eşler arası yaş ve alınan eğitim farkı önemlimi

tlay

Guru
Kayıtlı Üye
5 Şubat 2008
5
0
Eşler arası yaş ve eğitim düzeyi frkı önemli mi?Bence çok önemli ben ve eşim arasında on bir yaş var.Eşim benden onbir yaş büyük ben üniversiteye hazırlanıyorum o ise ilk okul mezunu .İlk tanıştığımızda yaş farkının ve eğitim farkının hiç önemli olmadığını düşünüyordum ama evlendikten sonra aslında bunların çok önemli olduğunu fark ediyorsunuz.Yaş farkı dolayısıyla hiç bir şekilde anlaşamıyorsunuz ya o sizin yaşınıza inecek ya siz onun yaşındaymış gibi davranıcaksınızlülülülülülüevlendiğimde on dokuz o ise otuz yaşındaydı onun yapmak istadiği şeylerle benimkiler uyuşmuyor o benim ile beraberken bende onunla beraberken mutlu olamıyorduk o daha agır kanlı ben ise tam tersi yerimde duramıyordum eşimde buna çok tepki gösteriyor kendisi gibi davranmamı istiyorbir türlü orta yolu bulamıyoruz.Eğitim farkınında çok önemli olduğunu düşünüyorum.Eğitim farkıda aynı sorunlara yol açıyor siz farklı o farklı düşünüyor farklı davranıyorsunuz.Lafın kısası mutlaka böyle özeliklerde evlilik yapan bir çok insan var mutlaka çok mutlu olanlarda vardır ama gördüğüm kadarıyla bir çoğuda benimkinden farklı değil tabi bunda çiftlerin kişilik uyuşmasıda çok önemli:içelim:

yaş farkı çok etkılemez gıbı gelıyor ama egıtım farkı önemlı.. erkek kendını ne kadar yetıstırırse yetıstırsın kadının yanında ezılıyor.. kadın eş secerken buna dıkkat etmelı bence..

Yaş farkı çok çok önemli...Şöyle önemli..Erkek bayandan büyük olmalı bana göre...Mesela benim aşkımla aramda 8-9 yaş var..Erkeğin büyük olması her zaman için iyidir :1closedeyes: Kültür farkıda aynı derecede önemli..

Eğitim aile aklınıza gelecek hemen hemen her şey etkiliyor evliliği ve kadının bir çok konuda üstün olmasını erkekler sindiremiyorlar.kadının dışarda kendisinden dik duması onları çileden çıkarıyor ve buda mutsuzluk yaratıyor ve evlilik sadece iki kişilik değil aileleri çevreyide içine alan bir bütün bence bekarlara tek önerim her şeyi iyice düşünmeden sırf aşk deyip evlenmemek lazım.

Eğitim ve yaş farkı çok fazla uçurum olmadığı sürece pek sorun olmaz diye düşünüyorum ben.:smiley-cool:
Kendimden örnek veremem de ablamın evliliğini verebilirim.
Ablam ve eniştem arasında 11 yaş var. Ablam öğretmen,eşi çocuk cerrahı.Maşallah harika bir evlilikleri var. Zaten enişte hiç demem,abi derim. Bir abim olsaydı onun kadar anlayışlı ve sevgi dolu bir insan olurdu ancak.:nazar:
Yaşı bilmiyorum da kültür,kendini geliştirmek gerçekten önemli bence.:kahve:

bence de yas cok onemlı esımle aramda 1 yas var ama yetmıyor daha fazla olması lazım bence cunkı o benı bırkac yıl gerıden takıp edıyor.. egıtım de eger kadın fazla kazanıyorsa cok buyuk sorun olur......

yaşmış hiç önemli değil iki gönül bir olunca aşk hep taze kalıyo aşkı yaşatmak öldürmek biraz bizim elimizde ve dilimizdeŞeniz
Eşler arası yaş ve eğitim düzeyi frkı önemli mi?Bence çok önemli ben ve eşim arasında on bir yaş var.Eşim benden onbir yaş büyük ben üniversiteye hazırlanıyorum o ise ilk okul mezunu .İlk tanıştığımızda yaş farkının ve eğitim farkının hiç önemli olmadığını düşünüyordum ama evlendikten sonra aslında bunların çok önemli olduğunu fark ediyorsunuz.Yaş farkı dolayısıyla hiç bir şekilde anlaşamıyorsunuz ya o sizin yaşınıza inecek ya siz onun yaşındaymış gibi davranıcaksınızlülülülülülüevlendiğimde on dokuz o ise otuz yaşındaydı onun yapmak istadiği şeylerle benimkiler uyuşmuyor o benim ile beraberken bende onunla beraberken mutlu olamıyorduk o daha agır kanlı ben ise tam tersi yerimde duramıyordum eşimde buna çok tepki gösteriyor kendisi gibi davranmamı istiyorbir türlü orta yolu bulamıyoruz.Eğitim farkınında çok önemli olduğunu düşünüyorum.Eğitim farkıda aynı sorunlara yol açıyor siz farklı o farklı düşünüyor farklı davranıyorsunuz.Lafın kısası mutlaka böyle özeliklerde evlilik yapan bir çok insan var mutlaka çok mutlu olanlarda vardır ama gördüğüm kadarıyla bir çoğuda benimkinden farklı değil tabi bunda çiftlerin kişilik uyuşmasıda çok önemli:içelim:

yas cok önemli canım bende evlendıkten sonra anladım eşimle aramızda inanmıyacaksınız ama 22 yas var ama eşim hic aramızda okadar fark oldugunu göstermiyor ama yine yas farkın cok olması lazım şimdi ben onun zorlukları cekiyorum egitimde önemli tabiki o konuda sorunumuş yok

Yaş farkından çok eğitim farkı yıllar geçtikçe kendini gösteriyor. Ben üniversite mezunuyum eşim ortaokul dışardan bitirme

biz eşimle üniversitede sınıf arkadaşıydık.eşim benden sadece 1 yaş büyük.hoşlandığımız şeyler aynı.çok güzel anlaşıyoruz. ama kadınlar daha çabuk yıpranır derler 10 sene sonra nasıl olur bilemiyorumgaliba en iyisi arada 4-5 yaş olması.:nazar:

bizimde ayni mevzu esimle aramda 12 yas var tlayin yasadiklarini bende yasiyorum ben liseyi bitirdim esim ilkokul.onu hicbizaman egtim duzeyiyle sorgulamiyrm ama o bunu kompleks yapiyo bazen.kiskaniyo surekli sorguluyo...yasa gelincede sevgiliyken hic problem deildi ama evlenince is degisti,,,,,evlenince agir bi kadin gibi olmalisin ama 19 yasinda biri ne kadar olgun olabilirki!23 yasindayim ama hala bi degisiklik yok ben olgunlasinca esim yaslanicak 5 yastan yukarisi tehlikeli bence..

Bence çok abartılı olmamak kaydıyla aradaki yaş ve eğitim farkının çok önemli olmadığını düşünüyorum. :kahve:

yaş bence gayet önemlidir. Fazla yaş farkı çokda iyi değil. 10 yaş farkı bana şahsen çok geliyor. Ama bunlar aşılabilir konular insandan insanda değişir zaten, kimi 40 yaşındadır aynı çocuk gibidir kimide 25 yaşındadır çok olgundur vs.
Ama eğitim bence çok daha önemli. Bi üniv. mezunu ile ilk okul mezunun paylaşimi nekadar olabilir diye düşünüyorum. Ama sakın yanlış anlaşilmasın nice ilk okul mezunları billirim kendini geliştirmiş gayet kültürlüler bazı okumuşlara taş cıkarırlar. Ama kendini geliştirmemiş insanlar ile eğitimli insanlar zor anlaşcanı düşünüyorum. Bunun örneklerinide çok gördüm istina felan olduğunu düşünmüyorum.

biri diğerinin anne-babası olacak yaşta olmadığı her yaş aralığı benim için uygundur.(erkeğin daha büyük olması kaydıyla:1closedeyes:)
ama eğitim farkı çok önemli.çok çok önemli.mümkünse eğitimler eşit olmalı.aynı seviyelerde olmalı.yada birbirine yakın olmalı.eğitim seviyesi düşük olan erkekse muhakkak maddi durumu yada işi iyi olmalı ki o fark ilerde yüzüne vurulmasın...
2+2=4:kahve:

yaşın önemi yok,ama eğitim ,ilk başlarda aşkdan yada sevgiden gözümüz bişeyleri görmesede ilerleyen zamanlarda eğitimin farklılığından dolayı mutlaka pürüzler çıkacaktır,ilk başlarda görmediğimizi ilerleyen zamanlarda görmek iki tarafıda üzecektir ve bunu problem yapmak ta iki kişinin arasındadır

Yaş ve eğitim tabiikide önemlidir ama bence asıl önemli olan karakterdir.
Ne üniversite mezunları var boş. Okul mu onda okumuş, o mu okulda okumuş belli değil. Birde ne ilkokul mezunları varki maşallah zeka küpü. Demek istediğim kendini yetiştirmekle alakalı. Karakter meselesine gelince;
Takıntılı bir tip değilse kişi sorun edeceğini sanmıyorum.
Erkek bir kaç yaş büyük olursa iyi olur diye düşünüyorum şahsi fikrim
:1closedeyes:

yaş önemli değil bence ama eğitim konusunda erkek bayandan bir adım önde olmalı..yada bayanın gölgesinde kalmamalı...

bence kişinin kendi yapısıyla ilgili bir konu bazı insanlar bunu sorun eder bazılar etmez eğitim düzeyi olarak kadın daha üstünse erkek bunu kompleks yapar ama erkek daha üstünse bayan yapmaz diye düşünüyorum ben lise mezunuyum eşim ilkokul bazen bizdede problem oluyor bu durum ama daha çok aile yapısında problem çıkıyo onun ailesi de genelde ilkokul mezunu biraz da cahil insanlar benim düşüncelermle onlarınki malesef tutmuyo bu durum da beni çok üzüyo

Benim fikrim; eşler arasındaki eğitim düzeyi eşit olmalıdır. İlk başlarda kör kütük aşık durumlarda bunun pek bir önemi yokmuş gibi görünebilir fakat en önemli unsurlardan biridir evlilikte. (İstisnalar her konuda olduğu gibi bunda da olabilir)
Yaş farkına gelince erkeğin sanırım en az beş yaş büyük olması fayda sağlıyor. En azından bizim evliliğimizde böyle.:1rolleyes:

bence kişinin kendi yapısıyla ilgili bir konu bazı insanlar bunu sorun eder bazılar etmez eğitim düzeyi olarak kadın daha üstünse erkek bunu kompleks yapar ama erkek daha üstünse bayan yapmaz diye düşünüyorum ben lise mezunuyum eşim ilkokul bazen bizdede problem oluyor bu durum ama daha çok aile yapısında problem çıkıyo onun ailesi de genelde ilkokul mezunu biraz da cahil insanlar benim düşüncelermle onlarınki malesef tutmuyo bu durum da beni çok üzüyo

Benim eşimle araöızdaki fark okadar çokki aileden, ikimizin arasındaki farktan ,mesela benim abi ve kardeşlerim in hepsi en iyi üniversitelerde en iyi bölümlerden mezun veya okuyor ve kendilerini çok geliştiren insanlar, eşimin ailesi ise tam tersi çok geri kafalı hepsi ilkokul mezunu okul önemli değil aslında ama çok geri kafalılar ve eşimde bunun farkında ve bize karşı sürekli bir kompleks içinde ve bunu her fırsatta dile getiriyor .İş konusunda evet işi çok iyi ama bu yeterli değil gerçekten örneğin adama kitap okuma yı öğretene kadar resmen bittim ,dışardaki tavırları kro kro bir yerden sonra dayanamıyorsun yaş farkıda hemen hemen aynı sorunları getiriyor beraberinde; bu yüzden bekarlara tek tavsiyem eğer arada uçurum fark varsa evlenmemeleri.Çok üzgünüm çoook

X