Yöresel Tarif Etli Kuru Biber-Patlıcan Dolması ve Yaprak Sarma(Gaziantep Yöresinden)Efsane Pirinç Sponsorluğunda

Yöresel Yemekler
Of of of , tek kelimeyle harika , görsel bir şölen olmuş, kim bilir lezzet nasıldır. Canım emeğine, ellerine sağlık. Bayıldım ve dayanamayıp hayali bir çatal aldım:)

Merhaba Arkadaşlar:KK3:
Kategorimiz ''Yöresel Yemekler''Ben Malatyalıyım.Fakat 10 yıldır Gaziantep'te yaşıyorum.Doğduğun değil doyduğun yer memleketindir sözünden yola çıkarak Gaziantep yöresine ait ,kış aylarında sık yaptığım bir tarifi paylaşmak istiyorum.
Türkiye’nin hemen her şehrinde olduğu gibi Gaziantep ilinin de kendine has yöresel lezzetleri bulunmaktadır. Sebze yemeğinden et yemeğine, salata çeşitlerinden tatlılarına kadar Gaziantep, kendini diğer şehirlerden ayırmaktadır. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan Gaziantep ili, bulunduğu coğrafi şartlar itibariyle zengin bir mutfak kültürüne sahiptir.

Kuru dolma her yörede farklı farklı yapılmaktadır.Bazı yörelerde zeytinyağlı,bazılarında etli,bazılarında bulgurlu olmak üzere değişik tarifler yapılmaktadır.Antep'te dolma deyince akla ilk gelenler,bol salçalı,bol zeytinyağlı,bol sarımsaklı ,bol acılı ,etli, ve pirinçli dolmalardır.Sadece biber,patlıcan yapılmaz.Acur,kabak,salatalık gibi başka çeşitleride yapılır...Misafir davetlerinde,düğünlerde,özel günlerde mutlaka yapılır...Çok önemli bir özelliğide mutlaka ekmek arası yenir...Bunu burada öğrendik biz de alıştık galiba:)
Okulda çocukların elinde dürüm varsa içinde mutlaka dolma vardır:)
Oğlum sunum yaparken dayanamadı yemeye başladı.Sordum nasıl olmuş.Nasıl görünüyorsa öyle olmuş...Tadına bakmanızı çok isterdim fakat bu mümkün değil:)

Tarifime geçmek istiyorum ve Gaziantepli arkadaşlardan bir hata,bir eksik varsa şimdiden özür dilerim.Ben de hemşeriniz sayılırım sizlerden ne gördüysem onu yapıyorum...:KK45::KK15:

Gaziantep Usulü Kuru Dolma Ve Yaprak Sarma
Eki Görüntüle 2204922
Malzemeler
25 tane biber kurusu
20 tane patlıcan kurusu
500 gr salamura yaprak
3 su bardağı pirinç
300 gr yağlı kıyma
1 baş sarımsak
2 orta boy kuru soğan
2 yemek kaşığı domates salçası
2 yemek kaşığı biber salçası
1 fincan nar ekşisi
2 yemek kaşığı sumak
1 tatlı kaşığı pul biber
1 yemek kaşığı tuz
2 su bardağı zeytinyağı
Yapılışı

Öncelikle iç harcımızı hazırlayalım.
Tavaya 1 su bardağı sıvı yağ ve küp küp doğranmış soğanları ekleyerek kavuruyoruz.
Eki Görüntüle 2204923

Kavrulan soğanların üzerine sarımsakları ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.
Eki Görüntüle 2204924

Kavrulan soğan ve sarımsakların üzerine 3 yemek kaşığı kadar karışık salçamızı ekliyoruz.
Eki Görüntüle 2204925

Kavrulan yağın üzerine yıkadığımız ama suda bekletmiyoruz.Sadece yıkıyoruz.:KK48:Pirinçlerimizi ekliyoruz.Karıştırıp ocağın altını kapatıp soğumaya bırakıyoruz.
Eki Görüntüle 2204926
Eki Görüntüle 2204927

Soğuyan harcı bir kaba boşaltıp üzerine yağlı kıymamızı,sumak,nar ekşisi,tuz,pul biberi ekliyoruz...
Eki Görüntüle 2204928

Harcımızı karıştırıyoruz...Beklemeye bırakıyoruz..
Bu sırada öncelikle salamura yapraklarımızı tencereye alıp bir taşım kaynatıyoruz.Ben yaprakları Mayıs ayında kendim yaptım.Onun tarifine bakmak isterseniz buraya bakabilirsiniz.

Yaprak salamura nasıl yapılır?

Eki Görüntüle 2204932

Kaynayan yaprağı bekletmeden alıp soğuk suya koyuyoruz.Fazla beklerse eriyebilir.
Eki Görüntüle 2204933

Şimdi sıra geldi kuru patlıcan ve biberlerimizi hazırlamaya.Öncelikle patlıcanlarımızı haşlayalım.Kaynayan suya patlıcanlarımızı atıp 5 dakika kapağı kapalı kaynatalım.Patlıcan ve biberlerimi yazın ben kendim kuruttum.
Eki Görüntüle 2204935

Daha sonra biberleri atıyoruz ve ocağın altını ve tencerenin kapağını kapatıp 10 dk bekliyoruz.
Eki Görüntüle 2204937

Daha sonra kuru patlıcan ve biberlerimizi soğuk su ile şokluyoruz..

Eki Görüntüle 2204938

Harcımız,yapraklarımız ve kuru biber ve patlıcanlarımız hazır...
Eki Görüntüle 2204939

Öncelikle patlıcan ve biberlerimizi dolduruyoruz..Patlıcan ve biberleri fazla doldurur ve bastırırsak içleri pişmez o sebeple büyüklüklerine göre 1 tatlı kaşığı ile 1 yemek kaşığı arası harç koyup elimizle düzeltiyoruz...
Eki Görüntüle 2204940 Eki Görüntüle 2204941 Eki Görüntüle 2204942 Eki Görüntüle 2204943

Daha sonra yapraklarımızı sarıyoruz.Aslında ben genelde elimde sararım ama size örnek olması açısından masada sardım...
Yaprağın geniş kısmına iç harçtan konulur ve rulo gibi iki yanlardan kapatarak sarılır.

Eki Görüntüle 2204945

Tüm yaprak,kuru biber ,Kuru patlıcan ve iç harcımız tamamlanana kadar bu işleme devam ediyoruz...
Sarmalarımız hazır..
Eki Görüntüle 2204948

Daha sonra büyük bir tencere alıyoruz.Tenceremiz küçük olursa sarmamız ve dolmamız biraz zor pişer:)
Alta her ihtimale karşı asma yapraklarımızı diziyoruz.Yanarsa dibi tutmasın diye:olamaz::sus:
Eki Görüntüle 2204949

Onun üzerine kuru patlıcanlarımızı diziyoruz.Patlıcan diğerlerine göre biraz geç pişebilir...
Eki Görüntüle 2204950

Daha sonra yaprak sarmalarımızı diziyoruz..
Eki Görüntüle 2204951

En son olarak kuru biberlerimizi diziyoruz..
Eki Görüntüle 2204952

Daha sonra üzerine 1 su bardağı zeytin yağı ve 1 yemek kaşığı salça ile sos yapıyoruz..
Eki Görüntüle 2204953

Sosu tencerenin üzerine gezdiriyoruz.
Eki Görüntüle 2204954

Üzerine soğuk su ekliyoruz .Su dolmaların hizasında olması yeterli oluyor.
Eki Görüntüle 2204955

Dolmalar sudan kaynaklı biraz yukarı çıkıyor bu sebeple ısıya dayanıklı bir tabak veya dolma taşı kapatıyoruz...
Eki Görüntüle 2204956

Dolma suyu kaynayınca altını kısıyorz ve kısık ateşte 2 saat pişiyor.Eğer suyu az gelirse kaynamış su ekleyebilirsiniz.Veya pişmezse süreyi biraz uzatabilirsiniz...Altını kapatıp 30 dk dinlendiriyoruz.Dolma ve sarmalarımız sunuma hazır....

Gaziantep Usulü Kuru Dolma Ve Yaprak Sarma sunuma hazır.:KK200:Afiyet olsun..:KK200:
:KK36:Yarışmacı Arkadaşlarıma başarılar dilerim:KK36:

Eki Görüntüle 2204960 Eki Görüntüle 2204961 Eki Görüntüle 2204962 Eki Görüntüle 2204963 Eki Görüntüle 2204964 Eki Görüntüle 2204965 Eki Görüntüle 2204966 Eki Görüntüle 2204967 Eki Görüntüle 2204968 Eki Görüntüle 2204994 Eki Görüntüle 2204969 Eki Görüntüle 2204970
eline sağlık nevrestecim :kk77: kuru dolmaya bayılırım. yaprak zaten kesin. bizde biber patlıcan kuruturuz. dolmasını yaparız. başka sebzeler de kuruturuz. :kk77:enfes oluyor. yarışmada başarılar dilerim :KK74:

Gecenin bir körü görmeyeydim iyiydi.
Elinize sağlık.
Rüyama girer şimdi bu.
Birçok yörenin yedim ama antep usulü tek geçerim.

Ayy yaptım ben bunu bugün Nevreste hanım :) Biber yapmadım ama, sadece patlıcanı yaptım. Bu arada Migros'ta satılan kuru patlıcanlar çok güzel elinde kurusu olmayanlar varsa tavsiye ederim. Bol acılı ve bol ekşili yaptım. Benim adam bayıldı hahaha evlenirsem buradaki hatunların tarifleri sayesinde olacak ha. Ellerinize sağlık tekrardan. :KK200:

Fotoğraf çekmeyi unuttum. :eek:

Ayy yaptım ben bunu bugün Nevreste hanım :) Biber yapmadım ama, sadece patlıcanı yaptım. Bu arada Migros'ta satılan kuru patlıcanlar çok güzel elinde kurusu olmayanlar varsa tavsiye ederim. Bol acılı ve bol ekşili yaptım. Benim adam bayıldı hahaha evlenirsem buradaki hatunların tarifleri sayesinde olacak ha. Ellerinize sağlık tekrardan. :KK200:

Fotoğraf çekmeyi unuttum. :eek:
Ellerine sağlık canım:kk77::KK200:Yapmana ve beğenmene çok sevindim.:KK19:Kuru patlıcan tavsiyen için ayrıca teşekkür ederim:KK68:
Çok beceriklisin maşaallah her şeyi deniyorsun:KK60::nazar:

X