Ev almak bu kadar mı zor?

Aynı çevrelerde oturuyoruz. Ve gelirlerimiz aşağı yukarı aynı. Bizim artımız bir kızımız var ve diğeri de yolda inş. Ama anlattığınız gibi değil oturumluk ev almak, yakın çevrelerden yatırımlık ev almamız bile imkansız. Başka şehir düşünüyoruz bizde. Bu arada yeni araba aldık. Az biraz yatırımımız oraya gitti.2 çocuk olunca araba şart oluyor. Bakalım tekrar birikim yapabilirsek, bursa taraflarından ev almayı düşünüyoruz.

Şu an oturduğum semt çok merkezi. Metrobus,metro ve tramvaya 3dk mesafede evim. Kirada oturuyorum ve inanılmaz pahalı. Ben 1500 TL veriyorum ama 10 ay içinde çıkacağım ve inanın en berbat evler 1500 artık.

Elimde 50000 peşinat var ama ev alamıyorum çünkü 40 yıllık binalar olmasına rağmen lokasyon dolayısıyla fiyatlar 500.000 den başlıyor. Onu da alıp içine masraf yapacaksın malesef. Fiyatlar çok uçuk çok.

benzer durumdayız işte. benim oturduğum bölgede de ev fiyatları uçuk ve binalar eski. oturumluk ev almak en mantıklısı olsa da yanına yaklaşamıyorum bu peşinatla. öte yandan ödediğim kira da az değil. işin içinden çıkamadım vallahi...

Aynı çevrelerde oturuyoruz. Ve gelirlerimiz aşağı yukarı aynı. Bizim artımız bir kızımız var ve diğeri de yolda inş. Ama anlattığınız gibi değil oturumluk ev almak, yakın çevrelerden yatırımlık ev almamız bile imkansız. Başka şehir düşünüyoruz bizde. Bu arada yeni araba aldık. Az biraz yatırımımız oraya gitti.2 çocuk olunca araba şart oluyor. Bakalım tekrar birikim yapabilirsek, bursa taraflarından ev almayı düşünüyoruz.

bursa çok güzel. edremit de aynı şekilde, biz de ilerde şehir değiştirmeyi mi düşünsek ne yapsak bilemiyorum...İstanbul'da doğup büyüyünce bütün çevremiz de burda olunca, e eşimin işi de burda, başka şehir biraz zor gibi ama yazlık niyetine vs alınabilir belki, bilemiyorum...

Aynı durumu bizde yaşadık. 2 ay öncesine kadar deli gibi ev bakıyorduk.3-4 ay kadar baktık sonra çaresizlikle vazgeçtik malesef.

Bizim de 50bin tl paramız var. 10 bin zaten tapu masrafı 40 bin kalıyor. İstediğin fiyata ev bulamıyosun , bulduğun zaman eski ya da yeri kötü oluyo, Ya da ev hem ucuz hem güzel oluyo ama bu seferde müteahit 100 binden fazla kredi çekemezsin diyor.

Anlayacağın bu ev meselelerinden gına geldi ve bıraktık aramayı daha ucuz bi eve kiraya geçtik. Önceki evde 1500 tl + 250 aidat veriyorduk. Şimdi 1400 tl ödüyoruz. Şimdilik beklemek en iyisi..

kısıtlı peşinatla gerçekten çok yıpratıcı bir süreç...Kredi aylık ödeme miktarları çok fazla. Elbette ev almak ilerisi için iyi bir yatırım ama şu anda bizi çok sıkıntıya sokacak çünkü borçlar da fazla. Birikim yapıp peşinatı da arttırma durumumuz pek yok, birikim yapsam yapsam 200-300 tl atarım kenara ayda yani, ev fiyatları da yerinde saymıyor...Bilmiyorum ne olacak, hakkımızda hayırlısı.

Normalde 6.000 lira alan bir çift ev alabilir.Üstelik elinizde 40.000 peşin varken.Birinizin maaşını krediye yatırıp diğeriylede geçinebilirdiniz.Ama zaten bir ihtiyaç krediniz varmış ,öğrenim krediniz varmış.Bunlar bittikten sonra düşünün derim.

Daha yeni evlisiniz.Konut kredisi öderken kendinizi bayağı frenlemeniz gerekecek .Şimdiden kendinizi sıkıntıya sokmayın.Yeni evliliğin gezip tozmanın tadını biraz daha çıkartın.Arabanız yoksa da 40.000 lira ile araba alabilirsiniz.

araba alırsak kenara hiç para atamayız çok gezer tozarız iyi biliyorum yani =) Beklemenin dezavantajı da birikim yapamazken ev fiyatlarının da ters oranda artması...

Cekmekoyden ev almanin iyi bir fikir olmadigini dusunuyorum. 15 yil once bahsettiginiz muhitten ev bakmistim ve 170 bin liraydi. Demek ki hic prim yapmiyor. Istanbulda hem guzel yasanabilecek hem de degerlenecek bir yerden ev almak daha mantikli su an icin. Ama para durumu yetersiz ise kirada oturmaya devam edin derim cunku istanbulda ise git gel yapmak basli basina bir mesele. Bu derdiniz olmasa uzak bir yerlerden evinizi alin derdim. Allah kolaylik versin

öyle mi? özellikle yeni yapılan metro durağına yakın lokasyonda bulunan evlerin değerleneceği söyleniyor. geçen seneye oranla ev fiyatlarında en az 30-40 bin tl artış olduğunu söyledi emlakçılar ama bilemiyorum tabii. siz nereleri tavsiye edersiniz?

bu arada 6000 tl gelirle nasıl ev alınmaz diyen arkadaşlar, borçlar fazlaysa alınmıyor işte. gelir fazlaysa gider de ona göre oluyor. Bundan 3-5 sene evvel öğrenciyken bana da bu meblağ fazla gelirdi oo 6bin tl maaş derdim ama o iş öyle değil işte =) kira meblağımızı belirttim. Bunun üzerine yüklü kredi kartı borcu, ihtiaç kredisi, kyk krediler, faturalar, aidat vs ekleyin...

öyle mi? özellikle yeni yapılan metro durağına yakın lokasyonda bulunan evlerin değerleneceği söyleniyor. geçen seneye oranla ev fiyatlarında en az 30-40 bin tl artış olduğunu söyledi emlakçılar ama bilemiyorum tabii. siz nereleri tavsiye edersiniz?
Çamlıca'da patlama oldu. Çekmeköy heryere uzak bana kalırsa.

4 sene önce 350bin tl'ye ev aldım. Ev şuan 700bin tl oldu.

şu kadar sene önce aldım şimdi şu kadar oldu diyen arkdaşlar için de merak ettiğim bir konu var.
şu kadar oldu derken neye dayanarak söylüyorsunuz? gerçekten evin birebir muadili bir ev çok kısa süre önce bu fiyata mı satıldı? satıldıysa mesela ne sürede satıldı?
yoksa size bu fiyatı emlakçı mı veriyor? zira emlakçılara kalırsa her yer uçuyor kaçıyor.
keşke işi gücü olmayan biri olsa da bir denesek şu kadar oldu dediğiniz fiyata bir ilana koysanız sahibinden diyerek, acaba kaç kişi arayacak?

şu kadar sene önce aldım şimdi şu kadar oldu diyen arkdaşlar için de merak ettiğim bir konu var.
şu kadar oldu derken neye dayanarak söylüyorsunuz? gerçekten evin birebir muadili bir ev çok kısa süre önce bu fiyata mı satıldı? satıldıysa mesela ne sürede satıldı?
yoksa size bu fiyatı emlakçı mı veriyor? zira emlakçılara kalırsa her yer uçuyor kaçıyor.
keşke işi gücü olmayan biri olsa da bir denesek şu kadar oldu dediğiniz fiyata bir ilana koysanız sahibinden diyerek, acaba kaç kişi arayacak?
Alt katım satıldı. 2 ay içinde. Bu bölgede kiralık ev bile bulunmuyo. Hemen satılıyo evler.

İstanbullu değilim, doğrudur merk ettiğim için sordum zaten.
AMa kendi muhitim için ben de ev aldım geçen sene, benim dairem sitenin en yüksek şerefiyeli dairesi 255 bin liraydı
aynı sitede değişik kat ve cephelerde ilanlar var, arada bakıyorum 220 bin de var ilanda 360 bin de, sitenin m2 leri de hep aynı, iyi biliyorum sadece kat ve cephe farkı var.
aynı özellikte daireye 250 isteyen de var 350 de 1 senedir ilanda olan ev var. var da var.
Reelde sadece şu oldu bu oldu ile fiyat belirlenmiyor, reel fiyat satabildiğin fiyattır.

Bana da oyle demislerdi taaa o zamanlar :KK66: ben uzaklarda almaniz taraftariyim, gerekiyorsa kiraya verirsiniz en azindan mulkunuz degerlenir.beylikduzu ve bahcesehir olabilir sanirim

Sonuçta o evin ederi 10 yıl sonra da ona göre olur. Sen aslında eğer evi kirayı verirsen 1000 TL'ye, 1800 tl ödemiş olacaksın. Sadece sabıt giderlerini dök. Ödeyeceğin krediyi de çıkart. Elindekiyle geçinebilecek misin onu sor kendine. Cevabın evet ise bence mantıklı.

Bu zamana kadar hep kendi evimde oturma hayali kurdum evlenmeden önce, evlendikten sonra bir şekilde biriktirir kendi evimizi alırız derdik ama hayatın gerçekleriyle yüzleşiyoruz şu anda...11 aylık evliyim, elimde 40 bin tl civarı birikmiş para var. Eşimle ikimizin aylık geliri 6 bin tl civarı. Ama aylık harcamalarımız çok; hem ihtiyaç kredisi, hem öğrenim kredileri ödüyoruz, artı kredi kartı aylık borcumuzun her ay maşallahı var...Bu aydan itibaren 1250 tl kira ödemeye başlayacağız, 210 tl de aidatımız var. Bunun yanı sıra gezmeyi yemeyi içmeyi de çok seven tipleriz ve tahmin edersiniz ki bu durumda kenara para atmayı geçtim ayın sonunu zor getirdiğimiz de oluyor kimi zaman.

Oturduğumuz muhit ikimizin de işlerine yakın konumda, satılık evler minimum 500 bin tl den başlıyor ve bina yaşları büyük. Kentsel dönüşüm bölgesi olduğu için en dandirik evler bile fahiş fiyatlarla alıcı buluyor. Önceliğim oturumluk ev almak olsa da bu peşinatla yakın çevreden büyük kredilerin altına girmem mümkün değil. Hal böyle olunca yatırım amaçlı daha uzak bölgelerden yatırımlık daha küçük evler aramaya başladım. Düşündüğüm bölgelerin başında Çekmeköy geliyor. Bütün h.son Çamlık Mah. Mehmet Akif Mah. deki evleri gezdik. Bir tane aklımıza yatan bir yer oldu Çamlık Mahallesinde metro durağına yakın 2+1 yüksek giriş balkonsuz net 80 metre kare bir eve istedikleri fiyat 230 bin tl. Evin tamamına da kredi çıkıyor. Bankadan 200 bin tl çekip geri kalanı nakit vermeyi düşünüyorum. Ama bu durumda 10 yıllık aylık taksidim 2800 tl civarı oluyor. Diyorum ki satın aldığım evi kiraya versem (900-1000 tl arası kira getirisi var şu an, 2 yıla metro tamamlandığında daha yüksek olacakmış) bununla kredinin bir kısmını kapatsam...Ama kendim de kira ödemeye devam edeceğim. Acaba altından kalkabilir miyiz? Kendi kirada oturup ilerde değerleneceği söylenen bir yerden yatırımlık ev almaya nasıl bakıyorsunuz?

Öte yandan eşim böyle bir yük altına girmek istemiyor. Çok zorlanırız yıpranırız bekleyelim ev almak için diyor , kendisi zaten çocuk istiyor. O olunca harcamalarımız artacak, daha arabamız bile yok diyor. Ama bekleyerek birikim de yapamıyor olduğumuz yerde sayıyoruz. Az peşinatla ev sahibi olmak bu kadar mı zor ya? Ciddi anlamda moral bozukluğu yaşıyorum. Her ay aidatla beraber 1460 tl yi çöpe atmaktan bıktım, isyandayım...Çekmeköy'e taşınsak arabasız iş yerlerimize ulaşmamız çok zor her sabah, o da mümkün değil. E oturduğumuz yere de bütçemiz yetmiyor. İşin içinden çıkamıyorum bir akıl verin...Ne zormuş İstanbul'da az peşinatla ev almak...
Kalkarsın tatlım elindeki para p.. Olmadan gir krediye ben bankacı olmama rağmen 2010 da o kadar param vardı girmedim para bitti gitti o Zaman daha az harcarsın al ev ya sonra üZülme

Biz yaptık :) bahsettiğiniz mühitin civarından 240 bine arakat aldık.biraz küçük ama her ay başkasına para ödemekten iyidir.mis gibi kendi evimizde oturuyoruz.hemde yakında bebişimiz olcak inşallah.ben çalışmıyorum.aylık kredi ödememiz 2500tl. Biraz harcamalarımızdan ödün versek bişey olmaz dedik.hem yatırımlık hem oturumluk aldık.eğer kirada devam etseydik bebeğime oda yapamayacaktım fakat şimdi kendi evim istediğimi yapabiliyorum.

Bu zamana kadar hep kendi evimde oturma hayali kurdum evlenmeden önce, evlendikten sonra bir şekilde biriktirir kendi evimizi alırız derdik ama hayatın gerçekleriyle yüzleşiyoruz şu anda...11 aylık evliyim, elimde 40 bin tl civarı birikmiş para var. Eşimle ikimizin aylık geliri 6 bin tl civarı. Ama aylık harcamalarımız çok; hem ihtiyaç kredisi, hem öğrenim kredileri ödüyoruz, artı kredi kartı aylık borcumuzun her ay maşallahı var...Bu aydan itibaren 1250 tl kira ödemeye başlayacağız, 210 tl de aidatımız var. Bunun yanı sıra gezmeyi yemeyi içmeyi de çok seven tipleriz ve tahmin edersiniz ki bu durumda kenara para atmayı geçtim ayın sonunu zor getirdiğimiz de oluyor kimi zaman.

Oturduğumuz muhit ikimizin de işlerine yakın konumda, satılık evler minimum 500 bin tl den başlıyor ve bina yaşları büyük. Kentsel dönüşüm bölgesi olduğu için en dandirik evler bile fahiş fiyatlarla alıcı buluyor. Önceliğim oturumluk ev almak olsa da bu peşinatla yakın çevreden büyük kredilerin altına girmem mümkün değil. Hal böyle olunca yatırım amaçlı daha uzak bölgelerden yatırımlık daha küçük evler aramaya başladım. Düşündüğüm bölgelerin başında Çekmeköy geliyor. Bütün h.son Çamlık Mah. Mehmet Akif Mah. deki evleri gezdik. Bir tane aklımıza yatan bir yer oldu Çamlık Mahallesinde metro durağına yakın 2+1 yüksek giriş balkonsuz net 80 metre kare bir eve istedikleri fiyat 230 bin tl. Evin tamamına da kredi çıkıyor. Bankadan 200 bin tl çekip geri kalanı nakit vermeyi düşünüyorum. Ama bu durumda 10 yıllık aylık taksidim 2800 tl civarı oluyor. Diyorum ki satın aldığım evi kiraya versem (900-1000 tl arası kira getirisi var şu an, 2 yıla metro tamamlandığında daha yüksek olacakmış) bununla kredinin bir kısmını kapatsam...Ama kendim de kira ödemeye devam edeceğim. Acaba altından kalkabilir miyiz? Kendi kirada oturup ilerde değerleneceği söylenen bir yerden yatırımlık ev almaya nasıl bakıyorsunuz?

Öte yandan eşim böyle bir yük altına girmek istemiyor. Çok zorlanırız yıpranırız bekleyelim ev almak için diyor , kendisi zaten çocuk istiyor. O olunca harcamalarımız artacak, daha arabamız bile yok diyor. Ama bekleyerek birikim de yapamıyor olduğumuz yerde sayıyoruz. Az peşinatla ev sahibi olmak bu kadar mı zor ya? Ciddi anlamda moral bozukluğu yaşıyorum. Her ay aidatla beraber 1460 tl yi çöpe atmaktan bıktım, isyandayım...Çekmeköy'e taşınsak arabasız iş yerlerimize ulaşmamız çok zor her sabah, o da mümkün değil. E oturduğumuz yere de bütçemiz yetmiyor. İşin içinden çıkamıyorum bir akıl verin...Ne zormuş İstanbul'da az peşinatla ev almak...
Gelir gider hesabinizi iyi ayarlarsanz mumkun olur esim ve ben askri ucretle calsyoruz toplami 2600 ederken ev aldik.ama ev almak icin cok kucuk ve uygun bi eve kiraya ciktim. 2 yil birikim yaptik. 1250+250 zaten cddi bi kira . Keske daha uygun bi eve grseydiniz

X