Evdeki ekonomi bakanı kim, evi nasıl çeviriyorsunuz, borçlardan nasıl kurtuldunuz?

bende 1.5 yıllık evliyim ve nerdeyse evimizi biz döşedik yaptırdık...

kapı kuluplarına kadar kalebodur kapı parke dolap koltuk derken ooooooooo

çooooooook borcumuz vardı.. ben hiç kıyafet almadım bu 1.5 sene içinde

pazara yada markete gitmeden evde

ihtiyaç listemi oluşturdumki fazla bir şey almim ihtiyacımı alayımö diye....

tüm ampulleri çıkardım tasarruflu taktım.......... işe yaradı...

muslukların ağzına çok az su akıtan cihaz altık tüm musluklara......

doğalgazda kışın tek mutfak oturma odam ve antreyi yakıyordum

yatmadanda yatak odasını borcumuz bitti yeni araba aldık şimdi onun borcu var.
......

canım, bizde tüm ampülleri değiştik sonra bunlar tek tek patladı, sonra daha kaliteli markalılardan aldık onlarad patladı bilemiyorum artık tasarruf oldumu olmadımıkaydirigubbakcemile3kaydirigubbakcemile3

merhaba arkadaşlar bende 3 yıllık evliyim evlendiğimizdede şuanda da borç ödüyoruz herşeyimizi kendimiz aldık kimseden bi destek görmedik bu yüzdende kısıtlı bütçeyle yaşamaya alıştık .düğün yapmadık salon parası olmasın diye bizden çıkacaktı parası biliyoduk çünkü, kışın evlendiğimiz için balayımızda uyguna geldi 500 milyon falandı,evlendiğimiz ilk yıl eşya borçlarını halettik bu arada ben kendi kredi kartlarımı evlenir evlenmez iptal ettim eşiminde 1 kredi kartı var( kart çok olursa borç takibi zor oluyo ,ödeme günleri çakışıyo maaş zamanına denk gelmiyo falan),hem borç ödeyip hemde her ay 1 çeyrek,yarın param neye yeterse alıcam diye şartlandırmıştım kendimi,dışarda yemek sinema falan ayda 1 ya oluyodu ya olmuyodu kuaför falan tamamen iptal zaten saçımı evde boyuyorum ,çok şükür ilkyıl borçlarımızda bitti bi miktar paramızda oldu ev almaya karar verdik düğünde takılan bütün takıları kendi ailemin verdiği bilezikler hariç satmıştım borçlar için,ailemin verdiği takılarla bide biriktirdiğimiz parayla peşinat yapıp krediyle ev aldık çok büyük bi ev değil ama kiradan kurtulduk böylece şimdi hem kredi ödüyoruz hemde kenara bişeyler atmaya çalışıyorum bu arada çocuk planlarını da ertelemek zorunda kalmıştık çocuk olursa enaz 6 ay çalışamazdım çünkü şimdi biraz birikim yaparsak inşallah çocuk sahibi olmayı düşünüyoruz ,arabamız yok eve telefon almadık boşuna her ay sabit para ödememek için cep telefonu var zaten herkesin ,çalıştığım için birini aramam gerekirse şirketten arıyorum 6 ayda bi anca kontür alıyorum yoksa hat kapanacak ,bunun dışında 2 kişiyiz çok masraf olmuyo şükür dikkat ettiğimizden kart taşımıyorum dediğim gibi markette ,dışarda her gördüğümü almamak için param varsa alıyorum,tasarruf ampüllerim var benimde bozulunca yenisiyle değiştiriyolarmış öyle söylediler ,bu arada her yıl tatilede gidiyoz öyle bi hafta 15 gün falan değilde 3-4 günlüğüne uygun yerlere , ,aynı şeyleri mağazadan almakla pazarlardan almak arasında çok fark var çok güzel pazarlar var aradığınız herşeyi bulabileceğiniz ,sadece sezon sonlarında indirim zamanlarında alışveriş yapıyorum ,valla aklıma gelenler bunlar benim tavsiyem ayağınızı yorganınıza göre uzatın yemeden içmeden kesilmez ama lüksler den kaçmak gerekir kim ne derse desin evi yöneten çekip çeviren kadındır

bu arada kumbara aldım geçen ay hergün çok değil 1,2 tl ne bozuk varsa atıyom eşime de zorla attırıyorum ,az çok demiyom atıyom 2 tlden ayda 60 tl yapıyo hiç olmazsa faturalara yardımcı olur zaten bozuk harcanıyo,bu arada bozuk para bekerettir derler mutlaka cüzdanımda 10 krş ta olsa bırakıyorum uğuruna inanıyorum batıl biliyom ama napıyım

valla canım batıl falan değil, inanç meselesi, çok iyi fikir bence, benim aklıma gelmemişti, güzel fikira.skaydirigubbakcemile5

paylasimlar cok guzel..ogrenecegim cok seyler var daha....

vallahi şuan da mecburen yani borca dağıtmaktan maaş kalmadığı için mecburen kredi kartı kullanıyoruz markette, inşallah nakit kullanmaya başlıcaz seneyea.s

valla bencede canım, inşallah arkadaşların tavsiyeleriyle bende borçtan kurtulcama.s

insallah....aslinda cok hayallerim var biliyormusun ve hepsini gerceklestirmek icin sabirsizlaniyorum....ama nasil neyle derken insallah bizde zamanla hayallerimize dlediklerime kavusacagiz...iyi niyetlerim iyi dileklerim var....ama olmazsa da cok ta uzulmeyecegim sonucta herkes hayattan payina duseni alir...ama ben inaniyorum ki benim hayatlan mucadelem kiran kirana olacak...ve ben inayorum ki bu kadar becerikli,calismayi seven,elindekinin kiymetini bilen hanmimlar olarak ve bire bin katmaya calisan hanimlar olarak hayattan fazlasiyla dilediklerimizi alacagiz....once allahtan dileyerek tabi....ben inaniyorum iyi gunler bizim icin de gelecek...sen de buna inan,yuzunde bir gulumse belirse dahi inan....zaten atilacak adimlar coktan atildi....bundan sonrasi.........:Saruboceq: :sm_cool:

ay çok içten yazmışsın umarım kavuşursun hayallerinea.s:Saruboceq:

bizimde durumumuz cok ic acici degil ama ben gerektigince dikkat ediyorum evekonomisine
mesela camasir makinasi dolmadan calistirmiyorum
kisin evde yazliklarimi giyip kaloriferleri sonuna kadar acmiyorum
su kremi bu kremi diye gereksiz kremlere para harcamiyorum saclarimi evde esim yada kendim boyuyorum
kumbaram var elime gecen bozukluklari oraya atiyorum uzerinede basladigim gunun ve bir yil sonraki ayni gunun tarihini attim bakalim ne birikecek boylece gormus olacagim gereksiz harcamalara verdigim paralari
disarda yemek yemiyorum esimede ogle yemegini evden koyuyorum
alisverise giderken bi liste yapiyorum o listenin disina cikmiyorum daha dogrusu listedekiler haricinde baska reonlara bile bakmiyorum
kiyafet alisverislerinde eskiden her gordugumu alirken simdi begensemde almiyorum eve gelince gercekten ihtiyacim olup olmadigina gore karar vererek aliyorum ama genelde indirimlerden aliyorum ve uzunca bir surede almayi dusunmuyorum
gecen gun ayakkabilarimi gozden gecirdim bikac yil hic almasam yetecek kadar ayakkabim var yok modasi gecti yok rengi kotu demeyip hepsi eskiyene kadar almama karari aldim yoksa ne koy olacagiz ne kasaba
temizlik malzemelerine gelince gecen seneler cok para harciyordum simdi baktimki tek bi ilacda ise yariyor uzerinde de gosteriyor banyo lavabo firin ocak herseyi tek bisey pekala temizliyor ozaman ne gerek var her yere ayri urunler almayayerimseniben
ONEMLI NOT:Kucucuk bir fare deligi bile koca gemiyi batirmaya yeter!..

Son düzenleme:
evet cok guzel bir laf bu...zaten kucuk seyleri onemsemedigimiz icin koca gemimizden olabiliyoruz...cokcok dogru arkadasim...

gene borçları kapatmak için kredi çektik, sonra onu öderken tekrar borç olcak sonra yine kredi çekip eski krediyle birleştiriz herhal, hep kısır döngü, hiç bi lüxümüzde yok ha:gitme:

henüz kendimi toplayacak bi ekonomi paketi bulamadım, zira bu işe borçla başladıysanız 1-0 yenik başlıyorsunuz zaten.çift maaş, kemer sıkma, lüks harcamalarda ksıtlama yok anacaığım ben çıkış yolunu bulamadım ,bulunca anlatayım : P

amaniinnnnnnnnnnnn,
sen adam olmazsan kimse olmaz vallaaaa,
seni okuyunca kendimi pek bi savruk gördümm.mafoldumben
ama dünyaya da bi kere geliyoz yawwwww
her şeye ağzımızın suyu akarakmı bakcezzzzz:çok üzgünüm:

gene borçları kapatmak için kredi çektik, sonra onu öderken tekrar borç olcak sonra yine kredi çekip eski krediyle birleştiriz herhal, hep kısır döngü, hiç bi lüxümüzde yok ha:gitme:

eeee buda olmadı,
yokmu bunun ortasıııııııııı:Saruboceq:

Kucucuk bir fare deligi bile koca gemiyi batirmaya yeter!.. çok güzel bir laf...
ekonomi çökük bizde..mafoldumben
kredi borcu,kredi kartı borcu.şimdi çocuk Allah izin verirse anaokuluna başlayacak onun masrafları.işimiz zor valla.lüks hiç bir harcamamız yok.ne sinema,ne tiyatro.ayda yılda bir dışarda yemek yiyoruz o kadar.geri kalanı hep market alışverişi.kenara 1 kuruş koymak imkansız.
Allah bu günümüzü aratmasın..

vallahi ya aynen, lüxümüz olsa, gezek tozsak falan filan bu kadar yanmam:gitme:

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…