Ev almak bu kadar mı zor?

Şu an oturduğum semt çok merkezi. Metrobus,metro ve tramvaya 3dk mesafede evim. Kirada oturuyorum ve inanılmaz pahalı. Ben 1500 TL veriyorum ama 10 ay içinde çıkacağım ve inanın en berbat evler 1500 artık.

Elimde 50000 peşinat var ama ev alamıyorum çünkü 40 yıllık binalar olmasına rağmen lokasyon dolayısıyla fiyatlar 500.000 den başlıyor. Onu da alıp içine masraf yapacaksın malesef. Fiyatlar çok uçuk çok.

Eskiden bende çok isterdim.. Evim olsun, ev alayım diye. Ama yok, bir türlü cesaret edemedik. Seneden seneye, ev fiyatlarında fahiş bir artış var.. Ev borcuna girsek, 10 seneye kadar kim öle, kim kala.. Ve vazgeçtik.. Ha kötü gün için, birikim yapıyoruz. Ama hayatımızdan da geri kalmıyoruz..
Siz de yeni evlisiniz.. Gezin, tozun.. Eşinle tatillere gidin. Hayatınızı yaşayın. Borç, hakket ten insanın sırtında bir kambur.. Eşinin, yahutta senin bir işten çıkarılmana bakar.. Kredi tutarı çok çok yüksek.. Bence biraz daha birikim yapın.. Birikiminizi de döviz üzerinden yapın..

Ben de Çekmeköy'de oturuyorum. Yaşam alanı olarak çok güzel. Eşimin de benim de işimiz karşıda olduğu için biraz yol yoruyor bizi. Eşim arabayla ben servisle gidip geliyorum. Annem de burada oturduğundan kiracı olarak ben de Çekmeköy'lü oldum. Kredi faizleri düşse biz de ev alıp Çekmeköy'e yerleşmeyi düşünüyoruz. Mimar Sinan Mah. Çamlık Mah. sine göre daha sakindir buarada.

Faiz ödenince çok,da zarar etmiş olmuyorsunuz. Bizim faizle birlikte kredi 190 bin ediyor. Evin değeri 230 bin şu an. 5 sene sonra alınan evin değeri zaten uçacak ve kara geçeceksiniz.
İstanbul için konuşuyorum.

10 yıllık kredi ancak oturdugun evde mantıklı gelıyor bana. hem kıra da oturup hem de 10 yıl kredi ödemek buyuk risk. Kiracı bakalım hemen bulabılcekmisin. kıracı evi nasıl kullanacak, düzenli ödeme yapacakmı ? bunlar hep risk teskil ediyor.
Ben senın yerınde olsam uzaga yakına bakmadan ev alır otururdum içine.
Ayrıca şöyle bir örnekleme de bulunmak istiyorum.
Eşim üsküdar da oturuyordu ben pendik de . uzak demeden kartal yakacık da 2011 yılında ( evlenmeden once ) 130 bine ev aldık. 2012 de evlendık. 2014 de borcu bıttı. borcu bittiğinde evı degeri 230 olmustu. su anda ise 320-350 civarı .
nacizane fikrim kesinlikle ev alın :)

Aynı durumu bizde yaşadık. 2 ay öncesine kadar deli gibi ev bakıyorduk.3-4 ay kadar baktık sonra çaresizlikle vazgeçtik malesef.

Bizim de 50bin tl paramız var. 10 bin zaten tapu masrafı 40 bin kalıyor. İstediğin fiyata ev bulamıyosun , bulduğun zaman eski ya da yeri kötü oluyo, Ya da ev hem ucuz hem güzel oluyo ama bu seferde müteahit 100 binden fazla kredi çekemezsin diyor.

Anlayacağın bu ev meselelerinden gına geldi ve bıraktık aramayı daha ucuz bi eve kiraya geçtik. Önceki evde 1500 tl + 250 aidat veriyorduk. Şimdi 1400 tl ödüyoruz. Şimdilik beklemek en iyisi..

cesarettttttttttttttttt kendinizi borca bağlayın en iyi para biriktirme yöntemi geliri yüksek olupta şu kirada oturan insanları anlayamıyorum heleki 6000 tl maaş nedemek yaaa
hem geziyim hem tatilimi yapıyım hem modayı takip edeyim derseniz alınmıyor gerçekten herşeyin bi bedeli var bazı şeylerden feragat edilmeli benim annem asgari ücretle ev almış insan ben evlenmeden ev aldım 4 sene önce 1000 tl maaşla ve şimdi eşimle yine bi eve giriştik he nasımı oldu bunlar şöyle arkadaşalrım tatilerde cafelerde gezerken ben gezmedim giyimimden sosyalleşmeden ödün verdim 4 senede çok şey kaybetmedim ama şimdi evim var benim diyebiliyorum cesaret edin Allah yardım ediyor o kiraya giden paraya yazık bi asgari ücret le geçinen insanlar varya

şu birikim yapın bekleyenlere gülüyorum ev fiyatları siizn birkiminiiz katlar derecde artıyor her sene en yüksek fazie alına n ev bile kar ettiriyor

Cekmekoyden ev almanin iyi bir fikir olmadigini dusunuyorum. 15 yil once bahsettiginiz muhitten ev bakmistim ve 170 bin liraydi. Demek ki hic prim yapmiyor. Istanbulda hem guzel yasanabilecek hem de degerlenecek bir yerden ev almak daha mantikli su an icin. Ama para durumu yetersiz ise kirada oturmaya devam edin derim cunku istanbulda ise git gel yapmak basli basina bir mesele. Bu derdiniz olmasa uzak bir yerlerden evinizi alin derdim. Allah kolaylik versin

Ev isinin kismet oldugunu dusunuyorum.ara ara niyetleniyoruz ama neticeye varmiyor. Aile ortak gelirimiz sizin rakamin uzeride, bir arabamiz var sizin birikimiziniz tutarinda biraz da altinimiz var. Buna karşılık istanbul avrupa yakasindayiz. Kiralar cok ev fiyatlari korkunc. Merkezi evler eski yeni evler cehennemin dibinde. Kizim krese basliyor asgari ucret tutarinda kres ucreti. Bizde gezmeyi yemeyi icmeyi severiz. Su an tatildeyiz : ) Ama evimiz yok :KK43: cocuktan sonra ev daha da onemli bir hal aldi. Bazen icim sikiliyor bazen de bizim de kismetimiz bizi bir yerde bekliyor diyorum. Allah gonlunuze gore versin. Cocuktan once hallederseniz cok ii olur bence.

Herkes ister hemen.ev aliyim yatirim yapiyim.. ama beklemek zorundaysaniz beklersiniz.. ben de 11aylik evliyim,diplomali ev hanimiyim su an calismiyorum hamileyim,kiyida kosede hic paramiz yok.. ev almak soyle dursun,kotu bi araba bile hayal su an..
6binle bence becerilir yani ogrenim kredisi ve diger kredinin bitmesni bekleyin. Rahatca alin. Skntya ne gerek var. 11ayda olmazsa 21ayda baslarsiniz..

4 yılldır evliyim evimize giren para 4500 tl az cok pesinatımız var daha dun bu konuyu esime actım ev bakalım artık dıye kızmıstı bana , adam haklıymıs
6000 tl gelırle alınamıyorsa bız hic alamayız....
artık eskı evler bıle pahalı bırde ıcıne tadılat yapılacak :KK43:((
ev fıyatları ucuk fazıler yuksek Allah yardımcımız olsun...

Normalde 6.000 lira alan bir çift ev alabilir.Üstelik elinizde 40.000 peşin varken.Birinizin maaşını krediye yatırıp diğeriylede geçinebilirdiniz.Ama zaten bir ihtiyaç krediniz varmış ,öğrenim krediniz varmış.Bunlar bittikten sonra düşünün derim.

Daha yeni evlisiniz.Konut kredisi öderken kendinizi bayağı frenlemeniz gerekecek .Şimdiden kendinizi sıkıntıya sokmayın.Yeni evliliğin gezip tozmanın tadını biraz daha çıkartın.Arabanız yoksa da 40.000 lira ile araba alabilirsiniz.

Bu zamana kadar hep kendi evimde oturma hayali kurdum evlenmeden önce, evlendikten sonra bir şekilde biriktirir kendi evimizi alırız derdik ama hayatın gerçekleriyle yüzleşiyoruz şu anda...11 aylık evliyim, elimde 40 bin tl civarı birikmiş para var. Eşimle ikimizin aylık geliri 6 bin tl civarı. Ama aylık harcamalarımız çok; hem ihtiyaç kredisi, hem öğrenim kredileri ödüyoruz, artı kredi kartı aylık borcumuzun her ay maşallahı var...Bu aydan itibaren 1250 tl kira ödemeye başlayacağız, 210 tl de aidatımız var. Bunun yanı sıra gezmeyi yemeyi içmeyi de çok seven tipleriz ve tahmin edersiniz ki bu durumda kenara para atmayı geçtim ayın sonunu zor getirdiğimiz de oluyor kimi zaman.

Oturduğumuz muhit ikimizin de işlerine yakın konumda, satılık evler minimum 500 bin tl den başlıyor ve bina yaşları büyük. Kentsel dönüşüm bölgesi olduğu için en dandirik evler bile fahiş fiyatlarla alıcı buluyor. Önceliğim oturumluk ev almak olsa da bu peşinatla yakın çevreden büyük kredilerin altına girmem mümkün değil. Hal böyle olunca yatırım amaçlı daha uzak bölgelerden yatırımlık daha küçük evler aramaya başladım. Düşündüğüm bölgelerin başında Çekmeköy geliyor. Bütün h.son Çamlık Mah. Mehmet Akif Mah. deki evleri gezdik. Bir tane aklımıza yatan bir yer oldu Çamlık Mahallesinde metro durağına yakın 2+1 yüksek giriş balkonsuz net 80 metre kare bir eve istedikleri fiyat 230 bin tl. Evin tamamına da kredi çıkıyor. Bankadan 200 bin tl çekip geri kalanı nakit vermeyi düşünüyorum. Ama bu durumda 10 yıllık aylık taksidim 2800 tl civarı oluyor. Diyorum ki satın aldığım evi kiraya versem (900-1000 tl arası kira getirisi var şu an, 2 yıla metro tamamlandığında daha yüksek olacakmış) bununla kredinin bir kısmını kapatsam...Ama kendim de kira ödemeye devam edeceğim. Acaba altından kalkabilir miyiz? Kendi kirada oturup ilerde değerleneceği söylenen bir yerden yatırımlık ev almaya nasıl bakıyorsunuz?

Öte yandan eşim böyle bir yük altına girmek istemiyor. Çok zorlanırız yıpranırız bekleyelim ev almak için diyor , kendisi zaten çocuk istiyor. O olunca harcamalarımız artacak, daha arabamız bile yok diyor. Ama bekleyerek birikim de yapamıyor olduğumuz yerde sayıyoruz. Az peşinatla ev sahibi olmak bu kadar mı zor ya? Ciddi anlamda moral bozukluğu yaşıyorum. Her ay aidatla beraber 1460 tl yi çöpe atmaktan bıktım, isyandayım...Çekmeköy'e taşınsak arabasız iş yerlerimize ulaşmamız çok zor her sabah, o da mümkün değil. E oturduğumuz yere de bütçemiz yetmiyor. İşin içinden çıkamıyorum bir akıl verin...Ne zormuş İstanbul'da az peşinatla ev almak...

satın aldığımız evde oturmamız mümkün değil maalesef, iş yerlerimize çok uzak...

Diyelim ki oturmadığınız evi aldınız.Kiracı bir ,iki ay kirayı ödeyemedi ya da kiracıyı hemen bulamadınız.Peşinatınızda yok elinizde ne yapacaksınız? Yani herşeyi hesap ederek adım atmanız lazım.

Eşim ikinci ev işine girdiğinde hep bunları düşündük.Ve gerçektende başımıza da geldi.Allahtan benim maaşla dengeleyebildik.

Diyelim ki oturmadığınız evi aldınız.Kiracı bir ,iki ay kirayı ödeyemedi ya da kiracıyı hemen bulamadınız.Peşinatınızda yok elinizde ne yapacaksınız? Yani herşeyi hesap ederek adım atmanız lazım.

Eşim ikinci ev işine girdiğinde hep bunları düşündük.Ve gerçektende başımıza da geldi.Allahtan benim maaşla dengeleyebildik.
Kiracı kirayı ödemeyebilir. Bunun yargısı icrası var ama aylar sürüyor. Rahmetli babamın ki 2 yıl sürdü o sürede kira alamadı. Bu tür durumlar düşünülmeli öyle borca girilmeli.

X