Ev Sahibi Kabusu

ismigizli

Üye
Kayıtlı Üye
30 Ocak 2023
102
-16
28
Öncelikle Hayırlı Ramazanlar dilerim Hanımlar,
Mayıs 2023de Kiralık bir Eve çıktık. Kontratımız bir senelik. Yani anlayacağınız Kontratın bitmesine daha iki ay kaldı. Ev sahibimiz aynı binada hemen yan tarafımızda yaşıyor. Kısaca özet geçeyim; Kadın Yaşlı ve sürekli bizi Gözetliyor. Herşeyi merak ediyor. Herşeye burnunu sokuyor. Gerçekten bu durumdan çok rahatsız oluyoruz. Ayrıca Eve girdiğimizde Badana edilmiş bir şekilde girdik. Kış olduğunda evimiz aşırı derecede rutubetlendi. Hemde aşırı rahatsız verici Yoğun bir koku vardı. Ben şuanda 3 Aylık Hamileyim, ve gerçekten bu evde kalmakta zorlanıyorum. Ev Rutubet Sinek dolu..
Şimdi ise Ev bulduk Eşim ile, ve şimdiden evden çıkmaya karar verdik. Fakat Ev Sahibi sorun yaratıyor. Beni mağdur bırakıyorsunuz diyor, ve iki Aylık Kirayı şimdiden toptan istiyor.
Açıkça Eşimde bende iki ay daha bu eve kira vermek istemiyoruz. Sonuçta şuanda taşınıyoruz zaten. Evde de oturmayacağız. Yarın evi boşaltacağız. Boş bir ev için neden kira ödeyeyim ki?
Sizce bu durumda ne yapmam gerekiyor?
İki Ay için Mahkemeye verebilir mi? Rutubetli olmasına rağmen Kontrat bitene kadar ödemek mecburiyetinde miyiz?

Mayıs 2023de Kiralık bir Eve çıktık. Kontratımız bir senelik. Yani anlayacağınız Kontratın bitmesine daha iki ay kaldı. Ev sahibimiz aynı binada hemen yan tarafımızda yaşıyor. Kısaca özet geçeyim; Kadın Yaşlı ve sürekli bizi Gözetliyor. Herşeyi merak ediyor. Herşeye burnunu sokuyor. Gerçekten bu durumdan çok rahatsız oluyoruz. Ayrıca Eve girdiğimizde Badana edilmiş bir şekilde girdik. Kış olduğunda evimiz aşırı derecede rutubetlendi. Hemde aşırı rahatsız verici Yoğun bir koku vardı. Ben şuanda 3 Aylık Hamileyim, ve gerçekten bu evde kalmakta zorlanıyorum. Ev Rutubet Sinek dolu..
Şimdi ise Ev bulduk Eşim ile, ve şimdiden evden çıkmaya karar verdik. Fakat Ev Sahibi sorun yaratıyor. Beni mağdur bırakıyorsunuz diyor, ve iki Aylık Kirayı şimdiden toptan istiyor.
Açıkça Eşimde bende iki ay daha bu eve kira vermek istemiyoruz. Sonuçta şuanda taşınıyoruz zaten. Evde de oturmayacağız. Yarın evi boşaltacağız. Boş bir ev için neden kira ödeyeyim ki?
İki Ay için Mahkemeye verebilir mi? Rutubetli olmasına rağmen Kontrat bitene kadar ödemek mecburiyetinde miyiz?
Sözleşmenizde ne yazıyor? Kiracı sözleşme bitmeden ne kadar süre önce haber vermeli orada yazar.

kontrat süresi dolmadan o sizi evden çıkarmak istese nasıl hissederdiniz? sözleşmelerde genelde bu gibi hususlar belirlenir. siz belirlediniz mi? ev sahibi de sizin kalış sürenize göre kiracı arayışına girecek sonucta onun da hakları var. sözleşmede aksi belirtilmediyse kiracıyla aranızda yükümlülüklerini yerine getirme zorunluluğu var. haklarınızı kullanırken iyi niyetli olmazsanız mahkemeye verebilir ve mahkeme aleyhinize karar verebilir. yani sözleşmenize bağlı.

Sözleşmeniz dolmadan ciktiginiz için 2 aylık kirayı evet sizden isteyebilir ki hakkıda sözleşme kiracıyı koruyorsada ev sahibinide koruyor.

Mahkemeye vermek istesede verebilir ve davayı kazanabilir.
Hayır bilmediğiniz konularda yorum yapmayın lütfen. Kiracı sözleşme bitmeden evden çıkabilir. Ancak ev sahibi ne kadar sürede o evi tekrar kiraya verebilecekse o kadarlık kirayı ev sahibine ödemesi gerekir. Mesela bir haftada hemen yeni kiracı bulabiliyorsa sadece bir haftalık kira ödemesi kafi.

Türk Borçlar Kanunu madde 325 düzenlemesine göre kira sözleşmesi bitmeden evden çıkmak mümkündür ancak burada kiracının hukuki sorumluluğu doğar.

Buna göre kira süresi sona ermeden veya sözleşmede belirlenen fesih dönemi dışında kiralanan tahliye edildiği takdirde, mülk sahibinin taşınmazı yeniden kiraya verebileceği uygun bir süre için kiracının sözleşmeden doğan borcu devam eder.

Bu şu anlama geliyor, sözleşme dolmadan tahliye mümkün olsa da kiracı bir süre daha kira borcunu, aidatı, ortak giderler varsa bunlar vb. yan giderleri ödemek zorundadır. // Nette bu şekil yazıyor.

Tam tersi olsa iki ay kala evden çık dese ev sahibine demediginiz kalmazdı kontratımız var zamanimizdan önce bizi cikartamaz diye. Bunu söylemeden geçemiycem.
Evi boya badanalı almışsınız cıkarken tekrar yaptırıyorsunuz değil mi?
Kiraniz ne kadar? Ev sahibi bu iki koşulu yaptığınızdan sonra çokta bozulmamalı çünkü geçen sene verdiği tutardan kat kat fazlasına verir zaten şuan daireyi.

Hayır bilmediğiniz konularda yorum yapmayın lütfen. Kiracı sözleşme bitmeden evden çıkabilir. Ancak ev sahibi ne kadar sürede o evi tekrar kiraya verebilecekse o kadarlık kirayı ev sahibine ödemesi gerekir. Mesela bir haftada hemen yeni kiracı bulabiliyorsa sadece bir haftalık kira ödemesi kafi.
Bilgi için teşekkürler.

Kısa sürede kiracı bulamazsa o zaman da iki aylık kirayimi öder.

Bilgi için teşekkürler.

Kısa sürede kiracı bulamazsa o zaman da iki aylık kirayimi öder.
Makul bir süre için ödeme yapar. Genelde 1 aylık ödeme yapıyor kiracılar. Hadi küçük ve kiracı bulması zor bir şehir dersek maksimum iki aylık ödeme yaparlar. Gerçi konuda da zaten 1 yıllık kirayı ödemiş oluyor.

Nasıl ki ev sahibi sözleşmeden dolmadan kiracıyı çıkartınca kiracı mağdur oluyorsa, siz de tam tersi şekilde ev sahibini mağdur ediyorsunuz. Yaşlı kadınmış belki tek geçimi bu evdir. Ona göre durumu iyi değerlendirmek lazım. Yasal süre bildiğim kadarıyla 3 ay.

Kiracının çıkması ev sahiplerinin yararına değil mi, size verdiğinden daha yüksek bir fiyata kiraya verebilirler. O yüzden ev sahipleri zaten kiracıyı genelde çıkarmak istemiyorlar mı?
Ben o bir yıllık sözleşmeleri kira olarak sanıyordum illa bir yıl oturacaksınız anlamına geldiğini bilmiyordum, ilk defa öğrendim değişikmiş

Neden pardon? Evime bile izinsiz giriyor. Kapıyı açar açmaz. Bilmeden konuşmayın.
Kusura bakmayın da sokmasanız giremez ne demek izinsiz giriyor? Anahtar onda da var da sizden habersiz kapıyı mı açıyor? Yaptığınıza kılıf bulmak sizinki. "Ama o da bana böyle yapıyor "
Çıkabilirsiniz tâbii ki evden ama herşeyin usulü var. Öyle ben neden boş eve kira ödeyim diyerek hem haksız hem güçlü olmaya çalışmanız irrite edici.

Ev bulduysanız taşının ne dediğine bakmayın. Neden 2 ay peşin kira veresiniz ki? Kira hesabına yatmalı ayrıca elden verilmemesi gerekiyor. Rutubet bebek için iyi olmaz o yüzden bence doğumdan önce taşının

Ev bulduysanız taşının ne dediğine bakmayın. Neden 2 ay peşin kira veresiniz ki? Kira hesabına yatmalı ayrıca elden verilmemesi gerekiyor. Rutubet bebek için iyi olmaz o yüzden bence doğumdan önce taşının
Çünkü sözleşme yapmışlar. Kirada oturuyorsanız eğer yarın ev sahibi gelip “hadi çıkın daha çok verecek birini buldum.” dese, ona da mı haklı niye ucuza beni oturtsun mu dersiniz.

evet kira kontratı bitene kadar kira ödemek mecburiyetindesiniz, ama ev sahibi 2 aylık kira için dava açar mı bilemem. Siz evi boşaltığınızı noterden tebliğ etmelisiniz yoksa kontrat bitiminde kendiliğinden1 yıl daha uzar. Yine de 2 aylık kirayı ödemek zorundasınız.

Biz de kira sözleşmesi bitmeden önce çıkmıştık. Ama 2-3 ay öncesinden haber verdik. Bugün söyledim haftaya kirayı ödemiyorum olmaz.

X