Ev hanımı olupta sonradan çalışmaya başlayanlar

Annem bu yaşında calisiyor . Temizlik işiyle uğraşıyor ve o parayla benim KYK borcumu ödüyor inanın vicdanım hiç rahat değil . Geçen ağladım yorulmadinmi beni sırtında tasimaktan dedim . Karnındaki doğsun bakalım ondan yorulacakmisin bir ömür dedi, sen benim evladimsin yorulmam ben senden dedi . Ama gel gör ki kendime yediremiyorum bir türlü
Gözyaşım pit ayni bnm annem
Iki yıllıkta memur olan cok bence calis
Ins atanırsin

Ben 26 yaşında başladım memuriyete :) Öyle bir yazıyorsunuz ki sanki torun torba oldunuz :) Tabi çalışırsınız, neden çalışamayasınız. Yengem üniversiteyi bitirip bir süre özelde çalışmış, sonra evlendi, çocuk doğurdu. ve çalışmadı bir daha. Diğer arkadaşlarının çalışıyor olması, kendisinin ev hanımlığı yapması baya gücüne gitti. O üzülünce abim hemen bir kpss kursu ayarladı. 5-6 ay civarı kursa gitti, baya da hırs yaptı. Yeğenime el birliğiyle baktık, hatta yengeme ders bile çalıştırdım ben. Gece gündüz elinden ne gelirse yaptı ve kendi alanında Türkiye üçüncüsü oldu :) Sonra yüksek lisans, doktora derken şu an kurumunun merkezinde üst düzey bir yönetici. Kadınlar isteyince elinden uçanla kaçan kurtuluyor bence. Elinizden ne geliyorsa, imkanınız neye yetiyorsa deneyin lütfen. Yaşınız çok genç.
Kaç yaşında atandı yengeniz?

Ben 23 yaşında basladim iş hayatina.Sonra 26 imza evlendim.is hayatını bıraktım farklı bir şehre gittiğim için.Sonra kpss ye hazırlandım.29 umda hem anne oldum hem atandım peşpeşe oldu yani.
35 yaşındayım.2 çocuğum var.Hic birşey için geç değil yeterli emek verip gayret edin.

özel sektörde çalışıp bir yandan eve çocuğa bakıp bir yandan da kpss kasamazsiniz. Özel sektor dediğiniz hazırlanma gidis geliş derken günlük 10-12 saat. Öyle bir dünya yok. Yine bol keseden atmis üyelerimiz hem atanmaya çalış hem işe gir diyerek :)

Okuduğunuz bölümü bilmiyorum ama iki yıllık bölümlerin hatta dört yıllık bölümlerin ezici çoğunluğu atama imkanı olmayan bölümler. Hadi aldınız 85-90 puan diyelim mülakat diye bir şey var, onda da neyin lazım olduğu ortada.

Küçük bir yerde yasiyorum demişsiniz. Ben de öyle bir yerdeyim üç yıldan fazla süredir. Burda iş imkanı yok denecek kadar az, çevremden görüyorum. Merkeze yakinsaniz bulabilirsiniz ama, mağazalarda satış personeli vs olabilir zamanla da yükselebilirsiniz. A101 şok gibi marketler de bildiğim kadarıyla alım yapıyor devamlı. Ama bu tarz işler oldukça yorucudur. Çok uzun süreli calisamazsiniz. Calisamazsiniz derken çalışmak istemezsiniz demek istiyorum.

Konu sahibinin bakiş açısı bemce tam olması gerektiği gibi.şahane bir bakış açısı.ben evliliğin bu şekilde suistimal edilmesine karşıyım.hem erkek tarafı için de hem kadın tarafı içinde.birlik beraberlik olacak diye de enayi gibi herşeyimi feda edemem.kimse de etmesin zaten.bu sevgi değil bence.evleniyorsun diye canını da alsınlar bari.keşke her çift konu sahibi gibi düşünse.bir insan iyi mi kötü mü hoçbir zaman yüzdeyüz anlaşılabileceğini düşünmüyorum.yarın öbür gün bir suistimal sezilse hem ilişkinden hem parandan oluyorsun çünkü.örnekleri de çok.kendini idame ettiremeyen sevgi, saygı, evlilik adı altında başkalarına yıkılmasın.ş anki sevgilim paranin lafini bile açmaz ama açarsa da gram alınmam, gücenmem valla.ki benim herkesin özel maddiyatinin olduğu ilişkim de oldu hiç de sıkıntı çıkmıyor daha iyi oluyor hatta.haa hastalıkta özel hastane parasını falan saymıyorum artik.
Ya kadın çalışmıyor, işi yok. Eşi çalışıyor. Eş adı ustunde. Ev arkadaşı değil. Üstelik eşi kadının işi olmafigini biliyor. Erkek dışarda çalışıp para getiriyorsa kadın da evi idare ediyor. Çocuğa bakıyor yemek temizlik yapıyor. Bunlar küçümsenecek şeyler mi? Neden erkeklerin para getirmesini önemli bir iş kabul ederken evi temizleyen çocuk bakan kadınlara hiçbir şey yapmadan kocanın sırtından geçinen parazitler olarak görüyoruz. Tabii ki eşinden para isteyecek ihtiyacı olduğunda. Neden gocunuluyor. İşi olmayan ev hanımlarına neden bu muamele yapılıyor anlamadım. Erkeklerle aşık atmak için kadınlar kendilerini nasıl ezdirdiklerinin farkında bile değil. kadın ev ekonomisine katkıda bulunmak için iş arar onu anlarim ama gordugum kadarıyla çalışmayip ev hanimligi yapan kadınlar çalışanlara göre ezik görülüyor ve bu durumdan kurtulmak için orda burda saçma sapan işler arıyorlar. Konu sahibi ufacık bir yerde yaşıyormuş kendinizi kandirmayin buralarda bulabileceği iş kasiyerlikten öteye gitmez. Günde 12 saat müşteriye kendini ezdirsin mağaza sorumlusuna kendini ezdirsin kan ter icinde mal taşisin böyle mi özgüven kazanacak kadınlar? Eslerimizle niye rekabet etmek zorundayız ben bir türlü anlamıyorum. Bu tarz işler her zaman bulunur. Bırakın kadın çocuğuna annelik yapsın. Ha memur olur ezilmeyecegi psikolojisinin yipranmayacagi bir iş bulur çalışsın ama her gün küfür yiyecegi çağrı merkezlerinde calisip da çocuğuna vakit ayiramamaktansa hiç calismasin daha iyi. Koca da essek gibi eve para getirecek. Yok oyle kadın hem dogursun hem yemek temizlik yapsın hem de dışarda çalışsın .

Kizlarrr hepinize iyi geceler diliyorum . Benim sorunum şu üni yıllarında çalıştım ama part time olarak geçici işler yani ( tezgahtarlık gibi ) neyse uniden mezun oldum ( iki yıllık pek atamasi olmayan bir meslek malesef )
Daha sonra sürekli iş aramaya başladım bulunduğum yer bir kasaba gibi çok küçük bir yer . Neyse bir iş yerine kabul edildim ama patron resmen sapik çıktı . Çok afedersiniz kadınlarla olan iğrenç konuşmalarını bana zorla okutmaya kalkınca, bide bana keşke evli olsaydın seninle daha iyi anlasirdik diyince bastım istifayı çıktım . Tabi o zamanlar bekarım
Neyse ondan sonra silahlı güvenlik sertifikası aldım, tıbbi dokümantasyon sertifikası aldım, bilgisayar sertifikası vsvs uzar gider . Her yere ulasabildigim her yere başvurdum ama olmadı kızlar . Ben bir türlü iş bulamadım . Ailemde uzağa göndermedi memur olmadığın sürece gidemezsin dediler
Eşimle tanıştım evlendim 3 yıldır evliyim ama kendi parami kazanamamak hala içimde ukte kaldı . Şuan bebek bekliyorum ama doğduğunda çalışmam sorun olmaz çok güvendiğim insanlar var bakıcı konusunda endişe etmiyorum . Ama gelin görün ki yine iş yok...

Asıl sormak istediğim benim gibi ev hanımı olup sonradan çalışmaya başlayan varmı ? Ben artık umudumu kaybetmek üzereyim .. 27 yaşındayım ve 30 a gelmeden bir iş bulabilmek istiyorum... Sadece dertleşmek için yazayım dedim
35 yaşı sınırdır patronlar genç istiyor hatta bazen yaş sınırı 28 oluyor deneyimsiz olana zaten iş yok keşke bebek olmadan iş deneyimin olsaymış bebekli zaten işe alan yok bebek hastalanıp izin alır diye pek bebekli kadınları işe almıyorlar bence yalan söyleyin sakın bebeğin var demeyin asla işe alınmazsınız!!!

Çaliş çalış bacım da iş bulamadan çocuk yapılmasına karşıyım ben.yine iyi çalışmayan kadını kabul ediyor erkekler.bu arada çocuk doğacak da emzirme süresi bitecek de, en az 2 yaşına gelecek de ohooo.hamile kalıp tekrar çalışma meselesine kafayı takmak da bir ilginç yani.en az 3 sene daha bu şartlar altında ev hanimi olacaksiniz yapacak birşey yok.yaa şu hayatı bir sırasına göre yaşayın.ben de çok uzun bir süre atanamadim evlenecek ilişkim de vardı ama olmaz dedim.işler iyice sarpa sarmasın.bu arada dikkat ettim de bizim kadınların aklı hamile kalmadan yerine gelmiyor heralde.hamile kalan çalışmak istiyor, hamile kalan okula gitmek istiyor, hamile kalan boşanmak istiyor.illa o çocuklar saçam sapan şartlar altında yapılacak. 😂 biriniz de hamile kalmadan çözüm arayin sorunlariniza.neyse güle güle büyütün yavrunuzu hep öyle derler ya.bebeğinize odaklanin, zayen vaktiniz kalmayacak falan filan...
Size kesinlikle katılıyorum. Çocuklar çok ilgisiz büyüyor. Ben bir öğretmenim. İlgisiz büyüyen ne kadar çocuk varsa ilerde gereksiz işlere bulaşıyor ilgi dikkat çekmek için. Araştırıyorsun ailesini, annesi babası ilgisiz, çocuğa ninesi dedesi falan bakmış . Onlar da ne kadar bakabildiyse işte. Konu sahibi diyor ki guvenecegim bakicilar var onlara veririm çocuğu iş bulursam. Pardon da sen disarda yarım gun çalışmayacaksin cumartesi pazarın bile olmayacak belki. O bebeği baskasina emanet edeceksin de bebeğin ihtiyaclari ne olacak, anne sevgisine bakımına muhtaç o. Seni günde bir iki saat görerek ne kadar sağlıklı büyüyebilir?

Ya kadın çalışmıyor, işi yok. Eşi çalışıyor. Eş adı ustunde. Ev arkadaşı değil. Üstelik eşi kadının işi olmafigini biliyor. Erkek dışarda çalışıp para getiriyorsa kadın da evi idare ediyor. Çocuğa bakıyor yemek temizlik yapıyor. Bunlar küçümsenecek şeyler mi? Neden erkeklerin para getirmesini önemli bir iş kabul ederken evi temizleyen çocuk bakan kadınlara hiçbir şey yapmadan kocanın sırtından geçinen parazitler olarak görüyoruz. Tabii ki eşinden para isteyecek ihtiyacı olduğunda. Neden gocunuluyor. İşi olmayan ev hanımlarına neden bu muamele yapılıyor anlamadım. Erkeklerle aşık atmak için kadınlar kendilerini nasıl ezdirdiklerinin farkında bile değil. kadın ev ekonomisine katkıda bulunmak için iş arar onu anlarim ama gordugum kadarıyla çalışmayip ev hanimligi yapan kadınlar çalışanlara göre ezik görülüyor ve bu durumdan kurtulmak için orda burda saçma sapan işler arıyorlar. Konu sahibi ufacık bir yerde yaşıyormuş kendinizi kandirmayin buralarda bulabileceği iş kasiyerlikten öteye gitmez. Günde 12 saat müşteriye kendini ezdirsin mağaza sorumlusuna kendini ezdirsin kan ter icinde mal taşisin böyle mi özgüven kazanacak kadınlar? Eslerimizle niye rekabet etmek zorundayız ben bir türlü anlamıyorum. Bu tarz işler her zaman bulunur. Bırakın kadın çocuğuna annelik yapsın. Ha memur olur ezilmeyecegi psikolojisinin yipranmayacagi bir iş bulur çalışsın ama her gün küfür yiyecegi çağrı merkezlerinde calisip da çocuğuna vakit ayiramamaktansa hiç calismasin daha iyi. Koca da essek gibi eve para getirecek. Yok oyle kadın hem dogursun hem yemek temizlik yapsın hem de dışarda çalışsın .
Aynen katılıyorum çocuk dogur.
Çocuk bak.
Eve bak.
Yemek pişir.
Alışveriş yap.
Çamaşır yıka as.
Ev temizle.
Ütü yap.
Sabah o.yorgunlukla ise git.
Gel kostir koştur aksam .yemegi yap.
Bulaşıcı topla yatana kadar evi toplaofffffffff için şişti.
Erkeğin işin daha kolay

kadının hem çalışıp hem çocuğa bakıp hem evi çekip çevirmesi tabii ki adil değil- zaten olması gereken de o değil

kimse kusura bakmasın da çocuk iki tarafın ortak çocuğu ortak şekilde bakılması gerekiyor. kadın çalışıyor da olsa ilk aylar zaten izinli oluyor ilk aylar erkek emziremeyeceğin göre bu da normal.

ev işi de yine kimse kusura kalmasın da Türk kadını kadar kimsenin dert etttiği bir şey değil...dünyanın ev işi yapanı bi bizim Türk kadını. hele Türk ev kadını. (evet surinamından zimbabwelisine 72 milletle çalıştım, hala iş arkadaşlarım %95 yabancı, kadın ağırlıklı bir sektördeyim). Ben de senelerdir çalışıyorum (aile evinden ayrılalı 25 sene oldu iş hayatımda 18. seneme girdim) daha evime 1 gün de temizlikçi almış da değilim, dün evde 3 tane de yatılı misafirim vardı. ben anlamıyorum bu ev işi nasıl bu kadar dert olabiliyor ?

ha kadın çalışmıyorsa çalışmasın kime ne de o kocasını yarın bir gün elalemin kadınıyla fingirdeşirken bulsa, mesaj yakalasa, şüphelense de kadın bir yere gidemiyor bu sefer
ya da cinsel hayatı veya kocasının ona saygısı sevgisi bitse de kıpırdayamıyor

kadın eve çocuğa kendin feda ettiğini zannediyor, ama o yuva bir tökezlese sonra "yapmasaydın" oluyor. çalışmayan iş ortamı özgüveni maddi gücü olmayan kadın için böyle tökezlemelerde ayağa kalkmak çok çok daha zor oluyor. tek dünyası kocası çocuğu oluyor çünkü.

ya da 1-3- 5 sene laf etmeyen koca bir yerde "çalışsaydın evimiz arabamız olurdu" deyiveriyor, kadınlar hönk diye kalıyor.

ha çalışan kadınların hepsi çok mu özgüvenli, hepsi çok mu maddi bağmsız. değil tabii ki.
sadece genel ihtimaller üzerinden konuşuyoruz.

Kizlarrr hepinize iyi geceler diliyorum . Benim sorunum şu üni yıllarında çalıştım ama part time olarak geçici işler yani ( tezgahtarlık gibi ) neyse uniden mezun oldum ( iki yıllık pek atamasi olmayan bir meslek malesef )
Daha sonra sürekli iş aramaya başladım bulunduğum yer bir kasaba gibi çok küçük bir yer . Neyse bir iş yerine kabul edildim ama patron resmen sapik çıktı . Çok afedersiniz kadınlarla olan iğrenç konuşmalarını bana zorla okutmaya kalkınca, bide bana keşke evli olsaydın seninle daha iyi anlasirdik diyince bastım istifayı çıktım . Tabi o zamanlar bekarım
Neyse ondan sonra silahlı güvenlik sertifikası aldım, tıbbi dokümantasyon sertifikası aldım, bilgisayar sertifikası vsvs uzar gider . Her yere ulasabildigim her yere başvurdum ama olmadı kızlar . Ben bir türlü iş bulamadım . Ailemde uzağa göndermedi memur olmadığın sürece gidemezsin dediler
Eşimle tanıştım evlendim 3 yıldır evliyim ama kendi parami kazanamamak hala içimde ukte kaldı . Şuan bebek bekliyorum ama doğduğunda çalışmam sorun olmaz çok güvendiğim insanlar var bakıcı konusunda endişe etmiyorum . Ama gelin görün ki yine iş yok...

Asıl sormak istediğim benim gibi ev hanımı olup sonradan çalışmaya başlayan varmı ? Ben artık umudumu kaybetmek üzereyim .. 27 yaşındayım ve 30 a gelmeden bir iş bulabilmek istiyorum... Sadece dertleşmek için yazayım dedim
Bulunduğun yer neresi özelden de yazabilirsin

1. Sıkı çalışıp KPSS atanabilirsin

2. E ticaret gibi online işlere yöneltebilirsin

3. 30 yaşına gelmemiş ve daha önce şirket kurmamış kişilere devlet desteği var , onlarla birlikte ufak bir yer açabilirsin.
( yer dediysem küçük bir işletme fazla sermaye gerektirmeyen bir şey)

4. Ataması olan başka bir bölüm okuyabilirsin.

5. Hiçbir şey yapamazsan bakıcılık yapabilirsin.
Hem kendi evinde bakarsan kendi çocuğunla birlikte başka çocuklara da bakmış olursun.
Bir yandan para kazanır bir yandan da evden ayrılmazsın.

kadının hem çalışıp hem çocuğa bakıp hem evi çekip çevirmesi tabii ki adil değil- zaten olması gereken de o değil

kimse kusura bakmasın da çocuk iki tarafın ortak çocuğu ortak şekilde bakılması gerekiyor. kadın çalışıyor da olsa ilk aylar zaten izinli oluyor ilk aylar erkek emziremeyeceğin göre bu da normal.

ev işi de yine kimse kusura kalmasın da Türk kadını kadar kimsenin dert etttiği bir şey değil...dünyanın ev işi yapanı bi bizim Türk kadını. hele Türk ev kadını. (evet surinamından zimbabwelisine 72 milletle çalıştım, hala iş arkadaşlarım %95 yabancı, kadın ağırlıklı bir sektördeyim). Ben de senelerdir çalışıyorum (aile evinden ayrılalı 25 sene oldu iş hayatımda 18. seneme girdim) daha evime 1 gün de temizlikçi almış da değilim, dün evde 3 tane de yatılı misafirim vardı. ben anlamıyorum bu ev işi nasıl bu kadar dert olabiliyor ?

ha kadın çalışmıyorsa çalışmasın kime ne de o kocasını yarın bir gün elalemin kadınıyla fingirdeşirken bulsa, mesaj yakalasa, şüphelense de kadın bir yere gidemiyor bu sefer
ya da cinsel hayatı veya kocasının ona saygısı sevgisi bitse de kıpırdayamıyor

kadın eve çocuğa kendin feda ettiğini zannediyor, ama o yuva bir tökezlese sonra "yapmasaydın" oluyor. çalışmayan iş ortamı özgüveni maddi gücü olmayan kadın için böyle tökezlemelerde ayağa kalkmak çok çok daha zor oluyor. tek dünyası kocası çocuğu oluyor çünkü.

ya da 1-3- 5 sene laf etmeyen koca bir yerde "çalışsaydın evimiz arabamız olurdu" deyiveriyor, kadınlar hönk diye kalıyor.

ha çalışan kadınların hepsi çok mu özgüvenli, hepsi çok mu maddi bağmsız. değil tabii ki.
sadece genel ihtimaller üzerinden konuşuyoruz.
Siz hem dışarda çalışıp hem de misafir agirlayip üstüne evin işlerini yapıp yorulmuyorsaniz bu ilginç bir enerji. Herkeste bu enerji olmayabilir. Mesela bende yok. Her gün yemek yapmak bulaşık yıkamak ev süpürmek üstüne üstlük sürekli ağlayan cocukla ilgilenmek kolay değil. Kolay olsa temizlikçiler günlük 500 TL almazlardi herhalde. Ayrıca iş var iş var. Kadın diyor ki küçük yerdeyim ve objektif bakacak olursak yetkin bir diploma sahibi de değil. Bu durumda nasıl bir iş bulabilir. Çağrı merkezi, kasiyerlik gibi işler işte. Bu işlerde gününün 12 saati işte geciyor. Psikolojik yorgunluk bedensel yorgunluk uykusuzluk vs. Hadi 8 saat uyudu desek geriye kalıyor dört saat. Dört saatte bir kadın dinlensin mi banyo mu yapsın yoksa ev işleriyle mi ilgilensin çocuk mu baksın. Çocuğu bakıcıya bırakacağım diyor. Dusunun anne varken cocuga bakici bakıyor. Adil değil bu.

Erkekler maalesef ev işlerine falan yardım etmiyor. Konu sahibi eğer iş bulursa esinin ev işlerine yardım etmeyecegini bal gibi de biliyoruz. E bu kadınin hem işte hem evde yaşayacağı yorgunlugun, bebeğin annesiz geçireceği zamanların telafisini kim verecek? Siz eşimden para istemeye çekiniyorum diyen konu sahibine "böyle hissetmekte haklisin" diyerek erkeklerin yaptıklarını haklı cikariyorsunuz. Neden cekinmeli? Çalışmıyor diye neden kendini ezik hissetsin. İkisi de birbirini bilerek evlenmiş. Kadın da bu şartları bilerek niye arabamız evimiz yok demesin bir zahmet. Erkek de kessin sesini karisindan hem evi idare etmesini hem de disarda çalışmasını beklemesin. Herkesin bir görevi var.

Ha ilerde çocuk büyür okula gider kadın o zaman çalışsın tabi. Ama hamile kalmış çocuk doğacak. Çocuğu bakıcınin başına atıp kasiyer olacaksa hiç calismasin diyorum ben. Sırf kocasına hava atmak "bak benim senden aşağı kalır yanım yok" için orda burda hizmet etmesin diyorum. Çalışmayan kadinlari biz kadinlar bari aşağı görmeyelim.

Konu sahibinin bakiş açısı bemce tam olması gerektiği gibi.şahane bir bakış açısı.ben evliliğin bu şekilde suistimal edilmesine karşıyım.hem erkek tarafı için de hem kadın tarafı içinde.birlik beraberlik olacak diye de enayi gibi herşeyimi feda edemem.kimse de etmesin zaten.bu sevgi değil bence.evleniyorsun diye canını da alsınlar bari.keşke her çift konu sahibi gibi düşünse.bir insan iyi mi kötü mü hoçbir zaman yüzdeyüz anlaşılabileceğini düşünmüyorum.yarın öbür gün bir suistimal sezilse hem ilişkinden hem parandan oluyorsun çünkü.örnekleri de çok.kendini idame ettiremeyen sevgi, saygı, evlilik adı altında başkalarına yıkılmasın.ş anki sevgilim paranin lafini bile açmaz ama açarsa da gram alınmam, gücenmem valla.ki benim herkesin özel maddiyatinin olduğu ilişkim de oldu hiç de sıkıntı çıkmıyor daha iyi oluyor hatta.haa hastalıkta özel hastane parasını falan saymıyorum artik.
Ferhans hanim ben sizin evli olduğunuzu bile düşünmüyorum ki evliliğe bakış açınız çok yanlış. Hayatta maddiyatla olculmeyecek şeyler vardır. Evli bir erkek cocugunun annesi olacak bir kadının öğrenci iken yaptığı borçtan bu kadar rahatsız olmaz,eşi de bu borcu ödemekten rahatsızlık duymamalidir. Bence burda konu sahibinin önceden gelen bir degersizlik duygusu var...mesela annesinin de kendi borcunu odemesinden çok rahatsiz. Halbuki aileler çocuk yapınca bundan sonra olacak bir çok şeyden mesul hissetmelidir. Ben de kyk borcumu babama odettim, esnafı çalıştı ve ödedi. Sonuçta beni kolejlerde vs okutmadi ya en fazla bunu odemistir neden ailede bunun konusu olsun ki?
Evlenince de Kocamın kyk borcunu ödedik başka kızlarla yediyse de helal hoş olsun çünkü ben onu olduğu gibi geçmişle bir bütün olarak kabul ettim. Oncesinden sonrasindan rahatsızlık duymam.
Konu sahibi de mecburen çocuğu kreş yaşına getirince kadar kendi bakacak. Hamile ve yeni doğum yapmış haliyle en baştan başlaması zor gözüküyor. Sonrası için de Allah kolaylık versin

işsiz bir şekilde küçük bir yerde yaşayan erkekle evlenmek tercihtir. Gökten zembille bu hayatın içine düşülmüyor ki.neyse ben de geç atandım sayılır(26 yaşında). Benimle evlenmek isteyen sevgilim de vardı ama iki çay ısmarlatırken bile o kadar rahatsız oluyordum ki.adam ev kurmak için şunu yapalım bunu yapalım diye anlatırken yerin dibine geçiyordum elimden birşey gelmiyor diye.o yüzden erteledikçe erteledim sonra da atandım zaten.ilişki de bitti.neden derseniz atanamadığım için bazı şeyleri görmezden gelmek zorunda kalıyordum açıkçası.kendi seviyemden aşağıda gördüğüm biriyle birlikteydim ve çalışmadigim için bırakamıyordum.acımasız yorumlarımla tanınıyorum ama kusura bakmayın çalışan kadınla evlenen erkeğin kalitesi başka oluyor, çalışmayanla evleneninki başka.bazı üyeler hayata olumlu bakacağım adı altında gerçekleri bile inkar ediyorlar bence.evet bence çalışmayan evlenmesin.sanki kadin yalnız yaşasa temizlik, yemek yapmayacak.sanki o evde kadin da yaşamiyor.kendi bakimini yapiyor diye marifet mi sayacağız.iş falan değil işte.hani ufak çocuğa üzülmesin diye pohpohlama yaparsın ya sizinki de o hesap.
Birine hizmet ediyorsun, birliktelik yaşıyorsun diye senin borcunu ödeyecek, ihtiyaçlarını karşılayacak öyle mi ? Bunun başka bir adı var ama neyse... sevgi, aşk, birliktelik adı altında insanları kullanmayın.
Haa yersin, içersin, tatile gidersin, hastane parası çıkar. Hayya bunlar da ortaklaşa yapılmalı ama önceki hayatından kalma borcu ödetmek nedir ya.bir erkek bunu teklif etmiş olsa linç ederdi koca site.

Son düzenleyen: Moderatör:
Annem bu yaşında calisiyor . Temizlik işiyle uğraşıyor ve o parayla benim KYK borcumu ödüyor inanın vicdanım hiç rahat değil . Geçen ağladım yorulmadinmi beni sırtında tasimaktan dedim . Karnındaki doğsun bakalım ondan yorulacakmisin bir ömür dedi, sen benim evladimsin yorulmam ben senden dedi . Ama gel gör ki kendime yediremiyorum bir türlü
Bence farkında değilsiniz hala ama ailenizin tercihlerinin sonuçlarına katlanıyorsunuz. En uygun zamanlarınızda iş bulma imkanınızı artırmanıza mani olacak şeyler yapmışlar. Bu zihniyeti biliyorum ben. Çok kirli bir zihniyet. Kız evden gidince uzak yerlere özgürlüğü tadınca bir daha tutamazlar diye düşünüyorlar. En naif şekilde böyle anlatabilirim esası daha çirkin. Başka şehire gitmenize müsaade etmemişler ama başkasıyla evlenmenize müsaade etmişler. İstedikleri kadar ağlansınlar bence. Siz zamanında ödemek için iş aramışsınız, daha erken saatte kalkıp işe gitmeyi göze almışsınız, onlar dediğim dedik yapmış. Aynısı bana yapıldı. Benim borcum yoktu. O sebeple problem olmadı. Memur değilsen işsizsin kafasındaki bir aileye sahibim. Zor oldu ama bir şeyler başarabildim. Çağrı merkezi işleri en hızlı eleman sirkülasyonunun olduğu işlerdendir. bulmak zor olmaz. Eğer ingilizceniz varsa özel ders vermenizi tavsiye ederim. Hastalıklar bu kadar yaygın olmasa şu anda bile ders verirdim şahsen.

Ferhans hanim ben sizin evli olduğunuzu bile düşünmüyorum ki evliliğe bakış açınız çok yanlış. Hayatta maddiyatla olculmeyecek şeyler vardır. Evli bir erkek cocugunun annesi olacak bir kadının öğrenci iken yaptığı borçtan bu kadar rahatsız olmaz,eşi de bu borcu ödemekten rahatsızlık duymamalidir. Bence burda konu sahibinin önceden gelen bir degersizlik duygusu var...mesela annesinin de kendi borcunu odemesinden çok rahatsiz. Halbuki aileler çocuk yapınca bundan sonra olacak bir çok şeyden mesul hissetmelidir. Ben de kyk borcumu babama odettim, esnafı çalıştı ve ödedi. Sonuçta beni kolejlerde vs okutmadi ya en fazla bunu odemistir neden ailede bunun konusu olsun ki?
Evlenince de Kocamın kyk borcunu ödedik başka kızlarla yediyse de helal hoş olsun çünkü ben onu olduğu gibi geçmişle bir bütün olarak kabul ettim. Oncesinden sonrasindan rahatsızlık duymam.
Konu sahibi de mecburen çocuğu kreş yaşına getirince kadar kendi bakacak. Hamile ve yeni doğum yapmış haliyle en baştan başlaması zor gözüküyor. Sonrası için de Allah kolaylık versin
Bizim aile maddi konularda bireyseldir tamamen.kimse kimseden birşey istemez sağlık açısından bir sıkıntı yoksa.herkes ayağını yorganına göre uzatır.iş bulamayan varsa da asgari ölçüde ihtiyaçları karşılanır.ne çalışmayan yüzsüzlük yapabilir ne de ailedekiler saçma bir şekilde işsiz kişiyi şımartır.kimse kimseden borç istemez, almaz, borcunu ödemez, kefil olmaz, pahalı hediyeler almaz, ev, araba taksidini ödemez.ne bir haksızlık oluşur ne kimse birbirinin hakkını gasp eder. Ailem de çok sevgi dolu, huzurlu bir ailedir bu arada.hayatimda tartışma çıktığını duyduğum 2,3 andır.bende doğrusunun bu olduğunu düşünüyorum.bu tarz şeyler destek çıkmak olarak düşünülse de gerek aile büyükleri gerek kardeşler arasında uzun vadede hırslara, kırgınlıklara, kızgınlıklara neden olduğunu düşünüyorum.bizim ailede borç isteme ve verme olmadığı için kimse kimseyle küs değildir.herkes herkese yanlış anlaşılma korkusu olmadan derdini anlatiŕ, korkusuzca görüşülür.haa kimse de ailesine güvenip icralık falan filan da olamaz.bu arada çalışmadığım dönemde yediğimi, içtiğimi bile babam ödetmekten imtina duyan biriydim.belli ki arkadaş da bu şekilde düşünüyor.yani çok da değişik bir düşünce tarzı değil.ben haklı buluyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Umarım iş bulursunuz yaşınız daha küçük bu kadar üzmeyin kendinizi.

Sorunuza gelirsek ben lisans mezunu ev hanımıydım. Evlendim 2 çocuğum olduktan sonra KPSS ye hazırlanıp atandım.

X