Eşimle yemek sorunumuz

Diyetisyenlik okuyorum, tek care yemegin tadini yogunlastirmak. Tuz atmak yerine baharatlar atin. Boylece eksikligi azalar.
Ozel bi cizelge var " tuzu azaltmak amacli hangi baharatlar hangi yemeklere gider" diye. Bakindim size yollamka icin ama bulamadim maalesef Turkcesini.
Mesela et yemegine su su baharat guzel gider tadini arttirmak icin diye gosteriliyor.
Belki siz bulursunuz internette. Demis oluyum.

tuz bir katalizördür tat alma konusunda. yediğiniz şeyin tadının daha iyi anlaşılmasını sağlar (bilimsel bilgi). bu sebeple tatlılara bile bir küçük tutam tuz atılır. tadına alıştığımız için bu kadar vazgeçilemez belki tuz. ihtiyacımız kadar sodyum zaten sebze, meyvelerde var. eskiden beri çok tuzlu yemek sevmem. hep az tuzludur yaptıklarım. ama hiç tuz beni bile zorlar.
himalaya tuzu, deniz tuzu vs kullanıyorum. tat farkı var bence o yüzden. eşinizin bunu kabul etmesi zordur tabi. arkadaşların dediği gibi ayırabilirsiniz kendinize yemeği, sonradan tuzlayıp bi kaynatırsınız. az tuzlu yapıp orta yoluda bulabilirsiniz.

Himalaya tuzu veya kaya tuzu kullanın. Artık marketlerde çekilmiş halde de satılıyor.
Rafine tuzdan çok farkı var, bir kere tamamen minerallerden oluşuyor.
Normalde 2 kaşık tuz atıyorsanız, 1 kaşık himalaya atın, sağlıklı beslenmek için yeterli bence.

Hem ideal kilomu korumak hem de daha saglikli beslenmek icin yemeklere tuz eklememeye başladım. Tabakta ekleyince de yemek lezzetli olmuyormus esimin deyimine göre. Bugun en son allah rizasi icin tuz koy dedi. Ben de tuzsuz yemegi cok lezzetli bulmasam da begenerek yiyorum. Esim normalde ne yapsam yer yemek secmez fakat illa tuzlu olacak. Biraz araştırdım tuzlari hicbirine tamamen sağlıklı denmiyor. Buna nasıl çözüm bulabiliriz acaba?
Kusura bakmada sen tuzsuz yiyosun diye karşındaki niye tuzsuz yesin ki :) yemeği pişir kendi yiyceğini ayır gerisini tuz katarak yap :)

Adam bı agız tadıyla yemek yesin
Sız pıstıkden sonra kendınızınkını ayırıp gerı kalana tuz atabılırsınız

Bırde tuza gelene kadar
Sampuan sac boyası oje sac tutucular deterjan parfum gıtdıgınız tekstil boyası içtıgınız su yedıgınız sebze ve yetıstıgı toprak salca kuruyemış kahve hatta tum bunları yazdıgım parlak zemıne uzun sure bakılmasının verdıgı zarar...
Bence kendınıze ezıyet etmeyın
Tuzsuzlugun verdıgı hıcbısey ıle himalaya tuzunun faydası arasında kacırdıgınız cok sey var

Tuzsuz bir hayat düşünemeyenlerdenim benim tuzumu bana bıraksınlar herşeyi alsınlar eşimde kızıyor ama napiyim yaa bırakamıyorum keşke bırakabilsem ama olmuyor tek çareniz yemek pişince kendine yarısını ayır yarısına tuz at iki dakka kaynat

hayatinizdan bu derece tuzu cikarmak da Saglikli degil malesef. biraz abartiyorsunuz. kas sinir sistemi icin tuz az da olsa sart

Yalnız dikkatimi çekti de bir çok kişi yemeği tuzsuz pişirip kendi yemeğini ayırmasını sonra kalan yemeğe tuz atıp az daha pişirmesini söylemiş.
Bana mantıklı geldi. Ama 9 sayfa boyunca konu sahibi ya bunları okumadı, ya okudu ama önemsemedi, beğenmedi ve cevap verme gereği duymadı.
Sen ne dersin utopikuye utopikuye

aldığımız havadan yediğimiz ekmeğe o kadar çok sağlıksız şey var ki... tuz baya öte tarafta kalıyor. ki aile huzurunuzun kaçmasından daha önemli değil.
ayrıca şeker, tuz gibi yiyecekleri hayatımızdan tamamen çıkarmanın da çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum.
bir blogger sürekli şeker kullanmadıkları ile ilgili yazılar yazmış, videolar çekmiş sonra bir videosunda gördüm evde sağlıklı olduğu iddia edilen bazı diyet abur cubur paketleri... hangisi daha mantıklı...
yada hazır yufka... içinde o kadar katkı maddesi varken... yufkamı açıp tuzumla yaşamaya devam ederim.

kararınıza saygı göstererek bir çok arkadaş gibi bende yemeğin son dakikalarında ayırın kendinize.. ama pilava ne gibi bir çözüm bulursunuz onu bilemiyorum.
(kendim tuza, şekere çok düşkün biri değilim elimden geldiğince sağlıklı da beslenirim ama bazı keskin kararları alırken bilinçli davranmadığımızı farkediyorum.)

Yalnız dikkatimi çekti de bir çok kişi yemeği tuzsuz pişirip kendi yemeğini ayırmasını sonra kalan yemeğe tuz atıp az daha pişirmesini söylemiş.
Bana mantıklı geldi. Ama 9 sayfa boyunca konu sahibi ya bunları okumadı, ya okudu ama önemsemedi, beğenmedi ve cevap verme gereği duymadı.
Sen ne dersin utopikuye utopikuye
Konuma yapilan hiçbir yorumu begenisiz birakmam. Biraz goz atsaniz görürdünüz. Kaya tuzunu araştıracagim. Olmazsa son anda ayirip ekleyecegim.

Ben ozel bir diyet yapiyorum. Yemeklerimi yagsiz pisirmem gereken. Esim yagsiz sevmiyor. Ona ve cocuklara ya ayri pisiririm ya da sonradan terayagi fln eklenecekse kendime ayirip oyle eklerim.

aldığımız havadan yediğimiz ekmeğe o kadar çok sağlıksız şey var ki... tuz baya öte tarafta kalıyor. ki aile huzurunuzun kaçmasından daha önemli değil.
ayrıca şeker, tuz gibi yiyecekleri hayatımızdan tamamen çıkarmanın da çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum.
bir blogger sürekli şeker kullanmadıkları ile ilgili yazılar yazmış, videolar çekmiş sonra bir videosunda gördüm evde sağlıklı olduğu iddia edilen bazı diyet abur cubur paketleri... hangisi daha mantıklı...
yada hazır yufka... içinde o kadar katkı maddesi varken... yufkamı açıp tuzumla yaşamaya devam ederim.

kararınıza saygı göstererek bir çok arkadaş gibi bende yemeğin son dakikalarında ayırın kendinize.. ama pilava ne gibi bir çözüm bulursunuz onu bilemiyorum.
(kendim tuza, şekere çok düşkün biri değilim elimden geldiğince sağlıklı da beslenirim ama bazı keskin kararları alırken bilinçli davranmadığımızı farkediyorum.)
Ben çikolata yemeden yasayamam mesela. Diyet atıştırmalıklar yerine meyvedeki şeker daha cok tatmin ediyor zaten beni. Zaten her şeyden izole yaşamamiz mümkün degil ki. Oje ve ruj surmeden de duramam mesela. Ama parabensiz krem, deodorant kullanma imkanimiz var. beslenmeye ne kadar dikkat edersek o kadar iyi bana gore. Beyaz unu biraz arastirirsaniz mumkun oldugunca uzak durma karari alirsiniz. Onun da alternatifi var tam bugday unu gibi. Askerde besleyici oldugu icin tahilli ekmek kullanıliyor mesela.

Hayatımızda her tat olsun ama standart ölçülerde abartmadan
çay şeker diyorum tşkr ben şeker kullanmam cevabını alıyorum sonra bakıyorum bir porsiyon tatlı şekersiz çayla içilmiş :))))
Entelektüel görünmek için çayı kahveyi şekersiz içeceksin:)))))

aaaa benim bu :KK53:
şekersiz çayın yanında künefe yerim,
şekersiz kahveyle çikolata,
hamburgerle ayran içerim mesela.
sebebi damak zevki olaabilir mi?
bazı insanlar tatlı içeceklerden nefret ediyor olabilir mesela, mesela ben olabilirim o :KK54:
bazen sormadan şekerli/orta türk kahvesi getiriyorlar, mümkünü yok içemiyorum midem ağzıma geliyor, normal bir insan için baklavanın şerbetini içmek ne kadar iğrençse şekerli kahve içmek de o kadar iğrenç benim için.
destan yazmışım ama çok doluyum bu konuda :KK70:

Kaya tuzu güvenilir mi bilginiz var mi?

Malesef hicbir bilgim yok ama biara araştırdığımda bir farkı yok diye görmüştüm galiba ama emin degilim :)

Bir de siz eğer ekmek vs de yemiyorsanız günlük almanız gereken bir tuz miktarı var, ayrıca iyot da gerekli. Iyot eksikliğinde guatr sahibi oluyoruz. Siz en iyisi iyi bir diyetisyene gidip sorun ona göre düzenleyin. Tuzdan kaçalım derken guatr olmayalim.

Esim pilav delisi. Kendime 2 kaşık aliyorum zaten gerisini tek yiyor onda sorun yok. Makarna nadir yapıyorum kaçamak oluyor onun adi da. Ama mesela bi sebze yemeği yapıyorum tuza bulamak istemiyorum.

Demir eksikliginiz varsa cokta dikkat etmiyosunuz demekki yediklerinize .
Oyle sebze yiyim tuz atmiyim oh saglikli iste doye bisey yok, ciger dalak yiyin demir icin birebir.

Ispanaktada demir var ama kestiginiz ve pistiginde oldugu icin bisey kalmiyo icinde cig yiyebiliyosaniz yiyin

Hayatımızda her tat olsun ama standart ölçülerde abartmadan
çay şeker diyorum tşkr ben şeker kullanmam cevabını alıyorum sonra bakıyorum bir porsiyon tatlı şekersiz çayla içilmiş :))))
Entelektüel görünmek için çayı kahveyi şekersiz içeceksin:)))))

Ben hic cay icmem nescafe vs de . Ama turk kahvesi delisiyim gunde 8-9 tane icerim . Hicbizamanda 1 seker olsun koymadim bunun adi entellektuel gozukmek degil gelismis damak tadi. Serbet icmiyoruz neden seker koyalim ?

Kahvaltida recel yenir balkaymak yenir seker ondan alinir aksam cayin yaninada tatli kurabite vs olur . Kahvede lokunsuz icilmez adap bu .

X