Ev sahibinin terbiyesizliği

Önceki konum için :

Özet geçmeye çalışacağım.
Bugün kontratım bitti ev sahibim beni aradı. Kalacak misin çıkacak misin diye. Kalacağım dedim kirayı da yüzde yirmi beş arttirimli haliyle 1000 lira yollayacağım dedim(sözleşmemiz de 600 yazıyor eve girdikten iki ay sonra 750 yapmisti). Birtakım tartışmalardan sonra bu apartmandaki dairelere sorayım fiyatlarını dedi bende buradakilerin hepsi eşyalı dedim etraftakilere sorayım dedi tamam ama burası en üst kat ve 1+1 esyasiz dedim. Aradan Birkaç saat geçti aradı 1250 son fiyat dedi bende 1100 den fazla vermem dedim. Yasal hakkımı kullandığımı yasal sınırın yüzde yirmi beş olduğunu evden çıkmayacağımı söyledim. Bana kalkıp öyle bir şey yok o kalktı dedi. Avukata sorabilirsiniz dedim.ben senin yüzünden avukatla mi ugrasayim dedi. Evi saticam evimden çık dedi tamam dedim satın yeni ev sahibi beni çıkarsın. Bu arada konuşurken sürekli bağırıyor senli benli konuşuyor. Sen ne kadar terbiyesizsin hakaret ediyorsun düzgün konuş dedi. Ağzımdan tek bir olumsuz kelime veya sen lafı çıkmamıştır 🤷 Zorba misin sen evimden cikmiyorsun dedi. Neyse en son dedim ki sözleşmede yazan 600 ben yüzde yirmi beş zamlı haliyle 750 yollayacağım dedim telefonu yüzüne kapattım. Çok çok kapıma gelirse rahatsız ederse polis çağırırım. Numarasını engelledim. Ama sinirlerim bozuldu. Bir yıl boyunca zam yapmamış olup şu an benden 1500 isteseydi başım gözüm üstüne der verirdim. Ama ikide bir zam istiyor. Şimdi benim yapmam gereken başka bir şey var mı ? Veya ev sahibi benim aleyhime bir şey yapabilir mi ?
( Lütfen memursun 1000 lira kira mi olur demeye getirmeyin. Burası küçük şehir 1+1 esyasizlarin fiyatı bu şekilde bu civarda. Daireler genişse ara katsa falan 1.5 ayrıca enflasyon banada var benimde harcamalarım var.)
Arkadaş ben kış ortası taşınmak ve eve ederinden fazla ücret vermekte istemiyorum. Ben yasal olarak hakkımı sordum.
Aynı sorundan müzdarip biri olarak şöyle söyleyeyim. 5 yıl dolmadan fiyat denkliği isteyemez ve 10 yıl dolmadan sizi çıkaramaz. Bu yıl %25 yapın düzenli yatırın. En fazla sizi korkutmak için ihtarname çekebilir ki onunda yasal olarak geçerliliği yok sizin durumda. Çünkü kontratınız dolmadan 2 ay önce yollaması lazımdı. O da haklı sebep sunarak. Bence 1250 verilebilecek bir rakam aslında anlaşsanız daha iyi olurdu ama kirayı 1000 tl yatırın çünkü 750 yatırıyormuşsunuz önceden . Ev sahibi mahkemeye gidemez ama giderse bile haksız duruma düşmeyin. 750 üzerinden %25 yaparsanız yasal olarak hiç bir şey yapamaz.

Ben olsam verirdim 1250 zaten tasinsaniz bile daha çok masraf olur taşınmak da pahali
Bizim de kıramiz 650 liraydi ama yasal sınırın üstünde zam yaptık çünkü ev yok bu ev bize çok uygun komşular iyi vs vs

Bizde havadan para kazanmiyoruz.
Zaten sorun adamın 3 ayda bir zam istemesi. Zaten evden taşınıyorum, tapu sahibi başka kirayı yatırdığım kişi başka, muhattap olduğum kişi baska, sözleşmede tapu sahibinin imzasını atan kişi başka. Tapu sahibi aradı muhattap olduğu kişiye bir miktar borcu varmış o şekilde bir yilligina ödünç vermiş daireyi muhabbetlerden haberim yoktu dedi,şimdi kirası önemli degil ama kardeşim taşınacak dedi güzel bir dille. Bende adam güzel ve kibar konuştuğu için yokuş yapmadım çıkacağım. Sözde muhattap olduğum kişi bana bir yıllık sözleşme yapalım yeniden diyordu. Böyle de üçkağıtçı insanlar.
Adamın evinde bedavaya oturup bi de bi ton hakaret ediyosun. Gerçekten kimseye acımamak gerekiyo pes.

Aynı sorundan müzdarip biri olarak şöyle söyleyeyim. 5 yıl dolmadan fiyat denkliği isteyemez ve 10 yıl dolmadan sizi çıkaramaz. Bu yıl %25 yapın düzenli yatırın. En fazla sizi korkutmak için ihtarname çekebilir ki onunda yasal olarak geçerliliği yok sizin durumda. Çünkü kontratınız dolmadan 2 ay önce yollaması lazımdı. O da haklı sebep sunarak. Bence 1250 verilebilecek bir rakam aslında anlaşsanız daha iyi olurdu ama kirayı 1000 tl yatırın çünkü 750 yatırıyormuşsunuz önceden . Ev sahibi mahkemeye gidemez ama giderse bile haksız duruma düşmeyin. 750 üzerinden %25 yaparsanız yasal olarak hiç bir şey yapamaz.
O %25 sınırı bu temmuzda kalkıyor

Düşük değil. Burada kiralar bu şekilde. Benimde harcamalarım var. Kışın ev taşımak istemiyorum. Köpeğim var tekrar kabul eden yer bulmak istemiyorum. Kışın ev bulmakta sıkıntı küçük yerde.
size enflasyon var da o adama yok mu kusura bakmayın da

1250 ne yaa kümes kirası gibi :)

kiracı ve ev sahibi olarak orta yolu bulmanız dileği ile

Aradaki farkı tahsil edemez. (5 yıl) Kira döneminde de çıkartamaz (10 yıl)
Hani vatandaş hakkını bilmese anlarım da hukukçusunuz sanırım sizler bari bilin. Emsal kira araştırması ile aradaki farkı isteyebilir mi hanımefendi mümkün mü böyle bir şey
Peki

X