Evi terkeden eş

Şu yaşadığınızı 10 sene sonra yanınızda bir çocukla yaşıyor olsanız belki gitti de kurtuldum diyeceksiniz ama çalışmadığınız ve çocuğunuz olduğu için hayat sizin için çok zor olacak. Çocuk yapınca hayat güzelleşmiyor, daha kolay olmuyor aksine stresiniz ve masrafınız 10 kat artıyor, üstelik evliliğinizde daha çaresiz oluyorsunuz. Kocanız değil siz eve mecbur kalıp bağlanırsınız. Allahın emriymiş gibi hem ev içi huzurunuz hem de maddi imkanınız yokken çocuk yapmaya uğraşmak çok bencilce ve düşünülmemiş bir hareket. Çok zorlanırsınız.
Ayrıca evde para yokken erkek kardeşine sizden habersiz para gönderen eşinizden eş olmaz bence. O para ikinizin de parası ve bunun farkında değil. Evlilik ne demek bilmiyor, sizi evde duran bir eşya gibi görüyor. Kendinin taştan çıkmadığının farkında maşallah ama eşine karşı sorumlulukları olduğunun, evlilikte kazanılan gelirin ikinize de ait olduğunun farkında değil, işine gelmiyor. Özetle sizi çok önemsemiyor gibi duruyor, başka bir üyenin yazdığı gibi kardeşiyle ortak mal ediniyor ve başka planlar yapıyor olabilir. Size yalan söylediği ortada. Eşinizi seviyor ve özlüyor olabilirsiniz ama silkinip kendinize gelin, size bunları yapan adamdan mesaj vb. bekleyerek kendinize hiç değer vermiyorsunuz. Siz kendinize değer vermezseniz hayat istediğiniz hale asla gelmez, her şeye razı olursunuz. Adam sizi aç bırakıp kardeşini beslemiş, bu davranışın değişeceğini de sanmıyorum, çocuk olunca da değişmez.

Son düzenleme:
Çevre baskı vs birde kimsem yok benim baba vs vefat etti. Bana ait canımdan kanından biri olsun istiyorum hayatta
Ama bu adamdan olmasın lütfen,sizi daha fazla hak edecek biri elbet çıkar karşınıza.Bu adamdan çocuk yapmış olmamanız en büyük avantajınız şu anda.

Ay yok o kadar Yüksek değil tokilerin hepsi. Annemin evi minik ama bize yetiyor 600 lira oldu taksidi yeni.
E eve de harcamıyorsa bu yollar ailesine. Mesela şu an 8500 alsa 600 eve ödese faturalar da 1400 olsa toki evlerinin faturaları da az geliyor küçük ve yalıtımlı olduğundan. Karısından evinden kısar yollar yine. Hem de baya fazla yollayabilir maaşına göre. Tuhaf bu erkekler ya. Allah ıslah etsin
600 mü lira 🫠 sakıncası yoksa hangi şehir? Kaç paraya aldı ki bu evi 600 tl ödüyor? Konu sahibininki sanırım ankaradaymış böyle ucuz değildir diye tahmin ediyorum

Çevre baskı vs birde kimsem yok benim baba vs vefat etti. Bana ait canımdan kanından biri olsun istiyorum hayatta
Bak sen kendini hiç yerine koymuşsun. Bu kafayla gidersen bir oğlun olur, oda babasının aynısı olur. Hayatın uçup gider bu nankörlerin elinde. Eşin senden mal kaçırıyor. Bırak tv ışığında oturmayı hayat standardını yükselt. Saçlarını boyamadığına, yüzüne bir krem alıp sürmediğine, düzenli ve sağlıklı beslenmediğine, en son kendine yıllar önce bir çorap aldığına, eskilerle idare ettiğine yemin edebilirim. Çünkü kendine değer vermediğin o kadar belli ki. Gir bir işe çalış. Eşininde peşinde koşma gelir o eve. Hele sen çalışsan maaşını almak için koşa koşa gelir.

Beraber aç bilaç oturmak için mi?Kimseniz yoksa önce bir işiniz olsun ,garantiniz olsun,dik bir duruş olsun.Arabamiz bile yok diye söylenebilip, evde oturuyorsunuz, şoktayım!

Ben size zaten şuan ne söylesem bana ön yargılısınız, ve ben zaten iyi değilim, o yüzden yinede teşekkür ederim yorum yaptığınız için ama birileriyle münakaşa ya girecek gerçekten durumda degilim
Farkında değilsin ama burada seni tanımayan onlarca kadınız. Hiç tanımadığımız birinin değerini biz biliyoruz, senin iyiliğin için söylüyor yazıyoruz. Kendine gel, gözünü aç, yanlış yapıyorsun demeye çalışıyoruz.

Bak sen kendini hiç yerine koymuşsun. Bu kafayla gidersen bir oğlun olur, oda babasının aynısı olur. Hayatın uçup gider bu nankörlerin elinde. Eşin senden mal kaçırıyor. Bırak tv ışığında oturmayı hayat standardını yükselt. Saçlarını boyamadığına, yüzüne bir krem alıp sürmediğine, düzenli ve sağlıklı beslenmediğine, en son kendine yıllar önce bir çorap aldığına, eskilerle idare ettiğine yemin edebilirim. Çünkü kendine değer vermediğin o kadar belli ki. Gir bir işe çalış. Eşininde peşinde koşma gelir o eve. Hele sen çalışsan maaşını almak için koşa koşa gelir.
Aynn de öyle canım o kadar haklısın ki, para biriktireyim yok ev alalım yok araba alalım yok şu bu, o kadar feragat ettim ki kendimden isteklerimden sonuç bu

Eşiniz yüksek ihtimal size maaşını yalan söylüyor. Tokiden dahi olsa asgari ücretin azcık üstü bir parayla o kadar borcun harcın içinde bir de kardeşine para yollayarak ev alınmaz. Tokinin taksit bedelleri banka kredisi gibi sabit değil sürekli artıyor. Muhtemelen az söylüyor size maaşını.
Benim kaynımda eltime yalan söylüyor maaş konusunda. Üzülüyorum ama ev dinamiklerini bozmamak adına söyleyemiyorum eltime bu durumu. Eşim kısa süre önce kaynım ile aynı şirkette çalışmaya başlayınca kaynımın maaşı ortaya çıktı. Nerdeyse söylediğinin 2 katını kazanıyormuş yıllardır. O paranın nereye gittiği de belli değil. Söyleyemiyoruz bilmiyor gibi davranıyoruz mecburen. Çok zor bi durum

Aynı olasılıkları düşünüyorum. Konuda iyi niyetin zerresi yok. Konu sahibi umarım detaylıca düşünür.

Konu sahibi 3 bebek kaybı yaşamış maalesef. 5 senede 3 kayıp yaşayan bir kadının iyi beslenme ve bakım ihtiyacı yok mu ? Eşinin hal ve hareketlerini tekrar gözden geçirmesini ve evde bir yalan dolanla satılmadan harekete geçmesini dilerim.

Yani. Esinin tutumu bana garip geldi. Tamam ekonomi malum, belli gitmesi gerekir, ama esine böyle konusmasi cok saygisizca ve ayni zamanda cocuk istemesi biraz ironik degil mi. Sanki al sana bebek biraz oyalan der gibi.

Benim kaynımda eltime yalan söylüyor maaş konusunda. Üzülüyorum ama ev dinamiklerini bozmamak adına söyleyemiyorum eltime bu durumu. Eşim kısa süre önce kaynım ile aynı şirkette çalışmaya başlayınca kaynımın maaşı ortaya çıktı. Nerdeyse söylediğinin 2 katını kazanıyormuş yıllardır. O paranın nereye gittiği de belli değil. Söyleyemiyoruz bilmiyor gibi davranıyoruz mecburen. Çok zor bi durum
Şeytan bile kaynınızı görünce şoka girmiştir.

Şeytan bile kaynınızı görünce şoka girmiştir.
Kaynım şeytan ile aşık atabilecek birisi zaten. Birkaç kez eltime ima da bulundum. Şakasına abim fazla maaş alıyor olmasın bak yenge dedim. Hemen savundu abini tanımıyor musun varını yoğunu çocuklarına verir diyor. Eltimde böyle söyleyince ne diyeyim. Adamın bordrosunu alsam götürsem sanane der. Uzaktan uzağa izliyorum. Onların zihniyet ve algıları bizden bambaşka zaten. Bu yüzden müdahale etmiyoruz. 2 çocuğunu da okutmuyorlar okuldan aldılar. Birisi 15 diğeri 9 yaşında. Onlar hala kız çocuğu okumaz düşüncesindeler. İki çocuğu da çarşaflı Kur'an kursundalar yatılı olarak. O yüzden onlara ne dersem diyeyim ben hep yalancı olacağım için artık ima da yapmıyorum

Hala seviyorum bebek istiyorum diyecek kadar mı gözünüz kör?!

Nereden başlayacağım bilmiyorum. 5 senelik evliyim. Eşimin ailesiyle ta en başından sorunlar başladı. Eve alınacak perdeden tütün, eşya alırken surat beş karış bizi mağazada bırakıp gitmelerinden tutun, düşükler yaşadım bunun üzerine laf sokmalarından tutun bı sürü şey. Asgari ücretin biraz üzerinde maaş alıyor eşim. Ev aldık. Daha başka bir sürü taksit ödememiz var. Ben ordan burdan tasarruf ederek geçinmeye çalışıyorum. Televizyon ışığında oturuyorum. Arabamız dahi yok. Bekarken bi sürü kredi çekmiş ödememiş bana söylemedi, evlendik kısa bir süre sonra eve haciz mektupları geldi, düğünde takılan herşeyde o borçlara gitti. Kimseden hiç bir yardım görmeden geçinmeye çalışıyoruz. Üstüne bebek sahibi olmak için zaten bı sürü hastane masrafı vs. Hal bu haldeyken, bizim iki katımız maaş alan bekar kaynım, ikinci arabasını aldı, arsa aldı köyden, benden de gizli eşim buna karşılıksız para göndermiş düzenli. En son abi para gönder faturamı ödeyeyim diye msj atınca çıktı bazı şeyler ortaya. Bana da maaş bu ay yok şu nedenden dolayı eksik yattı diye ne yalanlar uyduruyor. Hesap sorunca kardeşim değil mi gönderirim dedi, bende git onlarla yasa o zaman dedim. Sen beni evden kovdu dedi çekti gitti gelmiyor kaç gündür. Ben bunu ailesinden koparmışsım, taşın koğuğundan çıkmamış, neler söyledi ablası. Dayanamayıp aradım ilk gün gittiğinde, kapat telefonu konuşturma şunu diyor benim için ablasına. Ve ben bu adamı hala seviyorum, özlüyorum. Ne msj atıyor, ne arıyor ne eve geliyor. Böyle mi olması gerekiyo, bu kadar basit miymiş anlamıyorum...

Artık gerçekle yüzleşmenin zamanı gelmedi mi ?
Size bir sürü yalan söylemiş baştan beri resmen kandırmış para konularında
Bu sefalete bir de çocuk eklemeyn gözünüzü seveyim, çekecekseniz kendiniz çekin, bir çocuğun günahına girmeyin

Ben zaten kendime kızdığımı söylüyorum, bı anda kesip atılmiyor duygular. Sizde haklısınız

Mesele bizim hakli olmamiz degil. Keske biz hic hakli olmasak, keske siz kendinize biraz deger verseniz ve bunlari yasamasaniz. Bizler boyle konularda kiziyoruz ama sizin yasadiklariniza uzuldugumuz icin kiziyoruz. Yoksa bu hayat sizin ve onu yasayan sizsiniz. Biz hakli olunca basimiz goge ermiyor. Calismiyormussunuz adam cekmis gitmis nasil gecineceksiniz? Adam herkesi dusunuyor ama sizi dusunmuyor. Siz hala duygular bilmem neler diyorsunuz. Hadi bu gun o duygulari bozdurup harcayin bakalim. Neyse bu tip konularda gunun sonunda biz kotu oluyoruz o yuzden fazla yazmaya gerek yok. Hakkinizda hayirlisi olsun.

Kusura bakmayın ama hiç hoş bir düşünce değil bu. Tv ışığında otururken o çocuğa nasıl bakacaksınız? Evde neden oturuyosunuz zaten tv ışında oturana kadar işe girip çalışıp bi ucundan neden tutmadınız? Çocuk en son düşünmesi gereken insanlar koşa koşa çocuk diyor. Koca desem koca değil, sizi takmıyor bile. Evden gitmesi iyi olmuş sizin bırakacağınız yokmuş adamı. Bıraksa kendi ayaklarınızın üzerinde durmak zor gelecek muhtemelen

Kaynım şeytan ile aşık atabilecek birisi zaten. Birkaç kez eltime ima da bulundum. Şakasına abim fazla maaş alıyor olmasın bak yenge dedim. Hemen savundu abini tanımıyor musun varını yoğunu çocuklarına verir diyor. Eltimde böyle söyleyince ne diyeyim. Adamın bordrosunu alsam götürsem sanane der. Uzaktan uzağa izliyorum. Onların zihniyet ve algıları bizden bambaşka zaten. Bu yüzden müdahale etmiyoruz. 2 çocuğunu da okutmuyorlar okuldan aldılar. Birisi 15 diğeri 9 yaşında. Onlar hala kız çocuğu okumaz düşüncesindeler. İki çocuğu da çarşaflı Kur'an kursundalar yatılı olarak. O yüzden onlara ne dersem diyeyim ben hep yalancı olacağım için artık ima da yapmıyorum
9 ve 15 yaşındaki çocukları okuldan almak mı?

Niye şikayet etmiyorsunuz?

Niye bu çocuk istismarcılarıyla görüşmeye devam ediyorsunuz?

Bunlari toplumdan soyutlamadıkça yaptıkları normal sanmaya devam edecekler.

Ben size zaten şuan ne söylesem bana ön yargılısınız, ve ben zaten iyi değilim, o yüzden yinede teşekkür ederim yorum yaptığınız için ama birileriyle münakaşa ya girecek gerçekten durumda degilim
Ya bu bir önyargı değil, bir öneri. Önyargılı olacak neyimiz var da önyargılı olalım. Siz değerli ve önemli bir insansınız, hayatı böyle değerli biri olarak yaşamayı hak ediyorsunuz. Ekonomi ortada, eşinizin hareketleri ortada. Çocuk sahibi olmak istemek çok doğal, istiyorsunuz diye laf edemeyiz ama her istekle hareket edilmez, o çocuk için de sizin için de hayat çok zor olur. Hiçbir çocuk böyle bir baba istemez, böyle darda yaşamak istemez. Çalışın, kendi hayatınızı kuracak imkanınız olsun, evliliğiniz biraz daha huzurlu olsun, çocuk yaparsınız. Şimdi çocuk sahibi olunca kendine değer verme imkanız iyice yok olur. Ne diyorsak bundan diyoruz. Şu an bunları görememeniz normal çünkü duygusalsınız, farklı zorluklarla boğuşuyorsunuz, mantık arka planda kalıyor. Buradaki kadınlar da sizin düşünemediğinizi düşünüp uyarıyorlar. Bir de eşiniz işçi vb. ise ek mesai ücreti alıyordur muhtemelen maaşı 8500 ile kalmıyordur (ek mesai yapıp yapmadığını takip edebilirsiniz).

X