Evi terkeden eş

Ben gelin geldiğimde ilk çocuk çoktan okuldan alınmıştı. İkinci çocuğu geçen sene aldılar. Diğer kardeşler işin içine girdi kavga kıyamet koptu. Abimin bu konuda bi mahkemesi var ancak hala sıra gelmediğinden sadece para cezası ödüyor geçiyor. İkinci çocuğu almasınlar diye çok uğraştık. Her akşam git gel konuş et. Her sabah çocuğu evinden alıp okuluna götürdük getirdik sırf pes etmezsek onlar eder diye. Öğrendik ki geçen eylül ayından sonra çocuk bidaha okula hiç gitmemiş. Bize gidiyor denildi. Anne her sabah çıkıyor çocukla akşam almaya gidiyor. Meğerse gündüz kuran kursuna veriyormuş. Şikayette edildi. 4 kardeş birbirine küstü. Biri hala abimle konuşmaz görüşmez o çocuklar uğruna. Ben güzelce oturup anlattım şuan sülalede ki tek üniversite mezunuyum. Okuması gerektiğini ilerde hödük birisine gelip herşeye susmak zorunda kalmaması gerektiğini. Tek yaptıkları şey akşamına kayınpederime beni şikayet etmek oldu. Kayınpederime okumuş aldık hata ettik bizi beğenmiyor demişler. Kayınpederim üzüldü. Karışma kızım sen müdahale etme seni kötü bilecekler dedi. Adam bile ne yapacağını şaşırdı 4 çocuğunu da bırakıp köye gitti kimseyle konuşmuyor senede 1 defa gelip gidiyor sadece.
Eltim kendisi zaten evlenene kadar açık giyinen birisiyken evlendikten sonra kapanıp çarşafa girmiş. O çocukların eğitim hakkını elinden alarak iyi bişey yaptıklarını sanıyorlar. Yetmiyor diğer çocuklar için baskı yapıyorlar görümcelerime okuldan alın edin diye. Anlayacağınız bizim sülale içi büyük kavgalar dönüyor maalesef ki. Hiç birimiz engel olamadık okul bile şikayet etti ama ne yazık ki para cezası dışında vazgeçirici bişey olmadı
Twit..r'da anonim yayınlasanız her iki çocuk da kurtulur. Hiçbirimiz engel olamadık ne demek? Vah vah demenin o çocuklara faydası yok. Kocanız ne işe yarıyor, sizden çok ona düşer bu iş. Niye kardeşiyle adam akıllı konuşmuyor tehdit etmiyor? Çok dini bütün kaynınız yalan söylüyor para saklıyor, bu günah değil ama çocuk okutmak günah.
Dedeleri bile bırak boş ver deyip köye kaçmış. Çocukları kurtaracak kimse yok. Millet doğurup doğurup atıyor sağa sola.

Twit..r'da anonim yayınlasanız her iki çocuk da kurtulur. Hiçbirimiz engel olamadık ne demek? Vah vah demenin o çocuklara faydası yok. Kocanız ne işe yarıyor, sizden çok ona düşer bu iş. Niye kardeşiyle adam akıllı konuşmuyor tehdit etmiyor? Çok dini bütün kaynınız yalan söylüyor para saklıyor, bu günah değil ama çocuk okutmak günah.
Dedeleri bile bırak boş ver deyip köye kaçmış. Çocukları kurtaracak kimse yok. Millet doğurup doğurup atıyor sağa sola.
Kardeşi olmuyor. Abisi, 40 yaşında. Aralarında 16 17 yaş kadar var. Höt deyipte oturtamaz yani eşim

Eşiniz zamanında kendinden iki kat fazla maaş alan kardeşinden aldığı borcu ödüyor olabilir mi? Çünkü bi asgari ücretle onca borç ödeyip üzerine ev alabilmeniz pek mümkün gelmedi. Zamanında abisine verdiği borcu istemiş olabilir sanki?

Sizin bir maasiniz var mi? Televizyon isiginda oturarak tasarruf yapacağınıza, calisip katkı yapın?
Sizin de iki kati olurdu kazanciniz iste ne güzel.
Kardesine ihtiyaci varsa arada sirada gonderir tabiki para, ama sizin kayin icin çizdiğiniz profile uymadi bu borc olayi, atiyorsunuz gibi geldi, ya da baska bir şeyler var.

Son düzenleme:
Nereden başlayacağım bilmiyorum. 5 senelik evliyim. Eşimin ailesiyle ta en başından sorunlar başladı. Eve alınacak perdeden tütün, eşya alırken surat beş karış bizi mağazada bırakıp gitmelerinden tutun, düşükler yaşadım bunun üzerine laf sokmalarından tutun bı sürü şey. Asgari ücretin biraz üzerinde maaş alıyor eşim. Ev aldık. Daha başka bir sürü taksit ödememiz var. Ben ordan burdan tasarruf ederek geçinmeye çalışıyorum. Televizyon ışığında oturuyorum. Arabamız dahi yok. Bekarken bi sürü kredi çekmiş ödememiş bana söylemedi, evlendik kısa bir süre sonra eve haciz mektupları geldi, düğünde takılan herşeyde o borçlara gitti. Kimseden hiç bir yardım görmeden geçinmeye çalışıyoruz. Üstüne bebek sahibi olmak için zaten bı sürü hastane masrafı vs. Hal bu haldeyken, bizim iki katımız maaş alan bekar kaynım, ikinci arabasını aldı, arsa aldı köyden, benden de gizli eşim buna karşılıksız para göndermiş düzenli. En son abi para gönder faturamı ödeyeyim diye msj atınca çıktı bazı şeyler ortaya. Bana da maaş bu ay yok şu nedenden dolayı eksik yattı diye ne yalanlar uyduruyor. Hesap sorunca kardeşim değil mi gönderirim dedi, bende git onlarla yasa o zaman dedim. Sen beni evden kovdu dedi çekti gitti gelmiyor kaç gündür. Ben bunu ailesinden koparmışsım, taşın koğuğundan çıkmamış, neler söyledi ablası. Dayanamayıp aradım ilk gün gittiğinde, kapat telefonu konuşturma şunu diyor benim için ablasına. Ve ben bu adamı hala seviyorum, özlüyorum. Ne msj atıyor, ne arıyor ne eve geliyor. Böyle mi olması gerekiyo, bu kadar basit miymiş anlamıyorum...
arkanızdan iş çevirmiş bence kaynınızla ,o yuzden onların yanında, hem donse bile nasıl güveneceksiniz. Nasıl onunla yaşayacaksınız. Bence bunu kendinize yapmayın. Bide bunu düşünün ondan cocugunuzun olmaması belki de size bir işaretdir.

Hayır çalışmıyorum.
Mesela neden? Kendiniz geçinemiyorsunuz tv ışığında oturmak yerine çalışmanız? Arabanızı alıp birikim yapıp öyle cocuk yapsanız. Ama olmaz illa trajedi. Cocuk olunca aklınıza bunlar gelir sonra sefillik. Doğan çocuklara tanıyorum. Gidin çalışın para biriktirin gizli kapaklı iş ceviren adamdan cocuk yapmayın

Mesela neden? Kendiniz geçinemiyorsunuz tv ışığında oturmak yerine çalışmanız? Arabanızı alıp birikim yapıp öyle cocuk yapsanız. Ama olmaz illa trajedi. Cocuk olunca aklınıza bunlar gelir sonra sefillik. Doğan çocuklara tanıyorum. Gidin çalışın para biriktirin gizli kapaklı iş ceviren adamdan cocuk yapmayın
Sonrada çocuklarıma bakamıyorum, ihtiyaçlarını alamıyorum, bebek küçük çalışamıyorum...

Asla olmaz diyemem güvenmiyorum kaynıma ben. Öyle bir zihniyet var ki onlarda eş ölse nikah kayına düşer önce muhabbeti geçiriyorlar. O yüzden benden uzak Allah'a yakın 🤗🤌

Cok ozur dileyerek soruyorum ama esiniz de bu aileye mensup nasil anlasabiliyorsunuz? Her yazdiginiz mesajda tuylerim bir miktar daha diken diken oldu.

Bu muhabbeti nerede geçiriyorlar, eşiniz ne diyor buna?
Eşimin yanında geçirmiyorlar. Bu muhabbeti geçiren kişi yengem. Muhtemelen benim anladığım kadarıyla düşünülen de eşimin ölme ihtimali değil kendi eşinin ölme ihtimali üstünden konuşuyor. Kadın arasında din muhabbeti yaparken geçiriyor. Eşime söylediğim zaman ben o kadar dindar değilim kendi işine baksın bizi bu tarz sohbetlerin içine karakter olarak dahil etmesin yorumunda bulunuyor. Eşim karşı bu tarz konuşmalara. Ayıp ve yakışık olmadığını düşünüyor

Cok ozur dileyerek soruyorum ama esiniz de bu aileye mensup nasil anlasabiliyorsunuz? Her yazdiginiz mesajda tuylerim bir miktar daha diken diken oldu.
Evet eşim bu aile içinde büyümüş ama görseniz tanısanız uzaktan akrabası olabileceğine dahi ihtimal vermezsiniz. Tam tersi bi zihniyete sahip. Onlar her şekilde muhafazakar davranırken benim eşim tam aksine ( gevşeklik olmayacak seviyede ) eşime ben dahi kimse karışamaz onun hür iradesi var malım değil düşüncesinde bir insan. Allah'a çok şükür eşimden her konuda razıyım. Düşüncelerimiz fikirlerimiz tamamıyla bir eşimle

TOKİ sosyal konut projesinden çıktı 4 sene önce, ve ödemeler o yüzden uygun. Yargılamak adet olmuş ülkede
Peki tv ışığında aydınlanmaya çalışıp, ordan burdan kısarak yasıyorum dediginiz hayatınızda cocuga nasıl yeterli olacaksınız?
Bez parası, emmezse mama, zırt pırt hastaneler kontroller, siz kuru ekmek yeseniz de olur ama onun ek gıdayla birlikte eti butu?
Kıyafetleri giderleri bunlar nasıl olacak?

5 saat 1 ampul yakarsanız 1 ayda 20 TL ödersiniz. Yani tasarruf başlığı altına girmesin.

Eşiniz güzel niyetli bir adam değil. Stockholm Sendromuna selam olsun.

Çalışıyor musunuz? Çalışmıyorsanız bir an önce işe girin, siz de kaynınıza para gönderin. Belki kocanız geri döner. Bunu hala seviyorum özlüyorum dediniz diye yazdım. Daha çok yazardım da; ezildiği, hiç yerine konduğu halde koca da koca diye tutturanlara vakit kaybı olur.
Bu sağlamlıgınıza hayranım. Keşke bende sağlam olsam bu kadar. Terapıye gıdıorum işte bunlar hep sevgısızlıktenmıs bılıomusun.

Bunca sikintinin icinde coxuk yapma sevdasi neden? Adamda adam olsa hala ailesine oara yediriyor karisi evde karanlikta otursun

Şu yazdıklarınızın hepsini doğru kabul ederek yazıyorum. Size hem üzüldüm hem çok kızdım. Ya lütfen bakın lütfen, şu sağlıksız evliliklere çocuk dahil etmeyin. İki yetişkin ne istiyorsanız yaşayın beraber ama çocuk yapmayın. Bu söylediğim kibirden veya başka bir şeyden değil, hiçbir suçu olmayan masum bir varlığa travma yaşatmaya kimsenin hakkı yok. Maddi yetersizlik de çocuk için travmadır, tıpkı yetişkin için olduğu gibi. Eviniz çok huzurlu bir eve de benzemiyor ki bundan sonra daha da kopacak. Gençsiniz, size bu şekilde muamele eden bir adamdan kurtulma şansınız var, çocuğunuz yok. Ki ilerde güzel bir evlilik yapıp yine çocuk sahibi olabilirsiniz. Uçaklarda bile oksijen maskesini önce kendinize takıp, daha sonra başkalarına yardım ediyorsunuz... Siz kendinizi kurtaramamışken çocuğunuz olunca ona nasıl faydalı olacaksınız ? Baba adayı belli ki umutsuz vaka zaten. Sevgi asla bir evliliği tek başına yürütemez. Sizin sevginiz şu anda bir şey ifade etmiyor. Kendinize saygısızlık etmeyin, oturun enine boyuna bir düşünün ve ona göre karar verin. Işıkları da açın, düşündüğünüz kadar yakmıyor. İnsanın sinirleri bozulur yarı karanlıkta.

X