Ev almak, kredi, altın ve matematik

Başlıyorum canım

Artilari

1. Oğlum gözümün önünde takılırken ben yemek.bulasik hazırlık her şeyi hallediyorum.

2. Arkadaşlar gelince sohbet muhabet edip hazırlıkları yapıyorum.

Tek eksisi

Toplu durması gerekiyor yoksa hoş görünmüyor

Mesela ayrı mutfak olsa dağınık da olsa çekersin kapıyı ama bu da zor gelmiyor bana..zaten temiz boş tezgah severim:)

Yok yemek yapınca kokuyor sınıyor falan çok diyorlar da aspiratör ac, cam ac hemen gidiyor koku ben o konuda sorun yaşamıyorum
Benim de mutfak tezgahımın üstü hep temizdir. Alışkanlık. Beş çeşit yemek de yapsam, sofra hazır olduğu an tezgah tertemizdir, bir yandan toplarım çünkü, öyle alıştım.

Zemin kat amerikan mutfak. Yerden tavana kadar cam kapı. Açsam havalanır hemen. Zaten Akdeniz bölgesindeyiz.

Aslında tam tersi, faizler yüksek olduğu için evlerin fiyatları uygun ama satış cok az. Faizler düşerse, herkes kredi çekip ev alacağı için, haliyle evlere talep artacağından ev fiyatları yükselir
Faiz düşerse fiyatı yükseltecekler doğru ama şuan da evlerin fiyatı yüksek bence. Daha da düşer yani. Çünki satamıyorlar. Yaşadığımız siteden diyeyim ki burdakı evler en fazla 200 bine alınır ama 320 bine satan var 😂😂 hayatta satamaz yani o fiyata ama satışa sunmuş. Zaten 250 den aşağı sunmuyorlar ve aylardır da satamıyorlar. Mecbur düşürecekler

Benimde ev alma durumum var.
Açık mutfaklı evler son zamanlarda acayip fazlalaştı biliyorsundur.
Kapalı mutfaklı evlerde de arasında ciddi fark oluyor. (açık mutfaklılar daha uygun)
Kime desem sakın alma diyor yok şöyle yok böyle.
Ben normalde de evde zaten mutfağım hep topludur.
Yemek yenir mutfak toparlanır yani.

Ben çalışıyorum hani öyle evime gelen kalan çok olmaz ama bilemedim işte hala karasızım :)

Ay bi de bi kere bile amerikan mutfak evde oturmamış aman alma alma diyorlar ya

Resmen daha hiç çocuk yapmadan bence iki çocuk şart diyen tipler gibi geliyor bana ahahah

Valla insanın kendi evi gibisi yok

Ankarada kiralar uçtu şimdi çıksam.1500 2000 kiraya vereceğime 3000 kendi evime veririm.sabit

8 yıl sonra da 3000

8 yıl sonra kiralar ne olacak bakalım

Biz ya amerikan mutfak 0 ev site içerisinde onu havuza bakan bu evi alacaktık (degerlenecegi belli olan bir ev)

Ya da en az 10 yılllık eski bir evi alacaktık (artık fiyatı oturmuş oynasa da az bi şey oynar )

Ha en başında param çok olurdu bu sitede normal amerikan mutfak olmayan 3 artı 1 lerde var ama onlari alırdım (biz bunu 265 e aldik, konumu en iyi evlerden. Diğeri en ucuz 395 e vardı ve konumu en kötü olan)

O yüzden mutluyum :)

Resmen daha hiç çocuk yapmadan bence iki çocuk şart diyen tipler gibi geliyor bana ahahah

Ankarada kiralar uçtu şimdi çıksam.1500 2000 kiraya vereceğime 3000 kendi evime veririm.sabit

8 yıl sonra da 3000

Biz ya amerikan mutfak 0 ev site içerisinde onu havuza bakan bu evi alacaktık (degerlenecegi belli olan bir ev)

Ya da en az 10 yılllık eski bir evi alacaktık (artık fiyatı oturmuş oynasa da az bi şey oynar )

Ha en başında param çok olurdu bu sitede normal amerikan mutfak olmayan 3 artı 1 lerde var ama onlari alırdım (biz bunu 265 e aldik, konumu en iyi evlerden. Diğeri en ucuz 395 e vardı ve konumu en kötü olan)

Amerikan mutfak candır ya 💓
Her şey gözünün önünde😊

Evet işte. Faizler düşsün diye beklersem evin fiyatı artacak değil mi.

Üstelik evi kaçırma riskim da var.

O yüzden sizlere danışmak istedim
Şuan bizde yatırım için ev bakıyoruz, şu dönem aldık aldık, yaza fiyatlar artacak. İllaki faizleri düşürecekler zaten söylenmeye başladılar faizler yüksek diye. Evi beğendiyseniz içinize sindiyse beklemeyin. Faizleri düşürdükleri zaman yapılandırma yaparsınız

8 yıl sonra da 3000

Çok iyi almışsınız güle güle oturun.
Şuan İzmir'de 2+1 ler bile 400 bin :KK43:
Nasıl kalkacağız altından hiç bilmiyorum.
Artık açık kapalı mutfak fark etmeksizin ev sahibi olayım yeter diyorum.
Bulaşığımı da ben göreyim kimse gelmiyor zaten :KK70:

Içinize sınıyorsa alın evi. Neyin artıp neyin yerinde sayacagi belli olmuyor. Ev konusunda da aşırı bir serbest piyasa var sanırım. Iki yıl geçmeden evin fiyatının iki katına çıktığını yazanlar var. Gerçekten o evler o fiyata satılıyor mu yoksa birileri evinin fiyatını hayalinde o fiyata biçip satmaya koyup aylarca satamiyor mu? Yani kim hangi mantıkla bir anda bu kadar artan bir şeyi alır ki?

Içinize sınıyorsa alın evi. Neyin artıp neyin yerinde sayacagi belli olmuyor. Ev konusunda da aşırı bir serbest piyasa var sanırım. Iki yıl geçmeden evin fiyatının iki katına çıktığını yazanlar var. Gerçekten o evler o fiyata satılıyor mu yoksa birileri evinin fiyatını hayalinde o fiyata biçip satmaya koyup aylarca satamiyor mu? Yani kim hangi mantıkla bir anda bu kadar artan bir şeyi alır ki?
Evet aynen . Evim şu para bu para diyoruz ama sanmıyorum o fiyatlara da satılmıyor. Bir malın fiyatını alıcı belirler sonuçta.

Yaa çok sağolun, cesaret verdiniz.

Bir de altının yükselmesini beklesem, hem evi başkası alır, hem de altın yükselince ev fiyatlarını da şişiriyorlar

Söyle dusunun altın yükselince sizin aldığınız evin fiyatıda yükselecek.

5 yıl once sattigim altinlar 40 bin tuttu su an olsa o altinlar 140 bin tutar. Aldigim ev 240 bindi simdi 700 bin.

Muhit iyiyse gelismekte olan gelecegi parlak bir yerse alınır.

Mustakil dediginiz ev villa tipli bahcesi varsa bu fiyata kacirilmaz ama mustakil evlerinde su cekme duvar kuflenme bodruma su dolma gibi problemleri olabiliyor iyi araştirin.

Bizim ev amerikan mutfak

Hiç zor değil:)
Eksi yönü çok fazla bence yemek kokuları eşyalara siniyor ayrıca odadaki tül ne kadar aspiratör açarsan aç yaglaniyor resmen illa buhar geçişi oluyor demekki ve tabi sürekli toplu durması gerek ben takintiliydim mutfağım ayrı olmasına rağmen yemek yendikten snra hemen toplamak isterdim ama iki çocuktan snra hemen olmuyor malesef dağınık kalincada gözüme batardi ayrıca fırında bişey pişince kokusu tamamen yayılır yapabilene ne âlâ 🙂

Böyle bir ev hatta ici de modern yeri de iyi diyorsunuz nasil bu meblaga ya?
Yasadiginiz yer neresi asiri merak ettim

Bu zamanda ne alsanız kardir
Biz evlenince yeniyiz diye almadık
Altinlarimiz vardı birazda paramız onuda altın yaptik
Sonuç olarak yüksekten aldığımız altın ve şuan değeri düşük olan altinimiz var
Faizler yükseldi bizim para çöp oldu
Ve evler günden güne artıyor
Ama bizim para bir işe yaramıyor
Alınan herşey degerlidir

memleketimden ev almak istiyorum. Ev 2+1 müstakil bir ev. Zemin katta amerikan mutfak ve salon, üst katta (1.katta) iki oda ve banyo, 2.katta teras var. Bir de bodrum kat var, eksi bir, orda da banyo ve yüklük şeklinde dolap var.

İşçiliği iyi, sevimli bir ev. Yüzölçümü çok büyük değil ama baktığında dört katlı olmuş oluyor.

Artıları: fiyatı 390 bin, mahalle trend bir mahalle, değer kazanır, komşular iyi

Eksiler: üçte birini peşinat verip kalanı kredi çekeceğim. Ayda 6 bin ödeyecek şekilde. Faiz çok olmayacak böylece ama faizler şu an zaten yüksek. Peşinatın bir kısmı altın, altın ileride değer kazanacak, o zaman kafamı duvara vurur muyum, beklesem evi başkası alır.

Alıp kiraya vermeyi düşünmüyorum. Belki ilerde biz bile yaşayabiliriz içinde.

Saçma bir hareket mi ne dersiniz, kafam karışık
Ben herşeyden önce 4 katlı evin temizliğinden dolayı istemezdim 😂

Birde siz oturmayı düşünüyorsunuz ilerde merdiven inip çıkmak zor olur diye hiç bu şekilde evleri tercih etmem...

Ama site içi denize sıfır bir evse yazlık için çok iyi olur...

Yaa çok sağolun, cesaret verdiniz.

Bir de altının yükselmesini beklesem, hem evi başkası alır, hem de altın yükselince ev fiyatlarını da şişiriyorlar
Bizim hep istanbuldan guzel bi semtten ev hayaliMiz vardi ama ne zaman doviz altin yukselip bizim birikimler deger kazandi hemen ev fiyatlari da katlandi ve biz hala modadan oyle bir ev hala alamadik:) demem o ki gozu karartip alin:) mulk iyidir:)

X