soğuk yapmışlar adam ev vermiş hepsini kp ye yüklemeye çalışmışsınız genelde mobilyayı evlenen çiftler ödüyor her şeyi onlardan beklerseniz onlar da her şeyinize karışmayı kendilerine hak görürler

Keşke bir tane nokta koysaydınız da bir solukta okumasaydık. Koca insanlarsınız kendinize bir konsol alamayacaksanız evlenmeseydiniz keşke. Yıl 2021 hala hamileliği ayıp karşılıyorsunuz ya pes. O kadar adeti töreyi savunuyorsunuz madem her türlü eş ailesi haklıdır. Yaşça sizden büyükler, hürmet etmek zorundasınız. Öyle işinize gelen adeti alıp işinize geleni yok saymak olmaz.

Ne biçim adetler hamile olunca ayıp günah mı oluyor nikahlı helalin adamdan hamilesin aynı apartmanda 6 ay kp den kaçtın mı yani hiç mi biraraya gelmediniz siz utanıyorsunuz diye ne biçim insanlar diyemezsiniz daha bol şeyler giyin ayrıca düğün pandemiden olmamış ona bakarsanız sizde kira falan vermeden onların evinde oturuyorsunuz mobilyanızın kalanını ödeyin o kadar da yani.hem aradığında açmayan günlerce eşiniz için konuşmayan sizsiniz kadın aramış sizi yani günler sonra görümce zoruyla inen birine surat yapması doğal değil mi boynuna mı sarılacak

Doğu tarafında var sanki ayipmis gibi göbeği saklarlar.Hatta o ne ki kp gelinin sesini duymaz öyle adetler var.Gelinler ağızlarını başörtüsüyle kapatir.Teyzemin kvsi kpnin gözüne gözükmez o şekilde kacardi😲
Yok artık. Bence adetler değişebilir. Böyle bir adet varsa anaya babaya saygı onlara karşı gelmeme gibi adetler de vardır.

böyle adetlerde damadı büyük bir gururla ilk gece evine sırtına vura vura sokuyorlar da kadın hamile kalınca niye şoka girmiş gibi davranıyorlar? olağan bir şey değil mi bir kadının dünyaya çocuk getirmesi. belki şaşıracaksınız ama kayınpederinizi de leylekler getirmedi çocuğunuzu da leylekler getirmeyecek. herkes farkında bunun merak etmeyin kaçmayın yani kpnizden gerek yok

Herkesin örf ve adetleri farklidir biz Adıyamanliyiz ve baba tarafı Kürt bizim âdetlerde böyle kayınbabanin yanidna yemek bile yenilmez
Bu adetleri ben kaynanamdan dinlerdim eskide çoook eskiden öyleymiş diye.kaldı mı hala ya.eşimin dedesi biz olmadan sofraya oturnazdı nerdeyse.nur içinde yatsın.

Arnavutlarda ve muşlularda var diye biliyorum bu gelenek, iki kültürün de kuralları çok katı.
Öyle bir düğüne katılmıştım. Bir arkadaşımındı. Yemeği önce erkekler, sonra çocuklar kalanı da kadınlar yiyordu. Gelin kayınvalidesinin yanında çay dahi içemiyordu. Yıllar arası geçiş olsa sanırım geçmişe geldim diye düşünürdüm

Ilk defa böyle bir adet duydum.
Herkesin örf ve adetleri farklidir biz Adıyamanliyiz ve baba tarafı Kürt bizim âdetlerde böyle kayınbabanin yanidna yemek bile
Ne biçim adetler hamile olunca ayıp günah mı oluyor nikahlı helalin adamdan hamilesin aynı apartmanda 6 ay kp den kaçtın mı yani hiç mi biraraya gelmediniz siz utanıyorsunuz diye ne biçim insanlar diyemezsiniz daha bol şeyler giyin ayrıca düğün pandemiden olmamış ona bakarsanız sizde kira falan vermeden onların evinde oturuyorsunuz mobilyanızın kalanını ödeyin o kadar da yani.hem aradığında açmayan günlerce eşiniz için konuşmayan sizsiniz kadın aramış sizi yani günler sonra görümce zoruyla inen birine surat yapması doğal değil mi boynuna mı sarılacak
Ya arkadaşım sen neden adetlere takıldin ki konumuz adetlerimiz mi ?? Hayır 6 ay kaçmadım tabiki ztn bu olay 3 hafta önce oldu önce aşağıda iniyorumdum yemek falan yiyorduk hepberaber 1. Ev onalrin değil ki onlara kıraci 2.esim zaten altın parasını ödedi 3.beni aradığın da tlfnm sesizdeyid görmedim daha sonra dönüş yaptım nededn o kadar bağırıyordu dedi sonrada esimie kimin konsolu var demiş anlamadan bilmeden yorum yapmayın birdaha

Keşke bir tane nokta koysaydınız da bir solukta okumasaydık. Koca insanlarsınız kendinize bir konsol alamayacaksanız evlenmeseydiniz keşke. Yıl 2021 hala hamileliği ayıp karşılıyorsunuz ya pes. O kadar adeti töreyi savunuyorsunuz madem her türlü eş ailesi haklıdır. Yaşça sizden büyükler, hürmet etmek zorundasınız. Öyle işinize gelen adeti alıp işinize geleni yok saymak olmaz.
Canım benim senin evinin mobilyalarini anne baban mi aldin ne saçma sapan yorumlar yapıyorsunuz ya senin örf ve adetlerin farkkli bnem ki farklı kalkıp bunu tartışalim ki konumuzda bu değil bnce siz birdaha okuyun saçma sapan yorum yapmassiniz çünkü

Deki demişsin onlarda anlamış senin doldurduğunu soğuk yapmışlar adam ev vermiş hepsini kp ye yüklemeye çalışmışsınız genelde mobilyayı evlenen çiftler ödüyor her şeyi onlardan beklerseniz onlar da her şeyinize karışmayı kendilerine hak görürler
Ya bna kimsenin ev verdiği yok aynı binada oturuyoruz demmekle bana ev mi veriyor anlıyorsunuz ayrı yeten 1 konsol parasını yapmıyorum yapmam ailesi ile olan sorunu bnei ilgilendirmez ama o olaydı sorna eltinin yanında sana öyle davransa inan ki sende gitmezsin

Adıyamanlı, kürt vs vs olduğunuz için değil cinsiyetçi bir ortamda yetiştiğiniz için böyle. Erkekler niye yemek yemeye utanmıyor? Vallahi konuya odaklanamadım bu seksist ifadeleri görünce.
İkinci sınıf insan muamelesi görmek sizi hiç rahatsız etmiyor mu? Üstüne bir de kendinize asıl layık gördüğünüz davranış biçiminin bu olmasıı....
Sorun da burada ya bnm ailem de böyle gördüm die bnde böyle devam ediyorum yani kısacası saygıdan onların adetlerinde böyle bir şey yok ama.insan nasıl yetirsirse öyle devam eder

X