Evliliğe mi alışamadım? Tecrübelerinize ihtiyacım var

Buradaki kızlar ya görümce ya kaynana başka türlü olamazlar. Yok senin ailen bir şey yapmıyor mu yok zaten ev isteyemezler bilmem ne. Ailesi kızı okutmuş memur yapmış ek maaş alıyor. Daha düzgün ilkokulu bitirmemiş kızların ailesi ev altın başlık eşya paralarıni istemeden kızı vermiyorlar. Kız okumuş maaşı var ne isteyecek babasından. Erkek doğurdum demesini biliyorlar. Ona gorede birikim yapıp çocuklarına destek çıkacaklar esyayada altinada. Bunu yazan kişilerinde evlenince somureceginden eminim ama neyse. Kız kendi mutfak çeyizini alır yatak odasını alır. Adetlerimiz budur. Erkek aileleri bunu bilmiyor mu o kadar arsası olanın elbet parasida vardır. Bu tarz şeyler yazan kızlarında asla bunları kabul edeceğini düşünmuyorum. Ya gorumceler ya gaynana.... (Önceden bunun için anlaşmış olsalardı olurdu ama o da yok)
Biz kızlarımızı niye okusun diyoruz? Biz niye okuduk para kazanıyoruz?
İlkokul mezunu olup evlenirken adamlardan eşya, para bekleyecek, koparmaya çalışacak kadar değersiz olmasınlar, ayakları üstünde dursunlar diye..
Başlık parası zihniyetinden ne farkı var bu altın, eşya ev beklentisinin?
Başlık isteyince mal mı kızlar satılıyor? Altın eşya isteyince adet, gelenek..
Ne acizce...

Buradaki kızlar ya görümce ya kaynana başka türlü olamazlar. Yok senin ailen bir şey yapmıyor mu yok zaten ev isteyemezler bilmem ne. Ailesi kızı okutmuş memur yapmış ek maaş alıyor. Daha düzgün ilkokulu bitirmemiş kızların ailesi ev altın başlık eşya paralarıni istemeden kızı vermiyorlar. Kız okumuş maaşı var ne isteyecek babasından. Erkek doğurdum demesini biliyorlar. Ona gorede birikim yapıp çocuklarına destek çıkacaklar esyayada altinada. Bunu yazan kişilerinde evlenince somureceginden eminim ama neyse. Kız kendi mutfak çeyizini alır yatak odasını alır. Adetlerimiz budur. Erkek aileleri bunu bilmiyor mu o kadar arsası olanın elbet parasida vardır. Bu tarz şeyler yazan kızlarında asla bunları kabul edeceğini düşünmuyorum. Ya gorumceler ya gaynana.... (Önceden bunun için anlaşmış olsalardı olurdu ama o da yok)
Sayenizde millet erkek çocuk doğurmaya korkar oldu. Erkek çocuğum var diye her imkanı sağlamak zorunda değilim kızım var diye de milleti inek gibi sağma hakkım yok. Hayat müşterek. Evlenecekse parasını kazanıp evlenecek. Kızım da öyle beylik isteklerde bulunmayacak çalışıp yapacaklar. İşte o kadar.

Kısasa kısas yapın. Her ay kendi ailenize belli bir miktar para gönderin.
Hem gerçekten ihtiyaçları varmış. Eşiniz paramız yok borçlara yetmiyor diye söyleneceği vakit sen gönderirken yetiyordu da ben gönderince mi yetmez oldu diye sert çıkın. Kendi paramdan gönderiyorum deyin işin içinden çıkın. Bırakın eşyalar kalsın şu an öncelik eşinizi adam etmek. Zaten aynı şekilde devam ederse uzun süremeyecek evliliğe eşya almanın bir anlamı kalmamış olacak.

Konu sahibinin durumu bununla sınırlı değil başka başka sorunları var ama siz genele konuştuğunuz için ben de öyle konuşacağım. Ailesi kız çocuğunu okutmuş diyorsunuz, erkekleri de belediye okutmuyor aile okutuyor. Erkeğin de maaşı var, kız babasından beklenmiyorsa sizin mantığınıza göre erkek babasından da beklenmesin. Kızı bi sandık çeyizle selavatlayıp erkeğe yağdırıyor geleneksel aile, hatta kız çalışıyorsa abisi evlenmeden evlenemeyenler var, abiye yardım edilecek diye maaşı elinden alınan kızlar var. Ben bayılıyorum bazı gelin hanımlara, koluna şıkır şıkır altınları dizerken kimden artırdınız diye sormuyor, kayın aile bakmaya gelince kızı baksın diye çekiliyor geri. Adetlere gelince en çok zararlı çıkan taraf kadın olur. Hiçbir şey bedava değil bu hayatta, bunu unutmayın. O sıra sıra altınlar evler arabalar boşuna verilmiyor. Onların bir bedeli var. Adetse kayın aile bakmakta adet, hizmet hürmet de adet. Sabahına kavga etsen akşamına yemeğini çayını hazırlamak da adet. Koca kızdığında mutfağa kaçmak da adet, nasılsa paşazadelere tartışma adabı öğretilmiyor. Alttan almak idare etmek, hatta bi halt yediğinde erkekliğine verip, yapmıştır bir hata, evimin direği diye yutkuna yutkuna sindirmek de adet. Ama bunlara gelince hangi çağda yaşıyoruz oluyor. İşimize geleni alıyoruz. Biz iki kız kardeşiz şunu istiyoruz demedik evlenirken, babam ben sizi elalemle yüz göz olun diye okutmadım, isteyeceğinizi eşinizden isteyin, kimseye kendinizi güldürmeyin diye yetiştirdi. İşine gelmezse ayrılırsın, nişan atarsın, zengin ve cömert birilerini bulursun, vermeyenden zorla istenmez. Eş olacak kişiyi anlarım, ondan istemeyip kimden isteyecez ama ailesinden istemek çok ayıp.

Görümce değilim, küçük bir oğlum var.
Şu yazdıklarınız korkunç ataerkil zihniyetin ayan beyan resmi gibi. Benim canım annem erkek 'doğuramadiğı' için ön yıllarca mobing yemiş, maddi manevi haksızlığa uğramış biri. Ben oğlum oldu diye "oğlan doğurdum' diye havalara girecek kadar akılsız değilim. Sizin çevrenizde böyle kişiler varsa aynaya bakın. Benim çevremde yok böyle kimse.

Cok kardeşiz, hepimiz kızız ve çok şükür eğitimimizi aldik, mesleğimiz var. Kimseden de ev, araba, başlık isteceyek kadar düşmedik. Aileler ne yapabilirlerse ve ne yapmak isterlerse yaptılar. Benim ailem de erkek tarafından aşağı kalmadı. Düğün masraflari gelen takılardan karşılandı. Erkek tarafını sömürme zihniyetinde olmadık çok şükür.
Evimizi de arabamızı da kendimiz aldık. Kredi çektik, çalıştık ödedik/ödüyoruz.

Babaların kız çocuklarını okutmaları lütuf değildir. Çalışan bir kadınla evlenmek erkek ve ailesi için bir yatırım aracı değildir. Senelerce eşimden fazla para da kazandım. Ama ailelerimiz bizden para falan istemedi. Biz istediğimiz için zaman zaman onlara

Şu yazdıklarınız korkunç ataerkil zihniyetin ayan beyan resmi gibi. Benim canım annem erkek 'doğuramadiğı' için ön yıllarca mobing yemiş, maddi manevi haksızlığa uğramış biri. Ben oğlum oldu diye "oğlan doğurdum' diye havalara girecek kadar akılsız değilim. Sizin çevrenizde böyle kişiler varsa aynaya bakın. Benim çevremde yok böyle kimse.

Cok kardeşiz, hepimiz kızız ve çok şükür eğitimimizi aldik, mesleğimiz var. Kimseden de ev, araba, başlık isteceyek kadar düşmedik. Aileler ne yapabilirlerse ve ne yapmak isterlerse yaptılar. Benim ailem de erkek tarafından aşağı kalmadı. Düğün masraflari gelen takılardan karşılandı. Erkek tarafını sömürme zihniyetinde olmadık çok şükür.

Babaların kız çocuklarını okutmaları lütuf değildir. Çalışan bir kadınla evlenmek erkek ve ailesi için bir yatırım aracı değildir. Senelerce eşimden fazla para da kazandım. Ama ailelerimiz bizden para falan istemedi. Biz istediğimiz için zaman zaman onlara
Mesajim da yarım kaldı.
Kız çocuklarını aileler okuttu da erkekleri kim okuttu? Kızın ailesi maaşlı kiz verdi de erkeğin maaşı nereye gitti? Neden erkek ailesi ekstra yükümlü oldu?

Oğlum var evet ve kreşine/okuluna aylık hatri sayılır para ödedim/ödüyorum. Böyle saçma sapan fikirlerle zehirlenmiş gelin namzeti harcasın diye para biriktirmiyorum. Kendim istersem, durumum elverirse hediyemi alırım/yardımımı yaparım. Kimseyi de tatmin etmek zorunda değilim.

O ev, araba, başlık isteyen gelinler de kv ve sülalesi hizmet bekleyince; ay kışları soğuk nasıl olsa oğlumuzun evi kışın burda kalalım denildiginde az ötede ağlasınlar.

Keşke biraz para biriktirip öyle evlenseyseydiniz.Gec olsaydı da güç olmasaydı hem terapiye gerek kalmasaydi hemde bu güzelim cicim aylarını adı gibi yaşasaydiniz.Düzelmesi için iki tarafta iyi niyetle düzeltmek istemeli eşiniz kendi ailesine olmayan parayı vermeyi kesmeli siz eş ailesinden beklentiye girmemeli ve bunu kendinize dert edinmemelisiniz.Zaten size yardım etmeye ayilan bayılan da yok gördüğüm kadarıyla konuda.Ayrica ortak bir bütçe olmalı sizin de evin giderleri gelirleri konusunda eşit söz hakkınız olmalı.Oturup iletişim kurmalısınız.Evlenme şartları geçim durumları aile dinamikleri hiç birimizin birbirine benzemez.Biri derki yetişkin maaşlı insanlar kendini gecindirebilmeli biri derki benim eşimin tarafı bana onu yaptı bunu aldı vs vs ....Uzun vadede önemli olan ne koltuk ne sehpa ...Huzur varmı sevgi varmı ilgi varmı hayatı birlikte sirtlayabilecekmisiniz?Birbirinize dertlerinizi anlatıp çözüm buluyor musunuz...Bunlara önem vermeyen çiftleri inanın sonradan ne o bilezik ne o perde kurtarmıyor...Eşinizle konuşun.

Ya bide adam ne yapsin koltuk gakimi almak icin arsa mi satsin .isterseniz 50 tane arsaniz olsun arsa durdugu gerde para eden bisey degil ki .konu sahibi kendi ailesi katmadigi halde yuzsuzce illa onun ailesi vermeli kafasinda .
Ailesinin durumu olmadığı belli ama diğer tarafın durumu olduğu halde yapmaması cimrilik oğullarına ve geline değer vermemekten başkası değil.
Ya bide adam ne yapsin koltuk gakimi almak icin arsa mi satsin .isterseniz 50 tane arsaniz olsun arsa durdugu gerde para eden bisey degil ki .konu sahibi kendi ailesi katmadigi halde yuzsuzce illa onun ailesi vermeli kafasinda .

Ben yazarken yanlış mı yazdım diye tekrar tekrar baktım biliyor musun ama yazmamisim. Ben evi arabayı gaynanam/gayinbabammi alsın mi dedim. Başlık parasindan bahsetmedim bile.Takı bizde kıza hediye olarak takılır. damat ve kıza hediyedir. Başlık gibi konulara girip carpitmissiniz. Öyle bir şey demedim. Ben bu kızın yaşadığından yorum yaptım zaten en başında ailesinin durumu olmadığını ve karşı tarafın durumu oldugu halde yardım etmediğini baz alarak yazdım ona göre bu yorumu yazdım. Kendi ailesinin durumu olsaydı zaten bunları yazmazdim. Ev eşya durumlarda aileler yardım eder dedim. Siz çocuğunuza yapmayın diyecemde fazlasını yapacaksınız eminim. Kendimden örnek verecek olursam takı ve düğün dışında bizde eşimle mobilya kendimiz ödüyoruz. Ama kaynanamın da kayinbabaminda durumu çok olsa daha fazlasını yapacaklarını biliyorum. Zaten son cümlede okursaniz bu şekilde anlaşmışlarsa sonradan kızın sitem etmesi saçma dedim ama bu şekilde konuşulmamis . Biz eşimle anlaştık ve bu şekilde yolumuza devam ettik. Ha birde bana karşı kötülüğü olmadığı değer verdiklerini biliyorsam anne babası misafir kalabilirler. Siz oglunuzda kalmayın. Ayrıca bazı insanların maaşları çok yüksek oluyor. Ve gerçekten kimseye muhtaç olmayacak kadar yüksek kazanıyorlar. Belki siz öyle olabilirsiniz yada eşiniz ama herkes öyle değil. Ve suanki enflasyonla her şey çok pahalı ve alım gücü çok çok az. Bunları da dusunursek ailelerin durumları varsa yardım etmesi gerekir. Düğün takımlarına zaten kanuna göre kıza aittir. Aileniz düğün masraflarını karşılaması yardım sayilmaz

Sayenizde millet erkek çocuk doğurmaya korkar oldu. Erkek çocuğum var diye her imkanı sağlamak zorunda değilim kızım var diye de milleti inek gibi sağma hakkım yok. Hayat müşterek. Evlenecekse parasını kazanıp evlenecek. Kızım da öyle beylik isteklerde bulunmayacak çalışıp yapacaklar. İşte o kadar.
Tamam sen öyle yapta ben abartı bir şey istensin demiyorum aileler bir şekilde ucundan tutsun. O cocuklarda borç içinde yüzmedende evlensinler diyorum. Ömür boyu kızınız borc ödemek için calisilsinmi ki anne olmak istediğinde bir süre çalışamayacak karşı taraf destek verirse emin olun evlilik daha sağlıklı olacak. Birde herkesin durumu yok olmayabilir ama durumu olup da aç gözlülük yapıp üstelik üstüne borç para istemeye onlar utanmiyorlarda biz neden destek istemekten utanalim. Hem her yerde görüldüğü üzere isteyenler çok daha kıymetli. Abartmadan tabi ki. Kendim öyle oldugum için demiyorum. Anlayışsız biri asla değilim. Ama karşı taraf uyanıklık yapıyorsa sen daha uyanık olmalısın.

Biz kızlarımızı niye okusun diyoruz? Biz niye okuduk para kazanıyoruz?
İlkokul mezunu olup evlenirken adamlardan eşya, para bekleyecek, koparmaya çalışacak kadar değersiz olmasınlar, ayakları üstünde dursunlar diye..
Başlık parası zihniyetinden ne farkı var bu altın, eşya ev beklentisinin?
Başlık isteyince mal mı kızlar satılıyor? Altın eşya isteyince adet, gelenek..
Ne acizce...
Bu baslik parasıyla alakası yok kesinlikle. Başlık parası kızın ailesi alir. O eşyalarda altinlarda kızınız damadiniz oturacak ikisinin olacak. Gerektiğinde bir ihtiyacı karşılanacak. Ayrıca durumu varsa yapsınlar yoksa zaten amenna ama karşı taraf dört dörtlük kızınız okumuş ama sabahtan akşama borç ödeyip dursun mu istiyorsunuz. Öyleyse öyle yapın kesinlikle hiç eşya yardım hediye almalarina izin vermeyin oldumu. Takılar gelin ve damada hediye olarak alınır zaten.

Tamam sen öyle yapta ben abartı bir şey istensin demiyorum aileler bir şekilde ucundan tutsun. O cocuklarda borç içinde yüzmedende evlensinler diyorum. Ömür boyu kızınız borc ödemek için calisilsinmi ki anne olmak istediğinde bir süre çalışamayacak karşı taraf destek verirse emin olun evlilik daha sağlıklı olacak. Birde herkesin durumu yok olmayabilir ama durumu olup da aç gözlülük yapıp üstelik üstüne borç para istemeye onlar utanmiyorlarda biz neden destek istemekten utanalim. Hem her yerde görüldüğü üzere isteyenler çok daha kıymetli. Abartmadan tabi ki. Kendim öyle oldugum için demiyorum. Anlayışsız biri asla değilim. Ama karşı taraf uyanıklık yapıyorsa sen daha uyanık olmalısın.
Bu kafayla evde kaldın Hatice. Benden söylemesi 🧿

Bence evlilik bu değil ki bende evliyim. Eşimin kuruşu kuruşuna ne kadar maaş aldığını bilmem ama kime ne vereceğini bilirim. Söyler çünkü. Birine borç mu verecek sorar. Çünkü o para ikimizin, evin parası. Birde borcunuz varmış. Niye bu kadar yükün altına girdiniz onu anlamadım.

Yuvarlak tutarı biliyorum tabiki ama ilgilendirmiyor bu beni.

Sizinkiler ev istememiş sağolsunlar. Arkadaşlar ev istenmez zaten. İstenebilir bir şey hiç olmamalıydı.
Erkek tarafı altın almışlar zaten. Bilmiyorum ne kadar aldılar ama altın dediğimiz şeyin fiyatını da hepimiz biliyoruz.
Çeyizden kastınız ne? Neye para ayıramadınız? Temel gereksinimleri alıp evinize yerleşirsiniz. İncik boncuk için canınızı sıkmayın. Temel gereksinimleri iki yetişkin çalışan insan alamıyorsa da evliliği ertelemeli.
Haklı olduğunuz nokta ise bu dönemde eşinizden para istenmesi. Bu konuda net tavrınızı koyun eşiniz de siz de. Önce siz bir düze çıkın da. Sonra aileler gerekirse desteklenir.
Paranız yoksa evlenmeyin diyorsunuz kendiniz halledin destek beklemeyinm diyorsunuz okey ama neden düze cikinca ailelere destek verelim ki madem. Zamanında yardım edilmemiş düze ciksada neden yardım etsin. Karşılıklı bu işler

Ben yazarken yanlış mı yazdım diye tekrar tekrar baktım biliyor musun ama yazmamisim. Ben evi arabayı gaynanam/gayinbabammi alsın mi dedim. Başlık parasindan bahsetmedim bile.Takı bizde kıza hediye olarak takılır. damat ve kıza hediyedir. Başlık gibi konulara girip carpitmissiniz. Öyle bir şey demedim. Ben bu kızın yaşadığından yorum yaptım zaten en başında ailesinin durumu olmadığını ve karşı tarafın durumu oldugu halde yardım etmediğini baz alarak yazdım ona göre bu yorumu yazdım. Kendi ailesinin durumu olsaydı zaten bunları yazmazdim. Ev eşya durumlarda aileler yardım eder dedim. Siz çocuğunuza yapmayın diyecemde fazlasını yapacaksınız eminim. Kendimden örnek verecek olursam takı ve düğün dışında bizde eşimle mobilya kendimiz ödüyoruz. Ama kaynanamın da kayinbabaminda durumu çok olsa daha fazlasını yapacaklarını biliyorum. Zaten son cümlede okursaniz bu şekilde anlaşmışlarsa sonradan kızın sitem etmesi saçma dedim ama bu şekilde konuşulmamis . Biz eşimle anlaştık ve bu şekilde yolumuza devam ettik. Ha birde bana karşı kötülüğü olmadığı değer verdiklerini biliyorsam anne babası misafir kalabilirler. Siz oglunuzda kalmayın. Ayrıca bazı insanların maaşları çok yüksek oluyor. Ve gerçekten kimseye muhtaç olmayacak kadar yüksek kazanıyorlar. Belki siz öyle olabilirsiniz yada eşiniz ama herkes öyle değil. Ve suanki enflasyonla her şey çok pahalı ve alım gücü çok çok az. Bunları da dusunursek ailelerin durumları varsa yardım etmesi gerekir. Düğün takımlarına zaten kanuna göre kıza aittir. Aileniz düğün masraflarını karşılaması yardım sayilmaz
Ben de çıkıp baktım mesajınıza. İlkokul mezunu kızlar bile ev, araba, başlık parası almadan evlenmiyor demişsiniz. Verdiğiniz örnekten yaklaşımınız anlaşılıyor. Eşinizin ailesinin daha çok durumu olsaydı istekleriniz artacaktı. Erkek çocuk doğurdum demeyi biliyorlar tabi ki evlendirecekler gibi akıl almaz bir yorumunuz vardı. Kızın ailesi kızı okutmuş memur yapmış demiştiniz. Erkek aileleri oğullarına hiç emek vermiyormuş gibi, mesleği olan kadını erkek ailesi için altin yumurtlayan tavuk konumuna sokan şeyler yapmıştınız. O zaman erkek ailesi de şey desin. Maaşlı oğlan verdik karşı taraf yapsın düğünü. Olmadı dimi? Çünkü ataerkiye boğulmuşsunuz baştan aşağıya.

Konu sahibi ev istemedik diyip sanki çok kolay alınabilen, bütün evlenenlere alınmış da kendisi istememiş gibi lanse etmiş. Eşyalara yardım etmiyorlar diye kavga ediyor nişanlısıyla. Bu çok çirkin bir kavga bence. Konu sahibinin mesleği var bir yıl daha bekleyip eşyasını kendi alsa huzur içinde evlense daha mantıklı olurdu.
Adamların arsası var satıp eşya mi alsınlar? Eşya için arsa satmak nerde görülmüş? Babamın da arsası var durduğu yerde duruyor ama adam emekli. Maaşı komik. Şu anki enflasyonla hayat çok zor. Ama büyüklere de zor. Bu insanlar yarın hastalanacak, tedavi görecek, bakım masrafı olacak. Anne babaların tüm misyonu çocukları evlendirmek değil. Ömürleri ne kadar olacak belli değil. Herkes kendi gelecegini garanti altına almak istiyor normal olarak.

Benim oğluma yapacağım yardıma ben karar veririm. Gelin böyle çocuğumla eşya kavgası etse yapacağım yardımı da yapmam.

Erkek ailelerinin iki haftalık misafirlikleri bile gelinlere batarken, tamamen kendi dayayıp döşediği eve kayinvalide de gelir kendi evi gibi aylarca kurulur. Çünkü ataerkil kafa oğluna yatırım yaparsa karşılığını da ister.

Paranız yoksa evlenmeyin diyorsunuz kendiniz halledin destek beklemeyinm diyorsunuz okey ama neden düze cikinca ailelere destek verelim ki madem. Zamanında yardım edilmemiş düze ciksada neden yardım etsin. Karşılıklı bu işler
Verilmeyedebilir tabi. Herkes kendi hayatının sorumluluğunu alsın.

Ha ailemin yaptığıyla ilgili kısma cevap vermemişim. Eşimin ailesi ne harcadiysa ailem de aynısını harcadı. Yüzde elli yüzde elli. Eşim, ben, ailelerimiz hepimiz elimizi taşın altına soktuk. Eş ailesinden fazladan tek şey talep etmedik.

Konu sahibi senin yerinde olsaydım bakış açımı değiştirirdim. Biz de evlenirken eşimle çok zorluklar atlattık başta herkes herşeyi yapacakmış gibi konuşur sonra iş ciddiye binip anlayışlı olunca her şey değişir. Canını sıkma eğer karşındaki insanı seviyorsan mutlu olacağına inanıyorsan eşyalarınızı alın iki memur en fazla 1 sene zorluk çeker. Sonra keyfini yine siz çıkaracaksınız. Herşey tam olmak zorunda değil çok yüklendiyse bir kısmını da düğün sonrası alın eşya işte boşver. Ama günün sonunda o adamla yatağa girince ailesi eşya almadı etmedi adam da söz geçiremedi diye düşüneceksen baştan evlenmeyecektin sonuçta eşin de yüz üstü bırakılmış adam birikim yapmamış ailesine güvenip. Herşeyi kendiniz yapınca kimsenin size bir nazı olmuyor gençsiniz bir şekilde halledilir üç günlük dünya ya boşverin birbirinizin yuvanızın tadını çıkarın zira kimse ne kadar zorlandığınızı umursamayacak.

Tüm yorumları okudum, bir gün bile durmayın, koşarak evlilik akdinin iptalini isteyin. Yoksa siz daha çok çalışırsınız bunun rezil kardeşine de çok para yedirirsiniz çokta çileden çıkarsınız genç yaşınızda da yaşlanır gidersiniz. Değer mi ya ? Asla değmez.

X