Ev işleri lütfen bakın

Dağınıklık konusunda bende öyleyim asla evim dağınık olamaz 😂 bir bardağı bile masada bırakmam. Robot süpürge düşünüyorum bazen evet bana en zor gelen ve gıcık olduğum şey yerleri süpürmek kesinlikle 🤣

Çok mu halı vs var

Evimde halı yok

Kışın koridorda yolluk var kedi üşümesin diye ama diğer zamanlarda yok

Evi süpürmek bu nedenle daha kolay

Eşyalar büyük ve yere yakın mı

İtmek çekmek zor ama benimkiler yüksek daha kolay süpürülüyor

Bir de süpürgeç alınabilir ıslak mendilli ve kuru mendilli uzak yerlere rahat giriyor ucuz bir şey pratik gezdirilebilir

Mesela toz almak demiş arkadaşlar neresi toz oluyor

Bizde salonda tv sehpası ve piyano var toz olan başka bir yer onu da 3 dakika sürer silmek

Yatak odasında şifonyerin üstü var çocuk odasında masa ve kitaplık var

Cidden bu tozu alınacak nereler var evlerde

Eşya azalınca iş de azalır ıncık cıncık azaltın

Bir de tabakları makineye koymak mesela nasıl zaman alıyor yani masadan aldım makineye koydum

Arada ne yapıyorsunuz o bulaşığı koymadan

Mesela ben makineyi boşaltmayı sevmem içinden kullanır kirliyi tezgaha koyar sonra kaldırırım

Ama makine boş ya da içinde sabah bulaşığı var öğlen yemek yedik iki bardak iki tabak iki kaşık iki çatal çıktı buraya yazdığım sürede girer makineye önce yıkayıp sonra mı koyuyorsunuz

Yani masadan alıp tezgaha konulması ile makineye konulmadı arasında iş olarak farklılık ne bilemedim

Aşırı titiz değilim ama temiz evi severim tozlardan çok rahatsız olurum .
Hele camların ve dolapların kirliliği beni çok rahatsız eder :) ayda 1 camları 2 ayda 1 mutfak dolapları silerim .

Çalışıyorum. Pandemi öncesi haftada bir gün cumartesi günleri dip köşe temizlik yapıyordum.
Şimdi evden çalıştığım için hafta ortası süpürme ve silme haftasonu da süpürme-silme-toz alma-banyoları temizliyorum ama gardropları temizleme dahi yani daha detaylı temizliği ayda 1 yapıyorum. çamaşırlar 2 haftada 1 yıkanıyor .

Bazen bende tıkanıyorum hatta 2 hafta hiç temizlemediğim de oluyor . insanız işte :) elinizden geldiği kadar. o gün hangi odayı temizlemek istiyorsanız temizleyin . ömür biter iş bitmez nasılsa ertesi gün gene kirlenecek ,o yüzden çok kasmayın :)

Ama temizlik gereçlerin pratik olması da önemli ya . ben dyson kablosuz süpürge kullanıyorum o hiç yormuyor çok pratik anneminki kablolu olanlardan var tekerlekli ben benimkne çok alıştığım için eski süpürgeler çok yorucu ve çok ağır geliyor bana. O zaman insan yoruluyor . Yükünü hafifletmek lazım . misal bu robot süpürgeler çok öneriliyor alabilirsiniz durumunuz varsa.

Pandemide cocular hep evde,ben evde bende çok daraldim hele esnek bitti de kurtuldum 😂
bu konuya yorum yazmamam gerekir muhtemelen, çünkü ev işlerinden hiç hoşlanmıyorum :bicak:
çok titiz biri misiniz? eviniz mi büyük neden her gün saatler gidiyor? (inşallah ben pis çıkmam işin sonunda)
benim düzenim şöyle; pandemiden önce yardım eden biri vardı, düzenli geliyordu. ben sadece günlük bulaşık + çamaşır işine bakıyordum. süpürge bile açmıyordum. ama pandemi olunca tırstım eve dışarıdan birinin girmesinden bıraktım. işte kabus ev işleri dönemim böyle başladı... ölmeyecek kadar temizliyorum, yani çarşaflar ütülensin falan gibi fantazilerim yok.
bir kere imkan varsa yardımcı ilk tavsiyem.
ikincisi temizlik robotu muhteşem bir şey. aldığımızdan beri ne vileda yaptım ne süpürge açtım. evde de bebek var bu arada.
üçüncüsü kurutma makinası (ben de yok ama sıradaki hedefim :dondurma:)
dördünücüsü ve en mühimi, evde kim varsa bi zahmet işin ucundan tutsun. özellikle bulaşık hususunda. geriye de bi şey kalmıyor zaten bence :KK50:
Kurutma makinesi bende düşünüyorum ama kırıştiriyor mu acaba? Neredeyse hiç ütü yapmayan biri olarak ütüye dönmek istemem

Evde 2 erkek çocuk ve bir kedim var, durumu siz düşünün ertık. Canlı dersler vs bir yoğunluk da var. Eşim haftada 1 siler süpürür. Onun da sınavları var şimdi salladı biraz :) Mutfağı ben gırgırlar elimle silerim. Gerekirse yine süpürge tutuyorum oturma odasına vs. Çamaşırı bekletmem makine ne zaman dolarsa hemen yıkar asarım, yeri gelir nemli katlarım :) Ütüye Allah kerim :) Gerektiği kadar yapıyorum artık yalan yok. Bıktık beee.

Herkes temizlik robotunu övmüş, ben de daha yenice aldim ve bir kere çalıştırdım. Temiz sandığım odadan cikan toza kire inanamadim😵 ama biraz yavaş degil mi kızlar o temizleyene kadar ben 10 kere yaparim ayni yeri gibi geliyor🤦‍♀️

Pandemide cocular hep evde,ben evde bende çok daraldim hele esnek bitti de kurtuldum 😂
Kurutma makinesi bende düşünüyorum ama kırıştiriyor mu acaba? Neredeyse hiç ütü yapmayan biri olarak ütüye dönmek istemem
Kurur kurumaz makine ottugunde alırsanız ve hemen katlarsaniz kırışık olmuyor.
İçinde bekletirseniz kırışık oluyor haliyle çünkü baya sıcak yeni utulenmis gibi çıkıyor.
Yeni utuleyip düzgün koymayinca nasıl kirisiyorsa aynı mantık.
Kesinlikle tavsiye ederim.
Herşeyi alıyoruz ceyizde vs de önce buna bütçe ayırmak lazım bence.
Çarşafları yıka kurut hemen tak mesela.
Yedek çarşafa bile gerek yok yani.
Yumuşatıcı kullanmaya gerek yok.
Hersey yumuşacık çıkıyor.
Özellikle havlular süper yumus yumus.
Evdeki toz azalıyor bariz.
Kıyafetlerdeki iplik toz kalıntısı olmuyor.
Yıka, as, topla derdi yok.
Hele kışın nemli yerlerde oturanların çektiği çamaşır kurumama durumu çok kötü birşey.
Zamandan da tasarruf yani.

Herkes temizlik robotunu övmüş, ben de daha yenice aldim ve bir kere çalıştırdım. Temiz sandığım odadan cikan toza kire inanamadim😵 ama biraz yavaş degil mi kızlar o temizleyene kadar ben 10 kere yaparim ayni yeri gibi geliyor🤦‍♀️
Çok yavaş ama kendi yapıyor 😉

İçinde bekletirseniz kırışık oluyor haliyle çünkü baya sıcak yeni utulenmis gibi çıkıyor.
Hele kışın nemli yerlerde oturanların çektiği çamaşır kurumama durumu çok kötü birşey.
Benimde aklıma yatıyor, geçen bir arkadaş kırıştiriyor demişti. Sizin yazdıklarınizi okuyunca kesin alacağım galiba.

Benimde aklıma yatıyor, geçen bir arkadaş kırıştiriyor demişti. Sizin yazdıklarınizi okuyunca kesin alacağım galiba.
Markadan markaya değişiyor mu bilmem?
Onu araştırın.
Bir de hassas giysileri atmıyorum zaten ki her yıkamada 3-5 parça oluyor.
Onun da evde kuruması sorun olmuyor.
Sadece çarşaf, iç çamaşırı, havlu ve günlük giysileri kurutsa bile yeter yani çok tereddüt ederseniz.
Bazı modeller cektirebiliyor biraz o var bir de.

konudan anladığım kadarıyla ben ortalamaya göre biraz pasaklıymışım o_O :KK47:
Ben senden daha pasaklıyım, buradaki en seyrek temizlik yapan insan benim şu ana kadar 😅
Kedim var tüm evi baştan aşağı günde iki kez süpürmezsem çok kötü oluyor. Haftada 1-2 süpürenler duyunca kendime çok üzüldüm.
Kedi başlı başına temizlik sebebi ama günde iki de çok fazla deği mi, iran kedisi mi evdeki

Ben senden daha pasaklıyım, buradaki en seyrek temizlik yapan insan benim şu ana kadar 😅

Kedi başlı başına temizlik sebebi ama günde iki de çok fazla deği mi, iran kedisi mi evdeki
Yok hayır kısa tüylü bombay kırması. Ama biraz pasaklı bir kedi, mamayı ve kumu dağıtıyor. 5 yaşında. Yavru olsa zamanla geçer derdim. Patilerinin arasına sıkışan kumları hayatta temizlemez. 1-2 yere kum döktü mü biz de üzerine basa basa tüm eve yayıyoruz 🤦🏼‍♀️. İki günde bir süpürme gibi bir şansım bile yok istediğim temizlikte olmuyor. Yerlerde saç, tüy, kum gördükçe moralim bozuluyor. Erkek arkadaşım haftada bir süpürsen yeter diyordu, benim ayda bir süpürdüğümü falan sanıyordu herhalde iki günde bir süpürdüğümde 😂.

Süpürgem de kötüydü açıkçası. 120 liraya almıştım iki yıl falan önce. Belki yeterince çekmiyordu. Bir süpürüyordum her yer tertemiz, bal dök yala. Yarım saat geçmeden bazı yerlerden tüy saç kum çıkıyordu.

Ailemin evinde de öğünlerden sonra çok kirleniyor ortalık. Ekmek kırıntısı vs dökülüyor, annem alzheimer hastası, evde volta atıyor sürekli. Kedinin dağıttığı kumlar, ekmek kırıntıları vs artık ne pislik varsa annem dolaştıkça tüm eve bulaşıyor.

Yok hayır kısa tüylü bombay kırması. Ama biraz pasaklı bir kedi, mamayı ve kumu dağıtıyor. 5 yaşında. Yavru olsa zamanla geçer derdim. Patilerinin arasına sıkışan kumları hayatta temizlemez. 1-2 yere kum döktü mü biz de üzerine basa basa tüm eve yayıyoruz 🤦🏼‍♀️. İki günde bir süpürme gibi bir şansım bile yok istediğim temizlikte olmuyor. Yerlerde saç, tüy, kum gördükçe moralim bozuluyor. Erkek arkadaşım haftada bir süpürsen yeter diyordu, benim ayda bir süpürdüğümü falan sanıyordu herhalde iki günde bir süpürdüğümde 😂.

Süpürgem de kötüydü açıkçası. 120 liraya almıştım iki yıl falan önce. Belki yeterince çekmiyordu. Bir süpürüyordum her yer tertemiz, bal dök yala. Yarım saat geçmeden bazı yerlerden tüy saç kum çıkıyordu.

Ailemin evinde de öğünlerden sonra çok kirleniyor ortalık. Ekmek kırıntısı vs dökülüyor, annem alzheimer hastası, evde volta atıyor sürekli. Kedinin dağıttığı kumlar, ekmek kırıntıları vs artık ne pislik varsa annem dolaştıkça tüm eve bulaşıyor.
Allah kolaylık versin, sana robot süpürge şart gibi. Kedinin pasaklısına denk gelmek de büyük taliksizlik. Ben de 500tl samsung marka bir süpürge almıştım 3 yıl kadar oluyor. Burnumdan geldi, bazı süpürgeler gerçekten kötü çıkıyor.

Pek çevreci değil ama her yer için ayrı ıslak temizlik mendilleri kullanıyorum. Klozeti her gün klozet mendiliyle, yerleri de öyle. Evde bikaç çeşit temizlik mendili var çünkü efor sarfedemeyeceğim bir dönemdeyim.
Temizlik robotunu herkes çok övüyor, demekki bayağı işe yarıyor.
Kurutma makinası tavsiye ederim. Kurutmadan çıkınca hemen yerine koymak dağınıklığı önlüyor. Önceden ütülenecekleri dağ gibi biriktirir ve sonra çok zorlanırdım. Şimdi sanki ütülemiş gibi asıyorum dolaba. Arada boş olduğumda en lazım olabilecek parçaları öncelikli olarak ütülüyorum.
Kapalı balkonun camlarını buharlı temizleyiciyle siliyorum, zaman kazandırıyor ama küçük camları elle silmek daha az zaman alır.
Az eşyanın olduğu ortamlar daha çabuk temizlenir.
Son olarak minimalist olmak temizliği daha kısa sürede bitirmenin en kestirme yolu

Temizlik mendili konusunda biraz bilgi verir misiniz? Genelde solo marka var sanıyorum. Mesela 1 mendil ile ne kadar yerin tozunu alabiliyorsunuz. İz bırakıyor mu? Banyo da kireç veya klozet için mi kullanıyorsunuz.

Selamlar. Ev işlerini asgari düzeye indirmek istiyorum bunu nasıl yapabilirim ? Nefret ettim bu ara gerçekten hiç yapasım gelmiyor hep aynı şeyler. Malum bide pandemi genelde evdeyiz. İstiyorum ki ev işlerine her gün saatlerimi harcamayayım. İşleri biriktirmemek için her gün parça parça yaparım. Buda bir zaman sonra sıkmaya başladı.. iki tabak çıksa direk yıkıyorum makineye atıyorum. İşler birikmiyor evet ama ufakta olsa sürekli yapmak sinirimi bozmaya başladı artık. Öbür türlü de temizliği haftada bir güne yıksam mesela o gün çok yoruluyorum. Ne yapsam bilmiyorum haftada bir veya iki muhakkak süpürüp silip toz almam gerek diye kendimi şartlıyorum ve yapıyorum da ama mutlu değilim yinede yapmam gerek tabi mecbur. İşleri nasıl biraz daha keyifli ve rahat hale getirebilirim bunun peşindeyim. Bunu becerebilen var mı acaba ? Program yaptım ona bağlı kalmaya çalışıyorum, bir şeyi yapmayıp ertelediğim zaman rahatsızlık duyuyorum. Biraz kendime vakit ayırayım desem yarım kalan işler kafamda dönüp duruyor sürekli. Yapsam bir dert yapmasam bir dert kısır döngü. Sizin düzeniniz nasıl, neler yaparsınız ? Yorumlarınızı bekliyorum
Her gün saatler alacak kadar ne yapıyorsunuz ki?

Allah kolaylık versin, sana robot süpürge şart gibi. Kedinin pasaklısına denk gelmek de büyük taliksizlik. Ben de 500tl samsung marka bir süpürge almıştım 3 yıl kadar oluyor. Burnumdan geldi, bazı süpürgeler gerçekten kötü çıkıyor.
Kediler titiz olur değil mi normalde 😂 benimki de günde 5-6 kere kuma giriyor. Kimi zaman sadece kumlarla oynamaya 😂. Gördüğüm diğer kediler kumdan çıkmadan önce kabın kenarına sürterek patilerini de temizliyor. Benimkinin kumdan bir çıkışı var :KK70: son sürat koltuk tepesine koşuyor. Sanki canavar var kumun içinde 😂. Robot süpürge şart duruyor evet. Koltukları vs süpürmek için de düzgün bir süpürge şart mutlaka. Robot için şu an bütçe yok maalesef, bir yıl kadar daha idare edeceğim artık 🤷🏼‍♀️.

Temizlik mendili konusunda biraz bilgi verir misiniz? Genelde solo marka var sanıyorum. Mesela 1 mendil ile ne kadar yerin tozunu alabiliyorsunuz. İz bırakıyor mu? Banyo da kireç veya klozet için mi kullanıyorsunuz.
Ben domol markasına da denk geldim. Farklı farklı kokulu versiyonları var. Toz bezi ayrı, klozet içine ayrı çeşitleri var ama kullanmadım henüz. Kullanılışı ile ilgili yorumu ben de bekliyorum.

Merhaba sizin kurutmanın tam markasını verir misiniz
Arkadaşım hiç memnun değilim dedi tavsiye etmedi
Yırtıyor deliyor herseyi dedi
Her şey çekip küçülüyor dedi
Anlamadım 🙄

Scotch brite marka mutfak ve banyo için ayrı bezleri var, biraz pahalı, indirimde stoklanabilir.
Solo marka ucuz, onu toz alırken kullanıyorum.
Yer için rosmandan almıştım. Sadece banyonun yerini mendille siliyorum, bazen de mutfağı. Diğer yerleri fısfıslı mopla siliyorum.
İz bırakmıyor, klozet için her gün mutlaka kullanıyorum. Bu bezlerle ilgili malum sitedeki kullanıcı yorumlarına da bakabilirsiniz.

Ben domol markasına da denk geldim. Farklı farklı kokulu versiyonları var. Toz bezi ayrı, klozet içine ayrı çeşitleri var ama kullanmadım henüz. Kullanılışı ile ilgili yorumu ben de bekliyorum.

Evet yüzeyler için farklı içeriklerde var. trendyol'daki yorumlar çok iyi ama mendilin boyutu yazmıyor. Birisi yazmış yıllardır gitmeyen kireç ve su lekelerini giderdi diye 🤷‍♀️ bu kadar etkilimi gerçekten diye şaşırdım doğrusu 😊

Scotch brite marka mutfak ve banyo için ayrı bezleri var, biraz pahalı, indirimde stoklanabilir.
Solo marka ucuz, onu toz alırken kullanıyorum.
Yer için rosmandan almıştım. Sadece banyonun yerini mendille siliyorum, bazen de mutfağı. Diğer yerleri fısfıslı mopla siliyorum.
İz bırakmıyor, klozet için her gün mutlaka kullanıyorum. Bu bezlerle ilgili malum sitedeki kullanıcı yorumlarına da bakabilirsiniz.

Mesela banyo yerini tek mendille silebiliyor musunuz? bunu çok merak ettim. Ürün boyutu ile ilgili de ölçüleri belirtilmemiş.
Klozet için olanını sırf merakımdan deneyeceğim gibi 😊 teşekkür ettim.

X