Evlenme isteğim yavaş yavaş azalıyor…

Ben şöyle düşünüyorum; ailesi destek olmayan veya olamayan herkes "biz her şeyi ortak yaptık, aileler destek olmak zorunda değil." diyor. Ben de bu kişilerdendim onu söyleyeyim. Öncelikle bize de kimse yardım etmedi, biz de eşimle birlikte yaptık çünkü yapan yoktu. Eşimin ailesinin parası olmasına rağmen destek olmadılar, benim de tek tabanca annem vardı gücünün yettiğince yaptı bir şeyler. Şu an bir tane oğlum var ve bugün evlense oğlum için de gelinim için de yapabiliyorsam en iyisini yapmak isterim. Çocuğum olmadan önce başka düşünüyordum ama şimdi bambaşka düşünüyorum. Biliyorum ki çoğu zaman desteklenmiyor böyle evlenen çiftler. Şeyi hiç görmedim mesela; ailesinin her şeyi yapmaya çalışıp da çiftin kabul etmediğini. Aile destek vermediği için e macburuz her şeyi zaten eşimle birlikte, tek başımıza yapmaya. O yüzden bu cümle manasız kalıyor.

Bazı konularda onu pasif buluyorum çünkü fazla saygılı. Evet fikirleri benimle aynı ama dediğiniz gibi %100 güvenemiyorum aileye her şey söylenmiyor ne yazık ki bir de bunlar konuşulsa ailesi kesin küser falan bu da bizim tadımızı kaçırır. Tüm bunlar beni çok düşündürüyor
Tadın bi kaçsın bakalım ya hem dişini göstermiş olursun hem de bu durumda nisanlin yanında olacak mı olmayacak mı anlarsın

Bir de şu var ki ne borcu olursa olsun evladına yük olmak istemeyen aileler maaşın tek kuruşuna dokunmuyor sen kendine biriktir oğlum , kızım diyor . Evlenmeden göz diken , evlendikten sonra da durmaz maalesef . Bi kaç yerde çalıştım ailemin de ev kredisi borcu olmasına rağmen tek kuruş beklentisi olmadı.
ama burada ailesiyle oturan herkese "sonuçta o evde kalıyorsun ailene destek olmalısın" diyoruz. aile evinde kalan marketi görür faturalardan öder vs vs hep denen şey bu... yalan mı?

tamam maaşın yarısı değil, ki ar gör ise doğu üniversitesinde makale desteği almıyorsa maaşı 7 bin filan... 3.5 ailesine veriyorsa az para değil belki ama kirada otursa bin liradan az vermeyecekti fatura mutfak yol vs derken ona kalan para yine 3.5'tan fazla olmayacaktı....kısacası evlenince bu parayı vermeyecekse eğer gerçekten (gerçekten ama) bence bunu sorun etmeye fazla gerek yok.

ha isteniyor ki hem aile evinde otursun hem hiç karışmasın...ehh o da biraz fazla iyimse bir beklenti bence.

Ben şöyle düşünüyorum; ailesi destek olmayan veya olamayan herkes "biz her şeyi ortak yaptık, aileler destek olmak zorunda değil." diyor. Ben de bu kişilerdendim onu söyleyeyim. Öncelikle bize de kimse yardım etmedi, biz de eşimle birlikte yaptık çünkü yapan yoktu. Eşimin ailesinin parası olmasına rağmen destek olmadılar, benim de tek tabanca annem vardı gücünün yettiğince yaptı bir şeyler. Şu an bir tane oğlum var ve bugün evlense oğlum için de gelinim için de yapabiliyorsam en iyisini yapmak isterim. Çocuğum olmadan önce başka düşünüyordum ama şimdi bambaşka düşünüyorum. Biliyorum ki çoğu zaman desteklenmiyor böyle evlenen çiftler. Şeyi hiç görmedim mesela; ailesinin her şeyi yapmaya çalışıp da çiftin kabul etmediğini. Aile destek vermediği için e macburuz her şeyi zaten eşimle birlikte, tek başımıza yapmaya. O yüzden bu cümle manasız kalıyor.
Evet bir de ben de o da onun ailesi destek olsa az ya da çok ellerinden ne gelirse o kadar çok mutlu olurduk. Hiç destek olunmaması üzüyor bazen.

görümce adayınız düğün yaptırır babam size dediğinde
"eh kendi karşılarsa bende isterim tabi neden istemeyeyim" deseydiniz keşke
bir daha bilerek konusunu açıp kesin diyin

evlendikten hemen sonra balayı.. aman ihmal etmeyin

Eş ailesi diye bir sorun yoktur.
Denge kuramayan eş diye bir sorun vardır.

Siz sevgiliniz denge kurar mi ona bakın.

Nikah planlayan cifte illa dügün diye diretemezler. Daha dogrusu diretirlerse sevgiliniz "bütçemiz yok, siz üstlenirseniz seve seve yapariz, bize kalacaksa nikah yapacagiz" diyebilmeli.
1. 3. Bilmem kacinci gün oturmalarina "biz balayindayiz, iyiyiz merak etmeyin, musait oldugumuz ilk firsatta sizi davet edecegiz" diyebilmeli.

Diyemiyorsa cok cekersiniz. Sebebi es ailesi degil, esiniz olur.

Benzer bir adet esimin ailesinde de var düğünden sonra eve birlikte gidip yemek falan yeniyor. kuzeni yeni evlendi eşimin. Kuzen erkek. Eşinin istemediğini ve eve gelinmemesinj söylemiş aslında kuzeni. bizimkiler yine de gitmiş 😂 kız evden kovmuş 5 dakika içinde evimden çıkın hemen demiş salondaki herkese gelinlikli haliyle bi cemkirmis ohh 😂 kuzen ağzını açıp bisey diyememiş herkes de gitmiş evden. Sonra noldu biliyor musun hala çift çok mutlu ve bu olay da unutuldu gitti. Herkes adet dayatir ama önemli olan senin dişliliğindir.

Evet bir de ben de o da onun ailesi destek olsa az ya da çok ellerinden ne gelirse o kadar çok mutlu olurduk. Hiç destek olunmaması üzüyor bazen.
Heralde canım. Zaten evlenmek çok masraflı. Kalkıp aile "beyaz eşyaları da biz alalım." dese kim reddeder? E onlar yapmayınca mecbur yapıyorsun ama mevzu kıymet görmek. Ev kurmak kolay değil. Biz de kendi başımıza yaptık ama yaşanılan stres bile yetiyor insana. Kimse cebinde halihazırda 200 bini varken destek beklemiyor ailelerden.

görümce adayınız düğün yaptırır babam size dediğinde
"eh kendi karşılarsa bende isterim tabi neden istemeyeyim" deseydiniz keşke
bir daha bilerek konusunu açıp kesin diyin

evlendikten hemen sonra balayı.. aman ihmal etmeyin
“Her şeyi X tek başına yapıyor maddi desteği yok, biz düğün yapmayacağız bu ortak kararımız. Düğünü diğer çocuklar ya da sen yaparsın bizden sonra evlenecekler var daha” dedim. Evet balayına kaçmamız gerekiyor sanırım direkt😂

Benim ailem bana ev dahi aldi evlendikten bir kaç sene sonra tabi, evlenirken de ufak tefek hediyeleri oldu. Kabul ettim elbet ama yapmak ZORUNDA degiller diyorum hala. Yapmasaydi da olay filan cikartmazdim birsey diyemezdim. İcten gelirse yapar kabul edilir ama yapmiyorsa yapmak zorunda da degil.

Son düzenleme:
Nişanlımın üstüne milyarlarca borç bindirmeyebilirler mesela? Hem de başka şehirde bir evler varken.

Nisanlin kabul etmezse bindiremezler o borcu sırtına.

Kafasina silah dayamiyorlar ya?

Tekrar edeyim... Es ailesi diye bir sorun yoktur, adaleti saglayamayan es sorunu vardir

Ailesinde çok mu para varda size yardım etmiyor?Eğer yoksa napsın insanlar?
anladığım kadarıyla aynı evde yaşadıkları için hem oğlanın hem babasının bordrosu gösterilerek kredi çekilmiş -aynı evde yaşanınca bu yapılabiliyor.
muhtemelen sadece babanın maaşı kredi taksidine yetmiyor. ya da krediyi verince geriye bir şey kalmıyor
krediyi kısa vadeli çekmişler biraz herhalde..aslında iyi olmuş değilse çok faiz binerdi.
--
ama bunun dışında başka gelirleri birikmişleri vardır yoktur orasını bilemem.

Kusursuz eş ailesi yok bu olmazsa başka bi ailede daha farklı şeyleri sorun edebilirsin. Önemli olan şey senin olayları tolere edip edemeyeceğin. Atıyorum eş ailesinin bunları bunları yapıyor olmasını asla kabul edemem dersin bitirirsin. Bir diğeri eş adayının seni ailesiyle karşı karşıya getirmemesi gerekir. Baba anne şu sebepten biz düğün istemiyoruz siz çok istiyorsanız destek olursunuz yaparız gibi. Düğünden sonra balayına gideceğiz veya biz yalnız kalmak istiyoruz gibi. Bunları eş adayının ailesine söylemesi gerekir. Yani akademisyen olmuş biriminde doğru iletişim yöntemlerini biliyor ve uyguluyor olması gerekir.

Kusursuz eş ailesi yok bu olmazsa başka bi ailede daha farklı şeyleri sorun edebilirsin. Önemli olan şey senin olayları tolere edip edemeyeceğin. Atıyorum eş ailesinin bunları bunları yapıyor olmasını asla kabul edemem dersin bitirirsin. Bir diğeri eş adayının seni ailesiyle karşı karşıya getirmemesi gerekir. Baba anne şu sebepten biz düğün istemiyoruz siz çok istiyorsanız destek olursunuz yaparız gibi. Düğünden sonra balayına gideceğiz veya biz yalnız kalmak istiyoruz gibi. Bunları eş adayının ailesine söylemesi gerekir. Yani akademisyen olmuş biriminde doğru iletişim yöntemlerini biliyor ve uyguluyor olması gerekir.
"akademisyen" denince aklınıza ne geliyor bilmiyorum ama bu kız müstakbel eltisinin evine giden misafiri bildiğine göre çok da öyle monşer bir eş ailesi yok :) baya telefonlarda gelen giden filan anlatılıyor. bildiğimiz yurdumdam manzaralar tadında bir aile ortamı var. adam da belli ki öyle bir adam.
zaten öyle kendini ortamdan sıyırmış bir adam olsa, konu sahibine şu konuşmayı bu adam en baştan yapardı "aşkım ailemin bazı geleneksel işleri vardır, ama sen bunlara uymak zorunda değilsin, kimse senden bir şey beklemez de ima bile edemez, tabi ki takılma sen bunlara" deyiverirdi herkes önüne bakardı...

adamda bu kumaş hiç olmayabilir ya da daha yaşları küçük olduğu için çocuk daha olayların farkında bile değildir....

Merhabalar, birkaç aydır aklımı sürekli kurcalayan bir konuyu sizlere danışmak istedim. Ben 25 yaşında bir öğretmenim gelecek sene göreve başlayacağım, sevgilim araştırma görevlisi. Gerçekten çok iyi anlaşıyoruz onu çok seviyorum. İnşallah gelecek yaz evlenme planımız var. Fakat bu aralar aklım karman çorman sebebi ise sevgilimin ailesi. Birçok şey var ama özet geçmeye çalışacağım.
Erkek arkadaşım her şeyi tek başına yapıyor aklınıza gelen her şeyi düğün ve evliliğe dair ailesinden sıfır destek almadan kendi maaşını gıdım gıdım biriktirerek yapmaya çalışıyor ve işe başlayalı 1 yıl oldu, ailesi asla destek olmuyor bir de ailesinin bir borcu var bir andan da onu ödüyor maaşının yarısına yakını bu borca gidiyor. Ben ablasıyla iyi anlaşıyorum ama geçen konuşmamızda düğünden konu açıldı ben de X zor duruma düşmesin diye düğün istemediğimizi, nikah yapmak istediğimizi söyledim ve ablası bana “o biraz zor babam ne yapar ne eder size düğünü yaptırır bizimkiler nikahı bir şeye tutmuyor canım düğün şart” gibi bir şey dedi. Bakın buradaki sorun elini cebine atmayıp bizi daha fazla zora sokmak ve bizim isteklerimize saygı duymamak. Oğullarını bu kadar düşünmemelerine de şaşırdım gerçi bir yandan da şaşırmıyorum çoğu zaman düşünmüyorlar en basiti bu yaşta üzerine borç yığarak bunu belli ediyorlar. Bunun dışında abisi yeni evlendi ve annesi daha 2. gününde gelinin evine çay içmeye gitti hem de kız kardeşi ve kız kardeşinin oğlu ile birlikte, 1 saat oturmuşlar, buna ayrı şok oldum. Sebebi de annesinin içi rahat etmiyormuş napıyorlarmış nasıllarmış diye öğrenmekmiş. 3. gününde de evdeki tüm misafiri toplayıp (teyzeler ve gelinleri düğünden dolayı onlarda kalıyor) 3. gün oturması diye bir şey varmış gelinde toplanacaklarmış yemek yiyeceklermiş. Bunu da duyunca ikinci bir şok yaşadım tabi. Daha 3 günlük evli bu insanlar neden rahat bırakmıyorlar güzelce ilk günlerinin tadını çıkartsınlar diye düşündüm. Ya daha şaşırdığım bundan önce olan bir sürü şey var ama uzatmak istemiyorum. Bilmiyorum sorun bende mi benim yetiştirilme tarzımda mı ama bu tarz şeyler çevremde hiç görmedim. Aslında ikimizin de kültürleri çok uzak sayılmaz ama ailesini tanıdıkça gerçekten çok şaşırıyor ve korkuyorum.
Sevgilim ile bu konuları konuştuğumuzda benimle fikirlerinin aynı olduğunu görüyorum, merak etme vs diyip beni rahatlatmaya çalışıyor ama bilmiyorum. 1.5-2 yıldır gördüğüm birçok şey beni şaşırtıyor sizce ne yapmalıyım? Ben mi korkmakla çok abartıyorum sizce? Sevgilimi de çok seviyorum o benim ilk aşkım ailesi yüzünden bırakmak istemiyorum ne yapacağımı şaşırdım.
Valla açık konuşmak gerekirse gerekirse, 1. Ve 3. Gün oturmalara gelmelerini nakavt edebilirsin balayına giderek fakat sonrasında bu insanlarla iyi mi kötü mü geçinirsin onu düşün. İnsanlar evliliği 2 kişi arasında düşünüp evleniyorlar sonu hüsran oluyor çünkü 2 kişi değil 2 aile evleniyor.

Size yardım etmek zorunda değil ailesi. Ama diğer yerlere gelirsek : borç meselesinde mesela eş adayınız kendi akıllı olmalı. İleriyi geriyi düşünmeli. Bu yok gibi geldi. Bilemedim.

X