Ev sahibinin terbiyesizliği

Patidostu

Çok pati az insan çok huzur
Kayıtlı Üye
16 Eylül 2017
7.364
13.694
Önceki konum için :

Özet geçmeye çalışacağım.
Bugün kontratım bitti ev sahibim beni aradı. Kalacak misin çıkacak misin diye. Kalacağım dedim kirayı da yüzde yirmi beş arttirimli haliyle 1000 lira yollayacağım dedim(sözleşmemiz de 600 yazıyor eve girdikten iki ay sonra 750 yapmisti). Birtakım tartışmalardan sonra bu apartmandaki dairelere sorayım fiyatlarını dedi bende buradakilerin hepsi eşyalı dedim etraftakilere sorayım dedi tamam ama burası en üst kat ve 1+1 esyasiz dedim. Aradan Birkaç saat geçti aradı 1250 son fiyat dedi bende 1100 den fazla vermem dedim. Yasal hakkımı kullandığımı yasal sınırın yüzde yirmi beş olduğunu evden çıkmayacağımı söyledim. Bana kalkıp öyle bir şey yok o kalktı dedi. Avukata sorabilirsiniz dedim.ben senin yüzünden avukatla mi ugrasayim dedi. Evi saticam evimden çık dedi tamam dedim satın yeni ev sahibi beni çıkarsın. Bu arada konuşurken sürekli bağırıyor senli benli konuşuyor. Sen ne kadar terbiyesizsin hakaret ediyorsun düzgün konuş dedi. Ağzımdan tek bir olumsuz kelime veya sen lafı çıkmamıştır 🤷 Zorba misin sen evimden cikmiyorsun dedi. Neyse en son dedim ki sözleşmede yazan 600 ben yüzde yirmi beş zamlı haliyle 750 yollayacağım dedim telefonu yüzüne kapattım. Çok çok kapıma gelirse rahatsız ederse polis çağırırım. Numarasını engelledim. Ama sinirlerim bozuldu. Bir yıl boyunca zam yapmamış olup şu an benden 1500 isteseydi başım gözüm üstüne der verirdim. Ama ikide bir zam istiyor. Şimdi benim yapmam gereken başka bir şey var mı ? Veya ev sahibi benim aleyhime bir şey yapabilir mi ?
( Lütfen memursun 1000 lira kira mi olur demeye getirmeyin. Burası küçük şehir 1+1 esyasizlarin fiyatı bu şekilde bu civarda. Daireler genişse ara katsa falan 1.5 ayrıca enflasyon banada var benimde harcamalarım var.)
Arkadaş ben kış ortası taşınmak ve eve ederinden fazla ücret vermekte istemiyorum. Ben yasal olarak hakkımı sordum.

Son düzenleme:
Ev sahibi,kiracı ilişkisinin emlakçı+etraftaki evlerin kirası ile belirlendiği bir dönemdeyiz.
Yasal hakkınız neler ,neler yapılır bilenler yazar ama ben olsam sözleşmeye göre hareket ederdim.
Büyükşehirin dipte kalmış bir ilçesinde yaşıyorum bir kaç kiralık ev fiyatını 10 bin olduğunu duyunca Allah kirada oturanlara yardım etsin diye duaya başvurdum

ben şöyle düşünüyorum: evler bu civardaysa ve ev sahibine pabuç bırakmak istemiyorsam taşınırım. 1250 lira da aşırı aşırı düşük, bu kadar düşük bir kira için ev sahibiyle hiç hiç dalaşmam. tabii ki herkesin bir yapısı var. kira tutarı cidden az. yani değmez kendinizi böyle germeye.

ben şöyle düşünüyorum: evler bu civardaysa ve ev sahibine pabuç bırakmak istemiyorsam taşınırım. 1250 lira da aşırı aşırı düşük, bu kadar düşük bir kira için ev sahibiyle hiç hiç dalaşmam. tabii ki herkesin bir yapısı var. kira tutarı cidden az. yani değmez kendinizi böyle germeye.
Düşük değil. Burada kiralar bu şekilde. Benimde harcamalarım var. Kışın ev taşımak istemiyorum. Köpeğim var tekrar kabul eden yer bulmak istemiyorum. Kışın ev bulmakta sıkıntı küçük yerde.

1250 şu devirde bedava sayılır. Bende 1250 lira için kendimi gerip,elin adamıyla uğraşmazdım sanırım.
Benim köpeğim var köpek kabul eden yer bulmak zor. Ayrıca ben adam ilk dediğinde 3 ay önce 1200 ü kabul etseydim şimdi 1500 yapalım diyecekti. Ayrıca bedava ya da değil sonuçta kiramı günü gününe ödüyorum. Niye daha fazla vereyim her şeye ederinden fazla vereceksek neyden kisacağız ?

Benim köpeğim var köpek kabul eden yer bulmak zor. Ayrıca ben adam ilk dediğinde 3 ay önce 1200 ü kabul etseydim şimdi 1500 yapalım diyecekti. Ayrıca bedava ya da değil sonuçta kiramı günü gününe ödüyorum. Niye daha fazla vereyim her şeye ederinden fazla vereceksek neyden kisacağız ?
Şu anda 1250 önermedi mi adam? Onu diyorum işte kabul ederdim diye. Evden çıkta demiyorum ki zaten. Tam tersi böyle şeylerle uğraşmamak için 1250'yi kabul ederdim diyorum.

500 lira için şu strese çekişmeye değmez. Ev sahibi hamurunu belli etmiş. Sürekli hır gür çekemem, anladığım kadarıyla çoluk çocuk da yok. Ben olsam taşınırdım.
Kış ortasında ev bulmak ve taşınmak heleki köpekle çok zor. Temmuzda tayinciler olacak o zaman taşınırım.

Ben kabul etmeyeceğim. Kafasına göre zam yapacaksa neden kanunlar var sorum da bu yöndeydi zaten.

Evet sorunuzun farkındayım aynı şeyi okuduk bir çoğumuz ama burası hukuk.net portalı değil herkes konunuza binaen kendi fikrini saygı çerçevevesinde belirtmekte özgür diye düşünüyorum. Hakkınızda hayırlı olsun davanızda kolaylıklar dilerim iyi günler

Ev sahibin eski kiracının yeni kiracılardan düşük ücrete oturacağını kanıksamamış sürekli güncel rakama getirmeye çalışıyor ama senin anlaştığınız rakamın değilde kontratta yazan rakamım üstüne %25 yapman çıkartmanın yollarını aramaya sevk etmiştir

Ben kabul etmeyeceğim. Kafasına göre zam yapacaksa neden kanunlar var sorum da bu yöndeydi zaten.
Kanunlar var evet ama kanunları takan kimse yok malesef ve sizin dediğiniz miktarla adamın istediği miktar arasında 250 lira fark var sadece. 250 lira gerçekten para değil şu devirde. O yüzden ben olsam kabul ederdim diyorum. Üstelik köpeğim var,kabul edecek yerde bulamam diyorsunuz. Kendi kendinizi zora sokmuşsunuz.

İnsanlar gergin herkes cinnet geçiriyor kimin kafasının tası nerede atacağı belli olmayan dönemdeyiz. Her gün tv kiracı ev sahibi cinayetleri izliyoruz .
Madem o civarda fiyatlar o verin işte önünüze bakın,inatlaşmanız size zarar başka bir şey yok. Hem kış ortası ev taşı hem köpekle kabul eden ev sahibi bul ,taşınma masrafı emlakçı depozito yani neresinden tutarsan elinde kalıyor 100 lira için değmez

Kanunlar var evet ama kanunları takan kimse yok malesef ve sizin dediğiniz miktarla adamın istediği miktar arasında 250 lira fark var sadece. 250 lira gerçekten para değil şu devirde. O yüzden ben olsam kabul ederdim diyorum. Üstelik köpeğim var,kabul edecek yerde bulamam diyorsunuz. Kendi kendinizi zora sokmuşsunuz.
Mesele 250 lira değil inanın sürekli zam istemesi

adam evinin ederi bir para istemiyorsa evde bir gün bile durmayıp taşının, nasılsa evin ederinden fazla para istiyorsa daha ucuza daha güzel ev bulursunuz. daha ucuza eşdeğer bir ev bulamıyorsanız laf etmeye hakkınız olduğunu düşünmüyorum. enflasyon size varsa evlere ve ev sahibine de var, maaşınıza da zam geliyor ayrıca. evin satış fiyatı %200 artıyorken kirasının %25 artmasını istemek bana çirkin bir hareket gibi geliyor. hem adamın evinde oturup hem de telefonunu mu engellediniz gerçekten? ev sahibiniz yılda birden fazla zam yapması (bence %80'e dek zam normal ama yılda bir kez) çok çirkin ve çıkarcı olduğu gibi sizin yaptığınız da hiç yakışmamış. sözleşmenizi netleştirin bence, bu iletişimle bir yere varamazsınız.

Son düzenleme:
Mesele 250 lira değil inanın sürekli zam istemesi
Anladım ama ilk oturduğunuz miktar 600 liraydı değil mi? Baya cüzi bir miktarmış. Sonrada 750 lira olmuş. Bundan dolayı kira arttırmıştır muhtemelen. Evet çok sinir bozucu haklısınız. En başta o fiyata vermeseymiş daha mantıklıymış. Ama şu an zamlı fiyatları da makul olduğu için kabul edebilirsiniz bence diye yazmıştım ben.

Bence adamla anlaşma yoluna gidip,1250 lirayı kabul edin. Baştan da konuşun 2 ay sonra yine zam yapacak mısınız? Yapacaksanız baştan söyliyim kabul etmem diyin. Eğer 1250'nin üstüne yine zam yapmaya kalkarsa o zaman farklı bir yol izlersiniz. Temmuzda taşınmaya kalksanız masrafınız şimdikinin 2 katı olur en az. Ve bu fiyata evde bulamazsınız bence.

Düşük değil. Burada kiralar bu şekilde. Benimde harcamalarım var. Kışın ev taşımak istemiyorum. Köpeğim var tekrar kabul eden yer bulmak istemiyorum. Kışın ev bulmakta sıkıntı küçük yerde.
o zaman ona uygun davranıp adamla iyi gecinseydiniz
yasal hak diyorsunuz , küçük yer diyorsunuz o adam sizi o evde rahat bırakır mı sizce ?
ülkede kiracida ev sahibi de birbirinden beter cidden
bu arada ekime kadar bende kirada oturuyordum , 4 sene boyunca aynı evde oturdum ev sahibi ne zam yaptı ise verdim
her şey çok zorlaştı kabul ediyorum ama ev sahibi olmayan biri olarak ben açıkçası çoğu konuda ev sahiplerini haklı buluyorum.
150 lira için adamın evini gasp eder duruma dusmussunuz bide memursunuz , yazık.

X