Eşimin tavrı normal mi? Parasal konular

"Üç beş birikim yapayım, ne olur ne olmaz" kafasında bir insan olmayınca, aylık geliri 50 bin TL olsa da yetmez, bir mal mülk sahibi olamaz. İsteklerin sonu yok, lüksün sınırı yok çünkü. Bakış açısını değiştirmesi lazım. Sizin çalışmanıza , tutumunuza, biriktirmenize güvendiği için rahat davranıyor, kendini üzmüyor.

Evet ekonomi kötü, herkes etkileniyor ama karı koca memur bir çift isterse bir şeyler atar kenara. Düzenli atamazsa bile bir ay atar, iki ay harcar vs.

Karı- koca asgari ücretle çalışan kişilerin evine 11 bin TL giriyor (5500+5500).
Ve inanın ülkemizde şuan bu meblağ ile aylık geçimini sağlayan çok kişi var.

Ne kadar gelirse, o kadar harcaması kolay. O yüzden gelen paradan minik bir miktar bile olsa ortak biriktirmeniz lazım.

Her şeyi boşverin, parası varken, kendine de harcıyorken, çocuğunu para için sinemaya göndermeyen adam benim gözümde adam değildir. Bencil, evlilik ve babalıkla alakasız bir insan.

"Üç beş birikim yapayım, ne olur ne olmaz" kafasında bir insan olmayınca, aylık geliri 50 bin TL olsa da yetmez, bir mal mülk sahibi olamaz. İsteklerin sonu yok, lüksün sınırı yok çünkü. Bakış açısını değiştirmesi lazım. Sizin çalışmanıza , tutumunuza, biriktirmenize güvendiği için rahat davranıyor, kendini üzmüyor.

Evet ekonomi kötü, herkes etkileniyor ama karı koca memur bir çift isterse bir şeyler atar kenara. Düzenli atamazsa bile bir ay atar, iki ay harcar vs.

Karı- koca asgari ücretle çalışan kişilerin evine 11 bin TL giriyor (5500+5500).
Ve inanın ülkemizde şuan bu meblağ ile aylık geçimini sağlayan çok kişi var.

Ne kadar gelirse, o kadar harcaması kolay. O yüzden gelen paradan minik bir miktar bile olsa ortak biriktirmeniz lazım.
Ben kendi maaşımdan 4 5 arıyorum ama gerçekten sıkıyorum o ise maaşı yüksek olmasına rağmen birkaç ayda bir ancak 2 falan atıyor onu da kavga gürültü alıyorum

Eşim elle tutulur birşey almıyor. Kendi parasını biriktirip araba alsa ben de ev alırım ama o çarçur ediyor. Ben şu an birikimle araba alabilirim o zaman da beş kuruşsux kalırım kreşe verirsem 4bin istiyor benim öaaşım 10 12 arası değişiyor mutfak ve kıyafet masrafını da karşılayınca bana ne kalacak yine sıfır
Size bir şey kalmayacağını düşünmeyin,çocuğunuzu okutmuş olacaksınız. Mutfak ve kreş sizde olacak,kreşe yollamıyorsanız da araba ve mutfak sizde olacak şekilde hareket edin bence. Yeterince dişli biri değilsiniz belli ki. Çalışan bir kadın sizin gibi sessiz sakin olmamalı. Ben şahsen memur değilim,asla garanti bir işim de yok özel sektördeyim ama çocuğumu canımın istediği okula yazdırdım,sormadım bile eşime ki bizim bir sorunumuz da yok şu anlık. Okula karar verdim,sonra eşime sadece haber verdim 15 gün sonra kayıtlara gidiyorum dedim. Araba için de aynısını yaptım. Parasının sizden çıkacağı her ne varsa,neyi yapabilecekseniz eşinizi beklemeyin. 1 geliyorsa elinizden o 1i yapın. 2 geliyorsa 2 yapın.

Eşim elle tutulur birşey almıyor. Kendi parasını biriktirip araba alsa ben de ev alırım ama o çarçur ediyor. Ben şu an birikimle araba alabilirim o zaman da beş kuruşsux kalırım kreşe verirsem 4bin istiyor benim öaaşım 10 12 arası değişiyor mutfak ve kıyafet masrafını da karşılayınca bana ne kalacak yine sıfır
Bir de ben maaşları çok iyi bilmiyorum ama aynı anda hem araba hem ev alma işine girebilir misiniz ki? Memuruz diyorsunuz,çok mümkün değil sanki.

Evlilik birliğinde alacağı her şey boşanmada yarısı adama gidecek demek. Boşanmadan mal mülk almamalı bence. Annenize güveniyorsanız ona verin o parayı
Bilemiyorum konu sahibi boşanacak gibi durmuyor. Ben olsam aldırmam ikiye bölünecek olmasına da eğer yapılabiliyorsa çocuğun üzerine alınabilir.

Bir de ben maaşları çok iyi bilmiyorum ama aynı anda hem araba hem ev alma işine girebilir misiniz ki? Memuruz diyorsunuz,çok mümkün değil sanki.
Yok mümkün değil zaten bizim için hiçbiri mümkün değil şu an. Bem onu uzun vadeli olarak söylüyorum o aşır Arabayı dört beş sene sonra da ben ev kredisine girerşim gibi

Bunu muhtemelen ev almak için Birikim yapmaöız gerekiyor diyip ondsn da para isteyeceğim için söylüyordur yoksa ben birikim yapayım krediyi ben ödeyeyimok da mantıklı gelir yani o hala istediği gibi harcayabildikten donra sorun yok
Bu kafada biri evliliği, sizi, çocuğunuzu benimseyememiştir ne yazık ki. Hiç normal değil.

Bilemiyorum konu sahibi boşanacak gibi durmuyor. Ben olsam aldırmam ikiye bölünecek olmasına da eğer yapılabiliyorsa çocuğun üzerine alınabilir.
Adam 14 bin kazanıyormuş. 2,5 kiraymış. Faturalar da 3 tutsa. Ailesine 5 bin harcarken kendisine 9 bin ayırıyor.
Kadının maaşı bu arada komple gidiyor.
Kazançlı olan erkek.
Boşansalar adam yine o kirayı ödeyecek. Evli gibi ama bekar masrafıyla yaşıyor.
Boşansalar en azından nafakasını alır. Memur olduğu için devlet maaştan otomatik kesecek. Kadın için en mantıklısı boşanmak aslında

Adam 14 bin kazanıyormuş. 2,5 kiraymış. Faturalar da 3 tutsa. Ailesine 5 bin harcarken kendisine 9 bin ayırıyor.
Kazançlı olan erkek.
Boşansalar en azından nafakasını alır. Memur olduğu için devlet maaştan otomatik kesecek. Kadın için en mantıklısı boşanmak aslında
Bazen diyorum boşanmış ailedeki baba bile dsha fazla masraf yapıyordur çocuğuna

Amacım kırmak değil yanlış anlamayın ama böyle evlilik mi olur. Hele sinema olayı tam fiyasko 100 lira ya 100 lira o mu çok gelmiş. Bu örnek yeterli bence fazlasına gerek yok aslında. Siz çalışmadan önce kendinize bi şey almiyor ya da annenize aldiriyormusunuz. Adam hep aynıymış yani. İşte başta susulan aman değişir denen hiç bi şey değişmiyor aksine dozu artıyor. 2.cocugu bari yapmayın hadi 1 tanesinin ihtiyaçlarını yüklenmişsiniz 2.si alabilecek durumda değilsiniz bu adamda değişmez çocuklar varlık içinde yokluk yaşar.

Yok mümkün değil zaten bizim için hiçbiri mümkün değil şu an. Bem onu uzun vadeli olarak söylüyorum o aşır Arabayı dört beş sene sonra da ben ev kredisine girerşim gibi
Ama işte siz uzun vadeyi düşünürken çocuğunuz kreşe gidemiyor, sinemaya gidemiyor. Bu konu çok acil ve önemli.4-5 yıl sonrayı bırakın şimdi elinizden geleni yapın çocuğunuza. İkinci el de alınabilir kıyafet,dolaptan alındı diye dert etmeyin, çocuğa yatırıp yapmalısınız manevi olarak

Şimdiki ekonomi belki benim annemle babamın yaptıklarını yapmaya izin vermez bilemiyorum ama annemin ayrıbir evi vardı babamın ayrı. Aynı eve de arabaya da ödeme yapılmadı hiç çünkü babamın ikinci evliliğiydi,malların bir şekilde ayrı olması gerekliliği vardı bizde. Ben konu sahibinin yerinde olsam kendi paramla kendi arabamı alırım,sırf kocam hamburger söylüyor diye kendimi o arabadan mahrum bırakmazdım. Kocası gereksizin biri de olabilir,ben şahsen kendi hayatımı yaşarım bu evlilikte.

Adam arabaya o zaman dokunmasa iyi. Ama almaya israrci olduguna göre konu sahibine de birakmaz

Kazançlı olan erkek.
Yapabilirse tabiiki en mantıklısı o. Ama belli ki devam edecek.

Ama işte siz uzun vadeyi düşünürken çocuğunuz kreşe gidemiyor, sinemaya gidemiyor. Bu konu çok acil ve önemli.4-5 yıl sonrayı bırakın şimdi elinizden geleni yapın çocuğunuza. İkinci el de alınabilir kıyafet,dolaptan alındı diye dert etmeyin, çocuğa yatırıp yapmalısınız manevi olarak
Tiyatroya götürdüm miniatürkü gezdik kitaplsrı 100r yakındır elimden kadar yapmaya çalışıyorum. Sadece kreşe veremedim.

Ben kendi maaşımdan 4 5 arıyorum ama gerçekten sıkıyorum o ise maaşı yüksek olmasına rağmen birkaç ayda bir ancak 2 falan atıyor onu da kavga gürültü alıyorum

Birkaç ayda 2000 TL kavga bela alıyorsunuz. Diyelim ki bugün 14 bin değil, 16 bin TL alıyor olsaydı, aradaki o 2000 TL'lik farkı her ay kenara koyar mıydı?
Ben söyleyeyim koymazdı. Çünkü gerçekten bu bakış açısı ile ilgili.

Oturup adam akıllı konuşmayı deneyin tekrar. Şöyle keyfinizin, aranızın iyi olduğu bir gün de. Ne sizin istediğiniz kadar koyun, ne de onun istediği kadar harcayın. Orta yollu bir bütçe planlaması yapın. Mesela yılbaşı geliyor , yeni başlangıçlar yapmak için çok güzel bir tarih.
Tüm geliri ortak düşünün, zaruri ihtiyaçları çıkartın, kalan paradan harçlık - eğlence gibi şeylere de ayırın sonra bir miktar da ortak hesaba altın falan atıp biriktirin. Hedef belirleyin, hayal kurdurun. Boşanmayacaksanız bunlar için çabalayın. Yoksa en başında dediğim gibi harcamaya endeksli bir insan ise geliriniz 50 bin olsa da bir şey konmaz. Biriktirme kafasında olan bir insan ise gelir düşük olsa bile kenara bütçesi dahilinde atar.

X