Evdeki ekonomi bakanı kim, evi nasıl çeviriyorsunuz, borçlardan nasıl kurtuldunuz?

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.301
42.828
Kızlar bu konuda tavsiyelerinizi bekliyorum, evin ekonomi bakanıysanız, evinizi nasıl çekip çeviriyorsunuz, borcunuz vardıysa nasıl kurtuldunuz?
Evde ki ekonomiyi yönetmek hakkındaki tavsiyeleriniz çok işime yarayacak, çünkü beceremediğimi düşünüyorum
:gitme:

eskisi gibi her ay kıyafet almıyorum olanla yetiniyorum en azından borç bitene kadar

çok kullanılan malzemeleri bozulmayan olanları 5 -10 kilo şeklinde alıyoruz daha ucuz oluyor

cep tel konuşmalarımı kıstım, haftada bir et hergün değil zaten sağlıklıda değil

eskisi gibi her ay kıyafet almıyorum olanla yetiniyorum en azından borç bitene kadar

çok kullanılan malzemeleri bozulmayan olanları 5 -10 kilo şeklinde alıyoruz daha ucuz oluyor

cep tel konuşmalarımı kıstım, haftada bir et hergün değil zaten sağlıklıda değil

bende sadece sezon sonları alıyorum ama genede şu borçlardan kurtulamıyoruz :KK43:

kızlar niye yazmıyosunuz, taktikleri kendinize mi saklıyosunuz yoksa:gitme:

Esımın elınden butun kartları aldım bankamatıklerı kredı kartları maas kartı..
Her aybasında tum odemelerı yapıyorum odemesı daha gelmeyenlere talımat verıyorum.
Bakıye cok az kalıyor.
O da gorunce sasırıyordu bu ne ya dıye ben de harcamalarının dıyetı dıyordum
Ama sımdı cogu borcumuz bıttı
Ayagımızı yorgana gore uzattık :)
Sımdı sıfırlanıcak nerdeyse borclarımız

Kıyafetse her zaman gıyebılecegım markalı seler alıyorum bes tane alacagıma bır tane alıyorum.Esım de aynı sekılde.

faturaları minimuma indirmeye çalışıyorum.
Maaşımız yatar yatmaz kira, fatura, kredi kartı vb. şeyleri ödüyorum geriye kalanda
mutfak paramız ve harçlığımız oluyor.
bence ödenecekleri önemine göre sıralamak, maaş yatar yatmaz önce onları ödemek rahatlatıcı birşey evet belki aman aman para kalmıyor ama borçlu olduğun yerlere ödemelerini yapıyorsun.

allaha cok ukur borcum yok ama...kotu gunler icinde azda olsa arttirmaya calisiyorum....zaten kira,faturalar oncelikli,daha sonra mutfak masrafi geliyor....once evde ne var ne yok bakiyorum,sadece bana lazim olabilecek ve gercekten ihtiyacim olan seyleri aliyorum....temizlik urunlerinde ise asiriya kacmiyorum bazen bir yumusatici ve tursil bile en guzel temizlik urunu olabiliyor....hep indirimleri takip ediyorum,faiyart arastirmasi yapip ona gore aliyorum....kiyafet uzun suredir almiyorum cunki dolabimdaki kiyafetlerin en az bir sene daha kullanim suresi old.gordum,eve lazim olmayan seyleri ilerde lazim olur diye stoklama huyumdan vazgectim.....kredi karti asla kullanmiyorum....yakin mesafelere hep yuruyerek gidiyorum...esimle ep kartlarimizi ayni yaptirdik..birbirimizle konsurken para yazmiyor....cok acil olamayan durumlarda asla bankadan para cekmiyorum....ve mutlaka mutfak konusunda evde gecekten bisey kalmamissa alisverise gidiyorum....boyle yapmadigim durumlarda hep cok para gidiyordu...ama bunlari uyguladigimdan beri az kazandigimiz halde biraz arttirabiliyorum....ve tabi daha ogrenecegim cok sey var....mutlaka benden daha tecrubeli arkadaslariminda tavsiyelerini bekliyorum....

Esımın elınden butun kartları aldım bankamatıklerı kredı kartları maas kartı..
Her aybasında tum odemelerı yapıyorum odemesı daha gelmeyenlere talımat verıyorum.
Bakıye cok az kalıyor.
O da gorunce sasırıyordu bu ne ya dıye ben de harcamalarının dıyetı dıyordum
Ama sımdı cogu borcumuz bıttı
Ayagımızı yorgana gore uzattık :)
Sımdı sıfırlanıcak nerdeyse borclarımız

bunu bende yapmak istiyorum yani eşimin tüm kredi kartlarını almayı, açıkcası gereksiz harcamaları hep eşim yapıyor:çok üzgünüm:

canım biz ev yaptırdık bankadan kredi çektik yani bayağı borcumuz var
kriz dolayısıyla eşimin maaşıda büyük oranda düştü
bizde gittik kredi kartımızı iptal ettirdik nakit kullanmaya başladık.eşim maaşı alınca önce kredi borcunu yatırıyo sonra faturaları ve kalan parayla ayağımızı yorganımıza göre uzatıp idare ediyoruz.
market alışverişimi ayda bir toplu yapıyorum uygun bir marketten.öyle fazla kıyafete para vermiyorum marka takıntım zaten yok hiç olmadıda.faturalarıma elimden geldiğince dikkat ediyorum
aklıma ilk etapta bunlar geldiCADIARZU

ema1, zederdi, BezBebek, royem, Mihriban teşekkürler kızlar önerilerinizi takip ettim, ve yapamadıklarımı yapmaya çalışcağıma.s.

bende keşke eşimden kredi kartlarını bir alabilsem ama nerdeeeeee
benim ki birde ona buna kredi kartını kullandırıyor ve sonuç malum
borçlarını ödemeyince biz ödüyoruz artık bunaldım ne laftan anlıyor ne sözden
artık bıraktım ne hali varsa görsün bu ay kendi maaş kartımı da isteyecem kendisinden
sıkıntıyı biz çekiyoruz elin borcunu biz ödüyoruz aklını kullanmıyor hiiiiçççç

Borçlarınız bitene kadar yeni birşey almayın.Özellikle K.kartına bilmem kaç taksit kampanyaları yüzünden aileler onu da alayım,bunu da alayım,nasılsa taksitle,taksidi 3 kuruş diyerek bir anda herşeye sahip olma çabasında,haliyle yeküne bakınca bir ayda dünya kadar taksite ödeme yapmak zorunda kalınıyor.
Borçlarınız için her ay elinize geçen paradan kenara ayırın ve gerisiyle evin zaruri ihtiyaçlarını giderin,marketlerde promosyonları,indirim günlerini takip edin,hatta sürekli alışveriş yaptığınız yerlerin indirim kartlarından edinin,pek faydası gözükmüyor gibi görünse de pirinçten 10 kuruş,şekerden 5 kuruş derken harcamalarınızın tutarı az da olsa rahatlıyor,şeker,un,çay deterjan gibi dayanıklı tüketim maddelerini en ucuz satan yerden aylık alın,sebzeyi tüketeceğiniz kadar alın,kilo kilo sebze meyve yerine haftalık ne kadar tüketiyorsanız o kadar,pazarlar çoğu semtte pahalı ve malesef taneyle satışa yanaşmıyorlar,bu yüzden marketleri tercih etmeniz daha iyi bence.
Özel ihtiyaçlarınızı minumuma indirin,makyaj,saç boyama giyim kuşam gibi,hatta mümkünse bir süre almasanızda olur diyecek durumdaysanız alımları durdurun,ev telefonu ve cep telefonundan fuzuli görüşmeler yapmayın,yapmanız görüşmeleri de kısa tutun,ayrıca cep telefonlarında Turkcell de mesela ki diğer şebekelerde de vardır mutlaka, sitesi üzerinden süper şifre alarak günde 15 mesaj bedava hakkınız var,1 mesaj ücretli gerisi ücretsiz,ama sadece şebeke içi yani turkcellden turkcelle,biriyle haberleşmeniz gerekiyorsa ve sizin telefon şebekenizi kullanıyorsa bu şekilde haberleşebilirsiniz,diğer görüşmelerinizde evden veya cepten konuşmalarınızı kısıtlayamadığınızı düşünüyorsanız alın bir tt kart kontörlü telefon kulübesinden açın doya doya konuşun,50 kontörlü kartla bile epeyce bir cep görüşmesi yapabiliyorsunuz.
İlk aklıma gelenler bunlar oldu bir solukta:nazar:

bende keşke eşimden kredi kartlarını bir alabilsem ama nerdeeeeee
benim ki birde ona buna kredi kartını kullandırıyor ve sonuç malum
borçlarını ödemeyince biz ödüyoruz artık bunaldım ne laftan anlıyor ne sözden
artık bıraktım ne hali varsa görsün bu ay kendi maaş kartımı da isteyecem kendisinden
sıkıntıyı biz çekiyoruz elin borcunu biz ödüyoruz aklını kullanmıyor hiiiiçççç
benzer dert bendede var, eşimin kartlarını gizlice alıp kessem mi ne
kaydirigubbakcemile3kaydirigubbakcemile3

Borçlarınız bitene kadar yeni birşey almayın.Özellikle K.kartına bilmem kaç taksit kampanyaları yüzünden aileler onu da alayım,bunu da alayım,nasılsa taksitle,taksidi 3 kuruş diyerek bir anda herşeye sahip olma çabasında,haliyle yeküne bakınca bir ayda dünya kadar taksite ödeme yapmak zorunda kalınıyor.
Borçlarınız için her ay elinize geçen paradan kenara ayırın ve gerisiyle evin zaruri ihtiyaçlarını giderin,marketlerde promosyonları,indirim günlerini takip edin,hatta sürekli alışveriş yaptığınız yerlerin indirim kartlarından edinin,pek faydası gözükmüyor gibi görünse de pirinçten 10 kuruş,şekerden 5 kuruş derken harcamalarınızın tutarı az da olsa rahatlıyor,şeker,un,çay deterjan gibi dayanıklı tüketim maddelerini en ucuz satan yerden aylık alın,sebzeyi tüketeceğiniz kadar alın,kilo kilo sebze meyve yerine haftalık ne kadar tüketiyorsanız o kadar,pazarlar çoğu semtte pahalı ve malesef taneyle satışa yanaşmıyorlar,bu yüzden marketleri tercih etmeniz daha iyi bence.
Özel ihtiyaçlarınızı minumuma indirin,makyaj,saç boyama giyim kuşam gibi,hatta mümkünse bir süre almasanızda olur diyecek durumdaysanız alımları durdurun,ev telefonu ve cep telefonundan fuzuli görüşmeler yapmayın,yapmanız görüşmeleri de kısa tutun,ayrıca cep telefonlarında Turkcell de mesela ki diğer şebekelerde de vardır mutlaka, sitesi üzerinden süper şifre alarak günde 15 mesaj bedava hakkınız var,1 mesaj ücretli gerisi ücretsiz,ama sadece şebeke içi yani turkcellden turkcelle,biriyle haberleşmeniz gerekiyorsa ve sizin telefon şebekenizi kullanıyorsa bu şekilde haberleşebilirsiniz,diğer görüşmelerinizde evden veya cepten konuşmalarınızı kısıtlayamadığınızı düşünüyorsanız alın bir tt kart kontörlü telefon kulübesinden açın doya doya konuşun,50 kontörlü kartla bile epeyce bir cep görüşmesi yapabiliyorsunuz.
İlk aklıma gelenler bunlar oldu bir solukta:nazar:

hep denir ya, faturaları, kirayı, borcunu yatır geri kalanıyla geçin, işte bizde geriye bişey kalmıyokaydirigubbakcemile3
hatta bayagı da bir açık kalıyo
önerilerin için teşekkür ederim canıma.s.

benzer dert bendede var, eşimin kartlarını gizlice alıp kessem mi ne
kaydirigubbakcemile3kaydirigubbakcemile3

canım kredi kartı harcamalarda o kadar etkili ki anlatamama.s
kesermisin bilmem ama mümkünse iptal ettirin biz 2 aydır kullanmıyoruz o kadar rahatladıkki anlatamam
kredi k. varken sanki cebimizden hiç para çıkmıycakmış gibi gerekli gereksiz harcama yapıyoduk birde çok taksit yapıyoduk derken ekstre iyi kabarık geliyodu ama şimdi öyle yapmıyoruz cebimizdeki parayı harcıyoruz sadecekaydirigubbakcemile5

canım kredi kartı harcamalarda o kadar etkili ki anlatamama.s
kesermisin bilmem ama mümkünse iptal ettirin biz 2 aydır kullanmıyoruz o kadar rahatladıkki anlatamam
kredi k. varken sanki cebimizden hiç para çıkmıycakmış gibi gerekli gereksiz harcama yapıyoduk birde çok taksit yapıyoduk derken ekstre iyi kabarık geliyodu ama şimdi öyle yapmıyoruz cebimizdeki parayı harcıyoruz sadecekaydirigubbakcemile5

valla çok doğru, kartı vermekle, cepten paraları çıkarıp vermek çok farklı, cepteki parayla markete gidilse ve çıkartacak kredi kartı olmasa kesinlikle o kadar harcama yapılmaz, insan o paraları sayıp verirken içi acır çünkükaydirigubbakcemile3
taksit olayını çoktan bıraktım
üstelik 35 taksitle, süper fırsat, şimdi al sonra 12 taksitle öde gibi masallara kanmıyorum artık:dilcikar:
yoksa paranın bereketi hiç kalmıyora.s

Benim eşimde boğazına çok düşkündür sürelli abur cubur alır borcumuz yok çok şükür sadece kira ve yakıt parası ödüyoruz ikimizde çalıştığımız halde para birikmiyor yenip gidiyordu el attım artık kendi maaşımı vermiyorum bilezik yapıyorum senin maaşlada geçinicez diyorum başladık bakalım biraz birikim yapmaya hatta gramı biraz yüksek tutuyorum üstünüde ona ödetiyorum yoksa birikeceği yoktu

Benim eşimde boğazına çok düşkündür sürelli abur cubur alır borcumuz yok çok şükür sadece kira ve yakıt parası ödüyoruz ikimizde çalıştığımız halde para birikmiyor yenip gidiyordu el attım artık kendi maaşımı vermiyorum bilezik yapıyorum senin maaşlada geçinicez diyorum başladık bakalım biraz birikim yapmaya hatta gramı biraz yüksek tutuyorum üstünüde ona ödetiyorum yoksa birikeceği yoktu

valla gerçekten isteyince oluyor anlaşılan, sanırım bizim sorunumuz market olayı, deli gibi giysi alışverişi yapan insnalar değiliz, ay sonu ne kadar market alışverişi yaptığımızı görünce şok geçiriyorum, nasıl oluyorda o kadarlık alışveriş yapıyoruz anlamıyorum:sm_confused:

valla gerçekten isteyince oluyor anlaşılan, sanırım bizim sorunumuz market olayı, deli gibi giysi alışverişi yapan insnalar değiliz, ay sonu ne kadar market alışverişi yaptığımızı görünce şok geçiriyorum, nasıl oluyorda o kadarlık alışveriş yapıyoruz anlamıyorum:sm_confused:

canım kredi kartı kullanıyosan yaparsın
biz 5 kişilik bir aileyiz benim 3 ay önesine kadar aylık market alışverişim 300 den aşağı düşmüyordu:1no2:nakit kullanmaya başladıktan sonra ise 200 geçmez oldua.s
tabi şunuda söyleyim marketimide değiştirdim şimdi daha uygun satış yapan bir yerden
alışveriş yapıyorum
bence kredi kartı harcamada büyük etken. insan kredi kartıyla daha pervasızca harcama yapıyo maalesef

X