Ev sahibinin terbiyesizliği

Ev sahibinizin 5 yıl dolunca piyasa ile eşitleme hakkı bulunuyor yasal olarak. Bence sizinki de gayet insaflıymış 10 sene dayanmış.
1 sene içinde 2 kere zam yapıp 1250 den 6 ay sonra bunu söyledi. Ayrıca dayanmış ne, sorunlu insanlar olsaydık çıkarırlardı herhalde. Günü gününe kirasını ödedik. Çok ayıp şu söylediğiniz, gece gece nsanı geriyorsunuz.

Evet tabiki Kanuni haklarınız var Taşınması kira bulması zor ancak bir orta yol bulmaya çalışırdım. Gönülsüz kavga dövüş benim hoşuma gitmez. Köpekle sizi kabul edecek ev sahibi bulmak da zor hani. Dediğim gibi ağzımın tadını bozmazdım küçük meblağlar için. Konuşurdum bir daha zam olmayacak şeklinde kabulse amenna derdim. Yoksa kira dönemi geldiğinde adam sizi çıkarabilir. Çıkmamak konusunda ısrar ederseniz emsal araştırması ile aradaki farkı dahi sonradan tahsil edebilir. Ayrıca taşınma maliyeti de var ben ev taşıdım şehirler arası 15bine patladı kaç ay önce onu da söyleyeyim. Herkes iyiniyetle orta noktaya yanaşırsa daha hoş olur diye düşünüyorum. Enflasyon herkese var hakkaniyetli olmak lazım.
Aradaki farkı tahsil edemez. (5 yıl) Kira döneminde de çıkartamaz (10 yıl)
Hani vatandaş hakkını bilmese anlarım da hukukçusunuz sanırım sizler bari bilin. Emsal kira araştırması ile aradaki farkı isteyebilir mi hanımefendi mümkün mü böyle bir şey

Kiracının 5 yıl çıkmama hakkı var. Ya tabiki ben parasında değilim adama zaten en başta da dedim orta yolu bulalım diye üslubu çok çirkin bana karşı. Hani bana kibar konuşsa belki diyecegim tamam orta yolu bulup konuşmaya çalışıyorum hakaret ediyor. adam böyle kaba Saba konuştukça benim tepem atıyor. Ve şimdi kabul etsem 3 ay sonra gene aynı yaz geldi diyecek. Tayin dönemi olsa ev bulurum.kendi eşyalarım var taşıma parasını da çok yüklü vermem. Ama simdi kış vakti buranın insanları internete ilan koymak yerine sokaklara aşıyor sokak sokak gezip nasıl hangi ara ev bulayım.
10 yıl 5 yıl değil

Dunya sizin etrafinizdami donuyor kopegim var surekli zam istiyor falan sani adam 5 kefe zam yapti sadece kendini dusununen insanlar cok itici tavrinizda aynen oyle. Adam sizle ugrassa hakli adamin malini kullaniyosunu onunda ihtiyaci olabilecegini dusunemiyorsunuz bahsi gecen parada para degil yani saf bencillik

Önceki konum için :

Özet geçmeye çalışacağım.
Bugün kontratım bitti ev sahibim beni aradı. Kalacak misin çıkacak misin diye. Kalacağım dedim kirayı da yüzde yirmi beş arttirimli haliyle 1000 lira yollayacağım dedim(sözleşmemiz de 600 yazıyor eve girdikten iki ay sonra 750 yapmisti). Birtakım tartışmalardan sonra bu apartmandaki dairelere sorayım fiyatlarını dedi bende buradakilerin hepsi eşyalı dedim etraftakilere sorayım dedi tamam ama burası en üst kat ve 1+1 esyasiz dedim. Aradan Birkaç saat geçti aradı 1250 son fiyat dedi bende 1100 den fazla vermem dedim. Yasal hakkımı kullandığımı yasal sınırın yüzde yirmi beş olduğunu evden çıkmayacağımı söyledim. Bana kalkıp öyle bir şey yok o kalktı dedi. Avukata sorabilirsiniz dedim.ben senin yüzünden avukatla mi ugrasayim dedi. Evi saticam evimden çık dedi tamam dedim satın yeni ev sahibi beni çıkarsın. Bu arada konuşurken sürekli bağırıyor senli benli konuşuyor. Sen ne kadar terbiyesizsin hakaret ediyorsun düzgün konuş dedi. Ağzımdan tek bir olumsuz kelime veya sen lafı çıkmamıştır 🤷 Zorba misin sen evimden cikmiyorsun dedi. Neyse en son dedim ki sözleşmede yazan 600 ben yüzde yirmi beş zamlı haliyle 750 yollayacağım dedim telefonu yüzüne kapattım. Çok çok kapıma gelirse rahatsız ederse polis çağırırım. Numarasını engelledim. Ama sinirlerim bozuldu. Bir yıl boyunca zam yapmamış olup şu an benden 1500 isteseydi başım gözüm üstüne der verirdim. Ama ikide bir zam istiyor. Şimdi benim yapmam gereken başka bir şey var mı ? Veya ev sahibi benim aleyhime bir şey yapabilir mi ?
( Lütfen memursun 1000 lira kira mi olur demeye getirmeyin. Burası küçük şehir 1+1 esyasizlarin fiyatı bu şekilde bu civarda. Daireler genişse ara katsa falan 1.5 ayrıca enflasyon banada var benimde harcamalarım var.)
Arkadaş ben kış ortası taşınmak ve eve ederinden fazla ücret vermekte istemiyorum. Ben yasal olarak hakkımı sordum.
Burdaki tek terbiyesiz sizsiniz. Resmen adamın evine çökmüşsünüz.piyasa, %25 mi zamlanıyor ki eve %25 zamda ısrar ediyorsunuz. O %25 saçmalığı da bu yaz bitiyor

Kontrat var zaten adam serbest piyasa benim evim diyir
Adamın öyle dediği yok gayet makul 1250 demiş adam. Bu zamanda 1250ye kümes bile yok. Hadi yaza kadar kaldım. Yazın adam süre dolunca bu sefer de kendi ortak noktayı bulmak istemeyecek. Senin yaptığın çirkeflik üzerine kirayı daha yüksek yapacak. Ve sen taşınma yeni eve geçme emlakçı masrafları ile başbaşa kalacaksın. Ben olsam ben de istemem böyle kiracıyı

Kış ortasında ev bulmak ve taşınmak heleki köpekle çok zor. Temmuzda tayinciler olacak o zaman taşınırım.
Temmuzda %25 kalkıyor, serbest piyasa geri geliyor. 150 lira için takışıp durmuşsun adamla, en geç yazın kendini zor duruma sokacaksın mecbur taşınmaya mahkum edecek seni kiraların serbestleştiği zamanda. Bu kadar küçük hesaplar yapma yapacaksan da tartışma biraz geniş düşün

Sürekli kira arttırması hoş olmamış ama herkes devlet ne derse o diye dırettı. Sımdı ev sahıplerı yılı olacak bu yıl zorluk çıkaran kiracıları çıkartacaklar büyük ıhtımal bızde aynı sorunu yaşadık keşke evet deseydınız makul fiyat hemde su zamana göre hakkınız da hayırlısı

Kış ortasında ev bulmak ve taşınmak heleki köpekle çok zor. Temmuzda tayinciler olacak o zaman taşınırım.
Temmuz mu
Bakan açıklama yaptı dinlemediniz mi yasal %25 olan artış kuralı temmuza kadar geçerli sonrasında ev sahibi ve kiracı kendi belirleyecek dedi bence temmuza kalmayın ve inanın 1250 lira kira hiç bir şey yani 1.100 siz kabul etmişsiniz 150 lira için neleri göze aldığınız bir dusunun derim

Önceki konum için :

Özet geçmeye çalışacağım.
Bugün kontratım bitti ev sahibim beni aradı. Kalacak misin çıkacak misin diye. Kalacağım dedim kirayı da yüzde yirmi beş arttirimli haliyle 1000 lira yollayacağım dedim(sözleşmemiz de 600 yazıyor eve girdikten iki ay sonra 750 yapmisti). Birtakım tartışmalardan sonra bu apartmandaki dairelere sorayım fiyatlarını dedi bende buradakilerin hepsi eşyalı dedim etraftakilere sorayım dedi tamam ama burası en üst kat ve 1+1 esyasiz dedim. Aradan Birkaç saat geçti aradı 1250 son fiyat dedi bende 1100 den fazla vermem dedim. Yasal hakkımı kullandığımı yasal sınırın yüzde yirmi beş olduğunu evden çıkmayacağımı söyledim. Bana kalkıp öyle bir şey yok o kalktı dedi. Avukata sorabilirsiniz dedim.ben senin yüzünden avukatla mi ugrasayim dedi. Evi saticam evimden çık dedi tamam dedim satın yeni ev sahibi beni çıkarsın. Bu arada konuşurken sürekli bağırıyor senli benli konuşuyor. Sen ne kadar terbiyesizsin hakaret ediyorsun düzgün konuş dedi. Ağzımdan tek bir olumsuz kelime veya sen lafı çıkmamıştır 🤷 Zorba misin sen evimden cikmiyorsun dedi. Neyse en son dedim ki sözleşmede yazan 600 ben yüzde yirmi beş zamlı haliyle 750 yollayacağım dedim telefonu yüzüne kapattım. Çok çok kapıma gelirse rahatsız ederse polis çağırırım. Numarasını engelledim. Ama sinirlerim bozuldu. Bir yıl boyunca zam yapmamış olup şu an benden 1500 isteseydi başım gözüm üstüne der verirdim. Ama ikide bir zam istiyor. Şimdi benim yapmam gereken başka bir şey var mı ? Veya ev sahibi benim aleyhime bir şey yapabilir mi ?
( Lütfen memursun 1000 lira kira mi olur demeye getirmeyin. Burası küçük şehir 1+1 esyasizlarin fiyatı bu şekilde bu civarda. Daireler genişse ara katsa falan 1.5 ayrıca enflasyon banada var benimde harcamalarım var.)
Arkadaş ben kış ortası taşınmak ve eve ederinden fazla ücret vermekte istemiyorum. Ben yasal olarak hakkımı sordum.
Yasadigin sehirde ev kiraları bu kadar dusukse sende memursan yasacigin sinire strese degmez ,git baska eve cik .
Bu manyaklarla mi ugrasican boyuna

Memur birinin(hem de öğretmen) 150 TL için carlaması trajikomik ya. 🙄
Bizde havadan para kazanmiyoruz.
Zaten sorun adamın 3 ayda bir zam istemesi. Zaten evden taşınıyorum, tapu sahibi başka kirayı yatırdığım kişi başka, muhattap olduğum kişi baska, sözleşmede tapu sahibinin imzasını atan kişi başka. Tapu sahibi aradı muhattap olduğu kişiye bir miktar borcu varmış o şekilde bir yilligina ödünç vermiş daireyi muhabbetlerden haberim yoktu dedi,şimdi kirası önemli degil ama kardeşim taşınacak dedi güzel bir dille. Bende adam güzel ve kibar konuştuğu için yokuş yapmadım çıkacağım. Sözde muhattap olduğum kişi bana bir yıllık sözleşme yapalım yeniden diyordu. Böyle de üçkağıtçı insanlar.

Temmuzda %25 kalkıyor, serbest piyasa geri geliyor. 150 lira için takışıp durmuşsun adamla, en geç yazın kendini zor duruma sokacaksın mecbur taşınmaya mahkum edecek seni kiraların serbestleştiği zamanda. Bu kadar küçük hesaplar yapma yapacaksan da tartışma biraz geniş düşün
Ya mesele 150 lira değildi ben 150 yi kabul etsem 3 ay sonra tekrar 300 lira daha zam isteyecek. Ona da tamam diyeceğim 3 ay sonra bu defa 500, isteyecek.Konunun basinda da belirttim adam geçen yıl sözleşme süresi dolmadan yüzde yüz zam yapmak istedi. Kabul etmeyince bilendi bana. Geçen yıl bunu yapmasa şu an soyleseydi istediği fiyatı kabul ederdim.

Dunya sizin etrafinizdami donuyor kopegim var surekli zam istiyor falan sani adam 5 kefe zam yapti sadece kendini dusununen insanlar cok itici tavrinizda aynen oyle. Adam sizle ugrassa hakli adamin malini kullaniyosunu onunda ihtiyaci olabilecegini dusunemiyorsunuz bahsi gecen parada para degil yani saf bencillik
Aynen o zaman sizde oturduğunuz eve 3 ayda bir zamlı fiyat verin.

Bizde havadan para kazanmiyoruz.
Zaten sorun adamın 3 ayda bir zam istemesi. Zaten evden taşınıyorum, tapu sahibi başka kirayı yatırdığım kişi başka, muhattap olduğum kişi baska, sözleşmede tapu sahibinin imzasını atan kişi başka. Tapu sahibi aradı muhattap olduğu kişiye bir miktar borcu varmış o şekilde bir yilligina ödünç vermiş daireyi muhabbetlerden haberim yoktu dedi,şimdi kirası önemli degil ama kardeşim taşınacak dedi güzel bir dille. Bende adam güzel ve kibar konuştuğu için yokuş yapmadım çıkacağım. Sözde muhattap olduğum kişi bana bir yıllık sözleşme yapalım yeniden diyordu. Böyle de üçkağıtçı insanlar.
Havadan para kazanmadığını biliyorum ama o tutarı gayet rahat ödeyebilirsin yani. Belli ki adam sıkıntı. Tamam zam yapalım ama 1 sene boyunca zam yok diye söz al adamdan

Bizim ev sahibi 1200 liralık kirayı 3bin yaptı. 10 senelik kiracıyız, sizinki yine insaflıymış.
Abi yapar yapar.
Kusura bakmayın da bu zamana kadar düşükten oturduğunuza sayın sayalım.
Biz burada 15 yıllık kiracıyız. 2022 yılında 1200 olan kiramız sözleşme gününü beklenmeden 1 ocak itibariyle 2500 lira yapıldı. Kimse de sesini çıkarmadı, piyasaya göre çok çok ucuza oturuyoruz, sizde öyle. Bunun insafsızlıkla bir alakası yok, herkes hakkı olanı alsın, asgari 8500 iken siz 1250 vermeye gönlünüz razı olacak mıydı? Benim olmazdı mesela, ikiletmeden parasını yolladım. Herkesi düşünmek lazım.

E taşının o zaman.
Sdam gayet insaflıymış köpek kabul ettiğine göre.
Herşeye yok, ona yok buna yok.
Kimse size havadan para kazanıyorsunuz demedi herkesin ihtiyacı var memur insansınız 150 lira bugün bir kafeye gitseniz kahveyle tatlı ücreti tutuyor. Yazılı olarak anlaşırsınız olur biter.
Temmuzda daha büyük problem yaşayacaksınız, zira herkes istediği zammı yapacak kiracılarına. O zaman yok deme lüksünüz yok işte, o zaman kötü olmamak için ılımlı gitmeniz gerekiyor.

Benim kendi evim var sagol ama sen bencilsin sadece kendini dusunuyorsun adam 3 ayda bir zam yapmiyor zaten bedavaya oturmussun suclamayi birakda biraz kendine don bak yaptigin insaflicamo sozlesme yaparsin bir sene o paraya oturursun bukadar basit

X