Eve gelen yardımcı kadınlara asla laf anlatamıyorum

Ben temizlik icin yardimci almiyorum. Gelenler ev sahibi o gibi davraninca sinirleniyorum cunku. Bunun yuz vermekle alakasi yok, onlar bu isi her gun yaptiklari icin insanlari cozmusler. Ilk gelislerinde hep guzel is yapip sonrasinda dediginiz gibi olabiliyor.
Bir seferinde gelen kadin once sabah kahvaltisi hazirlatti sabah erken ciktim kahvalti yapmadim dedi. Olabilir bunda birsey yok ama bana bir se sunu sunu yap ben peynir zeytin sevmem dedi. Sonra oglen ben disaridan yerim diyerek bana yemek soyletmisti. Bir daha da onu cagirmadim.
Bir tanesinde de ondan cok ben yorulmustum.
Kendim temizliyorum artik. Rutin temizlikleri hafta sonu yapiyorum. Senede iki defa buyuk temizlik yapiyorum. Onda da yavas yavas kendim yapiyorum. Dip köşe, mutfak dolaplari, evin her kosesi dahil. Yoruluyorum ama icime daha cok siniyor. Zaten yardimci alsam da yoruluyorum bir de ustune sinirlerim bozuluyor. Boylesi daha iyi diye dusunuyorum. Gelen temizlikciler rutin temizlik yapiyor. Koltuklarin altlari gibi detaylari es gecebiliyor.

Ne kadar değişik yorumlar okudum Aman Allahım. Kadının Türkçe'sine laf etmek kimin haddine. Anlamayan güzelce, anlamadım diyebilir. İnsanız hepimiz değil mi? Ayrıca ben gayet tabi anladım nedense, "içini sürttürmek" deyince, tuvaletin iç kısmı neresi arkadaşlar? Peki neyle sürttürülür? Bezle, süngerle değil herhalde değil mi? Fırçayla sürttürülür. Pes cidden. Derdim Var bölümündesiniz ama amacınız yardımcı olmak yol göstermek değil de yermek, eleştirmek, aşağılamak.
Ayrıca eve gelen bütün temizlikçiler tuvaleti temizler. Tabi ki her yer b.k içinde değildir bunu da nereden çıkardınız? 200 lira para veriyoruz, işi bu ayrıyetten, yarın bir gün bu işi yapacak olursam ben de temizlerim. Yardımınız dokunmayacaksa yorum yapmayın ya silah zoruyla mı yorum yaptırıyorlar?

Konu sahibi arkadaşım, bir daha çağırma. Ben şahsen hiçbirini bir daha çağırıyorum ben de senin gibi hiçbir şey diyemiyorum. Tepeme çıkıyorlar. Temizlik firması da İzmir'de arkadaşım 400e çağırmış. Çok fazla. Bizim ev 200 metrekare bir de. Napacağımızı şaşırdık.

Anladın mı kız neyi sürtmüş 🙄 ben de anlamadım. Muhtemelen fırça ile temizlemekten bahsediyor .
O kadar da değil . Para veriyoruz diye halının üstüne yapalım o zaman .
Bide , kendimiz bir gün içinde yapamayacağımız işleri başkasından beklemek vicdansızca geliyor . Cam/kapı/tuvalet/fayanslar/ vırt zırt tek bir günde insan gücü kuvveti nasıl yetsin .
Konu sahibi için demiyorum fakat bazı kadınlarımız gerçekten abartıyor :/

Hayır aksine cam silme, kapı silme, perde koltuk yıkama vs yaptırmıyorum ki. Toz alacak, banyo tuvalet yıkanacak ve yer silincek,süpürülcek bu kadar. Mutfak dolaplarını bile sildirmedim. Yarım gün 5 saatte bu kadar işide yapamıcaksa 100 lirayı almıcak ozaman.
Bu saydığınız işlere biz tam gün alıyoruz, ankaradayım. Yarım günde mümkün değil mutfak fayans falan ciflemek, tam gün aldığımız halde fayans falan ciflemez, tam günde anca yapıyo sil süpür toz al, banyoları wc leri yapıyo, balkon yıkar bide

Valla ben bizim milletimizi anlamıyorum kesinlikle
Iş beğenmezler doğru düzgün iş yapmazlar burun kıvırırlar havalarından geçilmez
Sonrada memlekette işsizlik var cartı curtu
Türkiyenin ekonomisini en son savunacak kişi benim ama işgüzar bi milletiz bu da gerçek

2 aydır temizlik için kadın arıyorum bi havalar tavalar arıyolar saçma sapan dalgaya alıyolar falan
Anlaştık diyoruz ay ben vazgeçtim bilmem ne
Kimse kusura bakmasın bu kafayla hiç bi halt olmaz

Bende bıktım aramaktan hazır kara cuma indirimi varken robot süpürge alcam burdan bi arkadaş tavsiyesiyle inşallah derdime derman olur

neyı surtmekten bahsedıyorsunuz yazdıklarınızdan pek bırsey anlasılmıyor bezı kırlı yere surmek sungerle temızlemek demek ıstedınız heralde cunku dırek sadece tuvalete surtmemıs klozeti sürtmüyor dıyorsunuz turkcenız cok enteresan

ayrıca soylemeden gecemeyecegım , ev temızlıgıne yardım ıcın cagırdıgınız hanımlara tuvaletınızı temızlettırmek dogru mu bılemedım yanı dışkı bulasmıs tuvalet ıcını fırcalama ısını sız yapsanız daha dogru olmaz mı?

bırıne klozetdekı pisliğimizi temızlettırmek ıcın soz gecırme tavsıyelerı ıstemek yerıne bence once kendımız kendımızı ıfade edebılmeyı sonra kendı tuvaletımızı temızlemeyı ogrenelım bunlar daha acil, sonrası ıcınde temızlık sırketlerı var ordan temızlık ıcın yardımcı hanım cagırırsanız daha profosyonel yardımı olur
sürtmek derken ovalamak demek istiyor sanırım :) ya da hiç bez değmemiş demek istiyor olabilir

Ben yarım gün alıyorum genelde, cam silme,perde yıkama vs yaptırmamıştım, Yaptığı sadece genel temizlik ama onu bile yarım yamalak yapmış.
Canim temizligini begenmediysen çağırma bir daha.Tum gün mu yarım gün mu alıyorsun?Birde ne kadar ücret veriyorsun?

İyi yardımcı kadın bulmak için çok fazla deneme yapmak gerekiyor. İçlerinden iyisini bulana kadar yenileri denenmeli. Ben gerçekten çok iyi davranıyorum. İnsanın ağrısı olabilir o gün gücü olmayabilir. Birşeyi yap yerine yapabilir misin diye soruyorum. İstediğin herşeyi yiyebilirsin diyorum. Dinlenebilirsin diyorum. Bazıları kıymet bildi iyi çalıştı. Tuvaletim zaten temiz oluyor çünkü düzenli sürtüyorum ama o geldiğinde o da temizlemeli. Bu onun da işi. Temiz olmasaydı da yapmalı bence. Bu işin bir parçası.
Ama sıkıntılı bu işler söyleyim. Aslında fiziksel gücü olan sağlıklı genç kadınlar için iyi meslek. Bu iş alanını değerlendirmeliler. Profesyonel çalışmaları gerekiyor. Bazıları Onu pek beceremiyor. Bazılarıyla Gerçekten sıkıntılar çıkıyor.

Valla işini herkes düzgün yapacak. Ben de kadın alıyorum. Asgari düzeyde muhattap oluyorum çünkü diğer türlü işin cılkı çıkıyor. Nasıl işini iyi yapmayan doktor, öğretmen çatır çatır eleştiriliyorsa onlar da bu iş için para alıyorlar ve ev sahibi ne istiyorsa yapmak zorundalar. Gerekirse o tuvalette temizlenecek, o fayanslarda silinecek. Ha yapmak istemiyor olabilir o zaman yapmayacak. Kimse temizlikçi olarak onun gırtlağına basmıyor herhalde temizlikçi ol diye değil mi?

Tuvaletiniz neden nokta nokta mok lekesi ya :KK43: anca insaat yapilirken amele kullanir da birakirsa oyle olur. Midem bulandi. İnsan kendi fircalasa her kullanimdan sonra oyle igrenc olmaz orasi. Temizlikci de insan,tiksinmis kacmistir kadin
Tuvalet surtmek ne demek bir de,insanlari terslemissiniz de duzgun yazarsaniz daha iyi olur.

Tuvaleti sürtmek. 32 yıllık insanım hiç böyle bir tabir duymadım. Tuvalete sürtünsün mü istiyorsunuz? Bir nesneyi tuvalete sürtsün mü istiyorsunuz? Sünger mesela. Süngeri klozete sürtsün istiyorum deseniz, bu da kulağa anormal geliyor. Süngerle temizlesin, süngeri sürterek temizlesin de denilebilir ama I ıh sürtmek yine de kulak tırmalıyor.

Batıkentte de tanıdığım yok ki. Batıkente hiç gitmedim de. Tanıdığım olsa kahve sevmeyen bir kadın ismi söylerdim. Hem sürten hem kahve sevmeyen. Ama şimdi insana kullanınca da olmadı sürtmek kelimesini. Malum insan için kullanılan hali de hoş değil.

Yakın zamanda ben de temizlik için yardim aldım, artık doğurmak üzereyim çünkü neredeyse 😂 halıları süpürmeden toplamış, banyo fayansları duruyor ve hatta mutfak ve banyo lavabolarini da silmemiş musluklar olduğu gibi duruyordu 🤦‍♀️ sinirlendim ama üzüldüm de, ben de çalışan bir kadınım elinin ucuyla iş yapmak nedir bilirim yani... armut.com'dan memnun olan var mı, bir dahaki sefere ordan çağıracağım galiba da

Klozeti sürtmek diye bir deyimi(!) ilk defa duyuyorum. Memnun değilsiniz başka temizlikçi ile çalışmayı deneyebilirsiniz. Memnun kalmadığınız kişide ısrarcı olmaya gerek yok. Ek olarak yarım gün temizlikte fayans sildirmek bana fazla geldi. Fayans tam gün işi bence. Eğer beklentileriniz fazlaysa yetiştirebilmek adına üstünkörü yapmış olabilir

Önereceğiniz bir şirket var mı?

Komik olan nedir?

Yanımda çalışan kadın böyle manasız konuşmuyor, hanımefendi klozeti sürtmek deyiminden türkçeme kadar laf etmiş, napsaydım?

Mutfak dolaplarına ince temizlik istemedim ki zaten, ara fayansları hep ciflerdi başında durmayınca ciflememiş.
Tuvalette öyle pislikler olmaz normalde, annem ameliyat olmuştu onla ilgileniyordum ve eve geçtik direk onu çağırdım bakamadım klozete falan yani. Ekstrem bir durumdu ve söyledim ev bu sefer fazla pis kusura bakma bir aydır hastaneydik, gelen gidenler benim evde kaldı ne durumda kontrol edemedim dedim, tamam abla hallederim dedi. Ki her zaman benim evi över, maşallah hiç kirlenmiyor ben temiz evi temizliyorum diye. İlk defa birazcık fazla pis haliyle karşılaşmıştır evin. Kadın gelmeden evi derleyip toparlayanlardanım bende :)

Aynen öyle maalesef. Teşekkür ederim.

Evet maalesef, sohbet ederken konuşurken çok iyi ama pasif agresif olabilir, neden ben bu işi yapıyorum diye akla gelmeyecek şeyler dahi yapabilir.

Bizimki de öyle çamaşır makinesinin üstündkei fayansı temizlemek için gözümün önünde kovayla su attı şok oldum fiş falan var orda yani.

Neresi acı ya her geldiğinde fırçayla içini sürter,süngerle de oturulan yerin iç kısımlarını sürter, işi bu zaten nedne drama çevirdiniz?Tuvalette öyle pislikler olmaz normalde, annem ameliyat olmuştu onla ilgileniyordum ve eve geçtik direk onu çağırdım bakamadım klozete falan yani. Ekstrem bir durumdu ve söyledim ev bu sefer fazla pis kusura bakma bir aydır hastaneydik, gelen gidenler benim evde kaldı ne durumda kontrol edemedim dedim, tamam abla hallederim dedi. Ki her zaman benim evi över, maşallah hiç kirlenmiyor ben temiz evi temizliyorum diye. İlk defa birazcık fazla pis haliyle karşılaşmıştır evin
B.k içinde bırakmıyorum klozeti heralde.

Yapmaya vaktim olsa da kendim yapsam keşke çalışıyorum.
Ben de çalışıyorum. Üstelik 2 çocuğum var. Ama insanı enayi yerine koyuyolar sinir oluyorum. En azından süpür sil wc banyo temizliği yapabilirsiniz. Sürekli almazsınız. Daha az siniriniz bozulur.

Tam gün için geldiyse yemek hazırlarım beraber yeriz soluklansın diye. Ama kahve çay molası taraftarı değilim.
Biraz işveren ciddiyetinde davranmanız lazim.

Ayrıca fazla para vermek de çok saçmaymış. Anlaşmanın dışına ilk siz çıkarsanız onun da suistimal etmesi yüksek ihtimal.

Ben de ikinci defa gelenlerden hiç memnun değilim. Her seferinde yeni birini bulmak da zor yani.

Pis olan yeri illa ki bizim işaret etmemiz gerekli. Ki boşverdikleri yüzünden insan sinir stres sahibi oluyor.
Birine ikinci gelişinde banyonun kelebek camını da silsin dedim. Evde değildim kv ye söylettim. Kir bezi silip geçmiş ikinciye sürmemiş bezi. Resmen çamur kalmış..

Tuvaleti sürtmek. 32 yıllık insanım hiç böyle bir tabir duymadım. Tuvalete sürtünsün mü istiyorsunuz? Bir nesneyi tuvalete sürtsün mü istiyorsunuz? Sünger mesela. Süngeri klozete sürtsün istiyorum deseniz, bu da kulağa anormal geliyor. Süngerle temizlesin, süngeri sürterek temizlesin de denilebilir ama I ıh sürtmek yine de kulak tırmalıyor.

Batıkentte de tanıdığım yok ki. Batıkente hiç gitmedim de. Tanıdığım olsa kahve sevmeyen bir kadın ismi söylerdim. Hem sürten hem kahve sevmeyen. Ama şimdi insana kullanınca da olmadı sürtmek kelimesini. Malum insan için kullanılan hali de hoş değil.

simdi belki komik gelecek ama bende "sürtmek" diyorum...
ne bilim...yeri sürtmek, tavayi sürtmek vs...
yani cif sürtmek icin kullanilan bir temizlik malzemesi degilmi?
siz mesela bir tavayi (güc kullanarak) temizlemek icin ne diyorsun?
anlamida bu:
sürtmek

1. 1.
    bir şeyi bir başka şeyin üzerinden bastırarak geçirmek.
    "Zımparayı sürterek yüzeyi düzeltti"
"Klozeti süngerle sürt" dogru degilmi?
Not: amacim ögrenmek ve türkcem hakikaten bozuk

X