evde evcil hayvan besleme konusu (olur mu olmaz mı)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Şaka gibi bi de fiyat mı yazdınız?
Evcil hayvan alınca evladınız gibi oluyor. Evladınızı beğenmeyince geri iade edemiyorsanız hayvanları da iade edemezsiniz. Bakamayacağınız hayvanı alıp boş yere hayvancağızı strese sokmayın.

Çokça sevdiğim bir söz var; Satın alma, sahiplen.

Ne demek olmazsa geri veririm!Ne dediğinizin farkında mısınız?Onun da bir canı var,duyguları var.Kötü bir şaka gibisiniz.Eşyalarım yeniymiş falan!Eşyanızla yaşayın o zaman.Çocuğunuz olduğunda da yaramazlık yapınca geri mi veriyorsunuz?Eşyaların üzerine bir şey dökünce falan?

Kusura bakmayın herkes evinde hayvan bakmak zorunda değil tabi ama ondan süs eşyası gibi bahseden zihniyet de bir zahmet almasın!
ben de burda sordum öyle yapacağım demedim. böyle birşey yapılabilir mi diye. hayatımda kedi bakmadım. bende ömürlük bakamayacağımdan korktum. acaba birkaç gün uyum sağlayabilir mi diye düşündüm ama herkes sanki böyle yapmışım gibi cevap veriyor. keşke sadece böyle olamayacağını söyleseniz. süs eşyası gibi asla bakmıyorum.

ben de burda sordum öyle yapacağım demedim. böyle birşey yapılabilir mi diye. hayatımda kedi bakmadım. bende ömürlük bakamayacağımdan korktum. acaba birkaç gün uyum sağlayabilir mi diye düşündüm ama herkes sanki böyle yapmışım gibi cevap veriyor. keşke sadece böyle olamayacağını söyleseniz. süs eşyası gibi asla bakmıyorum.
Benim de bir kedim var ve daha önce hiç tecrübem yoktu.Ve sahiplenirken niyetimiz bir cana yoldaş olalım,can olalım,ev bark olalımdı.Sizde bu yok.Ben ne eşya düşündüm ne kum ne temizlik.Anlatabildim mi?

Esya mi bu beğenmezsem geri veririm!!!!
Sizin gibi birine malesef sizin gibi olduğunu bilmeden kedilerimizin 2 yavrusunu verdik takip şartıyla. Bir kaç hafta sonra salıvermiş 😭 o günden beri ailecek kendimize gelemedik vicdann azabından, keşke vermeseydik diye. Bakmayacaktınız hayvanın günahına girmeyin. Ayrıca satın almak ne demek mal mi can onlar can

Daha önce hayvan bakmadığınız işin, sorduğunuz sorunun hayvan sahiplerinin ne kadar sinir uçlarına dokunduğunu kestiremediniz bence. Ben iyi niyetli ancak bu konuda bilinçsiz olduğunuzu düşünüyorum. Yukarıda bir arkadaş yazmış, bir kediye geçici yuva olabilirsiniz belki. Ya da hayvanı olan bir arkadaşınız yolculuğa vs gittiği zaman ilgilenebilirsiniz. Böylelikle size göre mi anlamış olursunuz.
Hayvan satışı gerçekten çok etik dışı bir durum. Bu etiğe sahip olmayan birinin de size hayvanla ilgili kolaylıkla yalan söyleyebileceğini aklınızdan çıkartmayın. Evet bazı kedi koltuk tırmalamaz, ama bu o hayvanın öyle bir huyu olmadığı içindir, cinsinden dolayı değil. Dediğim gibi, bir ankara kedim var, koltuk tırmalamasına kızdığımı biliyor, ilgi istediğinde gözümün içine baka baka koltukları yoluyor ki ordan kovalayayım da kovalamaca oynayalım 🤦🏼‍♀️

Ayrica kediler hassas hayvanlar. 1 gün bile alıştığı yerden uzaklastiginda uzun sure kendine gelemez. Size alışıp geri verdiğinizde kedinin psikolojisini bozacaksınız!
Annemin evinde sizin gibi birinin sahiplenip birakiverdigi bir kedi var. 2 hafta hergün ağladı, hergün!
anladım, teşekkürler. ben çok bilgi sahibi değilim. hiç kedi beslemedim. aslında sorunun içinde bırakmak istemediğim için korktuğum da yazıyor. böyle yapılabilir mi diye sormak istemiştim.

eşim hayvanları çok sevdiğimi biliyor ve bir arkadaşı evcil hayvan satışı yapıyor. satış diyince tepkiler olacaktır eminim ama bu arkadaşı bir kediyi öyle bir övmüş ki eşimde hiç alma fikri yokken alalım diye tutturdu. ben de içten içe hep isterdim ama alacaksam ömür boyu bakmak isterim. o konuda kendime tam güvenemiyorum. şuan çocuğum yok, eşyalarım yeni.
mesela kediyi alsam onu birkaç gün tanısam, sorun olur mu? zaten geri verecek olsam bu birkaç gün içinde olur yoksa ömür boyu kalır diye düşünüyorum. hemen vazgeçersem o bile beni üzer.

Siyah Ankara kedisi, 5 aylık demiş kedi baya büyük görünüyor resimde. ben hiç anlamam 5 aylık olup olmadığı doğru mu nasıl anlaşılır?
bir de bakımı çok kolay, tuvalet eğitimi var demiş. tüy dökmüyor demiş. tüy dökmemesi de doğru mudur?
O canlar sirf para karsiligi satilacaklar diye ne hallere düşüyorlar haberiniz yok! Onlar kedi aslında hani su ormanlarda ozgurce dolasan kedigiller ailesinden!Ama biz insanlar kediliklerini bile kirptik! Onlari kedilikten cikardik!ne icin? Para icin!sizin ve esiniz gibi kedileri süs esyasi muamelesi yapanlar yapti bunu!! Ankara keciorende onlarca cins kopek izbe bir bodrumda ses telleri kesilmis halde bulundu! Sizin gibiler onlari para karsiligi almak istiyor diye..O cins kediler araliksiz doğurtuluyor caniler tarafindan!Zorla!Siz para verip aldikca bunun sonu gelmeyecek!! Valla yardımlarınızdan ben utandim!!

O sorumluluğu alabilecek birisi zaten satilik kedi almaz, sahiplenir zor durumdaki bir kediyi yada yavruyu. Bi anlik hevesle sakin almayın.
Ben olsam o satan adama da ağzının payını verirdim de neyse.

Daha önce hayvan bakmadığınız işin, sorduğunuz sorunun hayvan sahiplerinin ne kadar sinir uçlarına dokunduğunu kestiremediniz bence. Ben iyi niyetli ancak bu konuda bilinçsiz olduğunuzu düşünüyorum. Yukarıda bir arkadaş yazmış, bir kediye geçici yuva olabilirsiniz belki. Ya da hayvanı olan bir arkadaşınız yolculuğa vs gittiği zaman ilgilenebilirsiniz. Böylelikle size göre mi anlamış olursunuz.
Hayvan satışı gerçekten çok etik dışı bir durum. Bu etiğe sahip olmayan birinin de size hayvanla ilgili kolaylıkla yalan söyleyebileceğini aklınızdan çıkartmayın. Evet bazı kedi koltuk tırmalamaz, ama bu o hayvanın öyle bir huyu olmadığı içindir, cinsinden dolayı değil. Dediğim gibi, bir ankara kedim var, koltuk tırmalamasına kızdığımı biliyor, ilgi istediğinde gözümün içine baka baka koltukları yoluyor ki ordan kovalayayım da kovalamaca oynayalım 🤦🏼‍♀️
teşekkür ederim cevabınız için. gerçekten iyi niyetle sordum, yanlış anlaşılma oldu. ki burada sadece sordum böyle yapılabilir mi diye. cevaplar çok ters oldu canımı sıktı, ama anladım tabi olayı, aydınlanma yaşadım

eşim hayvanları çok sevdiğimi biliyor ve bir arkadaşı evcil hayvan satışı yapıyor. satış diyince tepkiler olacaktır eminim ama bu arkadaşı bir kediyi öyle bir övmüş ki eşimde hiç alma fikri yokken alalım diye tutturdu. ben de içten içe hep isterdim ama alacaksam ömür boyu bakmak isterim. o konuda kendime tam güvenemiyorum. şuan çocuğum yok, eşyalarım yeni.
mesela kediyi alsam onu birkaç gün tanısam, sorun olur mu? zaten geri verecek olsam bu birkaç gün içinde olur yoksa ömür boyu kalır diye düşünüyorum. hemen vazgeçersem o bile beni üzer.

Siyah Ankara kedisi, 5 aylık demiş kedi baya büyük görünüyor resimde. ben hiç anlamam 5 aylık olup olmadığı doğru mu nasıl anlaşılır?
bir de bakımı çok kolay, tuvalet eğitimi var demiş. tüy dökmüyor demiş. tüy dökmemesi de doğru mudur?

not : üzgünüm soruyu kötü niyetle sormadım. hayatımda hiç kedi bakmadım. zaten korkumda ömürlük bakabilir miyim kısmıydı. bu yüzden konu açtım. acaba uyum sağlayabilir miyiz birkaç gün böyle bir şey yapılabilir mi diye sordum. yapacağım demedim. o yüzden sakin olun lütfen bana kızmayın. ben anladım sorunun cevabını, kusura bakmayın, sevgiler..
Yıllarca düşündüm bir kedi ile yaşamayı iki ay önce kendimi hazır hissettim. Düşündüm çünkü onunla yaşamaya başladığımda her şeyi göze almalıydım. Belki 10 yıl yaşayacak. Hastalığı, tüyü şusu busu derken iki ay önce sokaktan aldım şu an birlikte yaşıyoruz. Çok güzel hissediyorum iyi ki geldi ortak oldu yaşantıma. Bzen geç kaldığımı düşünsem de benim için doğru zaman buydu. Tüy dökmez diye bir şey yok muhakkak döker ve evet ciddi sorumluluk gerektiren bir olay. Bu arada sahiplenin. Satın almak da neymiş.

2-3 haftadan önce alışamazsınız, anlayamazsınız yapıp yapamayacağınızı. Ben kedilere çok düşkünüm ancak 3 ay kadar yeni kızımı hayatıma aldığımda bocaladım. Alışamadık birbirimize ve üzülüp "ben bu kediye alışamayacağım" dedim. 4 yıldır benimle ve biz ayrılmaz bir ikiliyiz. 1-2 gün dışarıda olsam aklım hep kızımda oluyor, sürekli onu düşünüyor ve özlüyorum. Kısa sürede uyum sağlayamacakmışsınız gibi gelir size, ancak sağlayabilirsiniz de sağlayamabilirsiniz de. Ben hayatım boyunca kedi beslediğim halde böyle oldu çünkü her birinin ayrı ayrı karakterleri, huyları, alışkanlıkları hatta tikleri var.

Çok fazla özveri isteyen bir iş. Günlük evi süpürmeniz gerekiyor, günde iki kez süpürge çalıştırdığım oluyor benim. Tüy döküyor, kumunu dağıtıyor, mamasını dağıtıyor, yerlere halılara kusuyor. Benimkinin de halılara kusma huyu var, ben kendisini alıp fayansa ya da klozetin içine kusturuyorum. Bugün yardım etmeye bir tanıdığım geldi, koca salonu sildik süpürdük yerleri pırıl pırıl yaptık, az önce salonun ortasına kustu. Gittim tuttum onu o an, tüylerini okşadım yanında olduğumu gösterdim. Çişli kum, kaka temizlemek zaten günlük bir iş de, bir de hastalığı vs olduğunda kusmuk temizleme durumu da olabiliyor. Eşyalara evin temizliğine takılacak üzülecekseniz boş verin, yapamazsınız evin içinde.

Bir de lütfen, satın almayın. Hatta o satan kişileri şikayet edin. Çünkü bu bir suç, suça ortak olmayın, talebin artmasında da payınız olmasın. Veterinerlerden, barınaklardan, sosyal medya gruplarından da kum eğitimli, hatta bazen cins -böyle bir düşünceniz varsa- evciller olabiliyor. O kadar parayı da hayatınıza alacağınız canın mama kabı, kum kabı, taşıma çantası, aşıları, kaliteli sağlıklı mamasına harcayın.

teşekkür ederim cevabınız için. gerçekten iyi niyetle sordum, yanlış anlaşılma oldu. ki burada sadece sordum böyle yapılabilir mi diye. cevaplar çok ters oldu canımı sıktı, ama anladım tabi olayı, aydınlanma yaşadım
Aa bu arada, kediye vereceğiniz kum eğitimi, patisini bir kere kuma sürtmek. Kedi zaten içgüdüsel olarak kuma yapar. Cins de olsa tekir de olsa hepsi için bu geçerli. “Kum eğitimli kedi” tabiri zaten kedinin özelliklerinin şişirme olduğunun bir göstergesi ☺

2-3 haftadan önce alışamazsınız, anlayamazsınız yapıp yapamayacağınızı. Ben kedilere çok düşkünüm ancak 3 ay kadar yeni kızımı hayatıma aldığımda bocaladım. Alışamadık birbirimize ve üzülüp "ben bu kediye alışamayacağım" dedim. 4 yıldır benimle ve biz ayrılmaz bir ikiliyiz. 1-2 gün dışarıda olsam aklım hep kızımda oluyor, sürekli onu düşünüyor ve özlüyorum. Kısa sürede uyum sağlayamacakmışsınız gibi gelir size, ancak sağlayabilirsiniz de sağlayamabilirsiniz de. Ben hayatım boyunca kedi beslediğim halde böyle oldu çünkü her birinin ayrı ayrı karakterleri, huyları, alışkanlıkları hatta tikleri var.

Çok fazla özveri isteyen bir iş. Günlük evi süpürmeniz gerekiyor, günde iki kez süpürge çalıştırdığım oluyor benim. Tüy döküyor, kumunu dağıtıyor, mamasını dağıtıyor, yerlere halılara kusuyor. Benimkinin de halılara kusma huyu var, ben kendisini alıp fayansa ya da klozetin içine kusturuyorum. Bugün yardım etmeye bir tanıdığım geldi, koca salonu sildik süpürdük yerleri pırıl pırıl yaptık, az önce salonun ortasına kustu. Gittim tuttum onu o an, tüylerini okşadım yanında olduğumu gösterdim. Çişli kum, kaka temizlemek zaten günlük bir iş de, bir de hastalığı vs olduğunda kusmuk temizleme durumu da olabiliyor. Eşyalara evin temizliğine takılacak üzülecekseniz boş verin, yapamazsınız evin içinde.

Bir de lütfen, satın almayın. Hatta o satan kişileri şikayet edin. Çünkü bu bir suç, suça ortak olmayın, talebin artmasında da payınız olmasın. Veterinerlerden, barınaklardan, sosyal medya gruplarından da kum eğitimli, hatta bazen cins -böyle bir düşünceniz varsa- evciller olabiliyor. O kadar parayı da hayatınıza alacağınız canın mama kabı, kum kabı, taşıma çantası, aşıları, kaliteli sağlıklı mamasına harcayın.
Malt kullanıyor musunuz? Bizimki de çok kusuyordu malttan sonra kusması kesildi.

Bizde de bir Ankara kedisi vardı, evimizin anasını ağlattı. Perdeleri, koltukları, sandalyeleri mahvetmesini saymıyorum. Bu her kediyle olabilir. Benim melek gibi uslu kızım da çantalarımı çok tırmalar, ondan değerli değiller. Ama diğeri buzdolabını ve televizyonu bozdu. Çok da canavar, iri bir kediydi. Evden kaçtı. Balkon korkuluklarına çıkıp 3 daire ileri gider, milletin evine dalardı :KK70:. Eminim ben onun hâlâ daha sokakta yaşadığına, rambo gibiydi, köpek döven bir kediydi. Masmavi gözler, bembeyaz tüyleriyle minnacıktı, sokaktan bulmuştuk. Büyüttük, dana kadar oldu, kaçtı. O melek yüze kandık ama psikolojimizi bozdu :KK70:.

ama petshoplarda satılıyor, yasak olduğunu bilmiyordum.
bir de ben daha önce bir veterinerin sayfasında paylaşımlara bakıyordum, yuva arıyor diye birçok kedi paylaşıyodu, sahiplendirmek istediklerini düşündüm, ama arayınca belli bir ücret istedi, bizde vazgeçmiştik. yani birçok sayfada da sahiplendirme adı altında para istiyolar ben bu kısmı anlayamadım, hiç denk geldiniz mi?

Malt kullanıyor musunuz? Bizimki de çok kusuyordu malttan sonra kusması kesildi.
Sanırım reflüsü var, gün içerisinde mama yemediğinde kusabiliyor. Bu ara birazcık üşüttü de, sanırım bugün ondan kaynaklıydı. Birkaç gündür hafif halsiz. Maltı deneyelim biz de, sık mama vermeye özen gösteriyorum şu an için.

ama petshoplarda satılıyor, yasak olduğunu bilmiyordum.
bir de ben daha önce bir veterinerin sayfasında paylaşımlara bakıyordum, yuva arıyor diye birçok kedi paylaşıyodu, sahiplendirmek istediklerini düşündüm, ama arayınca belli bir ücret istedi, bizde vazgeçmiştik. yani birçok sayfada da sahiplendirme adı altında para istiyolar ben bu kısmı anlayamadım, hiç denk geldiniz mi?
Petshoplarda satılması da yasak :) . Evet bazen olabiliyor, tedavi masraflarını isteyebiliyorlar kimi zaman, bunun da etikliği tartışılır. Direkt veteriner kliniklerine de ödeme yapmayı tercih edebilirsiniz böyle bir durumda. Engelli ya da yaralanmış bir can değilse genelde tedavisi de kısırlaştırma ya da iç-dış parazitten ibaret oluyor, çok bir ücret tutmaz. Zaten parazit aşılarını sahiplendiğinizde de sizin yaptırmanız gerekir. Hangi işlemler için ödeme istendiğini detaylı öğrenebilirsiniz. Ben kedimi internet sitesinde ücretsiz olarak buldum, reklam olmasın, özelden yazabilirim isterseniz ücretsiz sahiplendirme sitelerinin isimlerini.

Zamanınızın büyük bölümünü hayvana harcamanız gerekiyor. Hergün kumunu temizlemeniz gerekiyor kediler asla kirli yere yapmaz ve uygun buldugu yere yapar bunun için sorun etmemeniz gerekir. Kediler meraklidir heryeri arastirir, bakar, tirmanir, dagitir, esyalariniz kirilabilir. Kapali kapilari sevmez, ozgur olmayi seven hayvanlardir. Taze su ve mama isterler. Yalniz olmayi sevmezler alistiklari zaman. Evin icinde belli saatlerde kosarlar enerjilerini bosaltirlar. Tirnaklariyla halilari, koltuklari tirmalarlar. Tirnaklarini kesmeniz gerekir ama kesseniz bile tirnaklari cok keskin oldugu icin kedilerin mutlaka delikler acarlar tirmaladiklari yerlerde. Tuyleri dokulur, kontrol altina alsaniz da dokulur bir sekilde biz de oldugu gibi. Bunlari sorun etmeyecekseniz sahiplenin tabi ki. Tipki bi cocuk gibi dusunun. Bir de kizginliga giriyolar haliyle kisirlastirmaniz gerekiyor. Eger kisirlastirmazsaniz kizginliga girdiklerinde haliyle daha aktif oluyolar o hallerinin de sabirla gecmesini beklemek zorundasiniz. Bunlar sorun olmayacaksa hayvan sahiplenmek cok guzel tabi ki, normalde hayvan satisi yasaklandi diye biliyorum, sokaklar yardima ihtiyaci olan hayvan dolu lutfen sokaktan sahiplenin.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X