Evlatlık olup olunmadığı nasıl anlaşılır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

mickeymouse1

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
23 Mayıs 2019
368
73
Küçükken kuzenim şakayla karışık (öyle tahmin ediyorum) senin annen öz değil demişti ve bana bi kadının adını soylemişti bizim aile dostumuz gibi o kadın da ama türk değil.

Sonrasında ben o kuzenimin de öz olmadığını öğrendim. Bizim akrabalarda ve ailelerde bu gizlenir çocuktan ve saklı kalır. Normalde bunun üzerine pek düşünmem ama bu aralar sigortalı bir işim olmasına rağmen😅 bu konu kafamı kurcalıyor çünkü arkadaşlarım da annene hiç benzemiyorsun diyorlar (dış görünüş olarak) ve vucut tipim yüz hatlarım. Onun dışında ben doğmadan önce annemlerin 1 çocuğu vefat etmiş sonrasında iğne vs yapılmasına rağmen (aşılama sanırım) 4 yıl çocukları olmamış.

Anneme gidip ben öz müyüm diye sormak istemiyorum ama e devletten baktım soyağacında annem olarak bildiğim kişinin kütük bilgileri var. Kuzenimle pek konuşmadığımız için ona soramadım nasıl öğrendiğini😕 Ben bu işi nasıl öğrenebilirim acaba ya?

Küçükken kuzenim şakayla karışık (öyle tahmin ediyorum) senin annen öz değil demişti ve bana bi kadının adını soylemişti bizim aile dostumuz gibi o kadın da ama türk değil.

Sonrasında ben o kuzenimin de öz olmadığını öğrendim. Bizim akrabalarda ve ailelerde bu gizlenir çocuktan ve saklı kalır. Normalde bunun üzerine pek düşünmem ama bu aralar sigortalı bir işim olmasına rağmen😅 bu konu kafamı kurcalıyor çünkü arkadaşlarım da annene hiç benzemiyorsun diyorlar (dış görünüş olarak) ve vucut tipim yüz hatlarım. Onun dışında ben doğmadan önce annemlerin 1 çocuğu vefat etmiş sonrasında iğne vs yapılmasına rağmen (aşılama sanırım) 4 yıl çocukları olmamış.

Anneme gidip ben öz müyüm diye sormak istemiyorum ama e devletten baktım soyağacında annem olarak bildiğim kişinin kütük bilgileri var. Kuzenimle pek konuşmadığımız için ona soramadım nasıl öğrendiğini😕 Ben bu işi nasıl öğrenebilirim acaba ya?
Ögrenseniz bir şey degişecek mi peki?
Merak etmeniz normal ama bazen ögrenince daha kötü oluyor gibi sonuçta anne dediginiz kadın anneniz olmasa bile kendi evladı gibi büyütmüş size onu hiss etdirmemiş şimdi aranızda ki o bağı da boza bilirsiniz uzaklaşa bilirsiniz sonra öz annenizi bulunca.Belki öz anneniz sizi bırakıp gitmiştir öyle annenin olup olmaması benim için hiç önemli olmazdı mesela öğrenmesem daha iyi.Ama vefatda etmiş ola bilir tabi bilemeyiz.
Ögrenmenizin de tek yolu yine annenize sormak zaten.

saçmamı olacak acaba bilmiyorum ama aklıma şöyle birşey geldi,kuzeniniz evlatlık ya hani,acaba çocukken fln ailesi bu evlatlık konusunda konuşurken kuzeniniz konuşmalarımı yakaladı acaba,sonrada o üzülmesin diye sizinle ilgili olduğunu söyleyip geçiştirdilermiki,yoksa size gelip sen evlatlıksın demezdi,bide iki kuzeninde evlatlık olması gibi bir tesadüf çok tuhaf olmazmı,size evlatlıksın demiş kendisi evlatlık çıkmış,bu kadar tesadüf olmaz yani.

saçmamı olacak acaba bilmiyorum ama aklıma şöyle birşey geldi,kuzeniniz evlatlık ya hani,acaba çocukken fln ailesi bu evlatlık konusunda konuşurken kuzeniniz konuşmalarımı yakaladı acaba,sonrada o üzülmesin diye sizinle ilgili olduğunu söyleyip geçiştirdilermiki,yoksa size gelip sen evlatlıksın demezdi,bide iki kuzeninde evlatlık olması gibi bir tesadüf çok tuhaf olmazmı,size evlatlıksın demiş kendisi evlatlık çıkmış,bu kadar tesadüf olmaz yani.
Benim de aklıma bu geldi.
Aynı şekilde bir olay bizim uzak akrabamızın başına gelmişti, büyükler konuşurken çocuk duyuyor ve kuzenine gidip sen öz çocukları değilsin diyor.
Açıkça sormanızın bir mahsuru yok bence yaşınız da büyük anladığım kadarıyla.
Sigortalı iş ne alaka onu anlamadım sadece .

Benim lise arkadaşım sanki evlatlık mıyım ya ne bu diye klasik ergen serzenişinde bulunduğunda annesi nerden duydun nerden biliyorsun diyerek ele vermişti her şeyi.. evlatlıkmış.
Alenen sorun ya ağzınızı nasıl tutuyorsunuz ben hayatta tutamam kendimi

Evlatlık verilseydin Kütük bilgilerinde çıkardı. Başkasından alıp kendilerininmiş gibi gösterdilerse Bunu ancak sorarak öğrenebilirsin

Öğrendiğinizde sonucu kaldırabilir misiniz bunu da düşünün. Böyle meseleler kolay şeyler değil herşeyden önce sizi büyüten bir aile var. Öğrenmek elbette hakkınız ama sonuçlarını düşünerek ve gerekirse psikolojik bir yardım alarak bu mesele ile ilgilenin bence.

İstişareye yat 🤣 dna testi dışında net bir opsiyon olamaz.
Biliyorum saçma ama gidip de anneme evlatlık mıyım değil miyim diye sormak istemiyorum çekiniyorum, ama küçüklüğümden beri b
Ögrenseniz bir şey degişecek mi peki?
Merak etmeniz normal ama bazen ögrenince daha kötü oluyor gibi sonuçta anne dediginiz kadın anneniz olmasa bile kendi evladı gibi büyütmüş size onu hiss etdirmemiş şimdi aranızda ki o bağı da boza bilirsiniz uzaklaşa bilirsiniz sonra öz annenizi bulunca.Belki öz anneniz sizi bırakıp gitmiştir öyle annenin olup olmaması benim için hiç önemli olmazdı mesela öğrenmesem daha iyi.Ama vefatda etmiş ola bilir tabi bilemeyiz.
Ögrenmenizin de tek yolu yine annenize sormak zaten.
ben de sırf bu yüzden belki annemin kalbi kırılır diye hiç böyle bir soruyu anneme sormadım, katılıyorum size ama insan işte şüphe duyuyor ve bilsek aslında daha iyi olucak bizim için diye düşünüyorum. Ama bizim akrabalrda ve ailelerde söylenmez böyle şeyler gizli kalır

Evlatlık verilseydin Kütük bilgilerinde çıkardı. Başkasından alıp kendilerininmiş gibi gösterdilerse Bunu ancak sorarak öğrenebilirsin
Bunu yapabilirler mi merak ettiğim tek şey bu babam öz muhtemelen ama sonradan annem kendi üstüne aldıysa e devlet soy ağacından çıkar mıydı? Öyleyse benim kuzenim istanbulda hukuk okuyordu anlamaz mıydı? 23 yaşında öğrendi

Eğer devlet eliyle evlatlık verilmediyseniz kütük bilgilerinde çıkmaz. Ancak birileri anlatırlarsa öğrenebilirsiniz. Veya DNA testi yaptırtabilirsiniz. Eskiden zaten bu evlatlık işleri genelde çocuğu olmayan kişinin çok çocuğu olan bir tanıdıktan çocuğu alma şeklinde oluyormuş. O yüzden devlet kayıtlarında çıkmaz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X