Ev sahibi sorunu. Allah ev sahibimizi bildiği gibi yapsın.

SadeceD

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
17 Ocak 2019
205
120
36
5 yıldır kiracı olarak oturduğumuz ev sahibimiz 15 gün önce aradı oğlumun ev sahibi evini satıyor onlarda kendi evlerine gelmek istiyor dedi ki gelini bizim oturduğumuz evi beğenmedi haspam. Kendileri çok lüks bir sitede oturuyor.
5 yıllık bina 110 metrekare merkezi yer eski kira oranlarına göre biraz yüksekti ama şimdi çok çok uygun fiyata oturuyoruz 2.250 TL.
Zam yapmak istiyor dedik anladık. Ancak bu sürede kiralık evlere bakıyoruz baktığımız evler.
30 yıllık bina 70 metrekare 7.500 TL kira
0 bina 90 metrekare 7.500 TL
15 Yıllık bina içi sıgırlanmış 7.500 TL .

sonra çıkmıcaz dedik ve dün tekrar aradı tahmin ettiğimiz gibi kiraya zam yapmakmış ne kadar dedik 2,250 TL den 9.500 TL diyor.
İnanırmısınız 9.500 TL diyor. Hadi dedik evi bize sat satmıyor. Biz satılık bakalım dedik. Yeni sıfır araç aldık bebeğimi sabah akşam babannesine götürüyoruz. Araba olmadan nasıl götürüp getiricez. İş yeri homeoffice çalıştırmıyor. Homeoffice çalıştıracak iş bakıyorum yeni başlıcam ne kadar güvenli.
Kredi çeksek 500.000 TL yi 1120.000 Tl geri ödüyoruz.
Hukuki tüm yolları araştırdık ama psikolojik olarak çok yıprandım ve yıprandık. Gerim gerim geriliyorum.
Hem işe hem bebeğime hem tüm çevreme yansıyor.
İnanın çok bunaldım.

5 yıldan sonra emsal kira isteyebiliyor. Ama emsal 9.5 mu o tartışılır.

Benim akrabalarim onlarin kaldigi yerde kiralarin 6500 Liradan basladigini anlatmisti. Ama bana birden böyle yükseltmez de kitapsizlik gibi geliyor. Yani ekonomi malum ve eve bir degisiklik yapmadan bunu yapmalari etik degil bana göre.

Amin canım tabi ki yasa dışı bir zam oranı.
Ben çıkma taraftarı değilim ama eşim artık bu ev beni boğmaya başladı ev sahibi darlaması onuda benide çok geriyor.
Arabayı satınca önümüz kar kış bebeğimi her sabah nasıl götürüp getiricem ?
Evimiz çok rahat ve kullanışlı aynı şartlarda ev baktık 3-4 milyon civarı çıldırıcam artık
3 gündür durup durup ağlıyorum sinirlerim çok bozuldu.

Haklısınız çok üzülmüşsünüz de ev sahibinize beddua edecek bir durum yok burda. 5 yıldan sonra emsal kira oranına çekme hakkı var. İnat eder bir süre idare edersiniz ancak dava açarsa 5 yıldan sonraki bütün kiraların zam kısmını toplu olarak ödersiniz.

Benim akrabalarim onlarin kaldigi yerde kiralarin 6500 Liradan basladigini anlatmisti. Ama bana birden böyle yükseltmez de kitapsizlik gibi geliyor. Yani ekonomi malum ve eve bir degisiklik yapmadan bunu yapmalari etik degil bana göre.
9.5 cidden çok fazla. Ödedikleri ile istenilen arasında dünya fark var. Ben de uygun fiyata oturuyorum baya. Kontrat dolunca 2 katını istese hakkı veririm de. Konu sahininden tam 4 katını istiyor

Emsallere beş sene sonunda çekebilir, ama içinde oturan kiracıya da direkt piyasasını ver denmez. Hakkaniyet indirimi deniyor, hukuken de bir tık daha uygun olmak zorunda. Ben ev sahibiniz olsam günceller 9 10 bin civarıysa 7 bin teklif ederdim. Biliyorsam ki iyi insanlar, ev de hâlâ çiçek gibi 5 6 arasında anlaşabilirdim.

30 yıllık eski küçük ev aynı bölgede 7500 ise 5 yıllık yeni, güzel ev 9500 olur sanırım.
Bilmem olabilir tabiki dedim ya tartışılır evi, durumunu, muhitini bilmiyoruz sonuçta.
Yani bu kira örneğin Beylikdüzü için uçuk, Beşiktaş için az bile şu dönemde.

Ev emsallerine göre 7-8 ediyor hatta 9-10 bile ediyor.
ancak 2,250 tl den biz 5000 tl ye anlaşırız diyorduk. Bu zamana kadar hep vicdanlı davrandı bizde evine çok iyi baktık oda biliyor.
an kardeşim 2,2500 tl den 9500 tl bir anda zam yapmak nedir.

Haklısınız çok üzülmüşsünüz de ev sahibinize beddua edecek bir durum yok burda. 5 yıldan sonra emsal kira oranına çekme hakkı var. İnat eder bir süre idare edersiniz ancak dava açarsa 5 yıldan sonraki bütün kiraların zam kısmını toplu olarak ödersiniz.
Dava tarihinden itibaren güncel kiraları alabilir, 5 yıldan sonrakileri alamaz, geçmişe yürümez kanun.

9.5 cidden çok fazla. Ödedikleri ile istenilen arasında dünya fark var. Ben de uygun fiyata oturuyorum baya. Kontrat dolunca 2 katını istese hakkı veririm de. Konu sahininden tam 4 katını istiyor

Yani. Bizim de kiracilarimiz var. Imkanim olsa bile öyle cikartmam. Normal geliri olan insanlarin üstüne bu kadar da cökülmez. Bizim burda (Almanyadayim) kiracimiz var. Istesek bizde kirayi arttirabilirdik, ama insanlar 16 senedir oturuyor. Hic aksatmiyorlar kiralarini, temiz kullaniyorlar. Biraz daha fazla para alalim diye böyle kiraciyi da kaybetmek istemem. Hersey dozunda iyi

Ev emsallerine göre 7-8 ediyor hatta 9-10 bile ediyor.
ancak 2,250 tl den biz 5000 tl ye anlaşırız diyorduk. Bu zamana kadar hep vicdanlı davrandı bizde evine çok iyi baktık oda biliyor.
an kardeşim 2,2500 tl den 9500 tl bir anda zam yapmak nedir.
Tamam da kira tespit davası açar ve de evi piyasada 9500 lira ederse zaten o kirayı alır ki. Sonuçta çok ciddi bir enflasyon var şu an ülkede.

X