Ev almak bu kadar mı zor?

TheQueeninthenorth

Guru
Kayıtlı Üye
22 Kasım 2010
10.761
18.716
Bu zamana kadar hep kendi evimde oturma hayali kurdum evlenmeden önce, evlendikten sonra bir şekilde biriktirir kendi evimizi alırız derdik ama hayatın gerçekleriyle yüzleşiyoruz şu anda...11 aylık evliyim, elimde 40 bin tl civarı birikmiş para var. Eşimle ikimizin aylık geliri 6 bin tl civarı. Ama aylık harcamalarımız çok; hem ihtiyaç kredisi, hem öğrenim kredileri ödüyoruz, artı kredi kartı aylık borcumuzun her ay maşallahı var...Bu aydan itibaren 1250 tl kira ödemeye başlayacağız, 210 tl de aidatımız var. Bunun yanı sıra gezmeyi yemeyi içmeyi de çok seven tipleriz ve tahmin edersiniz ki bu durumda kenara para atmayı geçtim ayın sonunu zor getirdiğimiz de oluyor kimi zaman.

Oturduğumuz muhit ikimizin de işlerine yakın konumda, satılık evler minimum 500 bin tl den başlıyor ve bina yaşları büyük. Kentsel dönüşüm bölgesi olduğu için en dandirik evler bile fahiş fiyatlarla alıcı buluyor. Önceliğim oturumluk ev almak olsa da bu peşinatla yakın çevreden büyük kredilerin altına girmem mümkün değil. Hal böyle olunca yatırım amaçlı daha uzak bölgelerden yatırımlık daha küçük evler aramaya başladım. Düşündüğüm bölgelerin başında Çekmeköy geliyor. Bütün h.son Çamlık Mah. Mehmet Akif Mah. deki evleri gezdik. Bir tane aklımıza yatan bir yer oldu Çamlık Mahallesinde metro durağına yakın 2+1 yüksek giriş balkonsuz net 80 metre kare bir eve istedikleri fiyat 230 bin tl. Evin tamamına da kredi çıkıyor. Bankadan 200 bin tl çekip geri kalanı nakit vermeyi düşünüyorum. Ama bu durumda 10 yıllık aylık taksidim 2800 tl civarı oluyor. Diyorum ki satın aldığım evi kiraya versem (900-1000 tl arası kira getirisi var şu an, 2 yıla metro tamamlandığında daha yüksek olacakmış) bununla kredinin bir kısmını kapatsam...Ama kendim de kira ödemeye devam edeceğim. Acaba altından kalkabilir miyiz? Kendi kirada oturup ilerde değerleneceği söylenen bir yerden yatırımlık ev almaya nasıl bakıyorsunuz?

Öte yandan eşim böyle bir yük altına girmek istemiyor. Çok zorlanırız yıpranırız bekleyelim ev almak için diyor , kendisi zaten çocuk istiyor. O olunca harcamalarımız artacak, daha arabamız bile yok diyor. Ama bekleyerek birikim de yapamıyor olduğumuz yerde sayıyoruz. Az peşinatla ev sahibi olmak bu kadar mı zor ya? Ciddi anlamda moral bozukluğu yaşıyorum. Her ay aidatla beraber 1460 tl yi çöpe atmaktan bıktım, isyandayım...Çekmeköy'e taşınsak arabasız iş yerlerimize ulaşmamız çok zor her sabah, o da mümkün değil. E oturduğumuz yere de bütçemiz yetmiyor. İşin içinden çıkamıyorum bir akıl verin...Ne zormuş İstanbul'da az peşinatla ev almak...

Son düzenleyen: Moderatör:
biz evlenmeden önce ev aldık . kredisini de suan oduyoruz. aynı zamanda evin ihtiyaçları da var. ikimizde öğrenim kredilerini ödüyoruz. her ay kredi kartlarımız tavan .toplasan 5600 lira para giriyor eve . yeme içme gezmeden de geri kalmıyoruz. rahatça geçiniyoruz ama.

Hemen hemen aynı durumdayız,o civarda ev bakmıştık ama vazgeçtik. Yalnız 200bine 2400TL aylık ödeme olduğuna emin misiniz*? 3binin üzerindeydi bizim niyetlendiğimiz dönem

biz evlenmeden önce ev aldık . kredisini de suan oduyoruz. aynı zamanda evin ihtiyaçları da var. ikimizde öğrenim kredilerini ödüyoruz. her ay kredi kartlarımız tavan .toplasan 5600 lira para giriyor eve . yeme içme gezmeden de geri kalmıyoruz. rahatça geçiniyoruz ama.

o nasıl oluyor ya bizde durum anlattığım gibi.

O evi alırsanız 2400 aylık ödemenin 1000 lirasını
kirası karşılasa, 1400 ünü yine sizin ödemeniz gerekir.

1400 kredi + 1400 küsür sizin ev kiranız
Aylık 2800 civarı ödemeyi 6000 gelirle çok
rahat ödersiniz diye düşünüyorum.

Ama tavsiyem giriş kat almamaya çalışın.
En az 2. kat olursa kiracı da çok kolay bulursunuz
artı 1000 liraya değil 1.500 e kiraya verirsiniz.
Bir kaybınız olmaz yani.

O evi alırsanız 2400 aylık ödemenin 1000 lirasını
kirası karşılasa, 1400 ünü yine sizin ödemeniz gerekir.

1400 kredi + 1400 küsür sizin ev kiranız
Aylık 2800 civarı ödemeyi 6000 gelirle çok
rahat ödersiniz diye düşünüyorum.

Ama tavsiyem giriş kat almamaya çalışın.
En az 2. kat olursa kiracı da çok kolay bulursunuz
artı 1000 liraya değil 1.500 e kiraya verirsiniz.
Bir kaybınız olmaz yani.

Ara katlar minimum 260 bin tl civarı. Sıfır daireler vardı mesela 2. 3. katlarda ama onlara da ekstradan 3-4 bin tl masraf çıkıyor. Çekeceğimiz kredi miktarı artıyor, bizi zora sokar diye bütçeyi 230 bin tl ile sınırladık.

bu arada neden vazgeçtiniz o bölgeden? yoksa ev bakmaktan mı vazgeçtiniz?
Bebek düşünüyorduk,işe bir kaç sene ara vereceğim o yüzden canım. Biz bir de kirada değiliz,o da etken olabilir. Ama sana tavsiyem o kadar kira vereceğinize gözünüzü karartın ev alın.Araba da alırsanız masraflar aşırı artıyor ve bir türlü para birikmiyor

o nasıl oluyor ya bizde durum anlattığım gibi.

valla oluyor :KK70: ankarada yaşıyorum bu arada. hiç bir şeyim de eksik değil. her ay kendime bir sürü şey alırım alışverişim de çoktur yani. birikim yapamıyoruz o ayrı ucu ucuna yetiyor. ama yetiyor. 5 aydır evliyim para konusunda hiç bir sıkıntımız olmadı çok şükür.

Yaa şart mı hemen ev. Biraz bekleyin, piyasayı izleyin, diğer borçlar bitsin. Anlamıyorum ben böyle evlenir evlenmez ev diye kendini sıkıntıya sokanları. Ev olmayınca da mutlu olunabiliyor. Yok yere sıkmayın canınızı.

aslında biz de izleme sürecindeyiz şu anda. ama ilk defa bu kadar detaylı bir araştırma yaptık aklımızdaki bölgede ve hayal kırıklığına uğradım açıkçası.

X