Eşimin ailesiyle anlaşamıyorum biraz uzun olacak hakkinizi helal edin?

Böyleleri ancak kavgadan anlar.eltinize direk çalışıyorum,yorgunum, çocuklarını misafir edemeyeceğim,sende çalışsaydın bana hak verirdin de...kapıyı açmamazlıktan ziyade çocuklara yorgun olduğunu uykun olduğunu falan şöyle..açık açık konuşmazsan sorununu çözemezsin

Benzer konuyu okumuştuk sanki 🤔 çok yorucu değil mi sürekli birilerine kafayı takmak ??? Sürekli eltim beni kıskanıyor düşüncesi yıpratıcı değil mi ?
Hem daha anne olmadınız ama anneler evlatlarının huzuru ve mutluluğu için bazı şeyleri unutmuş numarası yapar , bu ikiyüzlülük değildir . Aksine orta yolu bulmaya çalışmaktır . Ben kayınvalidenizi aklı başında biri olarak görüyorum . Sürekli aynı konuları ısıtıp ısıtıp aklına getirip sinirlerini zıplatacağına affetmiş .
Elti kocaya yakın olup seni nasıl sinir eder ??? Sakın sesli söylemeyin bunu iki kardeşin arası açılır . Ne demek yani bu 😡
Çalışıyorsunuz madem bazı arkadaşlarım ortak bütçe yapıyor , evin ihtiyaçları ordan karşılanıyor , eşit olarak harçlık ayırıyorlar ve ek masraflar için vs de birikim hesabına para yatırıyorlar . Siz de öyle yapın . Hem canınızın istediğini , ihtiyaçlarınızı alırsınız . Hem de eşiniz nereye isterse kendi harçlığını oraya harcar . Hem eğer kira vermiyorsanız bence çok laf etmeyin . 2300 TL olmuş bizim binada kiralar 😱 300 TL de aidat var . Haydi diyelim İstanbul’da değilsiniz , kira daha ucuz , aidat yok ama yine de kardasınız .
Ayrıca yarın bir gün çocuğunuz olunca bakıcı parasından da yırtacaksınız . Kayınvalideniz bakar muhtemelen. Bakıcı parası tam gün için 2100 TL imiş .
Azıcık akıllı davranın . Getirilerine odaklanın bence .

Madde madde yazmak isterim
1- eltinizle görüşmeyin uzaktan biri gibi merhaba merhaba
2- çocukları gelmesin sizin evinizin kapısından ancak sizin buyur ettikleriniz gelebilir musait degiliz değil, haber vermeden musaade istemeden gelmeyin demelisiniz net bir sekilde
3- kayinvalidenizle gorumcenizle iletisiminizi eltinizle kiyaslamayin onlar kussun barissin bu sizi baglamaz buna karisamazsiniz siz sadece mesafeyi korumaya calisin ayni bina da olsa kimse size zorla gelemez yani
4- ben olsam ayri ev der ayni binayı kabul.etmezdim siz sınırı esinizle konusarak kurabilirsiniz, agiz birligi olursa kimse karışamaz saygi duyarlar
5- calisiyorsaniz ortak harcamalar haricinde tum maasinizi esinize gondermeyin ya da alacağınız bir sey icin esinizden izin almayin aslinda doğrusu ortak butce ve eşle hesap yapmaktir ama esiniz ailesine para verirken size danisma tenezzülunde bulunmuyor belli ki.
Annem hep şunu der, eve giren evden cikmamali bu para olur, esya olur. Yani kari koca birlikte karar vermeli, birinin aldigini digeri atmamali ya da esinin bilgisi disinda başkalarına vermemeli der. Yine esinizle.konusmaniz lazim

Annesine yardım etmesinden yana bir sorun yok ama bu düzenli olarak her ay veremez herkesin bir yaşantısı özel hayatı var. Bu soruyu nereden okuyorsunuz yada algıda mi bi problem var ben anlayamıyorum..

Öncelikle üslubunuza dikkat edin. Normal hayatınızda da burda konuştuğunuz gibi konuşmuyorsunuzdur umarım. Okuduğumu anlayabiliyorum çok şükür. Eğer beni zora sokmuyorsa eşim ‘her ay’ annesine para verebilir. Sırf bu vurguyu yapmadım diye mi anlamadığımı düşündünüz? Bu sizin için sorun oluyorsa anlarım bunu, muhattabınız eşinizdir. Eşinize söyleyeceksiniz her annene para veremezsin diye, bana değil. Kayınvalidenize ‘dilenci’ demek gibi hakkınız yok. Çok saygısızca konuşmuşsunuz. Kimin evinde oturuyorsunuz onu da yazar mısınız?

Son düzenleme:
Cocuklara kapi acma gerekirse eltini ara kocamla basbasa vakit gecirmek istiyorum yorukuyorum gonderme cocuklarini bitti gitti. Keske ayni apartmanda olmasaydiniz geri gonderince tekrar geliyorlarsa kapidan sizi gonderdim niye geldiniz diyin olay cikarin ne bileyim hic cekemem isten eve gelip baskasinin cocugunu ve kotu niyetli bilerek gonderiyor resmen huzur bozmak amaci. Banane senin cocuklarindan allaa alaa

Aynı binadayız canım az önce bir arkadaşta rencide etmiş 100 200 tl den mi kaçıyorsun diye. Yahu eşim 350 tl mont almadı bana 400 tl var anneme vericem dedi çalıştığın ortam sıcak arabayla gidip gelirsin dedi. Ben boşa mı çalışıyorum mont bile alamıyorsam.
Bunu tüm elti meselesinden bağımsız olarak eşinle konuşmalısın ..kendi ihtiyaçlarından kısabilir ,kendisi montsuz gezebilir veya öğlenleri yemek yemeyip annesine harçlığını verebilir ama senin ihtiyaçlarını karşılamana izin vermeyerek evlatlık görevini yerine getiremez.Benim abla olarak sana tavsiyem maaşından kendi ihtiyaçlarını kenara ayırıp sonra kalanını bütçenize dahil etmen.Eşin sıkıntı çıkarırsa da "çalışıp maaş alabilecek ,kendi masraflarımı hesaplayabilecek bir aklım var ..bu yüzden kendi harçlığımı kendi maaşımdan alabilirim...sen neden bu kadar rahatsız oldun ?" dersin.

Bunu tüm elti meselesinden bağımsız olarak eşinle konuşmalısın ..kendi ihtiyaçlarından kısabilir ,kendisi montsuz gezebilir veya öğlenleri yemek yemeyip annesine harçlığını verebilir ama senin ihtiyaçlarını karşılamana izin vermeyerek evlatlık görevini yerine getiremez.Benim abla olarak sana tavsiyem maaşından kendi ihtiyaçlarını kenara ayırıp sonra kalanını bütçenize dahil etmen.Eşin sıkıntı çıkarırsa da "çalışıp maaş alabilecek ,kendi masraflarımı hesaplayabilecek bir aklım var ..bu yüzden kendi harçlığımı kendi maaşımdan alabilirim...sen neden bu kadar rahatsız oldun ?" dersin.
Çok doğru dediniz. şimdilik öyle peki çocuk düşünüyoruz. O zaman naısl olacak bilemiyorum. Çocuk olunca bir müddet calisamicam çünkü 😔

Öncelikle üslubunuza dikkat edin. Normal hayatınızda da burda konuştuğunuz gibi konuşmuyorsunuzdur umarım. Okuduğumu anlayabiliyorum çok şükür. Eğer beni zora sokmuyorsa eşim ‘her ay’ annesine para verebilir. Sırf bu vurguyu yapmadım diye mi anlamadığımı düşündünüz? Bu sizin için sorun oluyorsa anlarım bunu, muhattabınız eşinizdir. Eşinize söyleyeceksiniz her annene para veremezsin diye, bana değil. Kayınvalidenize ‘dilenci’ demek gibi hakkınız yok. Çok saygısızca konuşmuşsunuz. Kimin evinde oturuyorsunuz onu da yazar mısınız?
[/QUOTE
Kusura bakma canım ama kayınvalidenin evinde oturuyorum diye sıkıntı çekmek zorunda değilim ne düğüne destek çıktılar ne eşyaya o zman kimse bakamicagi evlendiremeyecegi çocuğu doğurmayacak. Yada herkes kendi hayatına bakacak. Evlenen herkesin kendine gire sorumluluğu var bunu düşünmek bu kadar zor olmamalı tamam sıkışırsın edersin istersin eşşek değiliz ya veririz. Ama bunu aliskamlik haline getirmek ne kadar doğru bilemedim. Uzaktan davulun sesi hos gelirmis sizinki de o hesap. Başa gelmeyince bilemezsin. Lafı gevelersin anca. Öneri istedim eleştiri değil. Iyi günler 👍

Arkadaşlar daha önce de konu açmıştım eltim beni çekemiyor. Eşimle nisanliyken esimi ve ailesini bana kotulerdi sonra ben dedikodu yapma abla bana anlatma dediğim de ve esime söylediğim de ben öyle bir sey demedim. Derdi insani rezil eder yalancı duruma düşürüyordu. Yine biz nisanliyken ailecek kayinvalideme gidecektik. Kayinvalidem de supurge makineni verir misin dünürler gelicek demiş eltim de vermiyorum.etmiyorum deyince kayinvalidem de kziim sen niye kiskanclik yapiyosun ikinizde benimsiniz falan demis. Sen bana kiskanc diyemezsin benim evime gelip falan diyor kayinvalidemi itip kakıyor gorumcem de sen anneme nie boyle yapıyorsun terbiyesiz o senin büyüğün deyince birbirine giriyorlar. Sonra aradan zmaan geçince su istiyor şişe gönderiyor eltim de bakkal yok mu deyip vermiyor. herkes onunla kötü olunca eltim de benimle iyi geçinmeye çalışıyor vs vs. Ben zayıfım diye zayıflıyor benim senden eksiğim ne dedi. Sonra ben okudum çalışıyorum diye oda liseyi bitirmeye calsiyor güvenlik falan olcakmis. Kendini geliştirmesi güzel fakat bunu beni kıskandığı için değil kendi istediği icinnyapsaydi çok daha güzel olurdu 😌😊 şimdi kayinvalidemle barıştı. Benimle küstü. Kayin validem de eltim için oda iyidir bir ara tatsızlık oldu ama oda iyidir vs diyor. Yahu bu sana bir bardak su vermemiş adil olalım. Bunlar beni rahatsız etti ama neticede benimle ilgili problem yok. Kendi iki yuzlulukleri. Fakat kayin validem eşime ayda bir kere mutlaka oğlum benim harcligim yok bana para verir msiin diyor kayinpederim emekli ve hala çalışıyor kira da ödemiyorlar.. ama eşimden dilenci gibi para istiyor. Diğer oğlumdan isteyemem. O karısından korkar vermez diyor. Benim eşimden istiyor 1 yıl olacaak bende eşime bizim de duzenimiz var arada bir olur ama her ay her ay bu ne boule dedim biraz kavga ettik. Sonra eltimin cocuklari bizden çıkmıyor yahu çalışıyorum yoruluyorum. Eşimle vakit geçireyim yok her gün bizde bazen eşim geri gönderiyor müsait degiliz diye. Yarım saat sonra yine iniyorlar. Eltim kocama yakin olup beni sinirlendirmeye calisiyor falan filan... Başka eve taşınma durumumuz yok. Borclarımız var düğünü eşimle ben yaptım.aileler çok yardım etmedi.. görmezden geliyorum ama bir zmaandan sonra patliyorum esimle kötü oluyorum ben ne yapacağım?
Annesine verdiği her ay 100-200 ise bu miktarla o ay ne batarsınız nede hemencik borçlar biter ama diğer tüm konularda haklısınız muhtemelen buda o yüzden gözünüze batıyor.Siz işinize devam edin asla işi bırakmayın evde kesin delirirsiniz.Çocuklarıda her geldiklerinde geri gönderin onlar küsmez anlamaz zaten.Ayrıca eşinize değilde onların davranışlarına karşın cevap verin.Eşine saçma yakın davranmasıda çok saçma açık açık yüzüne söylemezsen devam eder hareketlerine

Çok doğru dediniz. şimdilik öyle peki çocuk düşünüyoruz. O zaman naısl olacak bilemiyorum. Çocuk olunca bir müddet calisamicam çünkü 😔
Ben evlilikte tam bir dengeyi,eşinizle güç birliğini bulmadan çocuk olayını gündeme almamanızı tavsiye ederim.Senin henüz kendi gelirinizde söz hakkın ,kendi evinizde bir hükmün yok. Kişisel ihtiyaçlarını karşılamana engel olunuyor..işten eve gelince kendi evinizde oturmanıza engel olunuyor (orası amcalarının evi çocuklarım istediğinde oraya gidebilir sözü senin o evde bir hükmünün olmadığı anlamını taşıyor) Bunları yapan kişiler de başta eşin olmak üzere eşinin ailesi..tüm konuları birden çözümleyemezsin o yüzden önem sırasına göre parçalara ayır..bir konuda yol kat edersen diğer problem alanına yoğunlaş.Ben inanıyorum ki senin kendi ihtiyaçlarını alman engellenmese KV ye harçlık olayı bu denli seni rahatsız etmezdi ..kendi harçlığını maaşınızı alınca ayır ,eltine de " eşim yiğenlerini çok seviyor ..bununla ilgili bir meselemiz yok ama senin kendi çocuklarına bakmayıp benim bakmamı istemen komik geliyor. Sen üzülme eşim yiğenlerini sizin evinizde görür hem bir bardak çayını da içmiş olur " dersin.

Her zaman derim evlenmeden önce mutlaka ailesini tanıyın.birer yemek yiyin.oturup konuşun.size hitap ediyor mu.o evi kabul etmişsen diyecek lafın olmamalı.seni kimse uyarmadı mı.bunu bile bile kabul etsiysen yapaçak bişey lok.bu durumu kabullen.sonra psikolojik sorunların başlar.kafayı takma derim.kariyerine odaklan

Tabirlerin o kadar çirkin ki ne yani çocuklarından harçlık alan anne babalar dilenci mi ? Bu nasıl bir üsluptur. E o zaman onların evinde oturan sizler ne oluyorsunuz? Bedavacı mı?
Bunu okumamistim hayret

Konu sahibesi,
Youtubeda psikolog Tülay Kök'un sınırlar serisi var 6.videoda aile ilişkilerine deginmis. Orada diyor ki herseyin bir bedeli var. Eger ki aile apartmaninda oturuyorsaniz bazi bedelleri var. Mesafe koymak sadece sizinle alakali da degil ayrıca. Esinizle ortak kararlar alıp evinizin dışında kalan aile buyukleri de olsa herkese esit davranış sergilemeniz gerekiyor. Ama ben eşinizin o olgunlukta olmadigini, ailesine hayir diyemedigini ve bunun da sizi olumsuz etkilediğini düşünüyorum. Ama muhatabınız kayinvalide ya da elti degil, eşiniz.

Aynı binadayız canım az önce bir arkadaşta rencide etmiş 100 200 tl den mi kaçıyorsun diye. Yahu eşim 350 tl mont almadı bana 400 tl var anneme vericem dedi çalıştığın ortam sıcak arabayla gidip gelirsin dedi. Ben boşa mı çalışıyorum mont bile alamıyorsam.
Böyle bir durumda hiç çalışmam . Ne getirirse onu pişirir koyarım önüne. Sizin o kadar verdiğiniz emek , döktüğünüz ter. Yazık ya

Kusura bakma canım ama kayınvalidenin evinde oturuyorum diye sıkıntı çekmek zorunda değilim ne düğüne destek çıktılar ne eşyaya o zman kimse bakamicagi evlendiremeyecegi çocuğu doğurmayacak. Yada herkes kendi hayatına bakacak. Evlenen herkesin kendine gire sorumluluğu var bunu düşünmek bu kadar zor olmamalı tamam sıkışırsın edersin istersin eşşek değiliz ya veririz. Ama bunu aliskamlik haline getirmek ne kadar doğru bilemedim. Uzaktan davulun sesi hos gelirmis sizinki de o hesap. Başa gelmeyince bilemezsin. Lafı gevelersin anca. Öneri istedim eleştiri değil. Iyi günler 👍

Nerden canınız oluyorum pardon? Memnun değilseniz kapı orda ödersiniz kiranızı paşa paşa istediğiniz evde oturursunuz. Kiralar ne kadar haberiniz var mı? Hem kira ödemeyip insanların evinde oturup hem kadın oğlundan para isteyince dilencilik demek gerçekten nasıl bir arsızlıktır. Ayrıca kimse çocuğunu evlendirmek zorunda değil, evlenmek bir zorunluluk değil tercih. Evlenmeyi göze alıyorsanız kendi evinizin eşyasını bir zahmet siz alacaksınız. Paranız yoktuysa evlenmeseydiniz. Düğün de tamamen keyfi bir durum. İnsanlar göbek atsın diye para dökmek istemişsiniz madem elbette siz ödeyeceksiniz. Önerimi yazdım kendi evinize çıkın diye ama işinize gelmediğini daha ilk mesajda belirtmişsiniz. Başa gelmediğini nerden biliyorsunuz? Bir noktada haklısınız ben ne aile apartmanında otururum ne kayınpederin evinde. Bunu göze alıyorsanız başa geleceklere hazırlıklı olacaksınız. Keşke kayınvalideniz burayı okusa da kendisine dilenci diyen gelinini evinden çıkartsa

X